Grad Kotor i Bokokotorski zaliv, iako su pod zaštitom UNESCO-a, sve teže odolijevaju apetitima tajkuna i korumpiranih političara i službenika koji na betoniranju obale zarađuju bogatstvo. Proteste mještana uglavnom zagluši opšta graditeljska plima, koja je zapljusnula obalu. Ipak, ima i onih koji ne odustaju. Jedan od takvih je i Nikola Dajković, koji godinama protestuje i tuži se zbog, kako tvrdi, nelegalno izgrađenog stambenog objekta u Ljutoj. Dajković je u Ljutoj sagradio kuću prije trideset godina, no već nekoliko godina umjesto pogleda na more gleda u – zidove zdanja koje je bespravno podignuto. Mala mu je utjeha što zgrada nosi naziv Ljuta Sunset (zalazak sunca).
Zbog devastacije njegove parcele Dajković je Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru podnio krivičnu prijavu protiv firme Premia d.o.o. iz Kotora. Zbog krivičnog djela – građenje objekta suprotno građevinskoj dozvoli i krivičnog djela – oštećenje tuđe stvari.
Dajković se uhvatio u koštac sa firmom koja posljednjih godina na području Opštine Kotor gradi više luksuznih objekata. Vlasnici firme Premia su biznismeni Danilo Mrvaljević i Milutin Božović, ali je ta firma više puta do sada dovođena u vezu sa predsjednicom Opštine Marijom Ćatović i njenom užom familijom.
U krivičnoj prijavi Dajković je naveo sva ,,nepočinstva” firme Premia u toku gradnje zgrade u Ljutoj.
Sekretarijat za urbanizam, građevinarstvo i stambeno komunalne poslove je u septembru 2009. izdao kotorskoj firmi Premia urbanističko-tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za gradnju objekta gabarita oko 600 metara kvadratnih, s tim da takozvana bruto razvijena građevinska površina (BRGP) ne može biti veća od 1500 m2. Međutim, inspektor za urbanizam konstatovao je da planom tu nije predviđena gradnja objekta, pa je predložio da Sekretarijat građevinsku dozvolu proglasi ništavnom.
Opština Kotor donosi novu dozvolu i Rješenjem glavnog administratora od 12. maja 2011. odbija predlog inspektora. Naknadnim pregledom inspektor je utvrdio da ni ta druga dozvola nije u skladu sa DUP-om, pa je u junu 2011. predložio opštini da i tu novu dozvolu oglasi ništavnom, a glavni administrator je ponovo odbio predlog inspektora. Inspekcija je, nakon toga, 22. jula 2011.godine svu dokumentaciju dostavila javnom tužiocu u Kotoru na dalji postupak, a ovaj to proslijedio Vrhovnom državnom tužiocu.
Vrhovni državni tužilac je podnio tužbu Upravnom sudu protiv Rješenja glavnog administratora, kojim je odbijen predlog inspektora da se dozvola oglasi ništavnom. Upravni sud je donio presudu u maju 2012, kojom se poništava to rješenje glavnog administratora.
Dajković u krivičnoj prijavi navodi i da je firma Premia izgradnjom većih gabarita od predviđenih počinila krivično djelo – građenje suprotno građevinskoj dozvoli. Iako je urbanističko-tehničkim uslovima i građevinskom dozvolom bila predviđena izgradnja objekta sa dva sprata, na dijelu objekta je izgrađen i treći sprat. Objekat, naravno, nije dobio upotrebnu dozvolu.
,,U međuvremenu objekat je završen, uknjižen i uglavnom rasprodat ruskim građanima. I pored spora i nemanja dozvola, objekat je priključen na vodu, struju… Kvadratni metar se u ovoj zgradi prodavao po cijeni od 3.500 eura”, kaže za Monitor Dajković.
Na internet sajtovima za ponudu nekretnina piše da je prodato svih 12 apartmana (od 117-247 kvadrata) u tri objekta naziva Ljuta Sunset.
Dajković je nastavio da obavještava nadležne o brojnim propustima i nezakonitim radnjama. Prema DUP-u predviđeno je da objekat ima 30 odsto zelenih površina, što za ovu parcelu iznosi 420 kvadrata. U objektu zelenih površina uopšte nema osim par žardinjera, tvrdi Dajković.
Objekat firme Premia od 3342 m2 ima septičku jamu sa prelivom, koji je povezan sa morem i to upravo na mjestu gdje je postavljena oznaka Kupalište Ljuta, navodi Dajković. Iako je urbanističko-tehničkim uslovima bilo predviđeno da zgrada bude udaljena minimum 10 metara od magistrale, ona je tik do nje, udaljena tek metar.
Kako je očigledno da ova firma ne bi mogla da prekrši ovoliko pravila bez jakih leđa u Opštini, Dajković je u maju 2011. podnio krivičnu prijavu protiv tadašnje sekretarke Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje Snežane Raičević i drugih u Opštini. Naveo je da su omogućili firmi Premia da na nezakonit način dobije građevinsku dozvolu i izgradi stambeni objekat neprimjerenih gabarita, zbog čega je devastirana njegova parcela.
Tužilaštvo se pokazalo veoma ažurnim – u odugovlačenju. Tek nakon dvije godine od podnošenja krivične prijave, Tužilaštvo u Kotoru je odlučilo da krivičnu prijavu iz oblasti urbanizma treba vještačiti. Pa je u aprilu prošle godine, nakon što je objekat završen, za vještaka određen Boško Banićević, vještak za oblast arhitekture i građevinarstva.
Banićević je u roku od 20 dana dostavio nalaz, ali Tužilaštvo mu 15. maja 2013. nalaže da dopuni nalaz i izjasni se u kom dijelu, na koji način i u kom obimu je odstupljeno od važećeg DUP-a prilikom izdavanja građevinske dozvole i urbanističko-tehničkih uslova. Vještak dopunu svog nalaza dostavlja tužiocu 10. juna, a tužilaštvo tek 18.11. 2013. donosi treću naredbu vještaku sa nizom novih pitanja. Vještak Banićević svoj odgovor dostavlja deset dana kasnije.
,,Nezadovoljan odgovorima vještaka Baničevića tužilac odlučuje da angažuje novog vještaka. Ovakvim načinom vođenja istrage moguće je da su neka krivična djela, koja su počinjena još 2009. godine, već zastarjela, a ako se ovako nastavi vođenje istrage, zastaraće i djelo prvoosumnjičene”, navodi u obraćanju Vrhovnom državnom tužilaštvu Dajković.
Pored Dajkovića, krivičnu prijavu protiv tadašnje sekretarke Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje Snežane Raičević u aprilu 2011. podnio je i MANS zbog objekta firme Premia u Ljutoj. Raičevićeva je tada MANS-u zaprijetila protivtužbom.
Raičevićeva je jedna od 11 opštinskih službenika i namještenika koje je Marija Ćatović uspjela da stambeno obezbijedi od 2005. godine otkada je na čelu Opštine Kotor. Snežani Raičević je decembra 2010, u periodu dok je bila na čelu Sekretarijata za urbanizam građevinarstvo i komunalno stambene poslove, u centru Starog grada dodijeljen stan od 86,52 metra kvadratna, vrijedan 101.589 eura. Otplaćivaće ga narednih dvadeset godina, pri čemu mjesečna rata iznosi 561,38 eura.
Pored mnogobrojnih Kotorana, koji građevinsku ekspanziju u Bokokotorskom zalivu firme Premia dovode u vezu sa predsjednicom opštine Marijom Ćatović, ponešto procuri i u medijima. Tako su Vijesti u februaru pisale da je Marija Ćatović suvlasnica zgrade useljene bez upotrebne dozvole u naselju Plagenti u Dobroti.
Nikola Dajković kaže da će i pored prijetnji i nasrtaja formalnih vlasnika firme Premia nastaviti da istrajava u dokazivanju nezakonitih radnji. U jednom od obraćanja advokatu firme Premia, Dajković je pitao: Kako se u Krivičnom zakoniku tretira građenje suprotno građevinskoj dozvoli? Kako i na osnovu koje dokumentacije je notar ovjerio ugovore o prodaji stanova u ilegalno izgrađenom objektu? Da li ovim radnjama firme Premia d.o.o. ima oštećenih? Imaju li oni pravo na naknadu štete? Odakle se obezbjeđuje ta naknada?
Iz Premie mu nijesu odgovorili, ali sa odgovorom ne žure ni institucije sistema.
Predrag NIKOLIĆ