Nakon javnog poziva koji je NVO 4 Life uputio predsjedniku Crne Gore i predsjedavajućem državnog Savjeta za sprječavanje zloupotrebe droge, Filipu Vujanoviću, 21. marta je na Kakarickoj gori održana sjednica tog Savjeta.
Saša Mijović, Izvršni direktor NVO 4 Life, je u ime NVO Preporod, Juventas i CAZAS, iznio analizu problema narkomanije u Crnoj Gori. Ukazao je da je neophodno odmah preduzeti konkretne poteze. Članovima Savjeta je dostavljeno 25 mjera i preporuka koje su izradile ove četiri organizacije.
Prošle nedjelje, na poziv NVO 4 Life, održana je sjednica skupštinskog Odbora za zdravstvo, inicirana zbog slučaja zavisnica I.C. koja je preminula i M.O. koja se nalazi u Kliničkom centru Crne Gore. Preminula I. C. je bila dugogodišnja zavisnica od droga, a starala se o nepokretnoj zavisnici M. O. Iza I.C. je ostalo troje djece.
Na sjednici Odbora je ocijenjeno da prevenciji i liječenju bolesti zavisnosti treba pristupiti sistematski, a da je posebno zakazalo sa radom Odjeljenje za droge pri Ministarstvu zdravlja Crne Gore.
Predstavnici NVO 4 Life, Juventasa, CAZAS-a i Preporoda su upoznali članove Odbora da su dostavili 25 mjera i preporuka/zahtjeva za realizaciju radi poboljšanja situacije.
Ukazano je da se neodložno moraju preduzeti koraci u sljedećih pet tačaka: jačati preventivne programe, dati podršku servisima za pomoć zavisnicima od droga i njihovim porodicama, obezbijediti besplatnu rehabilitaciju i resocijalizaciju na Kakarickoj gori, obezbijediti nesmetan pristup liječenju metadonskoj i buprenofinskoj terapiji, formirati Komisiju za droge i uključiti predstavnike iz civilnog sektora u njen rad, kao i uključiti predstavnike NVO u Državni savjet za sprječavanje zloupotrebe droga.
Zoran Jelić, predsjedavajući Odbora, kazao je da će svi ili neki od predloga biti uvaženi, unijeti u zaključke sa sjednice i kao takvi biti dostavljeni i preporučeni za usvajanje i implementaciju nadležnim ministarstvima.
NVO 4 Life, CAZAS, Juventas i Preporod su u srijedu na konferenciji za medije kazali da očekuju da država u roku od mjesec dana implementira njihove preporuke koje su ranije dostavljene skupštinskom Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje i Državnom savjetu za sprečavanje zloupotrebe droga.
„Nije prvi put da se obećava a ne ispuni. Pres konferenciju smo održali kako bismo upoznali javnost sa dešavanjima i zaključcima sa sjednice gdje je rečeno da će neki ili svi predlozi, koji su uvaženi, biti dostavljeni i sugerisani za usvajanje i implementaciju nadležnim ministarstvima. Naše četiri organizacije su spremne da pomognu i prate razvoj situacije. Smatramo da je mjesec dana dovoljno da država počne sa implementacijom pet tačaka na koje smo ukazali, i za koje je potrebno hitno reagovanje”, rekao je za Monitor Saša Mijović iz NVO 4 Life.
On je kazao da će se u narednim potezima države vidjeti da li se kreće u rješavanje problema ili je, kao i do sada, sve samo deklarativno. „U zavisnosti od razvoja situacije ćemo preduzeti sljedeće korake”.
Strategija za sprečavanje zloupotrebe droga koju planira Ministarstvo zdravlja svaki put izgleda bajno. Ukazuje na snažnu borbu države protiv ove pošasti. Iznova se planira „smanjenje potražnje za drogama, prevencija, liječenje, rehabilitacije i reintegracije korisnika/ca u društvo, istraživanja, monitoring i evaluacija, sistem za informacije o drogama…”
U evaluaciji prethodne strategije u dokumentima Ministarstva zdravlja piše: „Ova strategija uzima u obzir dostignuća politike sadržane u Nacionalnom strateškom odgovoru na droge 2008-2012… Evaluacija pokazuje da su principi i većina ciljeva definisanih prethodnom strategijom implementirani. Prethodna Strategija za droge je generalno ocijenjena kao pozitivna. Ona se sagledava kao dobar, efikasan i sveobuhvatan strateški dokument. Pomogla je da se problem droge stavi na politički dnevni red, postavila je jasne ciljeve i pomogla da se razjasne odgovornosti učesnika u sprovođenju politike vezane za droge. Strategija za droge (i Akcioni plan), imali su ohrabrujući efekat na razvoj intervencija u cilju smanjenja potražnje za drogom i snabdijevanja drogom”.
Mijović je istakao da je realnost potpuno drugačija od toga što piše u izvještajima. Podsjetimo, formiranje Komisije za droge, stučnog tijela za praćenje problematike zloupotrebe droga, najavljeno je strategijom 2008-2012. Najavljeno je i u strategiji za 2013-2016, kada je rok za formiranje ove komisije bio 2013. godina. Komisija za droge nije formirana.
Prema posljednjem, deset odina starom zvaničnom istraživanju Instituta za javno zdravlje, u našoj državi ima 3000 registrovanih korisnika droge. Novi registar zavisnika, zbog načina na koji se pravi, je nefunkcionalan i irelevantan.
Zbog čega se plaća liječenje
Javna ustanova Kakaricka gora, kako je za Monitor rekao Saša Mijović, ima godišnji budžet od 700 hiljada eura, a kod njih boravi oko 20 zavisnika. Ostaje nejasno zbog čega naplaćuju participaciju za liječenje od 230 eura, i zbog čega je cijena liječenja zavisnika u Crnoj Gori 1000 eura, kada je u susjednoj Hrvatskoj 500.
Aleksandar Radinović , direktor javne ustanove Kakaricka gora, na prošlonedjeljnoj sjednici skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, rekao je da je cijena od hiljadu eura po osobi realna, jer se radi o korektnim uslovima.
On je naveo da jedan dio zavisnika ne želi da se liječi, jedan dio nikad ne uđe u sistem zdravstvene zaštite, a jedan dio završi kao preminula korisnica I.C.
,,Ali ne bih se složio da je stanje tako alarmantno kako je prikazano. Ja bih istakao da je stanje u ovoj oblasti u odnosu na prije desetak godina znatno bolje, ali to nije razlog da ga dalje ne unapređujemo i to treba raditi sistemski”, poručio je Radinović.
On je naveo da će ta ustanova ispoštovati sve što se sistemski dogovori. ,,Ništa nije besplatno, sve košta, samo treba naći modalitete”.
Iako je još 21. marta, na sjednici održanoj u Kakarickoj gori predsjednik Crne Gore, između ostalog, podržao implementaciju besplatnog liječenja, njegov partijski kolega iznosi drugačije mišljenje. Halil Duković, član Odbora za zdravstvo rad i socijalno staranje smatra da zavisnici u Kakarickoj gori treba da plate dio usluga.
,,Taj dio koji se participira u liječenju je kao dio odgovornosti porodice za nastalu štetu u njoj. Ako nema te participacije mi smo lišili porodicu i svakog člana bilo kakve odgovornosti”, ukazao je Duković.
Filip Đ. KOVAČEVIĆ