Povežite se sa nama

DRUŠTVO

U TURISTIČKOJ PRIJESTONICI DPS-U NIJESU POMOGLI NI „OTPISANI“: Tajni štabovi po Budvi

Objavljeno prije

na

Poslije deset godina vladavine, Demokratska partija socijalista u Budvi preći će u opozicione redove. Tako su odlučili građani Budve koji su u nedjelju, 16. oktobra, ovu partiju, koja je decenijskom vladavinom uništila grad, poslali u istoriju.

Ubjedljivu pobjedu na proteklim lokalnim izborima odnijele su izborne liste opozicionih partija i koalicija, kojima je povjerenje dala većina od 11.673 birača, koji su iskoristili svoje pravo glasa, od ukupno 16.430 građana upisanih u birački spisak.

Opozicione partije osvojile su zapravo 21 od 33 odbornička mjesta koliko broji lokalna skupština. Ali će buduću skupštinsku većinu i lokalnu vlast činiti samo četiri izborne liste, Demokrate, Demokratski front, koalicija Bura budi Budvu – SNP i Demos, te koalicija Budva mora – URA, SDP, LP, koje su osvojile ukupno 17 mandata.

Očigledno je da partiju CDU Dragana Purka Ivančevića sa osvojena tri mandata i SD Žarka Radulovića sa jednim odborničkim mjestom, opozicija i građani nisu prepoznali kao opozicione partije, pa one neće učestvovati u kreiranju nove lokalne uprave u Budvi. Te dvije partije nisu potpisale dogovor opozicionih partija da neće praviti postizborne saveze sa DPS-om, ocijenjene su prodepeesovskim satelitima sa kojima je planiran nastavak vladavine DPS-a u Budvi, što ovoga puta nije uspjelo.

Najjača poziciona partija u Budvi nakon izbora jesu Demokrate CG, sa osvojenih sedam mandata, zatim DF sa nešto manje glasova i istim brojem odborničkih mjesta. Lista SNP-Demos osvojila je dva mandata, dok je grupacija URA- SDP – LP lošije prošla, sa jednom obezbijeđenom stolicom u novom skupštinskom sazivu.

Demokratska partija socijalista poražena je u gradskom jezgru Budve, u strogom centru grada gje je ubjedljivu pobjedu osvojila stranka Demokrata, koja po prvi put izlazi na lokalne izbore. DPS je izgubila prednost u Paštrovićima, Petrovcu, Bečićima… Izgubili su i Buljaricu u kojoj je DPS tradicionalno pobjeđivala na izborima. To je bio odgovor mještana ovog naselja Vladi Crne Gore na prodaju zemljišta u Buljarici i planirane investicije u koje nisu uključeni.

Petrovac, Bečići, Budva, Kotor, čine nisku primorskih turističkih mjesta u kojima je u nedjelju DPS izgubio dosadašnju vlast i moć.

Opšti je utisak nakon završenog izjašnjavanja građana u Budvi da DPS kao teško kompromitovana partija koja je iznjedrila budvansku kriminalnu hobotnicu, čiji visokopozicionirani članovi pune zatvorske ćelije u Spužu, osuđeni za milionske pronevjere, nije adekvatno kažnjena na proteklim izborima. Ili je do broja od 3.883 glasa i 12 mandata došla putem oprobanih metoda prevara, ucjena, pritisaka i krađa izborne volje građana Budve.

Iako na izbornoj listi DPS-a – Sigurnim korakom nije bilo članova porodice Marović, neprikosnovenih vladara budvanskog okruga, Rađenovića, Kuljača, Lazovića i Tičića, mnogi od njih kao stari DPS kadrovi, vješti izbornom inženjeringu, bili su angažovani u tajnim izbornim štabovima i mahinacijama oko kreiranja poželjnih izbornih rezultata.

Izborni dan obilježio je pravi mali rat koji se na terenu vodio između aktivista političkih partija pozicije i opozicije. U izbornom štabu DPS-a nisu birana sredstva da se osigura glas više. Organizovali su tajne punktove u neposrednoj blizini biračkih mjesta iz kojih su špijunirali građane, pravili evidenciju onih koji nisu izašli na glasanje, vršili pritisak na njih, ucjenjivali, podmićivali…

Ta tajna mjesta, te ,,rupe” u kojima su se ,,ugledni” Budvani zatvarali, instalirane su po tajkunskim hotelima i kafićima. Najupečatljiviji je video skandal u kome je glavnu rolu imao Rajko Kuljača, bivši dvostruki predsjednik Opštine, član kriminalne organizacije Budve i svjedok saradnik Specijalnog državnog tužilaštva. Pred aktivistima Demokrata, obaviještenim o njegovim nelegalnim aktivnostima na biračkom mjestu u hotelu Belvi u Bečićima, Kuljača se zaključao u sobu br.3110, koja je bila njegov paraizborni štab. Snimak upada predstavnika Demokrata objavljen je na portalu Vijesti na dan izbora. Mnogi građani Budve zgroženi su postupkom Kuljače, koji je pokazao svima kako kriminalne aktivnosti člana budvanske kriminalne organizacije i pored javnog pokajanja i dobijenog statusa svjedoka saradnika, zapravo nikada ne prestaju.

Demokrate su otkrili više takvih paraštabova lociranih pored biračkih mjesta. U kafiću Madera u blizini budvanske osnovne škole ,,uhvatili” su ekipu DPS-a zaduženu za naselje Bijeli Do, dok je preko puta u kafiću Exselense postavljen štab za kontrolu izbora u susjednom naselju Babin Do.

U Maderi su zatečeni službenica Opštine Isidora Varga i Filip Balević, koji su, tvrde Demokrate, navodno pravili spiskove građana koje treba pritisnuti da glasaju za DPS i dijelili novac za glasanje udaljeni svega 30-ak metara od biračkog mjesta.

Predstavnici Demokrata navode za Monitor, kako nisu imali podršku budvanske policije kojoj je slučaj prijavljen. Policajci su odugovlačili, legitimisali one koji prijavljuju krivično djelo, insistirali na prijavi u pisanoj formi, što su aktivisti DPS-a iskoristili da pobjegnu sa kompromitujućom dokumentacijom u torbi koju je nosila Varga, što se može vidjeti na uznemirujućim snimcima koji su napravljeni. Na istom, nečasnom poslu angažovani su mnogi poznati Budvani, direktori državnih i opštinskih ustanova, odbornici DPS-a, čija imena ne objavljujemo bez neophodnog dokaznog materijala.

U hotelu Avala pored Starog grada, za potrebe špijuniranja i dijeljenja para, obezbijeđena je soba br. 135, locirana u dijelu zgrade odakle se motrio ulaz na biračko mjesto u hotelu Mogren, na kome glasaju Starograđani i mještani naselja Gospoština. Sličan štab instaliran je u turističkom naselju Slovenska plaža, zatim na biračkom mjestu na Jazu, na stadionu Lugovi… Na dan izbora opozicija se bavila pravim detektivskim poslom. Jurili su dojave od jednog do drugog biračkog mjesta diljem Opštine, razotkrivajući zloupotrebe DPS-a.

Stranka koja je dugi niz godina na vlasti u Budvi na sve moguće načine pokušala je spriječiti svoj sigurni izborni poraz. Opozicija posjeduje snimke nepoznatih ljudi koji u prostorije njihove stranke greškom dolaze po obećane pare za glasove. Snimljeni su i glasački listići na kojima su neznaveni birači pristigli ko zna otkuda, na kuponu listića koji ostaje biračkom odboru, upisivali broj 6, redni broj DPS-a na listi za parlamentarne izbore.

Koordinator DPS-a za izbore u Budvi bio je Tarzan Milošević, politički direktor partije, član Glavnog odbora, Izvršnog odbora i Predsjedništva Demokratske partije socijalista.

DPS traži ponavljanje izbora

Pola sata prije isteka zakonskog roka predstavnici DPS-a u Budvi dostavili su Opštinskoj izbornoj komisiji prigovor na regularnost izbornog procesa na 18 biračkih mjesta. Prigovori su očekivani, naročito nakon izjave predsjednika Opštine Srđe Popovića u nedjelju uveče, koji je poručio opoziciji da se prerano raduje jer ,,još ništa nije gotovo”. To je posljednji pokušaj posrnule partije koja se ne miri sa porazom da stvari preokrene u svoju korist, da na popravnom obezbijedi jedan ili dva nedostajuća mandata za nastavak svoje vladavine. Pokušali su prethodno stvoriti neslogu među partijama koje su izbore dobile. Proturaju glasine kako će nosilac liste koalicije Budva mora Božena Jelušić sa svojim jedinim mandatom, kao tasom na vagi, preći kod njih, u veliku koaliciju DPS-CDU-SD-URA-SDP-LP. Kada spinovanje nije urodilo plodom, ide se na varijantu ponavljanja izbora i prekrajanja izbornih rezultata. Budvu i bukvalno hoće silom da osvoje. ,,Mogu ako žele čitavu Crnu Goru na noge da dignu”, bio je jedan od komentara nakon što je vijest o zahtjevu za ponavljanje izbora u Budvi objavljena na portalu Vijesti.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo