PLUS
USPORI, život je jedan – jedan je od slogana u kampanji Bezbjednost saobraćaja koju realizuje Uprava policije. ,,Svakog trećeg dana jedna porodica u Crnoj Gori u saobraćajnoj nezgodi izgubi jednog člana”.
Portparol Uprave policije Tamara Popović objasnila je da spot i ostali propagandni materijal „djeluju pomalo šokantno” kako bi vozači shvatili „koliko jedan tren može biti koban i značiti gubitak života”. Ona je podsjetila da je u saobraćaju prošle godine nastradalo 111 osoba.
Na okruglom stolu o bezbjednosti u saobraćaju u organizaciji Kancelarije za održivi razvoj zaključeno je da bi bolja putna infrastruktura, oštrije kaznene mjere i podizanje nivoa saobraćajne kulture, doprinijele smanjenju broja žrtava u saobraćaju.
Rukovodilac Odsjeka za bezbjednost u sabraćaju u Upravi policije Milorad Usančević objasnio je da u Crnoj Gori ne postoje takozvane crne tačke na kolovozima, jer se saobraćajne nezgode, bez izuzetaka, događaju svuda.
CRNOGORSKO DRUŠTVO ZA BORBU PROTIV RAKA ni povodom ovogodišnjeg Svjetskog dana borbe protiv raka djece – 15. februara nije zaboravilo najmlađe pogođene tom opakom bolešću.
U želji da pomogne i osoblju Odjeljenja za hematologiju Instituta za bolesti djece Kliničkog centra CrneGore, Društvo je toj ustanovi poklonilo kompjutersku opremu.
,,Prostor namijenjen najtežim pacijentima u Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore u kojem primaju neophodnu terapiju ranije smo već nekoliko puta opremali. Povodom 4. februara, Dana borbe protiv raka, Društvo je uručilo donaciju Specijalnoj bolnici za plućne bolesti Dr Jovan Bulajić u Brezoviku – Nikšić u vidu klima urađaja. Prije nekoliko godina smo donirali Specijalnoj bolnici u Brezoviku skupocjeni uređaj za održavanje higijene i prečišćavanje vazduha”, kaže Domagoj Žarković, sekretar CDPR-a.
MINUS
ŽIVA SODA je opet obogatila vodu Morače. U drugom incidentu koji se u proteklih desetak dana desio u Kombinatu aluminijuma iz fabrike Glinica se izlila nova, manja količine žive sode. Konkretni podaci znaće se nakon analize.
Glavni ekološki inspektor Vesna Zarubica kazala da je prilikom incidenta 11. februara isteklo oko 900 kilograma kaustične sode. ,,Srećna okolnost je što je bila velika količina vode u kanalu i ulila se u Moraču koja je nadošla zbog padavina prethodnih dana, tako da se soda razblažila i smanjila uticaj na životnu sredinu. U svakom slučaju, to KAP ne oslobađa od odgovornosti za incident. Sada imamo rezultate, vodoprivredna inspekcija nam je rekla da nije bilo pomora ribe, i ukoliko budemo imali dokaze o odgovornosti KAP-a preduzećemo zakonom predviđene mjere i obavijestiti javnost”, kazala je Zarubica.
Ukoliko ne budu imali dokaze protiv KAP-a, nego se ispostavi da je soda stigla iz Bangladeša – onda ništa.
NEVRIJEME koje se u srijedu sručilo na Crnu Goru prekinulo je saobraćaj, donijelo mrak. Više gradova u Crnoj Gori bilo je satima bez struje. Ljudi su se smrzavali, pojedine škole su bile zatvorene, otežano su radili domovi zdravlja u nekim mjestima.
Bio je zatvoren i tunel Sozina, kao i putevi Virpazar-Petrovac, preko Paštrovačke gore i Mioska – Boan, preko prevoja Semolj. Putem Podgorica – Cetinje – Budva nekad nijesu mogli kamioni, nekad autobusi. U nikšićkoj opštini zavijano je više od hiljadu kilometara seoskih puteva, jer gradsko Komunalno preduzeće nema dovoljno ni mehanizacije, ni radnika.
Nadležni za otklanjanje posljedica, kao i ranijih godina, pretežno su bili iznenađeni.