PLUS
PARTIJE U CRNOJ GORI koje su se zalagale za zajedničku državu glasno su rekle da, ako dođu na vlast, neće dovoditi u pitanje crnogorsku državnost. Potpredsjednik Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević rekao je da je neozbiljno pričati o novom referendumu, pojašnjavajući da je ta partija sa obje noge u Crnoj Gori i da nema rezervne države. „Desilo se to što se desilo i mi apsolutno smatramo da je Crna Gora kao članica Ujedinjenih nacija i svih međunarodnih institucija država kojoj ne prijeti nikakva opasnost niti od opozicije niti od bilo koje nacije”, tvrdi Lalošević. „Na ličnu žalost nije realno da možemo očekivati za dugi niz godina da ćemo biti u prilici da raspišemo takav referendum, između ostalog, što bi za takvu stvar trebalo da postoji saglasnost i nekadašnje druge članice državne zajednice. Mnogo realnija i izvjesnija je zajednička budućnost u Evropskoj uniji”, rekao je potpredsjednik Nove srpske demokratije Slaven Radunović. Tako se izbija glavni adut vlastima da manipulišu podjelama.
BRANISLAV RADULOVIĆ, predsjednik Upravnog suda nije ćutke prihvatio kritike na rad institucije kojoj je na čelu. Optužio je ministarku za evropske integracija Gordanu Đurović da želi da utiče na donošenje presude tog suda. Nakon presude Upravnog suda po tužbi Asocijacija mladih novinara, da odgovori na Upitnik Evropske komisije ne mogu biti tajni, Đurovićeva je najavila da neće objaviti odgovore. Kazala je da želi da vjeruje da je sud radio po zakonu, razumijevanju predmeta i svojoj savjesti i ,,čestitala” mu što je i presudio u roku od 20 dana, u rekordnom trajanju presude. ,,Upravni sud je, kao i u svim predmetima do sada, i u ovom, radio po zakonu, razumijevanju i svojoj savjesti, a tako će raditi i ubuduće, bez obzira na pokušaje da se utiče na Sud u donošenju odluka. Ovakav komentar ministarke za evropske integracije se jedino može tako i shvatiti”, rekao je Radulović. Jedino tako.
MINUS
MIODRAG VUKOVIĆ, poslanik DPS-a, ustanovio je da opozicija sve češćim zahtjevima za kontrolnim saslušanjima pred skupštinskim odborima zloupotrebljava tu mogućnost. ,,Povećan broj zahtjeva da se za sve i svašta organizuju kontrolna saslušanja pokazuje neprekinuti napor da se uznemiri parlament, vlada, država i sudovi i pokuša zaustaviti napor države da Crna Gora postane demokratska država i član evroatlantskih integracija”, požalio se Vuković. On je rekao da nije protiv kontrolnih saslušanja pred odborima, ali ,,u mjeri mogućeg i potrebnog”, ocjenjujući da nema odbora i strukture u parlamentu koji se ne pokušavaju zloupotrijebiti. ,,Ovo što se radi i što se pokušava raditi u crnogorskom parlamentu, da se predstavnici vlasti propituju za sve i svašta, predstavlja besmisao i negaciju nečega što je normalno u svakoj parlamentarnoj državi”, rekao je Vuković. Stvarno svašta.
UNIVERZITET CRNE GORE predstavio je istraživanje o korupciji na Univerzitetu, čiji nalazi kažu da je korupcija na Univerzitetu prisutna, ali je ima mnogo manje nego u drugim oblastima. Kao autor istraživanja pominje se Miloš Bešić, docent na Fakultetu političkih nauka koji je krajem prošle godine javno, preko sajta Univerziteta, kritikovao nalaze CEMI-ja na istu temu koji su pokazali da je korupcija ozbiljan problem na Univerzitetu Crne Gore. Bešićevo istraživanje popravilo je sliku. On je na prezentaciji istraživanja predstavio i rezultate Evropskog istraživanja vrijednosti rađenog u Briselu koje, prema Bešićevom tumačenju, kaže da građani „najveće povjerenje imaju u vaspitno-obrazovni sistem”. „I to istraživanje potvrdilo je da građani i studenti smatraju da je korupcija na UCG manje izražena nego u carini, policiji, sudstvu…”, objasnio je Bešić, ocjenivši kao „čist falsifikat istraživanje CEMI-ja iz 2008. godine”.