Povežite se sa nama

OKO NAS

ANDRIJEVICA – PUTEVIMA ,,DA ŽIVIMO BOLJE”: Ko da karavani prolaze

Objavljeno prije

na

Mještani malenog andrijevičkog zaseoka Talanovci, u podkomovskom dijelu ove crnogorske opštine, na samo petom kilometru od varoši, do svojih kuća još dolaze planinarski opremljeni i u obaveznim gumenim čizmama kao i prije pola vijeka. Putevi kojima prolaze i danas liče na one iz vremena karavana. Mještani pričaju kako na obećani asfalt čekaju nekoliko decenija.

,,Posljednja čuka oko Podgorice i drugih gradova odavno je dobila asfalt, a mi skoro pet decenija dobijamo samo prazna obećanja, iako smo od grada udaljeni svega pet kilometara. Zato je smiješno kada čujemo priče kako država vodi računa o ravnomjernom regionalnom razvoju i prosperitetu naših sela”, kažu stanovnici Talanovaca.

Oni podsjećaju da su početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka sopstvenim sredstvima probili put od Andrijevice do Talanovaca i da su nakon toga uložili dosta i truda u održavanje njegove prohodnosti.

,,Brzo će izbori. Neka nam opštinski i državni funkcioneri dođu luksuznim automobilima, da vidimo kako će proći. To jednostavno nije moguće. Ali mi znamo, kada za to dođe vrijeme i kada im budemo potrebni, stići će do nas terenskim vozilima”, kažu mještani ovog sela s pogledom na vrhove Komova.

Put do Talanovaca još održavaju lopatama, i u ljetnjem i u zimskom periodu. I u vrijeme odrona, i zimskih smetova.

,,Lokalni funkcioneri treba da znaju da će sva podkomovska sela ubrzo ostati pusta, bez iđe ikoga. Posljednjih godina morali smo bar dvadesetak puta sami da angažujemo neophodnu mehanizaciju, kako bismo obezbijedili putnu prohodnost do naših domova. To su bile privremene sanacije klizišta u mjestu Bojoviće, jer se tu pokrenulo čitavo brdo, čije uklanjanje zahtijeva velika novčana sredstva”, pričaju mještani Talanovca.

Valja se prisjetiti da nije bilo tako dok se DPS trudio da preuzme Andrijevicu od prosrpskih stranaka, koje su prije toga vladale skoro dvije decenije ovim krajevima. Direkcija za javne radove godinama ranije je u širokom luku zaobilazila lokalne institucije u Andrijevici i asfaltiranje obavljala preko štaba Opštinaskog odbora DPS-a.

Tadašnji predsjednik Opštine Veselin Bakić (SNP) zbog toga je tražio da nadležni organi sve ispitaju. Čak je napisao prijavu državnoj Upravi za antikorupcijsku inicijativu, zbog sumnje da su u Direkciji javnih radova Crne Gore prilikom finansiranja modernizacije puteva u opštini Andrijevica u toku 2009. i 2010. godine postojale koruptivne radnje.

Prema toj prijavi, Direkcija je finasirala asfaltiranje puteva, sokaka, prilaza kućama i pomoćnim objektima, u dužini od desetak kilometara. Ovi radovi izvođeni su bez obavještenja zvaničnih organa lokalne uprave i bez tendera, a putne pravce je određivalo lokalno rukovodstvo Demokratske partije socijalista.

Neko je izveo i računicu. Kako je kilometar asfalta tada stajao u prosjeku četrdeset pet hiljada eura, to je značilo da je nelegalnim tokovima na području opštine Andrijevica samo u dvije godine finasirano asfaltiranje puteva u vrijednosti od dvjesta sedamdeset hiljada eura. Od te prijave na kraju nije bilo ništa, a DPS je najprije na silu, a potom i na izborima koje su ozbiljne stranke bojkotovale, preuzeo vlast u ovoj opštini.

„Od dolaska DPS na vlast u Andrijevici, u selima ispod Komova, u Košutićima, Đulićima, Konjusima, Kutima, Cecunima, Jošanici i Japanu, nije postavljen ni metar asfalta”, kažu danas stanovici andrijevičkog seoskog područja.

Misija DPS-a u Andrijevici završena je kada su osvojili lokalnu vlast. Tada su osvojili i prirodne resurse. Umjesto obećanih puteva koje mještani nazivaju ,,da živimo bolje”, u ovom dijelu Crne Gore sada kao pečurke niču elektrane raznoraznih tajkuna, od kojih lokalno stanovništvo neće imati nikakve koristi.

Pedesetak mještana iz mjesne zajednice Konjuhe nedavno su potpisali inicijativu da se preispita odluka o zaključivanju ugovora o koncesiji i izgradnji malih hidroelektrana na vodotoku Mojanske rijeke koji je sklopljen između Vlade kao koncendenta i koncesionara konzorcijuma raznih društava s ograničenom odgovornošću, među kojima je i Hidroenergija Montenegro DOO Berane.

Inicijativa je upućena Ministarstvu ekonomije, uz obrazloženje da je krajnje neprimjereno što je ugovor potpisan bez ikakve konsultacije s lokalnim stanovništvom, odnosno s vlasnicima parcela koje će se koristiti za izgradnju mini hidroelektrana na rijekama Podkomovlja.

Oni su najavili da će presipitati i ulogu lokalne uprave u sklapanju ugovora o izgradnji mini hidroeletrana u Podkomovlju.

Poučeni, kako kažu, lošim iskustvom izgradnje mini centrale na vodotoku Bradavac, koji s rijekom Mojanskom čini rijeku Perućicu, oni smatraju da se u te poslove nije trebalo ni moglo ući a da za to ne znaju mještani.

,,Od silnih obećanja građani su dobili devastirani ili uništeni šumski fond koncesionog područja, loše napajanje električnom energijom, čak mnogo lošije nego prije puštanja u rad te centrale. O tome svjedoče česti prekidi u snadbijevanju električnom energijom, variranje napona što izaziva kvarenje kućnih aparata i namirnica”, pišu mještani Konjuha.

Oni zato prijete da će se suprotstaviti izgradnji mini hidroelektrana na Mojanskoj rijeci.

„Male centrale ne predstavljaju distributivni izvor energije za ta područja. Od njih koristi imaju samo tajkuni koji nemilosrdno eksploatišu prirodne resurse. Lokalno stanovništvo mora imati mnogo značajniju ulogu u procesu planiranja i odlučivanja o izgradnji mini hidrocentrala, kako bi one bile održive i korisne kako za državu i koncesionare, tako i za lokalne zajednice svih opština u kojima se planira njihova izgradnja”, kažu Konjušani.

Mještani seoskih područja na sjeveru Crne Gore sve češće podižu glas protiv koncesionara šuma i voda, tražeći da im, izvlačeći milione eura profita iz njihovih lokalnih zajednica, obezbijede elementarne uslove za život. Da makar putevi ne liče na one koji vode prema Talanovcima u Andrijevici.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo