Povežite se sa nama

OKO NAS

ŽABLJAK: PROMAŠENI PROJEKTI: Vjetar oduvao kulturu

Objavljeno prije

na

Malo ko će osporiti da je renoviranje žabljačkog Centra za kulturu, prije pet-šest godina, urađeno vrlo nekvalitetno, iako su radovi izvođeni pod pokroviteljstvom resornog Ministarstva i koštali blizu 300.000 eura. Nevrijeme tokom kojeg je srušeno stotinak kvadratnih metara demit fasade s istočne strane zgrade, potpuno je razotkrilo fušeraj građevinaca. No, čini se da u slučaju ,,hrama kulture” ispod Durmitora, zaista učinjenu poslu mane nema, jer niko nikada nije zvanično uložio prigovor na kvalitet radova. Takođe, niko nije ni snosio odgovornost zbog očiglednih propusta i uzalud potrošenog novca.

Kako je za Monitor kazao direktor Centra za kulturu Miroje Džabasan, formirana je komisija koja će sagledati uzroke havarije i procijeniti štetu. Pretpostavlja se, kaže on, da je štetu prouzrokovalo nevrijeme praćeno jakom kišom i velikim udarima južnog vjetra. Direktor Centra, međutim, nije mogao komentarisati kvalitet rekonstukcije, jer je, kako je objasnio, to bilo prije njegovog mandata.

,,Sve je rađeno preko Opštine. Nijesam imao uvid u ono što je rađeno, kao što ne znam ni koliko je koštalo, ni kako je rađeno. Potrudićemo se da što prije šteta izazvana nevremenom bude sanirana. To je sve što mogu reći”, kazao je on.

Na Žabljaku ima i onih koji govore mnogo direktnije, kako kažu, o potpuno promašenom projektu rekonstrukcije. Direktor Centra za razvoj Durmitora Darko Stijepović podsjeća da je NVO na čijem je čelu više puta ukazivala na „mnoštvo neregularnosti” prilikom rekonstrukcije zgrade Centra za kulturu.

,,Ministarstvo kulture je renoviralo Dom kulture na Žabljaku za 200-300.000 eura. Zamijenili su krov, desetak prozora, pet toaleta, parket u bioskopu, pločice u hodnicima i na stepeništima, vrata i uveli novo grijanje. Kasnije je isto Ministrastvo nekoliko puta farbalo bioskopsku salu. Novi krov je bio najavljen kao bakarni, ali se ispostavilo da je kulturu poklopio limeni pokrov, koji se raspukao na devet mjesta odmah po završetku”, tvrdi Stijepović.

Voda, kaže on, sada curi kroz pukotine na krovu i plavi prostorije u zgradi. Stijepović misli da tolika vlaga svakog trenutka može uzrokovati velike probleme na električnim instalacijama. Parket u bioskopskoj sali, prema riječima direktora Centra za razvoj Durmitora, ,,nekoliko puta se nadizao kao kvasac”, a jednom je visina vode u tom prostoru bila, tvrdi on, i preko metar.

,,Da bi spriječili dizanje parketa prikovali su ga dobro šrafovima. Novo grijanje sa dva kotla na struju, skupo kao đavo (40.000 eura ), nikada nije grijalo. Skupocjeni sistem grijanja rasčerupan je i treba naći dobrog kotlokrpa da to dovede u red. Da im je Ministarstvo kulture bar uradilo ognjište, pa da se mogu ugrijati ložeći drva”, kaže Stijepović. „U toku renoviranja zamijenjeni su ‘teraco’ podovi keramičkim pločicama, iako je to bilo potpuno nepotrebno. Keramičke pločice na vrh planine? Mada, dobre su za klizanje i za još više studeni u kulturi. Iznad ulaza u instituciju nalazi se ekserom pribijena daska koja pokazuje realnost ove džungle”, opisuje on trenutno stanje objekta, u kojem bi trebalo da se Žabljačani kulturno uzdižu.

Direktor te ustanove priznaje da ima problema s krovom ali, kako kaže, sada je parket u bioskopskoj sali popravljen i stabilan. Nema teškoća ni sa sistemom za grijanje, tvrdi on. Nedavno je i predsjednik Savjeta Centra Milutin Žugić novinarima kazao da je mnogo problema ostalo nakon što je zgrada renovirana.

,,Objekat je renoviran prije mog mandata. Limarski radovi na krovu nijesu dobro izvedeni, pa krov prokišnjava i pričinjava štete na plafonu hola bioskopa. Cijela zgrada Centra za kulturu vlasništvo je više pravnih i fizičkih lica i imamo zajednički problem s kanalizacijom. Mi ćemo s naše strane preduzeti sanaciju ali za sada nemamo novca. Propust je napravljen nakon renoviranja jer niko nije reklamirao loše izvedene radove”, objasnio je on.

Građevinski propusti samo su dio problema koji more prvu instituciju kulture na Žabljaku. Centar je, prije pet godina, pretvorio svoj izložbeni prostor u kafanu, kako tvrdi Stijepović, bez odobrenja za prenamjenu prostora i bez građevinske dozvole. Međutim, takav predlog izvršne vlasti, aminovali su i odbornici lokalnog parlamenta. Zbog toga se sve izložbene postavke održavaju na različitim lokacijama u gradu – u tržnom centru, maloj sali Centra za kulturu, terasi hotela Žabljak…

Iako su iz Savjeta Centra prije dvije godine saopštili da se ugovor sa zakupcem prostora u Centru za kulturu Markom Bogavcem raskida, jer nijesu poštovane sve klauzule iz ugovora, izgleda da je u međuvremenu palo pomirenje.

,,Bogavac je uplatio oko 2.000 eura koliko je dugovao. Ostaje njegova obaveza da redovno uplaćuje po 210 eura mjesečnog zakupa, koliko je predviđeno ugovorom koji važi do 2016. godine, kada će prostor biti vraćen u vlasništvo Centra za kulturu. Ugovoru s njim prethodio je tender na koji se Bogavac jedini javio i, umjesto tenderom predviđenih 200, za mjesečni zakup ponudio 210 eura. Preuzeo je i obavezu da, kada se ukaže potreba, prostor ustupi službama lokalne samouprave”, obavijestili su prošle godine novinare iz Savjta Centra za kulturu.

Džabasan tvrdi da i pored toga što je u galerijskom prostoru kafana, ,,ima dosta mjesta i za kulturna dešavanja”.

Da u Centru, odnosno Savjetu te institucije odavno ima mjesta za promjene, smatraju u žabljačkoj opoziciji. Iz DEMOS-a su krajem prošle godine oštro kritikovali rad Savjeta, a ukazali su i na neke nezakonitosti. U tom tijelu, kako kaže odbornica te stranke Aleksandra Vuković, ,,nema predstavnika zaposlenih niti „stvaralaca ili stručnjaka iz oblasti od značaja za kulturu”, kako Statut i Zakon propisuju. Vuković kaže da je utvrđeno i da pune dvije godine (od oktobra 2012. do oktobra 2014) Savjet nije održao nijednu sjednicu, a da je za to vrijeme predsjednik Žugić, za dužnost koju ne obavlja dobio naknadu od oko 5.000 eura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

SLUČAJ MALE HIROELEKTRANE BISTRICA: Opet pred institucijama

Objavljeno prije

na

Objavio:

Protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) podnijeta je krivična prijava protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica, a podnio ju je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica

 

 

Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica podnio je protekle sedmice Specijalnom državnom tužlaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv bivšeg premijera Mila Đukanovića zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja. Prijava se odnosi na slučaj male hidroelektrane (mHE) Bistrica.

Iz kabineta Koprivice su ponovili, ono što javnost odavno zna, da je Đukanović omogućio svom sinu Blažu da zaključi ugovor sa Vladom na čijem je bio čelu.

Precizirali su da je time Đukanović teže povrijedio odredbe člana 14 Zakona o sprječavanju korupcije. Tim članom je propisano da organ vlasti u kojem javni funkcioner vrši javnu funkciju ne može da zaključi ugovor sa privrednim društvom ili drugim pravnim licem u kojem javni funkcioner i s njim povezano lice ima privatni interes.

Ipak, institucije do sada nijesu tako tumačile odredbe zakona. Raniji saziv Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) donio je rješenje u kom se navodi da Milo Đukanović nije bio u konfliktu interesa kada je kao predsjednik vlade u oktobru 2016. godine potpisao odluku o koncesiji za malu elektranu firmi BB Hidro, čiji je suvlasnik njegov sin Blažo. ASK je tada tvrdio da Đukanović kao predsjednik Vlade nije odlučivao već je samo potpisao odluku, a da su odlučivali drugi niži organi Vlade!

ASK je 2019. odbio zahtjev Organizacije KOD da ispita mogući konflikt interesa u slučaju Prokletije kada je Vlada, kojom je predsjedavao Milo Đukanović, 2015. godine posao izrade Prostornog plana posebne namjene Nacionalnog parka Prokletije dodijelila Republičkom zavodu za urbanizam i projektovanje. Vlasnik RZUP-a je brat tadašnjeg premijera Aco Đukanović, a podizvođač je bila firma Capital invest, tada u vlasništvu Mila Đukanovića.

I dok se na jednoj strani pokušava procesuirati očigledna korupcija, na drugoj vlasnici malih hidroelektrana traže pravdu preko sudova. Sudski sporovi su otpočeli nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića u decembru 2020. raskinula ugovore za gradnju malih HE, kao primjer početka borbe protiv korupcije. Većina  malih HE su povezani sa DPS-om, najviše sa bivšim premijerom, predsjednikom i počasnim predsjednikom te partije Đukanovićem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

EPILOG SLUČAJA SVJEDOČENJA O SEKSUALNOM UZNEMIRAVANJU U PODGORIČKOJ GIMNAZIJI: I – ništa

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odbacilo je krivičnu prijavu Ministarstva prosvjete,nauke i inovacija, podnijetu protiv profesora podgoričke gimnazije R.Č. zbog krivičnog djela seksualno uznemiravanje, jer prijavljeno djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja. Istovremeno, smijenjena direktorica Gimnazije postala je savjetnica predsjednika parlamenta

 

 

Podgoričko Osnovno tužilaštvo je protekle sedmice odbacilo krivičnu prijavu protiv bivšeg profesora podgoričke Gimnazije Radomana Čečovića jer seksualno uznemiravanje, u vrijeme kada je slao uznemirujuće poruke bivšoj učenici, nije bilo propisano kao krivično djelo.

„Istovremeno,tužilac je po službenoj dužnosti cijenio i eventualno postojanje krivičnog djela proganjanje,ali je utvrđeno da je za to djelo  nastupila zastarelost krivičnog gonjenja i prije podnošenja krivične prijave, odnosno prije nego što je događaj prijavljen“, navodi se u saopštenju tužilaštva.

Samo nekoliko dana ranije objavljeno je da je smijenjena direktorica Gimnazije  Biljana Vučurović, izabrana za savjetnicu predsjednika parlamenta Andrije Mandića. To je, sve u svemu,  epilog slučaja koji je krajem prošle godine uznemirio javnost, nakon što je objavljeno svjedočenje bivše učenice Gimnazije Sare Vujisić. Ona je optužila svog bivšeg profesora jezika Čečovića za seksualno uznemiravanje, a direktoricu Vučurović za neadekvatnu reakciju nakon što ju je sa tim upoznala. Bivša direktorica kaznila je profesora sa 30 odsto od plate i potrudila se da slučaj prođe ispod radara javnosti ili nadležnih institucija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra 2024. objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R.Č. koji je 2021. godine svojoj dojučerašnjoj učenici slao nedolične poruke, a direktorica gimnazije BIljana Vučurović ga je tada sankcionisala novčano. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPN)) je nakon objavljivanja istraživanja CIN-CG, iniciralo više inspekcijskih nadzora u Gimnaziji. Prosvjetna inspekcija je predložila razrješenje Vučurović, o čemu je potom odluku donijela i ministarka Anđela Jakšić Stojanović. Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, na čelu sa Jakšić Stojanović, podnijelo je krivičnu prijavu protiv profesora Čečovića, a po preporuci prosvjetne inspekcije smijenjena  je Biljana Vučurović sa mjesta direktorice

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DRŽAVA JOŠ BEZ RJEŠENJA ZA DUGOVANJA VEKTRE JAKIĆ I VEKTRE NORD: Iza Brkovićeve imperije ostali radnički jad i čemer

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bivši radnici u firmama Dragana Brkovića još čekaju da država ponudi rješenje za višemilonaska  potraživanja po osnovu zarada i doprinosa. Nakon  kraha poslovnog carstva Brkovića završili su  na evidenciji ZZZ, a  preostalo im je jedino,  da na svoju muku podsjete, sporadičnim protestima i apelima Vladi

 

 

Vlast, ni nakon 2020. godine, nije napravila nikakav napor da ispravi bar dio nepravde prema bivšim radnicima preduzeća u okviru propale poslovne imperije Dragana Brkovića. Vijeće Višeg suda u Podgorici,  polovinom prošle godine,  potvrdilo je optužnicu koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana Brkovića, kao i Milića Popovića, za produžena krivična djela zloupotrebe ovlašćenja u privredi i zloupotrebu ovlašćenja u privredi putem pomaganja, te krivična djela pranje novca i pranje novca putem pomaganja.

Kako su bivši radnici njegovih preduzeća u Pljevljima i Kolašinu kazali Monitoru, država ne pokazuje volju da iznađe rješenja kojim bi višemilionski dugovi po osnovu zarada i doprinosa bili bar djelimično izmireni. Podsjećaju da je decenijama iza Brkovića stajala država i da su „nasjeli na mnoga ranija obećanja koja su dolazila od predstavnika vlasti“. Bivši  radnici „Vektre Jakić“” i firmi nastalih  iz te kompanije  sve što mogu je da, s vremena na vrijeme, protestuju, apluju  i mole državu za pomoć.

Bivši radnici  kompanije „Vektra Jakić“ , njih oko 50-ak, početkom marta, na sat, blokirali su magistralni put Pljevlja-Prijepolje, još jednom podsjećajući vlast  da godinama ne mogu da naplate zaostala potraživanja. Najavili su radikalizaciju protesta ukoliko od Vlade ne dobiju obećanje da će im isplatiti zaostala dugovanja.Za Monitor podsjećaju da je Brković radnicima ostao dužan od 15 do 20 zarada, a da doprinosi nisu uplaćivani od dvije do pet godina. Imaju informaciju da su ukupna dugovanja bivšim radnicima od 2017. do 2023. godine oko 1,2 miliona eura.

„Ovdje smo se danas okupili jer nas je Brković sve prevario, a milionske dugove ostavio državi. Dobio je kredit od Abu Dabi fonda koji će morati država da vraća. Pozivam premijera Milojka Spajića da se uključi u rješavanje problema i isplati zaostala dugovanja radnicima. Nas ništa drugo ne interesuje nego samo naše zarade koje čekamo godinama “, poručili su.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo