Povežite se sa nama

DRUŠTVO

BUDVA: VAŠARSKI TURIZAM PRIORITET: Lokacije privremene problemi stalni

Objavljeno prije

na

Učmalu atmosferu turističke prijestonice u vansezoni uzburkao je ovih dana javni poziv koji je građanima opštine, mjesnim zajednicama, nevladinim organizacijama, organima lokalne uprave i javnim preduzećima uputio Sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, da dostave svoje predloge i učestvuju u pripremi izrade Plana postavljanja privremenih objekata na opštinskoj teritoriji za naredne tri godine – od 1. januara 2016. do 31. decembra 2018.

Riječ je o raspodjeli atraktivnih lokacija za otvaranje ugostiteljskih objekata raznovrsne namjene – kafića, restorana, tezgi, šankova, vitrina i svakakvih skalamerija po kojima je budvansko privremeno ugostiteljstvo odavno prepoznato kao svojevrstan vašarski fenomen, koji godinama, uprkos sve brojnijim glasovima nezadovoljstva, opstaje u najpoznatijoj turističkoj opštini.

Javna je tajna da dodjelom lokacija za biznis vladajuća partija obezbjeđuje sigurne glasove na izborima. Dok DPS dijeli lokacije na kopnu, po šetalištima Budve, Petrovca i oko Starog grada, Socijaldemokrate preko Javnog preduzeća Morsko dobro krčme obalu. Lokalna uprava Budve podijeli oko 700 privremenih lokacija, dok Morsko dobro na budvanskoj rivijeri raspolaže sa 200.

Nema podataka o tome koliko Opština po osnovu naplate zakupa i poreza prihoduje od privremenih objekata. Stavka prihoda u budžetu – Lokalne komunalne takse za korišćenje prostora na javnim površinama – za svaku godinu je ista i iznosi 600.000 eura, bez preciznijih podataka na šta se odnosi.

Najveću štetu agresivnog korišćenja slobodnog gradskog prostora trpi Stari grad Budva, pretvoren u veliku kafanu, u kome svaki slobodni kvadrat pokriva mobilijar ugostiteljskih radnji.

Na adresu Sekretarijata za urbanizam stigla su 22 zahtjeva, ali i oštre primjedbe Mjesne zajednice Stari grad, čiji građani godinama vode borbu za normalno funkcionisanje grada. Oni podsjećaju da su se u posljednjih pet godina više puta obraćali Sekretarijatu za urbanizam zbog problema koje uzrokuju privremene lokacije, ali da nikada nisu dobili odgovor.

„Problemi se manifestuju u potpuno neprimjerenom i primitivnom izgledu Starog grada i njegove okoline, potpunoj nehigijeni i devastaciji svih infrastrukturnih instalacija, oduzimanju pješačkih prostora trgova i pjaceta građanima i turistima, pružanju nehigijenskih usluga na otvorenom u lokalima bez tekuće vode i kanalizacionog odvoda, u radnom vremenu objekata, bučnoj muzici…”

Upozorili su da se Odbor za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore Crne Gore i Udruženje hotelijera i turističkih agencija bore protiv ovakvog uličnog privređivanja, koje degradira turističku ponudu.

U MZ Stari grad tvrde da nijedna lokacija, bilo opštinska ili u zoni morskog dobra, nema urbanističko-tehničke uslove za dobijanje upotrebne dozvole.

„Plan treba donijeti sa važnošću od jedne godine. Nelogično je i ekonomski neopravdano da se privremene lokacije usvajaju na tri godine. Ako se lokacija zove privremena onda to ne može biti od januara do decembra, nego od maja do oktobra, dok traje turistička sezona…Tražimo da se ugostiteljstvo u i oko Starog grada smanji za 50 odsto… da se u lokalima u zonama tihe aglomeracije zabrani upotreba muzike, posebno u Starom gradu, u skladu sa Zakonom o buci, koji posebno tretira spomenike kulture.

Upućen je niz zahtjeva, a da li će i u kojoj mjeri biti prihvaćeni vidjeće se na javnoj raspravi koja se očekuje za desetak dana. Starograđani Budve, preko veoma aktivne Mjesne zajednice, slali su apele i upozorenja na razne adrese, pozivali nadležne da reaguju i spriječe propadanje drevnog grada, najvrijednijeg turističkog potencijala budvanske rivijere.

Jedno od pisama upućeno je predsjedniku Filipu Vujanoviću, predsjedniku parlamenta Ranku Krivokapiću, tadašnjem premijeru Igoru Lukšiću i pregovaraču za pristup Crne Gore EU Aleksandru Pejoviću, u maju 2012. godine.

U pitanju je reagovanje na propagandnu floskulu kako je Budva postala centar noćnog života mladih u regionu, koju u svakoj prilici promovišu predstavnici Ministarstva turizma, naročito tadašnji ministar Predrag Sekulić, razne komisije i koordinacioni timovi, kao i Turističke organizacije države i Opštine.

Pokušali su da zvaničnicima objasne kako iza tog reklamnog slogana zapravo stoje interesi privilegovanih pojedinaca, sinova i rodbine lokalnih funkcionera koji svojim nelegalnim biznisom u ljetnjim mjesecima terorišu čitav grad, ugrožavaju ozbiljnu turističku ponudu i rastjeruju prave turiste.

„Šta je Stari grad Budva danas, šta je trebao biti po usvojenim planskim i strateškim dokumentima, šta bi uopšte mogao biti istorijski grad, spomenik kulture koji u sebi nosi slojeve rimske, vizantijske, mletačke i austrougarske civilizacije”, pitaju u pismu Starograđani.

Dovoljno je desetak otvorenih vašarskih šankova da čitavu dvomilenijumsku kulturu bace pod noge. Propagandom o „noćnom provodu mladih” stvari se uopštavaju i maskiraju lični interesi, te izbjegavaju istine o ovom poslu koje su poražavajuće.

Na oko 12.000 kvadrata javnog prostora oko Starog grada preko 11.000 je pokriveno šankovima, vitrinama, stolicama, kolima. Za pješake, građane i turiste, ostavljeno je oko 2.000 kvadrata za provlačenje.

Od 40 lokala najviše problema dolazi sa desetak šankova, takozvanih otvorenih diskoteka, zbog kojih je nastala pobuna građana, ističe se u obraćanju Mjesne zajednice. Na koji način sve to funkcioniše slikovito je objašnjeno.

„Oni izađu na pločnik, na javni trg i ulicu, postave šank bez priključka vode i kanalizacije, iznesu 200 hoklica i 5-8 ogromnih zvučnika i puštaju muziku od 100-110 decibela. Za vašu informaciju, uobičajeni ljudski razgovor iznosi 35 db, dok se od 150 db umire.

Njihova ugostiteljska usluga je iz konzerve, plastike za jogurt, bez konobarske bluze, bez pijavljenih radnika, bez WC-a, sa paprenim cijenama koktela od pića bez porijekla… O fiksnim računima, PDV-u i drugim dažbinama mnogi od njih ništa i ne znaju, jer često nemaju registracije ni ugovore o zakupu pločnika. Jer ko može da potpiše da se sa javnog mjesta protjeraju pješaci i postavi diskoteka.

Radno vrijeme u vidu urnebesne muzike traje od 22 do 01 sat, a razilaženje „zabavljene mladosti”, tj, razvlačenje pijanih ljudi po Starom gradu, traje do ranih jutarnjih sati.

Da li treba da vam kažemo da je ovo svjesno sticanje enormnih zarada plasiranjem alkohola u velikim količinama u stvari eksploatacija mladosti a ne turistički provod”, navodi se u pismu.

Iza svega stoji veliki promet uz mali trošak, jer je sve nelegalno i na teret grada. Diskoteka na ulici je brza, laka i nekontrolisana zarada.

„Dobijete najljepši enterijer Starog grada u koji ništa niste uložili, a ubirate prihod. Red čuva policija, gradsko Komunalno za vas čisti, pere pločnike i iznosi ogromne količine smeća. Grad plaća struju koji vlasnici šankova neovlašćeno koriste, prikopčani na kandelabre i gradske ormare… Niko nije odgovoran što ti šankovi, stolice, daske, tende, gajbe, smeće, stoje i po 24 sata svuda oko gradskih bedema, što grad nesnosno smrdi, što Stari grad danju liči na ogromno skladište ili otpad, a zove se metropola turizma…I što je posijan međuljudski razdor i mržnja između vlasnika ovih diskoteka i građana Budve”, navode ogorčeni mještani.

Objašnjavaju da je u igri veliki novac od kojeg Opština nema ništa. Zakupci imaju ugovore o zakupu na određeni broj kvadrata, a zauzmu desetostruko više bez plaćanja.

Kada iz Mjesne zajednice traže uvid u prihode Opštine po osnovu sklopljenih ugovora o zakupu, dobijaju odgovor da na to nemaju pravo.

„Ovo je istina o ‘provodu mladih’ u Budvi koju ne smijete pokazati ni na jednoj evropskoj turističkoj berzi”, navodi se u obraćanju MZ Budva uz podsjećanje na značaj Starog grada, zaštićenog spomenika kulture.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

MMF O NAJAVAMA PROGRAMA EVROPA SAD 2: Visokorizično i inflatorno

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok iz Vlade ponavljaju šta sve neće (zaduženja, povećanje PDV-a), nikako da saznamo šta namjeravaju uraditi kako bi, nakon obećanog povećanja minimalnih i prosječnih zarada, državne finansije ostale održive. To je razlog više da upozorenjima iz MMF-a posvetimo dužnu pažnju

 

Vladin program Evropa sad 2 i dalje je tajna. Ipak, klub onih koji upozoravaju na neželjene posljedice najavljenog povećanja zarada na račun smanjenja ili potpunog ukidanja doprinosa za penziono osiguranje, dobio je još jednog člana. Međunarodni monetarni fond (MMF).

Značajan dio nedavnog izvještaja MMF-a za Crnu Goru odnosi se na izborna obećanja pokreta Evropa sad Milojka Spajića „koja nijesu sadržana u prijedlogu budžeta za 2024. godinu ili u srednjoročnim projekcijama vlasti, uključuju i djelimično ili potpuno ukidanje penzijskih doprinosa“. Prije svega, iz MMF-a su u fokus svoje analize stavili najavljeno povećanje minimalne plate sa  sadašnjih 450 na 700 eura, i prosječne zarade  sa februarskih 820 na 1.000 eura mjesečno.

Ni analitičarima MMF-a nijesu poznati detalji „reforme“ koju Spajić i njegovi najbliži saradnici najavljuju za kraj ove ili početak naredne godine. Ali su i oni, poput većine ovdašnjih analitičara, došli do zaključka da se tajna najavljenog povećanja minimalne i prosječne zarade krije u prevođenju bruto u neto platu. Čime bi državna kasa ostala bez, još uvijek nepoznatog, dijela prihode koji je ove godine planiran na 560 miliona. „To bi dovelo do značajnog pogoršanja fiskalne pozicije (države Crne Gore – prim. Monitora)“, navodi se u Izvještaju. Uz konstataciju: „Povećanje plata takođe bi dovelo do veće inflacije“.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

POLITIKA U LOKALU: Novi izbori, stari principi   

Objavljeno prije

na

Objavio:

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija

 

Bliže se izbori u dvije crnogorske opštine, Budvi i Andrijevici. Izbori u Budvi održaće se 26. maja, a oni u Andrijevici  2. juna.  I bez izbora, Ulcinj je promijenio vlast. Dok u Šavniku izbori i dalje traju. Gotovo dvije godine.

Funkcionerske kampanje, prljavi obračuni na društvenim mrežama, kršenje koalicionih sporazuma, ostavke, krize, nepoštovanje ženskih kvota – samo su neki od detalja trenutne političke scene u lokalu. Sve u svemu – ništa novo. U odnosu na vrijeme DPS-a, razlika je tek – hiperpordukcija partija.

U Budvi će građani te primorske opštine moći da glasaju za devet lista. Analitičari ne očekuju da bi neka od izbornih lista sama mogla osvojiti vlast, koja će se u tom slučaju morati organizovati kroz postizborne koalicije.

Da pobjeda jedne liste ne garantuje stabilnost, u Budvi smo već imali prilike da vidimo. Iako je na prethodnim lokalnim izborima apsolutnu pobjedu u tom gradu odnio bivši Demokratski front, njihov mandat protekao je u svađama i konačnom raskolu, što je Budvu dovelo do hronične krize. Plus hapšenje bivšeg gradonačelnika Mila Božovića, koji je dugo ključna gradska pitanja rešavao iz Spuža.

Bivši DF ovog put ide u dvije kolone.  Na jednoj strani je široka koalicija nekadašnjih članica tog političkog saveza. Lista nosi naziv Za budućnost Budve – Budva otvoreni grad, a čine je – NSD, PzP, DNP, SNP, Ujedinjena Crna Gora, Prava Crna Gora, Slobodna Crna Gora i Demos.  S druge strane je Grupa građana Budva naš grad  koju predvodi aktuelni predsjednik Skupštine opštine Nikola Jovanović. Svađe dojučerašnjih saboraca, kako iz lokala izvještvaju mediji, nastavile su se u predizborno doba i pretvorile u prljavu kampanju u kojima se rivalima spočitava  seksualna orijentacija ili porijeklo.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 17. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SEZONSKI RADNICI U TURIZMU: Manjak ,,goriva” u motoru crnogorske privrede

Objavljeno prije

na

Objavio:

Priča o hroničnom manjku radnika u turizmu zatiče nas i pred ovogodišnju sezonu. Iako crnogorska ekonomija zavisi od turističke sezone, prosječna plata u turizmu iznosi 760 eura i niža je od prosječne na državnom nivou

 

I ove, kao i svake godine, očekuje se rekordna turistička sezona. A najave protiču uz upozorenja o hroničnom nedostatku radne snage.

I dalje nema zvaničnih podataka koliko nedostaje sezonaca. Umjesto toga imamo procjene koje govore da će ih nedostajati više nego prošle godine i da ta brojka prelazi 30.000.

Iz Zavoda za zapošljavanje najavljuju da će izdati oko 20.000 radnih dozvola za strance, a očekuje se da će strancima za sezonski rad u  turizmu biti izdato oko 5.000 dozvola. Iz MUP-a stižu informacije da je ovogodišnja kvota dozvola za privremeni boravak i rad stranaca 29.000, od čega je za sezonsko zapošljavanje planirano samo 2,5 hiljada dozvola.

Tokom prošle godine izdato je 2.710 sezonskih radnih dozvola. Najviše za državljanje Srbije 1.603, BiH 283, Kosova 234, Sjeverne Makedonije 152, a ispod sto za državljanje Turske, Rusije, Albanije, Indije, Meksika, Argentine.

Iako je broj nezaposlenih u Crnoj Gori krajem aprila bio preko 36.000, dovoljan da podmiri sve potrebe za radnom snagom, podsticaji za nezaposlene da rade sezonski se nijesu bitno promijenili u odnosu na prethodnu godinu.

Posebno za mlade, Hrvatska je atraktivnija za sezonske poslove u odnosu na Crnu Goru. U 2023. godini u Hrvatskoj je izdato 1.488 dozvola za boravak i rad crnogorskim državljanima, a u prava dva mjeseca 2024. godine 194 dozvole, navodi Forbes Crna Gora.

U Hrvatskoj kuvari/ce zarađuju od 1.400 do 2.500 eura, pica i roštilj majstori zarađuju oko 1.500 eura, pomoćni radnici u kuhinji od 1.000 do 1.300 eura, sobarice 1.200 eura, a zarada konobara/ca kreće se od 1.000 eura plus bakšiš.

Većina oglasa na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore nema u opisu visinu plate. Oglasi u kojima se zainteresovanima daje uvid u platu govore od tome da su one niže od onih u Hrvatskoj. Tako u oglasima Zavoda za zapošljavanje sobaricama se nude plate od 450 do 600 eura, kuvarima od  450, 950 i 1.200, šankerima 600, perač suđa 600, noćni recepcionar 600, pomoćni radnik u kuhinji 1.000, pomoćna kuvari/ica od 700 do 850, poslastičarka 700…

Prema podacima Monstata plate u turizmu u prvom kvartalu ove godine su iznosile 760 eura i niže su od prosječne na državnom nivou koja iznosi 821 euro. Državni službenici, na primjer, imaju veće prosječne plate od turističkih djelatnika iako crnogorska ekonomija zavisi od turizma. Prema podacima Centralne banke, prošla turistička sezona je bila rekordna, ostvaren je prihod od 1,5 milijardi eura. Ukupno učešće turizma u bruto domaćem proizvodu Crne Gore je najveće u Evropi, prošle godine je iznosilo 22 odsto. Zato, turistički poslenici i ističu da je turizam motor crnogorske privrede, koji generiše saobraćaj, trgovinu, poljopriivredu i ostale usluge.

Pored većih zarada, sezonci iz Crne Gore i regiona više idu u Hrvatsku jer tamo sezona duže traje, pa su često angažovani šest i više mjeseci. Tokom mjeseci kada se ne radi, u Hrvatskoj država ovim radnicima plaća dio plate da bi se oni i sljedeće sezone vratili. O ovoj ideji i uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu govoreno je i prethodne godine.

Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da  bi se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. Prema tom konceptu rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi dio plate preostalih šest mjeseci plaćala država. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…

Nade da će ovo rješenje zaživjeti tokom ove sezone izjalovile su se, a ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić najavila je da bi ovaj model mogao biti spreman za uvođenje tek sljedeće godine. Slijede analize, promjene Zakona o radu i drugih zakona, pa dokle se stigne.

Nedavno je iz Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) navedeno da je i pored rekordnih prihoda, prethodne sezone zabilježen rast troškova u dijelu zarada, nedostatka radne snage i nabavke, zbog čega poslovni rezultati nijesu bili na očekivanom nivou, ali da su turistički poslenici, uprkos svemu, zadovoljni.

Poslodavci svake godine i pored hroničnog manjka radnika apostrofiraju troškove zarada. Česta su i čuđenja kako i zašto niko neće da radi iako su plate koje oni nude ,,astronomske”. Novina je da su, uprkos svemu, zadovoljni i svojim profitom.

Zbog nemanja snijega, zimske turističke sezone skoro da nije bilo. U prvih par mjeseci zabilježena je manja posjeta nego protekle godine. Iz Ministarstva turizma tvrde da je razlog tome i veći odlazak Rusa i Ukrajinaca iz Crne Gore.

Predsjednik Odbora Udruženja za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore (PKCG) Ranko Jovović najavaljuje da bi predstojeća ljetnja turistička sezona, prema bukingu i rezervacijama hotelskih kapaciteta, trebalo da nadmaši prošlogodišnju. Optimistična očekivanja, prema njegovim riječima, potvrđuju saobraćajne gužve i izletničke ture u predsezoni, kao i dobar buking hotelskih kapaciteta i najave za glavnu sezonu. Ova predviđana je potvrdila i dobra posjećenost za prvomajske praznike.

Da bi preduprijedili rizike, kao i protekle godine kada su na primorju pred sezonu podigli cijene usluga za 15 odsto, rast cijena ponavlja se i ove godine. Zvanični podaci govore da je u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle u segmentu smještaja i ishrane rast cijena bio 13,5 odsto. Kako se sezona približava rast će biti veći.

 

Šta sezonci traže

Hrvatski mediji su nedavno izvjestili da je prema podacima prikupljenim istraživanjem koje je MojPosao sproveo na temu sezonskog zapošljavanja, u kojem je učestvovalo više od 500 ispitanika, tri četvrtine Hrvata (76 odsto) je barem jednom tokom svoje karijere radilo u sezoni.

Prema istraživanju, najveće prednosti sezonskog posla su sticanje novih znanja i vještina (68 odsto ispitanika), upoznavanje novih ljudi (61 odsto). Tek na trećem mjestu je plata, koja je po pravilu osjetno viša nego u slučaju cjelogodišnjeg zaposlenja (54 odsto). Tu su još boravak na moru (45 odsto) te zanimljivost i atraktivnost posla (44 odsto), a svega šest odsto ljudi smatra da sezonski posao nema prednosti.

Kad je riječ o plati u prosjeku, očekivana mjesečna neto plata za sezonski posao iznosi 1307 eura, što je šest odsto više u odnosu na prošlu godinu.

Očekivanja govore da konobari u prosjeku očekuju mjesečnu platu od 1.408 eura, kuvari bi za svoj rad htjeli minimalno 1.482 eura, sobari mjesečno u prosjeku očekuju minimalno 1.145 eura, recepcionari smatraju da bi za svoj rad trebalo da dobiju minimalno 1.259 eura, prodavci u prosjeku očekuju platu od 1.105 eura, skladištari u sezoni očekuju 1.050 eura, a pomoćni radnik u kuhinji očekuje 1.322 eura.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo