Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović rekao je da su samo na lokaciji Stari grad i dijelu Pristana predviđene investicije od oko 50 miliona eura. Visoki zvaničnik, čiji se planovi i procjene rijetko ostvaruju u ovom gradu, obavijestio je prošle sedmice javnost da je predviđena izgradnja turističkog kompleksa na prostoru bivšeg hotela Jadran, kao i hotela Holegro. Tu su, naveo je agilni ministar, i revitalizacija Male plaže, izgradnja lučice Kacema, proširenje šetališta i rekonstrukcija stambeno-poslovnih objekata. ŽELJE: Sve bi to promijenilo sliku Pristana i Starog grada kakvu poznaju Ulcinjani i njihovi gosti. Ako se izgrade ti hoteli i lučica, (marinu više niko i ne spominje), biće to konačno nekoliko dobrih stvari u ovom zapuštenom gradu, znak da se nešto mijenja nabolje.
To bi mogao biti podsticaj i za gradnju bespotrebno srušenog hotela Galeb, rekonstrukciju ruiniranih hotela Mediteran i Albatros, čime bi oživio uži dio grada. Jer, samo obnovom tih hotela i izgradnjom Jadrana i Holegra, Ulcinj bi dobio oko dvije hiljade kvalitetnih kreveta, turistička sezona bi se mogla produžiti, a posao bi dobilo oko 600 ljudi.
REALNOST: Sve su to očekivanja i projekcije koje, na žalost, imaju malo dodirnog sa stvarnošću, tvrde opozicioni čelnici u Ulcinju. Lider najjače stranke u opštinskoj Skupštini, Nove demokratske snage – FORCA Nazif Cungu, kaže za Monitor da Ulcinj nije u prethodne tri godine zbog nesposobne lokalne administracije iskoristio ekonomski uspon koji je zabilježila crnogorska ekonomija. „Vladajuća koalicija u Ulcinju se jednostavno nije snašla”, kaže on.
Cungu napominje da je za prvih osam mjeseci od ukupno predviđenih 9,2 miliona eura investicija u 2009. godini realizovano svega 215 hiljada eura ili 2,3 odsto! „Krajem prošle godine visoki zvaničnici Vlade i opštine uvjeravali su nas da će u 2009. godini Ulcinj doživjeti investicioni bum. A mi sada doživljavamo investicioni fijasko”, dodaje lider FORCE.
Ulcinjani ukazuju i na neke loše ideje u Studiji lokacije, koju je usvojila Vlada. To se, prije svega, odnosi na namjeru da se betonira dio Male plaže, čime bi najvrjedniji dio Ulcinja postao nalik Igalu ili Sutomoru, ali bi Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom bili osigurani dodatni prihodi.
„Na taj način bi bio smanjen pješčani dio Male plaže, što može da ima negativne ekonomske efekte po individualne stanodavce i buduće hotele”, kaže Vahid Katana, vlasnik taverne na Pristanu. „Stoga smo smatrali da Studiju nije trebalo usvojiti dok ne bude donesen Nacrt urbanističkog projekta Pristan – Ulcinj”, rekao je Katana, koji je u ime tridesetak građana Ulcinja dostavio ove primjedbe nadležnom ministarstvu.
INGERENCIJE: Ono što zabrinjava civilni sektor u Ulcinju je da Vlada donosi studije lokacija za najvažnije djelove grada. Koordinator MOGUL-a (Monitoring grupa Ulcinj) Džemal Perović kaže za Monitor da se i na ovom slučaju povrđuje da centralna vlast sistematski oduzima ingerencije lokalnoj samoupravi. „Donošenje studija lokacije je dublji zahvat u ovlašćenja opštine nego što je to učinjeno s morskim dobrom”, tvrdi on.
Konstatujući da ćuti i lokalni parlament, koji bi o tome morao da vodi računa, Perović naglašava da ako upravljanje prostorom ispusti iz ruke, Skupština opštine praktično gubi svrhu postojanja. „Posljedice će se vidjeti kasnije”, dodaje koordinator MOGUL-a i pita se što još treba da se desi da bi Ulcinjani shvatili da im se oduzimaju bitni elementi lokalne samouprave.
Čini se da je taj proces daleko odmakao. Vlada je najavila da će usvojiti još nekoliko studija lokacija u Ulcinju, a istovremeno radi i na planu za prostorno-urbanističku valorizaciju Ulcinja, kojim će biti obuhvaćena čitava teritorija opštine. I taj će plan, naravno, biti po mjeri i željama Vlade, a ne žitelja Ulcinja.
Uostalom, ko im je kriv kada njihova lokalna samouprava za tri godine nije uspjela da usvoji nijedan detaljni urbanistički plan.
Čija je parcela na Rastislavi
Na prostoru bivšeg hotela Jadran, prema riječima ministra Gvozdenovića, treba da bude podignut turistički kompleks visoke kategorije sa svim pratećim sadržajima sa četiri zvjezdice i ukupno 250 ležajeva. Javnost, međutim, još ne zna ko je vlasnik te prekrasne lokacije. Predsjednik FORCE tri puta je u opštinskom parlamentu pismenim putem tražio odgovor na to pitanje od lokalnih funkcionera. „Ništa mi nijesu odgovorili, baš kao i na pitanje zašto se, i pored svih najava, tu ništa ne gradi”, kaže on. U javnoj raspravi o Studiji lokacije zvaničnici opštine tvrdili su da je to njihovo zemljište, dok su predstavnici Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom uvjeravali prisutne da su oni gazde te parcele. Ako zaista krenu radovi na izgradnji turističkog kompleksa, saznaće se ko je stvarni vlasnik zemljišta na rtu Rastislava (Suka). Do tada će građani i posjetioci moći da gledaju tablu s ambicioznim planom da će na mjestu davno srušenog hotela niknuti novi. A rokovi, utisnuti na njoj, prošli, još prije devet godina! Od investitora ni traga ni glasa. Možda s nekim novima bude sreće.
Mustafa CANKA