Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: NEZADOVOLJSTVO PRESUDOM BIVŠIM RADNICIMA ATLAS BANKE: Osam mjeseci za milion eura

Objavljeno prije

na

Nekolicina Kolašinca, koji tvrde da su višestruko oštećeni postupanjima bivših radnika poslovnice Atlas banke u tom gradu, spremaju se na neuobičajen potez. Oni će, kako najavljuju, prikupljati potpise za peticiju, kojom će tražiti ponavljanje suđenja Dragani Bulatović, Lidiji Bulatović i Milošu Medenici. Njima je prije petnaestak dana Vijeće Osnovnog suda u Kolašinu, kojim je predsjedavao Arsen Popović, izreklo zatvorske kazne od po osam mjeseci. Osnovni državni tužilac (ODT) Vojislav Grujić, prvobitno ih je teretio za zloupotrebu službenog položaja, čime su, navodno, oštetili banku za oko 1,1 milion eura. Nezadovoljni Kolašinci misle da je kazna preblaga.

Oni su odlučni da učine sve što treba da se postupak ponovi. Smatraju da je nedopustivo da neko ko, prije svega, ,,udari na obraz” 400 sugrađana, a onda ošteti i banku za toliku sumu, može proći s kaznom od samo osam mjeseci zatvora.

Prošle godine u martu, nakon saslušanja 400 svjedoka na čija su imena upisani fiktivni krediti, podignut je optužni predmet. Suđenje je počelo u maju iste godine, a optuženi su se branili sa slobode.

Kako su tokom postupka izjavile optužene, fiktivne kredite na ime sugrađana, a bez njihovog znanja, uzimale su ,,kako bi pokrile prethodno regularno odobrene kredite, koji su se pokazali kao nenaplativi”. One tvrde da je službenica, koja je ranije bila šefica šaltera, odobravala kredite, za koje je, nakon njenog odlaska na trudničko bolovanje, odnosno otkaza, bilo nemoguće obezbijediti redovnu uplatu rata. Takođe, kako su kazale, u tim slučajevima bila su nemoguća i utuženja korisnika kreditnih sredstva.

,,Sva sredstva koja smo podigli fiktivnim kreditima odmah smo uplaćivale kao rate za kredite čije uredno vraćanje nije moglo biti obezbijeđno. Ni euro nijesmo uzele za sebe. O svemu tome postoji uredna dokumentacija. Kako je pritisak filijale Atlas banke iz Bijelog Polja i centrale iz Podgorice bio sve veći da se naplate potraživanja, nas troje smo se dogovorili da to obezbijedimo tako što ćemo upisati fiktivne kredite na ime sugrađana, a bez njihovog znanja. Za to smo koristili podatke koje su imali u banci, to jest matične brojeve sugrađana”, objasnile su optužene.

Naglasile su da u kontrolama, pa i Centralne banke, nikada nije utvrđeno bilo šta neregularno u njihovom poslovanju. Takođe, objasnile su. da su zahtjeve za kredite, pa i one fiktivne, zajedno s izvodom iz centralnog registra, slali filijali u Bijelom Polju i centrali u Podgorici i dobijale odobrenja.

Medenica je, međutim, tokom postupka, negirao svoju odgovornost za isplatu fiktivnih kredita. Kako je kazao, on je od 303 sporna kredita, tokom pet godina, isplatio samo 18. On je rekao da je pretpostavljao da je kreditna dokumentacija ,,prošla komunikaciju šefice šaltera, direktora filijale i menadžmenta banke”. Novac je, kazao je, ,,uglavnom isplaćivao iako nije bilo korisnika” i ostavljao u banci. Medicina je negirao da je pravio interne dogovore s koleginicima o podizanju fiktivnih kredita.

Nezadovoljni su i branioci nekih okrivljenih. Advokat Damir Lekić, branilac Medenice, kazao je na posljednjem glavnom pretresu da je presuda potpuno neutemeljena i neopravdana.

,,Moj branjenik je detaljno pojasnio sve okolnosti i dao valjane razloge za sve segmente koji se odnose na ove krivično-pravne stvari, ali mu sud nije poklonio vjeru. I pored toga što je vještak finansijske struke naveo da je moj branjenik isplatio samo 18 kredita, zastupnik optužbe to ni na koji način nije tretirao, već je ostao pri optužbi u kojoj je naveden mnogo veći broj. Od zastupnika optužbe to negdje i ne čudi, jer je opšte poznato da oni ne odustaju od svoga, ali čudi od suda koji je to u cijelosti prihvatio”, kazao je Lekić.

Odbornica kolašinske Skupštine opštine Neda Bogavac jedna je od onih na čije ime je podignut kredit u Atlas banci, a da ona o tome ništa nije znala sve do poziva tužioca.

,,Zanima me da li je ko okrivljene na sudu pitao odakle im moje ime i prezime, moj matični broj i ostali lični podaci s obzirom na to da nikada nisam ušla u poslovnicu banke. Suđeno im je po skraćenom postupku, ali tek nekoliko godina pošto je prvi oštećeni zakukao na glas. Mijenjano je činjenično stanje optužnice. Tužiću ih privatno sve dok ne priznaju i posljednji detalj koji su sakrili o tome kako su me, u čije ime i za čiji račun, zadužili”, poručuje Neda Bogavac.

Ona je ponudila pravnu pomoć svima koji žele da joj se privatnim tužbama pridruže.

Pred sudom se kao oštećeni pojavio i Velimir Šćepanović, kao zakonski zastupnik maloljetne V.Š. Kako je novinarima rekao, on je podnio krivičnu prijavu, jer su ,,NN lica iz Atlas banke neovlašćeno raspolagala ušteđevinom njegove ćerke”.

,,Prema onome što se vidi iz dokumentacije, sa računa moje ćerke V.Š.u više navrata uzimano je po nekoliko hiljada eura. Takođe, vidi se i da je novac poslije nekoliko dana vraćan na račun. Posljednji podignuti iznos od preko 9.000 eura nije vraćen i banka mi to još duguje. Ja sam svoj novac ostavio na čuvanje banci i ne zanima me ko je sve i zašto umiješan u nezakonite radnje”, rekao je on.

Sumnje Kolašinca da je okrivljenima u manipulacijama na štetu građana i banke, sve vrijeme pomagao ,,neko moćan” s lokalnog nivoa, postale su opravdanije nakon priznanja da su za pribavljanje matičnih brojeva korišteni birački spiskovi. Simptomatičan je i slučaj godinama nezaposlenog Željka Lisičića, koji je prema dokumentaciji banke zaposlen u Komunalnom preduzeću.

“Jasno je da je neko nezakonito koristio i pečat Komunalnog i ovjerio potvrdu u kojoj piše da radim u tom preduzeću. Tako, tužiću i tu firmu ukoliko mi ne isplate zarade – od dana ovjeravanja potvrde, jer nijesam dobio papire da mi je prestao radni odnos”, najavio je Lisičić.

Do sada se niko nije potrudio da sazna da li je i ko od sugrađana na funkcijama Rakočevićevoj, Bulatovićevoj i Medenici pomagao u pribavljanju podataka i lažirane dokumentacije za kredite koje su podizale. Oni koji su nezadovoljni presudom suda, najavljuju da će učiniti sve da se i to sazna.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo