U svim zemljama evropskog Mediterana ova je godina počela sa porastima prometa, većim rezervacijama i dobrim tržišnim najavama, pa se očekuje da bi ona mogla nadmašiti odlične turističke rezultate iz 2015.
Osim povoljnih ekonomskih trendova na „Starom kontinentu”, razlog za optimizam turističkih poslenika je i bezbjednosna situacija u ljetovalištima istočnog i južnog Sredozemlja. Dosadašnje velesile poput Turske i Egipta, dijelom i Tunisa i Maroka, suočavaju se sa terorizmom. One su za 30-50 odsto smanjile cijene aranžmana, ali ni to ne daje pretjerane efekte. Zato se, kako se nadaju i u Nacionalnoj turističkoj organizaciji Crne Gore (NTO), može računati na određeno ,,prelivanje” prometa prema našoj državi.
,,Činjenica je da se turisti odlučuju za stabilne i bezbjedne destinacije. Ove godine u drastičnom padu biće broj turista koji će posjetiti Tursku, zbog napada u Istanbulu i Ankari, pa, prema našim informacijama, ruski turisti, koji su najbrojniji gosti u Turskoj, u velikom broju otkazuju aranžmane i opredjeljuju se za destinacije poput Španije, Grčke, Hrvatske i, naravno, Crne Gore”, izjavila je Nina Vukčević iz NTO.
Činjenica je, međutim, da nestabilne zemlje južnog Mediterana imaju poteškoća već nekoliko sezona i da Crna Gora nije baš mnogo profitirala od toga. Prije će biti, kako navode iskusni turistički radnici, da je ovo prilika za stabilizaciju tržišta i vraćanje pozitivnih trendova, kao i srednjoročno osvajanje novih tržišnih pozicija na prije svega ruskom emitivnom tržištu koje godinama, crnogorskom turizmu daje stabilnost. Velika tržišta zapadnoevropskih zemalja još imaju mali udio u našem ukupnom turističkom prometu. Crnogorska ponuda nije u dovoljnoj mjeri profilisana u odnosu na konkurenciju, smještajna ponuda je deficitarna, kapacitet privlačenja novih segmenata gostiju je ograničen, a sezonalnost visoko naglašena. Sa gradilištima do samog špica sezone i vašarištima po primorskim gradovima, ne treba očekivati veliki povratak na tržišta Njemačke, Velike Britanije ili Skandinavije, a bez toga nema produženja sezone, pa se sve svodi na 45 dana jurnjave za gostima i novcem u julu i avgustu. Dokazana sklonost naših ljudi nazvana „snalaženje”, tada dolazi do punog izražaja.
,,Sve ovo je posljedica toga što na vrijeme nijesmo ušli na organizovano evropsko tržište. Krajem marta trebalo bi da je Crna Gora zastupljena u organizovanim turističkim aranžmanima kada turisti u većem broju dolaze, naročito za katolički Uskrs i da potom imamo kontinuitet punjenja turističkih kapaciteta sve do početka novembra”, kaže dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi Rade Ratković.
S druge strane, predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović siguran je da će sezona biti dobra i da će vjerovatno premašiti prošlogodišnju. ,,U novcu bukirano je 70 odsto više mjesta za ovu godinu. Sezona će sigurno biti 10 odsto bolja od prošlogodišnje”, kaže on i dodaje da se otvaraju nova tržišta, među kojima je i kinesko.
Ako se takva predviđanja ostvare, onda će stopa turističkog rasta u Crnoj Gori biti dvostruko veća od očekivanog prosjeka za Evropu (4,5 odsto). To bi se moglo smatrati uspjehom, ali bi nam, osim dežurnog optimizma vlasti pred svaku sezonu, mnogo više trebali kvalitativni iskoraci u ovom izuzetno značajnom privrednom sektoru.
„Crna Gora još nije ekonomsko nego smo i dalje političko društvo koje na pragu turističke sezone galami političkim notama i još nema prave najave sezone”, ističe profesor Ratković navodeći da ove, kao i svake godine, goste dočekujemo nezavršenih gradilišta, jer građevinski radovi po Crnogorskom primorju traju do kraja juna, čak i početka jula.
Prema njegovim riječima, kada je u pitanju pripremljenost crnogorske turističke ponude, nema nekih bitnih noviteta u odnosu na prethodnu godinu. „Vjerovatno će i ovoga ljeta biti privremenih objekata i vašarišta duž obala primorskih gradova što znači potpunu nepripremljenost za zapadnoevropsko tržište”, dodaje Ratković.
Trendovi se u svijetu mijenjaju. Turisti traže vrijednost za novac, avanturu, doživljaj i osjećaj koji ih veže za putovanja. Činjenica je da Crna Gora može mnogo toga da ponudi, ali ukupni model turizma funkcioniše na način da se ostvari laka i brza zarada i u okviru ,,monoproizvodne kulture”, odnosno koncepta sunca i mora, pa sve što je urađeno ili se radi u skladu je sa tim potrebama i željama. Što je još gore, prostor na samoj obali mora troši se na preprodaju i gradnju betonskih utvrđenja.
Evo samo jedan primjer. Solana u Ulcinju je najveći evropski aerodrom za ptice, što je ogroman potencijal za tzv. birdwatching, odnosno posmatranje ptica.
U Velikoj Britaniji posmatranje ptica je hobi broj jedan, a iza njih slijede Holanđani, Njemci, pa Skandinavci, koji godišnje putuju tri ili više puta kako bi posmatrali ptice i prirodu.
Birdwatching je danas svjetski pokret za kojim luduje na desetine miliona Evropljana. Gotovo svaki peti stanovnik ,,Starog kontinenta” bavi se birdwatchingom!
Kada su ovih dana novinari iz Njemačke posmatrali flamingose na Solani, samo su izustili: prekrasno! Napravili su velike reportaže o tome u svojim medijima, navodeći da crnogorska Vlada nastoji da privatnicima ustupi taj prostor od 15,2 miliona metara kvadratnih kako bi se tamo gradile vile, apartmani i golf-tereni!?
Dok se taj štetočinski koncept ne promijeni zvaničnici će nas i ovog ljeta, a tek pred parlamentarne izbore, koji će se održati početkom oktobra, bombardovati statistikom, dolascima, noćenjima i postotcima. Onih koji vjeruju u bajke je veoma malo, pa u svaku sezonu naši turistički radnici ulaze napeti i umorni. Turizam je grana koja cvjeta u miru i zadovoljstvu.
Mustafa CANKA