Povežite se sa nama

DRUŠTVO

AFERA CARSKO SELO: Kuljača i Tičić opet pred Katnića

Objavljeno prije

na

Specijalno državno tužilaštvo otvorilo je istragu protiv Rajka Kuljače, Aleksandra Tičića i Mirka Latinovića oko izgradnje naselja u selu Blizikuće iznad Svetog Stefana. Istražuju se okolnosti pod kojim je Opština Budva bez saglasnosti Skupštine i bez javnog poziva ustupila 6.000 kvadrata opštinskog zemljišta u selu Česminovo, pored crkve Sv. Neđelje, poznatom crnogorskom tajkunu Zoranu Ćoću Bećiroviću, čija je vrijednost tada procijenjena na oko 600.000 eura.

U Specijalnom tužilaštvu procjenjuju da je ovom tajnom nagodbom, kojom je Opština na nezakonit način na fizičko lice prenijela svoju imovinu, grad oštećen za višemilionski iznos. Posao je zaključen daleke 2006. godine, ali je sada, deset godina kasnije tužilaštvo konačno pokrenulo istragu i osumnjičilo navedenu trojku za kriminal i korupciju.

Radi se o naselju od 36 tipskih kuća čiju je izgradnju pod nazivom Rusko selo započeo Bećirović, dok je građevinske radove izvodila firma Trejdjunik, Mirka Latinovića, srpskog biznismena poznatog crnogorskoj javnosti iz afera oko izgradnje poslovnog centra TQ Plaza u Budvi. Latinović je ubrzo preuzeo polovinu kapaciteta novog sela na svoju firmu i daje mu novi, naziv – Carsko selo. Koje je, kažu prodavci vila, ljepše i ekskluzivnije i od samog grad hotela Sveti Stefan.

Tužilaštvo je nedavno otvorilo i slučaj prodaje 22.000 kvadrata opštinskog zemljišta na plaži u Bečićima, kao i 35.000 kvadrata u selu Kuljače, kompaniji Capital estate, registrovanoj na Kipru, čiji je izvršni direktor Dragan Lučić.

Ova dva predmeta, Carsko selo i Capital estate, samo su kap u moru budvanskih špekulacija sa državnom imovinom u vrijeme mandata Rajka Kuljače na mjestu predsjednika Opštine i Aleksandra Tičića na dvojnoj funkciji gradskog menadžera i v.d. direktora Agencije za planiranje prostora. Razmjere burazerske rasprodaje atraktivnih resursa budvanske Opštine iz tog vremena nesagledive su. Osumnjičeni su bili eksperti za prodaju neurbanizovane opštinske zemlje po nižim cijenama, da bi odmah nakon prodaje pristupili donošenju urbanističkih planova, čime bi vrijednost prodate zemlje višestruko porasla.

Možda je njihova tadašnja poslušnost, posvećenost raspodjeli opštinske zemlje moćnim interesnim grupama i klanovima, koji su kasnijim preprodajom povoljno kupljenih šuma, maslinjaka i voćnjaka po budvanskoj rivijeri, zaradili milione, bila ona „zasluga”, zahvaljujući kojoj su i Kuljača i Tičić iz brojnih budvanskih afera izašli gotovo neozlijeđeni.

Epohalna pohara Budve, njenog vrijednog neizgrađenog zemljišta, koju je pratio svojevrstan urbicid prirodnih karakteristika i ljepota budvanske opštine, odigrala se u deceniji u kojoj su Kuljača i Tičić vedrili i oblačili u opštinskim službama. Namještali tendere, donosili planove, ucrtavali kule i solitere gdje je kome i koliko trebalo, uz naknade dabome, o kojim se danas priča i pripovijeda.

Opština je oštećena, materijalno i urbanistički uništena, dok su akteri tog procesa izašli kao bogati ljudi, vlasnici lanca stanova, vila, hotela i atraktivnih parcela.

Carsko selo jedna je od više zemljišnih transakcija u vrijeme Kuljačinog mandata koje su obavljene za račun firmi bliskih Bećiroviću i kompaniji Beppler&Jacobson, koja je vlasnik hotela Avala u Budvi. Preferirali su parcele i maslinjake u Reževićima gdje su stekli ogromne zemljišne posjede po raznim osnovama.

Pored 6.000 na brdu Česminovo, domogli su se još jedne parcele u Blizikućama, takođe pod povlašćenim uslovima. Jedna od kontroverznijih opštinskih akcija bila je prodaja parcele br.5, u Bijelom rtu u Reževićima.

Nakon što su u rekordnom roku sprovedene pripremne radnje u opštinskom katastru na čijem je čelu bila Mirjana Marović, na promjeni kulture zemljišta sa oznake šume 4. klase u neplodna zemljišta, Opština u martu 2006. godine donosi odluku o prodaji parcele od 51.093 kvadrata po cijeni od 85 eura, poznatom kupcu, putem fingiranog javnog tendera. Zemlju je nakon „žestokog” nadmetanja u julu 2006. kupila kiparska firma Danebrook Ltd, sa adresom u hotelu Avala, po cijeni od 90 eura za kvadrat. Ista firma šest dana kasnije kupuje od privatnih lica susjedne parcele br.15 i 16 po duplo većoj cijeni od 180 eura. Time je za 26.000 m2 Danebrook platio privatnim vlasnicima 4,8 miliona eura, dok je Opštini za 51.093 kvadrata platila 4,6 miliona eura. Ni tu nije kraj. Nakon prodaje „petice” mještani saznaju da je pretežni dio parcele njihovo vlasništvo. Kuljača je prodao tuđu zemlju.

Zemljište je vlasništvo 24 porodice iz Reževića koje su pokrenule sudski postupak za utvrđivanje prava svojine pred Osnovnim sudom u Kotoru, protiv Opštine Budva. Sudski postupak traje gotovo deset godina i ne nazire mu se kraj.

Gradnja naselja na uzvišenju iznad Svetog Stefana sa koga se pruža spektakularan pogled na Reževiće i morsku pučinu umjesto ekskluzive o kojoj se pričalo, predstavljala je jedan od težih incidenata devastacije prostora u Paštrovićima. Gradilo se potpuno nezakonito, na lokaciji koja nije urbanizovana, pa prema tome i bez građevinskih dozvola nadležnih službi. Devastiran je prepoznatljivi pejzaž iznad Miločera i Svetog Stefana kao i prostor oko crkve Sv.Neđelje.

Divlja gradnja iznad Svetog Stefana nije sankcionisana, uprkos upozorenjima opozicije i nevladinih organizacija, nego je kasnije, donošenjem studija lokacije Blizikuće i Tudorovići – legalizovana.

Gradilo se uprkos tome što selo nema potrebnu infrastrukturu. Na Česminovu nema ni vode ni struje.

Carsko selo, čije ime nagovještava luksuz i gotovo rajske uslove za život i odmor onih koji se odluče da investiraju i kupe neku od kuća, ni danas, devet godina kasnije, nema gradski vodovod, nego se vodom snabdijeva iz rezervoara koji se puni sa lokalnih izvora. Selo nije priključeno ni na gradski kanalizacioni sistem, kazali su nam u budvanskom preduzeću Vodovod i kanalizacija.

Pa tako prvo crnogorsko Carsko selo do koga se lošim putem teško stiže, od savremene infrastrukture i luksuza raspolaže bistijernama i septičkim jamama.

Neki od poznatijih kupaca koji su na neviđeno kupili vile u Carskom selu, odustali su od kupovine i povratili uložena sredstva. Vilu je kupio pa vratio poznati ruski novinar i bivši ministar informisanja Ruske Federacije Sergej Grizunov. Prema nepotvrđenim informacijama, svoju vilu pazario je pa odustao i Jevgenij Primakov, bivši ruski premijer, koji je inače bio čest gost na Svetom Stefanu.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo