Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Cvrčci i mravi

Objavljeno prije

na

Vlada Igora Lukšića uvela je još jednu revolucionarnu inovaciju. I do sada su se dešavale svakojake kadrovske kombinatorike, ali da funkcija od muža ostane supruzi – velika je novina. Vlada je nedavno razriješila dužnosti direktora Zavoda za zapošljavanje Zorana Jelića, a na njegovo mjesto je izabrana njegova supruga Vukica Jelić, dosadašnja direktorica Biroa rada u Podgorici. Iako su neki sumnjali da se možda radi o nepotizmu, Jelić, koji je zbog konflikta interesa zadržao samo mjesto poslanika DPS-a, odagnao je te nedoumice tvrdnjom da se ,,na rukovodeća mjesta biraju ljudi po stručnim kvalitetima, a ne po rođačkim i kumovskim vezama”.

Da u državnim službama sve vrca od transparentnosti i profesionalizma potvrdila je i direktorica Uprave za kadrove Svetlana Vuković. I ona tvrdi da politička pripadnost nema uticaj na zaposlenje. U Upravi za kadrove kažu da se biraju najbolji, a ne najpodobniji, jer, kako kaže Vukovićeva, traži se ,,profesionalna i depolitizovana državna služba”. Direktorica Uprave za kadrove je supruga poslanika DPS-a Miodraga Vukovića, koji o istoj temi razmišlja malo drugačije. Po njemu je nepotizam, odnosno zapošljavanje po partijskoj ili kumovsko-rođačkoj liniji, neizbježno.

Kada je neizbježno, nije jasno što se prošle nedjelje pravdao generalni sekretar Skupštine Crne Gore Damir Davidović da on nema nikakvih ingerencija kada je u pitanju angažman njegove supruge Jelene u parlamentu. Ona nije službenica u službi kojom on rukovodi, nego savjetnica u kabinetu predsjednika, čije je imenovanje potvrdio Administrativni odbor, objasnio je Davidović.

I zašto bi se on zbilja pravdao kada to ne radi dvije trećine Lukšićevih ministara kojima su supruge zaposlene u državnim institucijama. I ne samo supruge. Na primjer, ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović prošle godine je i prije zatvaranja javnog oglasa sredio pripravnički svom sinovcu. To se može tumačiti kao demokratski iskorak ministra u politici zapošljavanja svojih rođaka. Naime, ranije je po tužbi Bjelopoljca Admira Šabotića ministar, navodno, zapošljavao bliske rođake u Domu starih u Bijelom Polju i to bez konkursa. Na pitanje da li je istina da u Domu rade njegov brat, dvije snahe, dva zeta i dva bliska rođaka, ministar Numanović je, ni da trepne, odgovorio da nije učestvovao u prijemu tih radnika i da je ,,poštovana zakonska procedura”.

Da je sve po slovu zakona potvrđuje i „sudska praksa”. Prošle godine mediji su optužili predsjednika Privrednog suda Dragana Rakočevića da je preko veze zaposlio u tom sudu malu armiju od oko 70 službenika. I objavili svakog po imenu i prezimenu. Rakočević je to osporio ovako: zaposlio sam samo brata od strica i kćerku brata od tetke.

I dok su se iz Evropske unije zainatili pa stalno ponavljaju da su rodbinske i kumovske veze kamen o vratu crnogorske administrativne obnove, onima koji bi trebalo da se bore protiv te pošasti i nije baš od obnove. Računaju obnovili su nezavisnost i to je dosta. A i što bi radili kada je pravosudni sistem jedna od struktura u državi koja prednjači po nepotizmu. U tome mu je teško uzeti prvenstvo u svekolikoj Crnoj Gori. U sudstvu i tužilaštvu sve vrvi od kumova, rođaka, đevera, braće, sestara… Sve u krugu familija za odbranu Prve familije.

Uostalom, da sve ide po stručnim referencama poznato je svakom ko se prijavi na Biro rada. Nezaposlenih je nikad više – preko polovine radno sposobnog stanovništva. Oni koji ne vjeruju u sistem koji za njih traži posao kažu da se posao jedino dobija preko veze. Pored veze, znanja engleskog i rada na računarima, zainteresovani mora da ispunjava još neke kriterijume – podobna nacionalna pripadnost i članstvo u DPS-u ili SDP-u.

E, sad, ako ste član vladajuće partije, za prolaz u lokalnu samoupravu morate da imate i odgovarajuće prezime. Za Podgoricu najbolje je ako se prezivate Mugoša. U organima podgoričke lokalne vlasti ima oko pet puta više prezimenjaka gradonačelnika Miomira Mugoše nego što bi se moglo očekivati po zakonima statistike i vjerovatnoće. Počev od gradonačelnikovog imenjaka i prezimenjaka Miomira M. Mugoše i ostalih opštinskih rukovodilaca s istim prezimenom, pa sve do vozača, kurira, sekretarica…

Ko se ne snađe u lokalnoj samoupravi, može u Željeznicu. Istina da je prvi čovjek ŽICG Zarija Franović svojevremeno zaposlio sina i sinovca, pa su svako jutro crnim pasatom zajedno iz Bara putovali na posao u Podgoricu, ali uvijek se nađe neko mjesto za dokazane članove DPS-a. Tu je i Elektroprivreda i ostale energetske kompanije kao primjeri kako se u poslu sastaju DPS bračni drugovi, djeca roditelja poznatih po funkcijama i oni koje ,,umrežava” prijateljska, kumovska i rođačka nit. Sve sami profesionalci.

Posla ne manjka ni za članove SDP-a. Njih je koalicionom podjelom zapalo da imaju svoja preduzeća. Jedno od njih su Aerodromi CG. Direktor Aerodroma Milovan Đuričković zaposlio je sina Marka na mjesto pomoćnika direktora za bezbjednost. Zaposlio je i svog zeta Radenka Simovića u finansije Aerodroma, dvojicu braće od stričeva… Da nije bolećiv samo na porodicu već i na svoje partijske šefove dokaz je to što su supruge ministra unutrašnjih poslova Ivana Brajovića i potpredsjednika Skupštine Rifata Rastodera dobile posao u Aerodromu. Đuričković u javnim istupima redovno ističe da je protivnik privatizacije kompanije.

A za primjer kako biti mlad i snaći se, kao u mnogo čemu ostalom, može da posluži Raško Konjević. Čitava porodica Konjević obavlja važne funkcije u državnom sistemu – od prosvjete do Komisije za hartije od vrijednosti.

I tako bi se moglo nabrajati dugo, dugo o 3142 javnih funkcionera, koliko ih je evidentirano na dan 1. marta ove godine. Možda bi za 1258 državnih i 1884 lokalna funkcionera trebalo uvesti i posebni dodatak na platu zbog, pored važnih državnih i lokalnih funkcija, dodatnog angažmana na suzbijanju nezaposlenosti.

Nezaposlenost je, inače, jedna od rak rana crnogorskog društva. Posljednji podaci Monstata govore da radi o svega 46 odsto od ukupnog stanovništva starijeg od 15 godina.

Posebno zabrinjava podatak o visokoj stopi nezaposlenosti mladih. Iz Monstata su objasnili da starosna grupa od 15 do 29 godina obuhvata veliki broj đaka i studenata koji su po pravilu neaktivni, tako da je u toj grupi zabilježen procenat od svega 44 odsto aktivnih stanovnika. Sa stopom nezaposlenosti ove populacije držimo evropski rekord. U Španiji je 51,4 odsto mladih od 16. do 24. godine bez posla. U Grčkoj ta brojka iznosi 43 odsto. U Evropi su mladost bez šanse krstili nazivom – izgubljena generacija.

Kod nas su izgubljene generacije shvatile da posla nema bez partijske knjižice, pa je svaki treći omladinac u Crnoj Gori depeesovac. DPS ima 2500 mladih aktivista i oko 28 hiljada članova starosti od 18 do 30 godina. U Crnoj Gori ima nešto preko 100 hiljada mladih te starosne dobi.

U čemu je, u stvari, suština objasnio je nedavno profesor doktor Petar Ivanović u članku Mrav i cvrčak. Optužio je Ivanović neradne cvrčke da uz pomoć demokratskih institucija, NVO organizacija i medija hoće da uzmu sve što vrijedni mravi stvore. To što je mravinjak zatvoren i u njega se primaju samo Ivanović i stručnjaci njegovog profila – nije spomenuo.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo