Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Sve na oltar pohlepi moćnika

Objavljeno prije

na

Na sjednici parlamenta Budve zakazanoj za utorak, 20 oktobar, planirano je usvajanje šest novih urbanističkih planova kojima se postepeno privodi kraju ogroman posao betoniranja regije Reževića, najatraktivnijeg priobalnog područja Crne Gore. Sudeći po dosadašnjoj udarničkoj praksi odbornici će i ovog puta glatko usvojiti planove DUP Perazića do, zatim Urbanističke projekte turističkog kompleksa „Branica-Za Rijekom” , „Turističko naselje Skočiđevojka”, i tri Studije lokacije, naselja „Rijeka Reževići” i okolna sela „Katun-Gornje selo” i „Katun -Donje selo” . ŽRTVOVANJE: Jedinstvene prirodne vrijednosti Paštrovića ovim se planovima na početku 21. vijeka žrtvuju na oltar pohlepe graditeljskog lobija, organizovane grupe visokih državnih zvaničnika, lokalnih činovnika i planera te domaćih i stranih investitora.

Nova stambena naselja i takozvani turistički kompleksi nižu se jedan za drugim u gotovo svakoj uvali, rtu i svakoj plaži od Svetog Stefana do Petrovca. Izvodi se takozvano „peglanje obale”, betoniranje i uništavanje prirodnih osobenosti mediteranskog morskog pojasa koji na ovaj način postaje jednoličan i uniformisan.
Prvi put za posljednje tri godine koliko traje štancovanje planova za urbanizaciju budvanske rivijere, mještani jednog dijela opštine odlučili su da se suprotstave.
Savjet Mjesne zajednice Reževići donio je odluku da ne prihvati ni jedan od šest pomenutih urbanističkih planova. Na sastanku Savjeta MZ koji je održan u srijedu 14. oktobra, donijet je jednoglasan zaključak da se na predstojećoj sjednici Skupštine Opštine zahtijeva povlačenje predloženih planova iz skupštinske procedure i vraćanje na ponovnu izradu i usaglašavanje.

AMBIJENTALNA KATASTROFA: „Za naselje Perazića Do i Rijeku Reževića planovi su urađeni nestručno i nekvalitetno.
Ponuđena rješenja drastično narušavaju ambijentalne cjeline oba naselja u pogledu gustine naseljenosti i nisu usklađeni sa planovima višeg reda,” objašnjava za Monitor Slobodan Perović, koji je kao član Savjeta zadužen da na skupštinskom zasjedanju u utorak odbornicima obrazloži nezadovoljstvo mještana predlogom DUP-a Perazića do.

Za planove Rijeka Reževića i Skočiđevojka to će učiniti predsjednik Mjesne zajednice Dragan Vuković. „Jedna od najpoznatijih ambijentalnih sredina, selo Rijeka Reževići ponuđenim planom potpuno se uništava. Predviđena je gradnja predimenzioniranih objekata do šest spratova. U selu se planira izgradnja hotela na čiju su poziciju i veličinu mještani imali mnoge primjedbe”, kaže Perović.

Planskim rješenjima Adria Investa iz Budve drastično je povećana gustina naseljenosti u selu „što može biti posljedica konflikta interesa obrađivača plana”, piše jedan od mještana.
Članovi Savjeta MZ navode da Adrija Invest obavlja dvostruki posao, urbanističke obrade plana i projektovanja objekata. Rečeno je da su urbanisti ovog biroa istovremeno i projektanti hotela u Rijeci Reževića!?
Nije pošteđena ni mala seoska crkva u čijem je dvorištu ucrtana povelika vila, na seoskoj komunici, zemljištu koje je Opština ustupila nepoznatom vlasniku!
Beton će pritiskati i maslinjake oko manastira Reževići.
Na lokaciji bivšeg vojnog kompleksa Skočiđevojka u zoni morskog dobra, na samoj obali planirana je gradnja turističko-stambenog kompleksa sa oko 2000 kreveta u apartmanima, vilama i manjem hotelu sa 200 ležajeva.Ako se ima u vidu da čitav Petrovac ima oko 2.300 stanovnika može se pretpostaviti kakva se ekološka katastrofa ovom području priprema.
Imalo se razumijevanja za potrebe grupe investitora iz Egipta, Jordana, Maroka i firme Monte-Mena iz Podgorice, koji planiraju gradnju naselja pod nazivom Royal Montenegro Grand Resort, u kome glavni segment čine apartmani i vile namijenjene tržištu.

DIVLJA GRADNJA: Ambijentalna degradacija očekuje i Perazića Do u kome je još 1965. godine osnovano jedno od prvih vikend naselja na Crnogorskom primorju. Jedinstvene prirodne ljepote Perazića Dola 70-ih godina „otkrile”su poznate ličnosti političkog, kulturnog i javnog života Beograda. Sagrađene su 52 tipske vile za odmor, ukupne površine od oko 50 kvadrata, po projektima arhitekte Bojane Gaković. Utonule u gustu hrastovu šumu ove male kuće takve su većinom ostale do danas.
Oko 12 kuća kupili su ruski državljani. Kuću prvog vikendaša u Perazića dolu, glumca Dragutina Gute Dobričanina smještenu uz pješčanu plažu, kupio je i adaptirao Vesko Barović.

Zemljište na kome se vikendice nalaze, mala dvorišta i terase, nakon stečaja vlasnika, beogradske zadruge Komfor, pripalo je Opštini Budva. Tako se dogodilo da samo unutrašnjost vila pripada njihovim vlasnicima, dok su okućnice vlasništvo Opštine.
U Opštini je 2008. godine donijeta odluka da se vlasnicima omogući otkup zemljišta.
Nacrtom plana bilo je predviđeno formiranje urbanističkih parcela u naselju koje su trebale poslužiti kao osnov za svojinsku parcelaciju i prodaju zemlje vlasnicima objekata koji je koriste 45 godina kao dvorišta svojih kuća. Novim planom vrši se parcelacija po slobodnom nahođenju planera kojom su gotovo svi žitelji naselja nezadovoljni. Nekome se zemljište dodaje, nekome oduzima!
Predviđeno je i povećanje gabarita i spratnosti svake vikendice, ucrtavaju se nove kuće, nove saobraćajnice i garaže. Pored hotela As sa svojih 16 spratova i 20 novih hotelskih vila planiranih u brdu, ovo naselje gubi svoje kvalitete.
„Obrađivač plana firma Delprojekt nestručno je obavila posao, pa je na taj nacrt uloženo preko 50 prigovora građana. Da se ne radi o ‘prejakoj’ formulaciji svjedoči činjenica da je Reviziona komisija usvojila preko 90 odsto prigovora i naložila obrađivaču da izmijeni nacrt plana i unese sve uvažene primjedbe”, pojašnjava Perović.
On je kazao da je „plan urađen protivno pravilima struke i da se njime pojedini investitori stavljaju u povoljniji položaj.”

Sve prigovore mještana vlasnik Delprojekta, Senka Deletić uredno ignoriše iako je prema Zakonu o planiranju i uređenju prostora nosilac izrade plana dužan da ugradi predloge iz stručne ocjene Recenzione komisije!
U postupku donošenja planova u lokalnoj upravi u Budvi, oglušivanje o stavove stručne komisije redovna su praksa. Javne rasprave na kojima se planovi izlažu građanima na uvid obična su farsa. Šta će se i gdje graditi unaprijed je na nekim neformalnim mjestima odlučeno.

BANKADA NA DJELU: Biroi koji se bave izradom planova ucjenjuju građane i investitore na taj način što uslovljavaju ucrtavanje objekata zahtjevima da oni rade i idejne projekte za njih.
Planerske kuće koje „uređuju” prostor budvanske rivijere postale su biroi za zgrtanje novca. Ko odbije „saradnju” dobije probleme sa svojim nekretninama. Budvu idejno oblikuju i grade anonimni stručnjaci pristigli u pomenute biroe iz cijelog regiona.
Posao izrade planova i projektovanja miliona novih kvadrata na rivijeri, postala je veoma unosna industrija. Dio kolača ide službenicima državne i lokalne uprave.
Perazića do je ugrožen bespravnom gradnjom koja je posljednjih godina, uprkos gromoglasnoj kampanji Ministarstva za uređenje prostora, vidno napredovala.

Savjet Mjesne zajednice ukazuje na naselje koje bez dozvole za gradnju izvodi firma Bankada Mirka Baraća. Ono se izgledom, gabaritima i spratnošću ni na koji način ne uklapa u postojeći ambijent i nije u skladu sa planovima višeg reda.

Bankada je inače istorijski naziv za paštrovski narodni sud. Pod istim imenom djeluje i NVO Bankada, društvo za zaštitu Svetog Stefana. Konačno, jedna graditeljska firma koja dio tradicije i memorije ovoga kraja nosi u svom zaglavlju, nesmetano devastira dio Paštrovića.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

ODUSTAJE LI VLADA OD SUMNJIVE KUPOVINE STUDENTSKOG DOMA OD  TOMISLAVA ČELEBIĆA: Rupa u zakonu i u budžetu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. Studentski dom će, da bi izbjegla zakonske implikacije,  kupiti odlukom, tako što će ove godine platiti 3,6 miliona iz budžetskih rezervi, dok će dodatna sredstva obezbijediti naredne godine. Baš onako kako je ranije dogovoreno sa Tomislavom Čelebićem

 

Ministarstvo prosvjete i Vlada ne odsustaju od namjere da milionima iz budžeta pomognu Tomislava Čelebića i Đukanovićev Univerzitet Donja Gorica (UDG). Prošle srijede su, nakon pisanja Monitora, poništili tender o kupovini studentskog doma u blizini UDG od kompanije Čelebić City. Tender je bio sporan i zbog toga što je prihvaćena duplo veća cijena od ponuđene (6,3 miliona umjesto 2,9), zbog čega je Vladi, osim javnog suda, prijetila i reakcija nadležnih institucija.

Činilo se da je Vlada  odustala od tog posla. No, samo dva dana  nakon poništenja tendera, u petak, 1.novembra, na telefonskoj sjednici, Vlada je, odlukom većine članova, dala  saglasnost za kupovinu nepokretnosti za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata. Kako Monitor nezvanično saznaje, dio ministara nije želio da aminuje tu odluku.

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. U priču je uključila Upravu za državnu umovinu  i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine na čijem je čelu Slaven Radunović.  Prema dokumentima razmatranim na sjednici Vlade, Uprava se obratila Radunovićevom ministarstvu samo  noć nakon poništavanja tendera, sa Informacijom o kupovini  objekta za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata, koju je prethodno iniciralo Ministarstvo prosvjete.  To znači da je Ministarstvo prosvjete, koje vodi Anđela Jakšić-Stojanović, u trenutku poništenja tendera već imalo spreman novi model realizacije ovog posla. Sa kojim se Vlada brže bolje saglasila na telefonskoj sjednici.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

VIŠE OD DESET DANA POTJERE ZA  ALIJOM BALIJAGIĆEM: Bjegunac izmiče i Crnoj Gori i  Srbiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok se Balijagić skriva po planinama između Crne Gore i Srbije, a dvije države prepucavaju ko je bolji, građani strijepe za svoje najbliže jer institucije koje plaćamo da bi bili bezbjedni, očigledno ne rade svoj posao

 

 

Više od deset dana prošlo je kako je osuđivani pljačkaš, ubica, silovatelj, Alija Balijagić ubio dvoje starih ljudi, brata i sestru  Jovana i Milenku Madžgalj, a za njim se još traga između Bijelog Polja i Prijepolja. U potragu su uključene dvije države – Crna Gora i Srbija, na čijim teritorijama se kreće bjegunac.

U cijelom regionu vlada strah. Mještani sela dvije države – od Sokolca, gdje su Madžgalji ubijeni, pa do Brajkovca (Prijepolje), gdje je Balijagić posljednji put viđen, strahuju za svoje i živote svojih familija. Nastave u školama se odlažu ili se obavljaju onlajn, dok su sela puna uniformisanih lica – policije, specijalnih jedinica, vojske…

Uz svu savremenu tehnologiju i opremu, kojom raspolažu bezbjednosni organi obje države, od kojih je jedna članica NATO Alijanse, čini se da nijesu ni blizu opasnom bjeguncu. Prema kazivanju mještana, Balijagić mirno ide od sela do sela, popriča i popije po koju s žiteljima polupraznih sela, dok su  obje države upregle sve resurse, kako tvrde same vlasti, da bi ga zarobili.

Mještanin Brajkovca kaže da je vidio čovjeka koji je iskočio iz žbunja, imao je pušku i ranac. Predstavio mu se kao lovac i rekao da se ne plaši.

„Ostavio je pušku uz jednu bukvu, i rekao ajde da popijemo po jednu rakiju. Ja sam tada rekao, ima neki čovjek kog traže zbog ubistva. On je dodao – pa jesu li ga našli, ja sam rekao – ne, a on je kazao – naći će ga. Malo smo popričali, sve to je kratko trajalo i on je otišao dalje“ prepričava svoj susret.

On tvrdi da je odmah prepoznao o kome se radi, ali je ćutao kako ne bi svoj život izložio opasnosti. Zbog straha da se Balijagić ne vrati u njegovu kuću kao što se vratio kod Madžgalja i ubio ih, kaže da je spavao kod komšije.

„Strah je i mene, strah je i sve ljude koji žive u selu. Sve vrijeme su vrata zaključana, sigurni smo samo kad policiju vidimo u blizini naših kuća. Policajci nam kažu da se ne plašimo i da su oni tu, ali sve je uzalud. Mi ćemo biti mirni tek kad ga pronađu“, kaže mještanin.

U potrazi za Alijom Balijagićem dnevno je angažovano oko 200 policijskih službenika i preko 70 pripadnika Vojske Crne Gore (VCG), saopšteno je ranije iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Pripadnici vojske su noćili kod mještana Sokolca, sela ubijenih Madžgalja. Sa druge strane, u Srbiji su angažovane jedinice Uprave kriminalističke policije, Specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerije, granična policija i policijski službenici policijskih uprava u Prijepolju i Užicu, saopšteno je iz njihovog MUP-a. Do sada je, tvrde, pregledano više od 80 napuštenih objekata,  koristi se sva moguća tehnika i oprema MUP-a Srbije – dronovi, termovizija i psi tragači.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Hrvatska strana ima  obrazloženje zabrane prelaska neba službenim avionom za Bečića i Mandića . „ To je uobičajeno kada su u pitanju odluke ovakve vrste, da se neko proglasi personom non grata. Takoreći, standard u međunarodnom pravu.  Budući da se radi o vladinom, državnom  avionu, njegovi putnici moraju biti evidentirani kada se prelazi preko zemlje. Što nije slučaj sa civilnim avionima“, objasnili su za Monitor iz hrvatske diplomatske mreže. Ni oni nijesu zvanično htjeli da komentarišu slučaj.

Generalni sekretarijat Vlade je nedavno objavio Dokumenta  o korišćenju aviona u vlasništvu Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore u periodu od 01. 07. do 27. 09.2024. godine. Ta dokumenta, odnosno zahtjevi za korišćenje aviona, i putni nalozi, prethodno su nosili  oznaku tajno.  Prema njima, Mandić nije u tom periodu putovao u pravcu koji bi uključivao i hrvatsko nebo, dok  Bečića nema na spsiku putnika.  Prema objašnjenju Monitorovih dobro upućenih izvora,  Bečiću po funkciji i ne pripada da koristi službeni, Vladin avion.  Ipak, mogao bi biti putnik kao član neke Vladine delegacije. Za razliku, Mandić ima pravo na korišćenje službenog aviona, i prema podacima koje su nedavno objavljeni u periodu od juna do kraja septembra, u kom je važila zabrana Hrvatske, koristio ga je dva puta – za Maroko  i Maltu. Tamo se nije išlo  preko hrvatskog neba.

Slučaj proglašenja Mandića, Bečića i Kneževića personama non grata, pominje se i u najnovijem, ove sedmice objavljenom, Izvještaju Evropske Komisije (EK) za Crnu Goru, u kontekstu pogoršanja odnosa sa Hrvatskom

U Izvještaju se ocjenjuje da su ti odnosi pogoršani, nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu.  Brisel takođe ocjenjuje da su tenzije, kako stoji u Izvještaju,  proizašle iz „nerazriješenih bilateralnih pitanja“.

“Nije bilo napretka u vezi sa neobilježenom granicom između dvije zemlje ili vlasništvom nad brodom ‘Jadran’. Usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu u junu, koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu, izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući proglašenje tri visoka crnogorska zvaničnika za persone non grata”, piše u Izvještaju.

Ovih je dana u parlamentu, povodom godinu dana Vlade Milojka Spajića, od strane Adrijana Vuksanovića,  poslanika Hrvatske građanske inicijative (HGI, problematizovana izjava Andrije Mandića na jednom od Vučićevih glasila. Vuksanović je pitao  premijera Spajića za komentar  Mandićeve izjave u emisiji Ćirilica na Televiziji Happy,  da se danas Hrvati “identifikuju sa NDH”.

Spajić je odgovorio da nije vidio tu izjavu,  da Hrvatsku vidi kao partnera, te da su oni potpuni diskonituitet onog što se dešavalo 90-tih.

“Mi smo mlada generacija koja kaže da sve ono što je rađeno u ime Crne Gore nije u naše ime”, saopštio je premijer. Takođe, upitan za mišljenje, kazao je da on ne povezuje Hrvatsku sa bilo kojom Hrvatskom iz prošlosti, kao i da, ko god je spreman da pomogne na evropskom putu, njegov je saveznik.

Bilo bi dobro, ako Spajić zaista planira  da uvede Crnu Goru u EU, da ipak “poveže Hrvatsku sa nekom Hrvatskom iz prošlosti”. Recimo, onom  kojoj je Crna Gora, tokom devedesetih godina,  napala Dubrovnik.  Taj ratni zločin ne samo što nije dobio epilog pred pravosuđem, nego se o njemu gotovo ne govori, izuzev na godišnjicu napada,  u rijetkim medijima.

Nerijetko se čuju upozorenja da bi Crna Gora ukoliko želi da uđe u EU, morala da popravi odnose sa Hrvatskom, koja bi mogla da  joj taj put uspori, potencijalno i blokira. U tome joj neće pomoći samo  premijerov evropski govor u parlamentu, ili posjeta Dubrovniku  predsjednika Crne Gore. Toga smo se „napretka na evoropskom putu“ nagledali.

Stvar je mnogo složenija i od  toga kako dobiti štrik za dobrosusjedske odnose u izvještaju Brisela. Ukoliko Crna Gora zaista želi da postane društvo evropskih vrijednosti, ona to mora istinski i da postane. A to ne može biti dok  politiku budu krojili oni koji podržavaju ideologije devedesetih, koje su  proizvele hiljade i hiljade žrtava  na ovim prostorima, samo zbog njihovog imena, ili vjere.

To što naši zvaničnici  moraju službenim avionom da kruže oko Hrvatske, – nije suštinski hrvatsko već naše pitanje.  Sve i da mogu, sve dok njihova politika bude kočila suočavanje ove zemlje sa ratnom prološću, budila nacionalne strasti i tenzije  i kočila stvaranje normalnog društva, uzalud će biti i štrikovi Brisela.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo