Prošlonedjeljna rasprava o povjerenju Vladi Mila Đukanovića bila je rijetka prilika da od (sedmostrukog) premijera čujemo kako on vrjednuje domete svog skoro dvadesetpetogodišnjeg boravka za državnim kormilom.
,,Ne prizivam viševjekovnu zaostalost Crne Gore kao pomoć radu ove Vlade. Naprotiv, smatram da je ova Vlada dobro radila”, kazao je premijer da bi, praktično u sljedećoj rečenici, insistirao kako je ,,nerazvijenost jevera naslijeđen problem”.
Stvari su jednako postavljene i kada bi se priča sa državnog svodila na nivo pojedinca i njegovog kvaliteta života. ,,Moramo se ostaviti demagogije da je Vlada kriva za sudbinu svakog građanina”, insistira premijer. Potom kao najveći uspjeh svoje vlade u ovom mandatu navodi smanjenje broja zavanično nezaposlenih. ,,Crna Gora je ’90. imala 61 hiljadu nezaposlenih”, prisjetio se premijer računice po jednoj od nekoliko metodologija koje su od tada do danas (bile) u funkciji. Đukanović navodi da je ’99. godine (zvaničan) broj nezaposlenih – 80 hiljada; nezavisnost (2006) dočekali smo sa 43 hiljade, 2014. bilo ih je 34, a na kraju prošle godine – 39 hiljada nezaposlenih. Premijer ima objašnjenje i za taj neželjeni rast. Prema njegovom tumačenju, porast broja nezapošljenih od pretprošle do prošle godine rezultat je ,,žena prijavljenih (Zavodu za zapošljavanje, prim. Monitora) da bi uživale trajnu naknadu po osnovu rođenja troje i više djece”.
Ovo objašnjenje je, vrlo moguće, tačno. Međutim, baš to ne ide u prilog premijerovim tvrdnjama. Zapravo, to pokazuje da u Crnoj Gori postoji armija nezaposlenih koji su odustali od prijavljivanja ZZZ zbog toga što ne vide nikakav smisao tog angažmana. I oni će zvaničnoj statistici ostati nevidljivi dok god ih neke suštinske promjene – u socijalnoj politici ili na tržištu rada – ne vrate iz letargije. Ili iz pečalbe.
Nije za šalu: posljednji popis održan u normalnoj SFRJ, onaj iz 1981. godine, pokazao je kako je tadašnja Jugoslavija imala skoro 650 hiljada radnika ,,na privremenom radu u inostranstvu”. Manje od dva posto bilo ih je iz Crne Gore. Tadašnja statistika bilježi 9.781 građanina Crne Gore na privremenom radu u inostranstvu. Procjene govore da je samo tokom prošlogodišnjeg ,,egzodusa” stanovnika sjevera, koji su, pritisnuti bijedom, krenuli po azil u Njemačku, iz Crne Gore otišlo više od četiri hiljade ljudi. Gdje su ih dočekale hiljade i hiljade onih koje su sa kućnih ognjišta otjerali nemaština, strah, sankcije, rat, ekonomsko i društveno beznađe.
I koliko njih je zbog neopravdanog odsustva brisano sa evidencije nezaposlenih?
Konačno, šta u Crnoj Gori znači biti zapošljen. Kada je Đukanovićev DPS došao na vlast (vladajući trojac ,,lijepih, mladih i pametnih” uz njega činili su još i Svetozar Marović i Momir Bulatović) prosječna plata u Crnoj Gori bila je veća od tadašnjih 750 maraka. A broj zaposlenih je bio, približno, jednak današnjem. Troškovi stanovanja, održavanja infrastrukture, obrazovanja i zdravstvene zaštite bili su, praktično, zanemarljivi. Svaka osnovna škola u Podgorici imala je stomatološku ordinaciju za svoje đake.
Čik pa danas u Podgorici pronađite zubara spremnog da djecu liječi po cjenovniku Fonda zdravstva. Na popravku se čeka duže nego što traju mlječni zubi.
Istovremeno, prošlogodišnji podacu nam kazuju koliko je mala razlika između minimalne plate (193 eura) i apsolutne linije siromaštva (186,5 eura je, prema računici nadležnih, ,,najniži nivo prihoda sa kojim osoba može da preživi u Crnoj Gori). Računalo se da 16 hiljada zapošljenih u Crnoj Gori, ili svaki 11-ti/ta koji imaju legalan posao, prima platu od 200 eura ili manju. Njih ispod linije apsolutnog siromaštva može gurnuti kupovina jednog jedinog lijeka. Isto istraživanje pokazalo je: svako deseto dijete u Crnoj Gori je siromašno. Baš kao i polovina stanovnika sjevernog regiona i većina seoskog stanovništva. Ovdje živi oko 30 hiljada penzionera čija penzija ne prelazi apsolutnu liniju siromaštva. Konačno, prosječan stanovnik Crne Gore koji, u prosječnoj crnogorskoj porodici (tri člana) preživljava sa prosječnom zaradom (1,2 x 490 eura – podatak Monstata odnosi se na decembar prošle godine) vrijednom 195 eura po članu domaćinstva. Da se ne mučite – od apsolutne linije siromaštva dijeli ih nepunih deset eura po članu, ili 28 po prosječnom domaćinstvu.
Premijer je, ipak, zadovoljan postignutim. Došlo je do ozbiljnog restrukturiranja crnogorske privrede, navodi Đukanović – u dobrom smjeru – ,,zasnovali smo ekonomiju na onome što su naši resursi”.
Potom nam premijer predočava (,,pogledao sam sinoć te podatke”, kaže): ,,Godine 1951. poljoprivreda je činila 38,8 odsto našeg BDP. Devedesete godine je činila jedan posto. Tada je industrija činila 38 posto. Danas industrija čini 11, poljoprivreda osam, a turizam i usluge 60 odsto crnogorskog BDP”.
Šta to zapravo znači pokazuje još jedan Đukanovićev podatak iznijet tokom prošlonedjeljne rasprave – najveći crnogorski izvoznik i dalje je preduzeće koje se već dvije godine nalazi u bankrotu (nekadašnji KAP). Kada to znate postaje razumljivo što izvozimo aluminijske i bukove balvane, a uvozimo namještaj i al-foliju; izvozimo školovane pomorce (pošto je uništena domaća flota od 40-ak brodova oni su prinuđeni da plove na strancima) a uvozimo vodu, mlijeko, med, maslinovo ulje i so…
Ne treba biti ekonomski stručnjak da shvatite svu opasnost nacionalne ekonomije zasnovane na ,,turizmu i uslugama”. Dovoljno je biti funkcionalno pismen pa provjeriti zašto su se baš zemlje PIGS-a (Portugal, Italija, Grčka, Španija) našle u najvećim problemima tokom globalne krize: zato što je i njihova privreda u značajnoj mjeri (mnogo manjoj od crnogorske) zavisila od – turizma i usluga. Djelatnosti maksimalno osjetljivih na najmanji znak nestabilnosti.
Crna Gora je, hvalili su se Đukanovićevi čuvari lika i djela prošle nedjelje u Skupštini, za minulih 25 godina napravila tunel Sozina, Regionalni vodovod, dok je početak gradnje autoputa i drugog bloka Termoelektrane pitanje dana (da li je?).
Istine radi, nije to kompletan popis. Saobraćajnice Podgorica – Cetinje– Budva, Nikšić- Plužine, Risan –Žabljak, Novi – Nikšić danas su mnogo bolje nego što su bile prije 25 godina, ako ih je tada i bilo. Ali…
U godinama prije DPS-a, Crna Gora je dobila KAP, HE Pivu i Termoelektranu Pljevlja; prugu Beograd-Bar, Jadransku magistralu, tunel Budoš i put Budva – Cetinje – Podgorica-Nikšić; Jugooceaniju i Prekookeansku plovidbu; Radoje Dakić, Marko Radović, Gornji Ibar, Obod, Košutu, Vunko… I još mnogo toga uništenog i opljačkanog u minulih četvrt vijeka.
„Ova je Crna Gora prodala sve što je stvorila ona Crna Gora. Prodala, poklonila, raskubla, poharala kako god hoćete”, ustvrdio je predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić tokom brakorazvodne parnice njegove SDP i Đukanovićeve DPS, ,,Ne može zastava biti pokriće za krađu na izborima. Kada se neko hvata zastave, građani treba da se uhvate za džep da vide što će im biti oteto iz džepa”.
Premijer je imao spreman odgovor. ,,Sve da nijesmo napravili nijedan most, nijedan put ili luku, napravili smo državu!”
A oni što imalo bolje pamte znaju da Đukanović i njegovi nijesu napravili jednu nego tri države – SRJ, SCG, Crnu Goru. Samo što su prve dvije već upropastili.
Statistika (ne)laže
Pokušavajući da poslanike ubijedi u uspješnost svoje ekonomske politike u minulih četvrt vijeka, premijer je kao jedan od najslikovitijih dokaza koji mu idu u prilog naveo podatke o društvenom proizvodu po glavi stanovnika prije i nakon dolaska na vlast DPS-a. BDP po glavi stanovnika porastao je od 1990. do 2012. godine sa 2.055 na 6.200 dolara, naveo je Đukanović. ,,To govori da ova ekonomija nije nazadovala”. O tome, zaista, nema spora. Ni Vujica Lazović ne bi mogao osporiti da je šest hiljada veće od dvije. Jednako je neupitno da nam je skoro polovinu ostvarenog rasta donijela – inflacija dolara. Kalkulator inflacije koji možete pronaći na internetu pokazuje da su 2.055 dolara iz 1990. isto što i 3.678 dolara prije četiri godine. Stvarni rast je, dakle, razlika između 3,7 i 6,2 odnosno 6,5 hiljada $ (Svjetska banka naš BDP po stanovniku za ’12. godinu računa za 300 dolara više od premijera – vidjeti tabelu). Malo ili mnogo? Možemo reći da je to stvar ličnog utiska. A možemo i uporediti podatke za Crnu Gori i zemlje iz našeg neposrednog okruženja, odnosno regije. Turska se u tabeli našla zbog ,,istorijskog alibija” po kome su Osmanlije krive za našu ekonomsku zaostalost. Prosto: Turska se pod Turcima razvija neuporedivo brže od Crne Gore pod DPS-om. Kako god da to shvatimo. Podaci preuzeti sa sajta Svjetske banke, uglavnom, pokazuju bitno drugačiju sliku stvarnosti od one koju nam želi prikazati DPS. Prema njima, samo je Makedonija u minulih četvrt vijeka ostvarila manji rast GDP per capito od Crne Gore. Jednako, uzmemo li za referentnu tačku zemalja bivše SFRJ i susjedne Albanije 2000. godinu, (prvu godinu mira nakon ratova koji su potresali Hrvatsku, BiH, Srbiju – od balvan revolucije do NATO intervencije) vidimo da je crnogorska privreda od tada rasla po istoj stopi kao albanska, brže od hrvatske i makedonske, a sporije od bosanske i srpske. Da li je neka vlada mogla bolje i brže, zapitao se premijer. Odgovor, za sada, možemo samo da pretpostavljamo.
Zoran RADULOVIĆ