Uprkos apelima hiljada umjetnika, aukcijska kuća Christie’s je u martu odradila prvu aukciju u potpunosti posvećenu AI umjetnosti. Ukupan prihod aukcije iznosio je 728.784 dolara, nadmašivši projekciju od 600.000 dolara
Više od 3.000 ljudi potpisalo je prije par mjeseci otvoreno pismo aukcijskoj kući Christie’s u Njujorku. Od menadžmenta su tražili otkazivanje aukcije Augmented Intelligence posvećene isključivo umjetnosti stvorenoj pomoću vještačke inteligencije. Iz Christiesa su naveli da je to prva aukcija takve vrste koju organizuje neka velika aukcijska kuća. U pismu se izražava zabrinutost zbog toga što su programi korišćeni za kreiranje određenih generativnih digitalnih djela, trenirani na zaštićenim autorskim djelima, čime se, kako navode potpisnici, eksploatišu stvarni umjetnici.
„Ovi modeli i kompanije koje stoje iza njih eksploatišu ljudske umjetnike, koristeći njihova djela bez dozvole ili naknade kako bi razvili komercijalne AI proizvode koji im postaju konkurencija,“ navedeno je u pismu.
Aukcijska kuća je, u odgovoru, branila legitimitet izloženih umjetnika, predstavljajući AI kao alat koji proširuje kreativne mogućnosti, a ne zamjenu za umjetnike. „Umjetnici predstavljeni na ovoj aukciji imaju snažnu, multidisciplinarnu umjetničku praksu, neki su priznati i u vodećim muzejskim kolekcijama. Djela koriste AI za unapređenje svog umjetničkog rada“, rekli su iz Christiesa za portal ArtNews.
U saopštenju za javnost, Nicole Sales Giles, potpredsjednica i direktorica prodaje digitalne umjetnosti, izjavila je: „Ovim projektom željeli smo da istaknemo briljantne kreativne glasove koji pomjeraju granice tehnologije i umjetnosti. Nadali smo se da će kolekcionari i šira zajednica prepoznati njihov značaj u savremenom umjetničkom pejzažu. Rezultati aukcije su to i potvrdili“.
Sarp Kerem Yavuz, umjetnik koji ponekad koristi AI u svom radu i čije djelo je takođe bilo na aukciji, smatra da su optužbe o krađi zasnovane na pogrešnom razumijevanju kako AI funkcioniše. „Većina AI-generisanih slika rezultat je kombinovanja miliona slika. Bukvalno miliona. Što znači da nijedan pojedinačni umjetnik ne može tvrditi da je neka slika livade, viteza, mačke ili cvijeta zasnovana baš na njegovom djelu“, napisao je u izjavi. „AI slike imitiraju ljudsku inspiraciju na mnogo načina – samo su efikasnije u obradi informacija“.
Kako AI tehnologija sve više napreduje i postaje dio svakodnevnog života, zakoni o autorskim pravima i dozvoljenoj upotrebi teško prate taj razvoj. Prošlog mjeseca, Američki zavod za autorska prava odlučio je da umjetnici mogu zaštititi djela stvorena uz pomoć AI alata, ali da isključivo AI-generisani materijal i dalje nije podoban za pravnu zaštitu.
Bez obzira na otvoreno pismo i gnijev dijela publike, Christies je u martu završio prvu aukciju u potpunosti posvećenu AI umjetnosti. Ukupan prihod iznosio je 728.784 dolara, nadmašivši projekciju od 600.000 dolara.
Prema navodima aukcijske kuće, njihova akcija je privukla novu generaciju kolekcionara. Rečeno je da se gotovo polovina učesnika identifikovala kao pripadnici Milenijalaca ili Gen Z generacije, dok je 37 odsto njih prvi put kupovalo na Christie’s aukciji. Najskuplji predmet bio je Machine Hallucinations – ISS Dreams – A Refika Anadola, koji je prodat za 277.200 dolara – znatno više od procijenjenih 200.000.
Djelo Holly Herndon i Mat Dryhursta, diptih Embedding Study 1 & 2 (iz serije xhairymutantx), dostiglo je cijenu od 94.500 dolara, opet iznad očekivanja. Aukcija, koja se sastojala od 34 predmeta, imala je stopu prodaje od 82 odsto.
Priredio: R.M.