Iako nije valjano učvrstio položaj prvog čovjeka vladajuće partije u Budvi, na koji je izabran krajem aprila ove godine, Srđa Popović pet mejseci kasnije uskočio je u fotelju predsjednika turističke metropole, koja je po drugi put u posljednjih pet godina ostala upražnjena ostavkama koje su podnošene iz pritvora.
Najprije je Rajko Kuljača, početkom 2011, pod pritiskom optužbi za zloupotrebu službenog položaja u aferi Zavala, iz pritvora u Spužu podnio ostavku na funkciju predsjednika Opštine Budva. Da bi četiri godine kasnije, avgusta 2015, to ponovio njegov nasljednik Lazar Rađenović, osumnjičen za zloupotrebu položaja u aferi TQ Plaza i Jaz, čime je, prema navodima Vrhovnog državnog tužilaštva, opštinska kasa oštećena za nekoliko miliona eura.
Fotelja prvog čovjeka Budve postala je fatalna po njene korisnike. Ipak, novopečeni predsjednik Budve, marksista po obrazovanju, očigledno ne vjeruje u koncept sudbine i viših sila koje je određuju, prihvatio je zadatak partije, da zasjedne u vrelu kožnu fotelju, razgrne zle čini u kancelariji br. 1 i po cijeloj Opštini, koje su mnoge odvele tamo gdje ne treba.
Opština Budva drži neslavan rekord po broju funkcionera koji su završili u zatvoru zbog nezakonitih radnji i korupcije. Gotovo svi vodeći funkcioneri lokalnog DPS-a imaju po nekoliko krivičnih prijava u tužilaštvu za raznovrsne zloupotrebe službenog položaja i korupciju.
Oko dvadesetak istaknutih članova i rukovodilaca iz redova vladajuće partije boravili su u Spužu, optuženi u aferama Zavala i Auto moto. Uslijedila je afera Košljun u kojoj su osumnjičeni gradonačelnik Lazar Rađenović i savjetnik u Vladi Aleksandar Tičić, da bi u najnovijoj aferi TQ Plaza i Jaz, u zoru 13. avgusta bilo uhapšeno još 13 funkcionera i službenika lokalne uprave u Budvi. Što zajedno sa hapšenjima njihovih partnera i saradnika, dostiže brojku od četrdeset lica koja su osumnjičena za ozbiljna krivična djela i korupciju.
Ovakav negativan i sraman skor za grad i partiju koja dugi niz godina vrši vlast u najpoznatijoj turističkoj opštini u zemlji, nije bio dovoljan razlog da se raspusti lokalni parlament i raspišu novi izbori. Naprotiv. U DPS-u Budve zatvaraju oči pred realnošću, žele da održe kontinuitet i nastave sa zataškavanjem bezakonja, što su pokazali izborom Srđe Popovića za Rađenovićevog naslednika.
Uoči imenovanja on se preporučio time što se sa pozicije šefa lokalnog DPS-a obrušio na tužioce Milivoja Katnića i Ivicu Stankovića, po čijem je nalogu izvršeno avgustovsko hapšenje Budvana, urnebesnim saopštenjem.
„Zaprepašćen sam načinom na koji je djelovalo Tužilaštvo. Hapšenje usred turističke sezone i to pred kamerama ne služi na čast Tužilaštvu, a još manje medijima koji su to prenijeli…”, izjavio je Popović.
Izjava je izazavala salve komentara na društvenim mrežama sa predlozima kako hapšenja treba izbjegavati tokom sezone, državnih i vjerskih praznika, porodičnih veselja i slava, i treba ih obaviti tajno, daleko od očiju javnosti…
Biografija novog gradonačelnika zaista je impresivna. Popović je pravi kolekcionar funkcija. Rodom iz okoline Cetinja došao je u Budvu ranih osamdesetih sa diplomom Učiteljskog fakulteta u džepu, kao ispomoć u srednjoj školi na predmetu marksizam, koji je predavao dugi niz godina.
Bio je direktor dječjeg vrtića i direktor srednjoškolskog centra Danilo Kiš u više mandata.
Posebno se istakao u politici. Bio je sekretar OK SSRN Budva. Tri mandata je bio član Glavnog odbora DPS-a Crne Gore. Poslanik je u republičkoj Skupštini i član tri skupštinska odbora. Predsjednik je OODPS Budva i član Izvršnog odbora, te odbornik u lokalnom parlamentu.
U kasnijoj životnoj dobi nadogradio je učiteljsku diplomu, pa je dogurao do doktora nauka i predavača na dva fakulteta, Fakultetu za mediteranske poslovne studije u Tivtu i Pomorskom fakultetu u Baru. Bio je nakratko i direktor pozorišnog festivala Grad teatar.
U iscrpnoj biografiji koja je dostavljena odbornicima na razmatranje, navedene su i druge funkcije ovog agilnog i vrijednog čovjeka. On je predsjednik opštinskog Crvenog krsta, predsjednik Izviđačkog kluba Niko Anđus-Budva, predsjednik Košarkaškog kluba Mogren, predsjednik Šahovskog kluba i kao šlag na torti, on je strastveni velepčelar, član Upravnog odbora Pčelarske organizacije Crne Gore i predsjednik redakcije lista Pčelarstvo.
Velepčelar, naknadno je objašnjeno odbornicima, je onaj koji posjeduje više od sto košnica pčela. Ovaj vrsni demagog čak je i prihode od pčelarstva prijavio Komisiji za sprečavanje sukoba interesa.
Pored navedenog, Popović je i predsjednik komisije za raspodjelu stanova solidarnosti u Budvi. Bio je i prvi na listi za dodjelu stana iako posjeduje porodičnu kuću u budvanskom naselju Seoce. Njegovo ime je kasnije skinuto sa spiska.
Odbornici opozicije zahtijevali su da objelodani spisak dobitnika stanova pod povlašćenim uslovima, ali je Popović odbio da im u tome udovolji. Stanovi kojima raspolaže služe za razne svrhe, kao posebna vrsta pritiska na socijalno ugrožene i zaposlene koji čekaju stan, između ostalog i za pridobijanje političkih protivnika, smatraju opozicionari.
Članovi opštinskog odbora SNP optužili su Popovića da je tokom posljednjih lokalnih izbora pravio spiskove birača u srednjoj školi, šematske prikaze sa kolonama sigurnih glasova budvanskih prosvjetnih radnika i njihovih porodica za listu DPS-a, neodlučnih i onih od kojih nema vajde. Spiskovi su objavljeni u crnogorskim medijima.
Umjesto smetnje, ovakva biografija bila je Popoviću vrsna preporuka.
Već na startu, izbor Popovića obilježio je skandal. Njegovu kandidaturu nisu podržali koalicioni partneri, dva obornika SDP i jedan Liberalne partije. Dobio je 13 glasova odbornika svoje partije i tri glasa takozvanih nezavisnih odbornika, sa liste Pozitivne Crne Gore. Što je bilo nedovoljno, pa je Popović glasao za samog sebe i tako dobio neophodnih 17 glasova podrške.
Socijaldemokrate su zauzeli stav da se Skupština mora raspustiti i da treba ići na prijevremene lokalne izbore.
Ruku spasa Popoviću su pružili Milan Balević i Časlav Perović, bivši odbornici Pozitivne. Međutim, Budvane je iznenadila podrška Nikole Vukčevića, takođe bivšeg pozitivca, ugostitelja i budvanskog „oriđinala”, popularnog Kapa od Karnevala, zvanog Niko Krpa. Zanimljivo je da je Vukčević na lokalne izbore 2002. godine izašao sa listom Volim Budvu više od svih – Niko Krpa, koja je osvojila 1,7 odsto glasova.
Tu veliku, najveću ljubav, dokazao je glasajući za opciju koja je uništila Budvu i dovela turističku metropolu do prosjačkog štapa, zaduženu preko 100 miliona eura. Budva je „zahvaljujući ovoj vlasti doživjela finansijski, moralni i urbanistički slom, nezabilježen u dugoj istoriji grada u kojoj nikada ovako nije bila ponižena”, istakao je odbornik Demokrata Mijomir Pejović.
Stratezi DPS-a ovakve su situacije predvidjeli. Na posljednjim izborima 2012. godine DPS je u Budvi izgubila četvrtinu glasačkog tijela i osvojila 14 mandata, sa koalicionim partnerima ukupno 17. Nakon pogoršanja odnosa unutar koalicije fale im tri glasa za donošenje odluka. Zato su sa bivšim pozitivcima sklopili, takozvanu, postizbornu koaliciju, koja im služi za preglasavanje. Oni su zauzvrat nagrađeni mjestima u upravnim odborima javnih preduzeća i ustanova i radnim mjestima za članove njihovih familija.
U Budvi je na najgori mogući način izigrana volja 1.200 građana ili 11,8 odsto birača koji su glasali listu Pozitivna CG.
„Prodali ste tuđu volju.Veći je grijeh politička prostitucija od one prave. Prostitutka prodaje svoje tijelo a vi, odbornici, prodajete izbornu volju građana, njihovu nadu, želju, povjerenje…”, kazao je Mihailo Backović, odbornik Pokreta za promjene.
Protivkandidat Popoviću bio je Veselin Marković, šef SNP-a u Budvi, za koga je glasalo 12 odbornika opozicije. Zanimljivo je da je i Marković, sa diplomom Više poslovne škole za menadžment i bankarstvo iz Beograda, uspješan pčelar.
Nikako da Budvu ogrije pravo sunce i da na čelo turističkog grada konačno dođe vrstan intelektualac, svestrano obrazovan, sa poznavanjem stranih jezika, kakvih u Budvi i Paštrovićima ima. Oni šetaju gradom, ali nisu dio tima priučenih retro kandidata iz prošlog vijeka, poljoprivrednih proizvođača, policajaca, sa sklepanim diplomama i doktoratima sa lijevih fakulteta koji ne govore nijedan strani jezik.
Vodeće pozicije u gradu zauzimaju kadrovi DPS-a koji nisu Budvani. Predsjednik je sa Cetinja, dok je glavna administratorka Snežana Šćepanović stigla iz Podgorice. Potpredsjednik Opštine Milan Vučinić, kome odlaskom Rađenovića prestaje mandat, sa diplomom Fakulteta narodne odbrane i iskustvom visokog funkcionera vojno-bezbjedonosnih službi, došao je iz Bara. Poslije par godina poslušnog službovanja nagrade ih luksuznim stanovima. A oni onda još požrtvovanije služe.
Branka PLAMENAC