Nakon tri veoma loše berbe, ulcinjski maslinari i uljari su ove godine bili sasvim zadovoljni. Prikupljeno je oko 80 odsto od tzv. velikog roda. Što je, možda, važnije: plod je bio zdrav, pa je ulje bilo izuzetnog kvaliteta.
Eksperti očekuju da će, s obzirom na atmosferske prilike koje su vladale na početku ove godine, nova berba, koja će krenuti početkom novembra, takođe biti dobra.
Primjetno je da se Ulcinjani opet vraćaju maslinarstvu, grani koja je tradicionalno bila njihov važan izvor prihoda. U situaciji kada je oko trećine maslinjaka Crnogorskog primorja uništeno, oko 85.000 stabala stoljetnih maslina u Ulcinju, imaju još veći ekološki, kulturni, istorijski i ekonomski značaj. Oni su najveći živi spomenik maslinarstva na Jadranu.
Nakon dužeg vremena tako nešto se prepoznaje i od strane Vlade Crne Gore koja je objavila da će praktično tokom čitave ove godine odobravati kredite za ,,podizanje novih, revitalizaciju postojećih maslinjaka, nabavku opreme, upravljanje biljnim otpadom, podizanje podzida, kao i privođenje neobradivog zemljišta poljoprivredi za sadnju maslina”.
Podržavaju se investicije u cilju povećanja površina pod novim zasadima i boljeg iskorištavanja starih zasada. Podrška nabavci opreme za maslinarstvo usmjerena je na osavremenjavanje proizvodnje, a poseban akcenat stavlja se na kultivisanje neobradivog zemljišta za sadnju maslina, kao i na uređenje maslinjaka. Podrška se obezbjeđuje u iznosu do 50 odsto od vrijednosti investicije, osim za kultivisanje neobradivog zemljišta za sadnju maslina gdje iznosi do 60 odsto. Ukupna vrijednost prihvatljivih investicija je do 10.000 eura dok poljoprivredno gazdinstvo može ostvariti maksimalnu visinu podrške do 5.000 eura u toku godine.
Ali, istovremeno se nad ulcinjskom Maslinadom nadvila strašna opasnost od apartmanizacije i betonizacije. Tačnije devastacije, jer je nakon trošenja prostora po cijeloj teritoriji ove opštine, došao red i na gradnju u – stoljetnim maslinjacima! U vremenu kada je sve podređeno bezobzirnoj kupovini i prodaji, te gradnji novih smještajnih jedinica koje se moraju smjestiti u što atraktivniji prostor kako bi se lakše postigla željena cijena i našao kupac, tako nešto je logično. Još ako se zna da je u Ulcinju nelegalno izgrađeno preko sedam hiljada objekata, a da se i sada u 90 odsto slučajeva gradi ili nadograđuje ,,na divlje”, slika postaje potpuna.
Predsjednica Društva Martin Schneider-Jacoby, arhitektica Zenepa Lika, upozorava da bi uskoro Maslinada mogla da postane nalik na obale Bojane gdje se duž čitavog desnog kraka ređaju kućica do kućice.
,,U ime ‘profita’ se ovaj jedinstveni prostor zauvijek nemilosrdno razara i nepovratno se vrši prenamjena poljoprivrednog zemljišta u stambeni prostor. I to pod firmom ‘privremenih objekata’, a žmurenjem i nezainteresovanošću nadležnih instititucija. Nema iskrene volje niti ozbiljnog zalaganja da se on očuva, kako na lokalnom tako i na državnom nivou”, ističe ona u izjavi za Monitor.
Nakon prošlogodišnjeg vapaja iz Ulcinja da će, ukoliko se hitno ne preduzmu odlučne i konkretne mjere, desiti ekocid u Maslinadi, Vlada Crne Gore je oformila međuresorsku grupu na čelu sa vicepremijerom i ministrom pravde Zoranom Pažinom. No, ta je grupa samo jednom došla u Ulcinj, slikala se, izdala saopštenje i na tome se praktično sve završilo.
Maslinada je definitivno postala građevinska zona, iako je tako nešto zakonom zabranjeno. Sve više se grade čvrsti objekti, koji uglavnom služe za izdavanje. Kilometri suvomeđa (podzida) se popločavaju, kaldrme se dijelom betoniraju, stare česme – svjedoci drevne kulturne baštine – prepuštene su zubu vremena i žalosno propadaju… Maslinjak dnevno gubi ambijentalno-kulturološku vrijednost i značaj.
,,Najnoviji napadi ‘valorizacije’ u srcu maslinjaka pokazuju koliko su institucije slabe, nemoćne, pa i nezainteresovane kada je u pitanju devastacija prostora” kaže Lika. „Novi Zakon o planiranju i legalizaciji je otvorio put za dodatnu devastaciju. Privremeni objekti niču kao pečurke, bez ikakve kontrole. Nadležnih nema, jer svi prebacuju loptu jedni drugima. Ako se neko usudi da prijavi izgradnju, dok inspektori stignu na mjesto zločina, od prijavljenih početnih radova, naići će na već podignute objekte; do tada je prostor već devastiran. Slobodni pogled kroz maslinjak je blokiran, specifičnost prostora se ograničava, protok energije je prekinut! Nastaje novo naselje u zoni gdje je namjena isključivo ‘poljoprivredna djelatnost'”, tvrdi Lika.
Iz Opštine su saopštili da je Maslinada područje izuzetne vrijednosti, jedinstven park prirode kakvog nema nigdje na Mediteranu, ali se dalje od komplimenata nije otišlo.
Čudno je što ni riječ o svemu javno nijesu rekli iz nekoliko udruženja koja okupljaju maslinare. To su oni koji su godinama insistirali na vraćanju stvarnim vlasnicima otetih maslinjaka u Valdanosu i on koji su se suprotstavili namjerama Vlade da se u toj predivnoj uvali grade hoteli i vile za prodaju.
U ulcinjskoj opoziciji smatraju da ovom neredu pogoduje stanje haosa koje vlada u lokalnoj samoupravi, gdje odlazeća vlast grčevito pokušava da sačuva svoje pozicije.
U URA ukazuju da su masline ulcinjska znamenitost i da ih treba zaštititi pri UNESCO-u ukoliko Ulcinj i Crna Gora žele u Evropsku uniju, između ostalog, da budu prepoznati i po maslinarstvu.
„Smatramo da bi se uvrštavanjem naše Maslinade na Listu zaštićene svjetske baštine razvoj odvijao u najdubljoj interakciji sa potrebama države, opštine Ulcinj i lokalnog stanovništva. To bi osiguralo zadovoljenje socijalnih, ekoloških i ekonomskih kriterijuma i očuvanje ovog unikata prirode za sve građane svijeta”, dodaju iz ove političke grupacije.
,,Koliko truda su naši preci unosili, koliko ljubavi i upornosti, to se još uvijek može vidjeti. To bi trebalo nama da služi kao motor za očuvanje, njegu i zaštitu ovog jedinstvenog prostora i naše tradicije”, kaže Lika. ,,Baš iz razloga što nije bilo izgradnje, što je čist, originalan i autentičan, naši strani i domaći posjetioci i turisti ostaju očarani nakon obilaska i šetnje kroz Maslinadu. Jedinstvena ponuda za turiste koju, ako ovako nastavimo, gubimo zauvijek”.
Ima stabala masline koja su ovdje stara i blizu 2.000 godina. Samo iz bezdana pohlepe može nekome pasti na pamet da danas ovako ,,valorizuje” ono čime su se Ulcinjani tokom čitave svoje istorije dičili. Da remeti red i mir u prostoru blagoslovenih biljaka koje su upravo simbol mira.
Mustafa CANKA