Povežite se sa nama

INTERVJU

DEJAN MIJOVIĆ, EKONOMSKI KONSULTANT: Nesposobni i bez volje za reforme

Objavljeno prije

na

,,Bio sam jedini član Komisije za privatizaciju koji se, krajem prošlog vijeka, pobunio zbog grubih prekršaja javno obznanjenih procedura i upozorio na štetne ekonomske i političke posljedice takvog ponašanja”, kaže za Monitor Dejan Mijović nekadašnji menadžer-konsultant Agencije za prestrukturiranje privrede, član vladine Komisije za privatizaciju, a nakon odlaska iz vlade i menadžer ili konsultant u nekoliko međunarodnih organizacija koje podržavaju ekonomske reforme u Crnoj Gori (Barents/USAID, UK Know How Fund, European Agency for Reconstruction – EAR, International Finance Corporation – IFC…). Mijović nastavlja: – Tada su zbog ovih netransparentnih odluka visoki američki i britanski funkcioneri upućivali protestna pisma i demarše Vladi Crne Gore, ali sve je ubrzo prekrio zaborav pošto su uslijedila ratna dešavanja na Kosovu početkom 1999. godine. Uglavnom, propuštena je prilika da se pokrene proces ozdravljenja ovih preduzeća. Ja sam prešao da radim za međunarodne organizacije i u tom svojstvu nastavio sa pružanjem savjetodavnih usluga vladinim institucijama.

MONITOR: Kako je Vlada u to vrijeme (kraj prošlog vijeka) reagovala na savjete eksperata?
MIJOVIĆ: Prvobitni plan Vlade u 1998. godini je bio da se nekoliko većih preduzeća, uključujući i KAP, prestrukturiraju kroz privatizaciju. Angažovani su finansijski savjetnici koji su ocijenili da je ovaj naum izvodljiv pod uslovom da se obezbijedi potpuna transparentnost privatizacije i odgovarajućeg tenderskog postupka, ali i upozorili da ne treba očekivati značajne prihode za budžet zbog velikih ulaganja potrebnih za modernizaciju zapuštenih preduzeća.

MONITOR: Šta se zatim dešavalo?
MIJOVIĆ: Austrijski savjetnik EPIC mi je, prvi od svih savjetnika, kao članu i menadžeru Vladine Komisije za privatizaciju tog proljeća 1998. godine poslao tendersku dokumentaciju za prodaju većinskog paketa akcija Instituta Simo Milošević. I tek što smo u Agenciji za prestrukturiranje, stručnom tijelu Komisije za privatizaciju, počeli da čitamo dobijenu dokumentaciju, dobio sam poruku od potpredsjednika Vlade za privatizaciju Predraga Drecuna iz Narodne stranke, da je Milanu Paniću i njegovom ICN Galenika prodato 30 odsto akcija Instituta, čime je obesmišljen tender. Najviše zbog toga, do dana današnjeg Institut nije dobio dobrog strateškog partnera. Glavni izvođač ove besmislene i štetne transakcije u ime tadašnje Vlade Filipa Vujanovića i uz blagoslov neprikosnovenog Mila Đukanovića, bio je ministar zdravlja Miomir Mugoša.

Slično se dogodilo i sa KAP-om, s tim što je u ovom slučaju Komisija za privatizaciju na sjednici od 8. jula 1998. godine umjesto preporuke savjetnika Credit Commercial de France – CCF da se raspiše međunarodni tender za privatizaciju ili upravljanje KAP-om, prihvatila usmeni predlog Mihaila Banjevića da se bez tendera zaključi ugovor o upravljanju sa Glenkorom, poslovnim partnerom Vektre Dragana Brkovića, bliskom prijatelju i kumu Mila Đukanovića, i tako sačuva dotadašnji monopol u poslovanju sa KAP-om. Žarko Rakčević, predsjednik SDP-a koja je činila vlast ali nije imala predstavnike u Komisiji, javno se suprostavio ovim postupcima, ali SDP tada nije imala snažniji uticaj na većinski DPS.

MONITOR: Nakon odlaska iz državne službe vodili ste program EAR-a za prestrukturiranje velikih privrednih sistema. Da li ste tada imali više razumijevanja i podrške od Vlade?
MIJOVIĆ: Da, u početku sam imao odličnu saradnju i razumijevanje od strane Vlade, posebno od njenog potpredsjednika za ekonomsku politiku Branimira Gvozdenovića. Čak je krajem 2003. godine, pošto su to na svojim upravnim odborima uradili KAP, Luka Bar i druga velika preduzeća obuhvaćena programom, Vlada usvojila pojedinačne planove prestrukturiranja koje su evropski eksperti zajednički pripremili sa upravama preduzeća. Njihovim dosljednim ostvarenjem bi se bez velikih ulaganja izvršile krupne organizacione promjene, postupno smanjili tehnološki viškovi i sproveli socijalni program, a preduzeća osposobila za uspješno poslovanje i privlačenje kredibilnih investitora.

MONITOR: Zašto ti planovi nijesu realizovani?
MIJOVIĆ: Učinjen je samo politički gest prema Evropskoj uniji ali nijedan od usvojenih planova nije realizovan, već su završili u fiokama vladinih službenika koji se od tog momenta na njih više nisu osvrtali. Umjesto toga, pristupilo se čudnoj privatizaciji KAP-a što je, kako sada vidimo, ispalo pogrešno i veoma skupo po građane Crne Gore. Naime, prestrukturiranje koje je nakon privatizacije sprovedeno u KAP-u nije izvršio novi vlasnik već su ga platili građani, ali odjednom, i to usred krize i uz izostanak očekivanih boljitaka u smislu dodatnih ulaganja u unapređenje tehnologije i zaštitu životne sredine. KAP je ostao i bez prerađivačkih kapaciteta koji bi danas možda bili u punom pogonu da je prihvaćena ponuđena dodatna tehnička pomoć Evropske unije za njihovu revitalizaciju. Da ne pominjemo nagomilane dugove koje ćemo opet mi da platimo.

MONITOR: A šta se dogodilo sa Lukom Bar?
MIJOVIĆ: U Luci Bar, za koju je u međuvremenu EAR odobrila dodatnu izdašnu tehničku pomoć, takođe godinama nije ništa značajno preduzimano na planu prestrukturiranja i privlačenja inostranih ulaganja. Troškove nedavno pokrenutih programa prestrukturiranja snosiće poreski obveznici, ali će ovi biti znatno skuplji i sa znatno manjim efektima nego da je to činjeno blagovremeno i na postupan način.

MONITOR: Kakva je bila sudbina plana za prestrukturiranje manjih i srednjih preduzeća koja su prošla masovnu vaučersku privatizaciju, za čiju pripremu je EAR takođe dala tehničku pomoć?
MIJOVIĆ: Vlada je prihvatila savjet da se pomogne ovim preduzećima. U saradnji sa vladinom Direkcijom za mala i srednja preduzeća i poslovnim bankama dogovoreno je da država finansijski pomogne ona preduzeća koja prilože planove prestrukturiranja i biznis planove prihvatljive bankama, što je bila velika privilegija jer je pristup kreditima bio vrlo otežan. Na konkurs su se javila brojna preduzeća, a njih nekoliko desetina je dobilo ili bilo na putu da dobije zeleno svjetlo od banaka. Tada je, na veliko zaprepašćenje svih učesnika ovog procesa, Ministarstvo ekonomije na čelu sa Darkom Uskokovićem naprečac donijelo potpuno nerazumljivu odluku da se ondašnjih ogromnih osam miliona eura budžetski opredijeljenih za ovu svrhu daju preduzećima drvne industrije od kojih, ako me sjećanje ne vara, nijedno nije prošlo na konkursu. Nekoliko mjeseci kasnije, isti ministar se javno žalio kako mu ista ta preduzeća ponovo traže pare…

MONITOR: Premijer Lukšić tvrdi da je Crna Gora prošla tranziciju i da se sad nalazi u post-tranzicionoj fazi jačanja demokratskih institucija. Da li se slažete sa ovom ocjenom?
MIJOVIĆ: Ne mogu se složiti sa tom ocjenom jer su brojne strukturne reforme sprovedene uglavnom samo ,,na papiru”, ali ne i u praksi. Imamo dobre nove zakone, strategije i akcione planove usklađene sa evropskim standardima, ali još uvijek ne i državnu vlast spremnu i sposobnu da ih sprovodi. Najbolji dokaz za to u sferi ekonomije je to što su dopustili da se nepovratno ugase mnoga industrijska preduzeća koja su mogla preživjeti da je bilo vizije i uvažavanja za dobronamjerne savjete stručnjaka. Crna Gora mogla je izbjeći kob ugašenih fabrika i opustjelih gradova, kao i ogromne nezaposlenosti, pogotovo na sjeveru zemlje.

MONITOR: Da li pored nejakih administrativnih kapaciteta još nešto koči sadašnju vlast da se suoči sa ekonomskim izazovima?
MIJOVIĆ: Mislim da vlada Igora Lukšića nije pokazala ni snagu ni volju da se nosi sa monopolskim krugovima povezanim sa vodećim političarima koji i dalje stvarno upravljaju ovom državom, za koje ne važe zakoni i koji ne dozvoljavaju da se uspostave jednaki tržišni uslovi privređivanja za sve subjekte. Nije drastičan pad stranih ulaganja koji bitno utiče na privredne tokove u Crnoj Gori samo uslovljen globalnom krizom već je to posljedica i rastućeg nepovjerenja ozbiljnih investitora u naš privredni ambijent i njihove nespremnosti da se izlažu bezobzirnoj korupciji i reketiranjima svih vrsta.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

INTERVJU

VESELIN RADULOVIĆ, ADVOKAT: Teret nasljeđa i nasljednika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pravosuđe je još  prilično zarobljeno nasljeđem Đukanovića i Medenice. Na žalost, oni koji su umjesto Đukanovića došli na vlast nijesu pokazali želju da to promijene. Većina od njih želi da pravosuđem upravlja neko ko će za njih biti ono što je Medenica bila za prethodnu vlast

 

MONITOR: Kako komentarišete objavljene transkripte, odnosno prepiske između Petra Lazovića i Ljuba Milovića vezano za crnogorsko pravosuđe i slučaj državni udar?

RADULOVIĆ: Objavljeni transkripti sa sky aplikacije između Petra Lazovića i Ljuba Milovića potvrđuju višegodišnje sumnje da je crnogorsko pravosuđe u značajnom dijelu bilo pod nedozvoljenim uticajem kriminalnih grupa. Na žalost, pravosuđe još uvijek nije oslobođeno od uticaja kriminala, ali ni od uticaja politike koju je često veoma teško razlikovati od kriminala. Sky prepiska je dodatno pokazala kakvi su ti uticaji i bilo bi veoma korisno ako tužilaštvo adekvatno iskoristi materijal dobijen od strane Europola. Simptomatična je bila i reakcija g-dina Mandića i g-dina Kneževića sa populističkim izjavama o „pravosudnom zemljotresu“ koji je izazvala sky prepiska u ovom slučaju. Međutim, ne tako davno nijesu imali takav stav o sky prepisci u predmetu koji se vodi protiv Mila Božovića. Zato je veoma važno da tužilaštvo profesionalno radi svoj posao u svakom predmetu i da pokaže da među kriminalcima nije bilo, niti ih sada ima, ideoloških, političkih, religijskih ili bilo kojih drugih razlika na kojima i političari i kriminalci godinama profitiraju.

MONITOR: Kako vidite ocjenu sutkinje Mugoše da je drugostepena presuda u slučaju “državni udar” kupljena i  šta su institucionalni koraci nakon takve ocjene?

RADULOVIĆ: Veoma je važno što je Specijalno tužilaštvo saopštilo da je ovim povodom ranije pokrenulo postupak. Od izuzetnog je značaja da se sve činjenice potpuno i nesporno utvrde i da, u slučaju da je bilo koja presuda “kupljena”, sva odgovorna lica budu krivično procesuirana i kažnjena. U tom kontekstu moram reći da je, najblaže rečeno, neprimjerena izjava g-dina Mandića da je uvjeren da je kupljena presuda u prvostepenom postupku iako dodaje da nema dokaze za to, isto kao što je neprimjerena i reakcija sutkinje Suzane Mugoše da je kupljena drugostepena presuda. Očekujem da Specijalno tužilaštvo utvrdi da li je neko, i ako jeste ko i na koji način, kupio bilo koju presudu. Presude se ne smiju kupovati, ali se ni sudije ne smiju javno optuživati bez dokaza na osnovu ličnog uvjerenja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

IVAN MARINOVIĆ, REDITELJ: Pet dobrih filmova može da promijeni život 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Moj prvi film Igla ispod praga je imao skroman, ali sasvim lijep uspjeh za jedan debitantski crnogorski film. Živi i zdravi imaju veću snagu, veće znanje i veću dramsku napetost u sebi. Mislim da je intenzivniji i  zabavniji film i da će biti mnogo popularniji od prvog

 

Film Živi i zdravi crnogorskog sineaste Ivana Marinovića premijerno je prikazan pred punom salom u okviru takmičarskog programa prestižnog 27. međunarodnog Filmskog festivala Black Nights u Talinu.

Većinski crnogorski film, Živi i zdravi je kopodukcija sa još pet zemalja. Partneri su Adriatic Western iz Crne Gore, Sense Production iz Srbije, Analog Vision iz Češke, Kinorama iz Hrvatske, Krug Film iz Sjevrne Makedonije i Spok Film iz Slovenije, kao i Radio Televizija Crne Gore. Film su podržali Filmski centar Crne Gore, RTCG, Opština Herceg Novi, Portonovi rizort, Turistička organizacija Herceg Novi, Filmski centar Srbije, Češki filmski fond, Hrvatski audiovizuelni centar, Filmska agencija Severne Makedonije, Slovenski filmski centar, Eurimages, Kreativna Evropa MEDIA i See Cinema Network.

Već u toku faze razvoja projekta, film Živi i zdravi osvojio je dvije nagrade: Krzysztof Kieslowski za najbolji scenario na Kanskom festivalu i Excelence Award u okviru Sarajevskog Filmskog festivala. Domaća premijera filma se očekuje početkom 2024. godine.

MONITOR: Selektor festivala u Talinu Edvinas Pukšta opisao je film „Živi i zdravi“ kao dirljivu i eksplozivnu komediju. Mediji su izvještavali da su karte za projekcije bile rasprodate. Za početak razgovora, volio bih da nam prenesete utiske, kako je publika reagovala, stručna javnost, filmska ekipa?

MARINOVIĆ: Selektor Edvinas Pukšta se izborio za to da jedna punokrvna komedija sa ovih prostora uđe u zvanični takmičarski program, što zaista nije tipično. Naš film je samom selekcijom dobio i priznanje da u njemu ima i dubljih slojeva i kvaliteta, iako cilja na najširu moguću publiku. Sale su bile rasprodate, što ni u Talinu, ni na većim festivalima često i nije slučaj, pa smo mogli da imamo pravi test kako jedna publika koja je mnogo hladnija i zatvorenija od balkanske, reaguje na naš humor i na film koji je utemeljen u vrlo specifičnom mentalitetu. Komedije inače teško putuju upravo jer zavise od elastičnosti jezika i humora prostora gdje se priča dešava. Po svim reakcijama mi se čini da smo uspjeli u namjeri da sve te prepreke prevaziđemo i da istopimo inače veoma hladna i suzdržana baltička srca.

MONITOR: Već tokom razvoja projekat je osvojio značajna priznanja, ali snimanje je bilo otežano – pandemija, globalna finansijska kriza. Kako danas gledate na taj proces stvaranja filma?

MARINOVIĆ: Gledam unatrag sa velikim osjećajem zahvalnosti prema svima koji su gradili ovaj film. Iznad svega prema producentkinji Mariji Stojanović, jer smo nas dvoje mnogo i lično rizikovali radeći Žive i zdrave u svim turbulencijama koje su se tokom godina dešavale. Potom prema pomoćniku režije Bojanu Pivašu – pomoćnici su inače tihi i skriveni heroji svakog filma, a mene je Bojan sve vrijeme održavao na površini i spašavao od brojnih grešaka. A dabome i čitavom ansamblu koji je spektakularan.

I to nije samo moja procjena – komentar montažera iz Češke – Mihala Reicha je da se ovako dobar ansambl kod njih ne bi mogao sklopiti. Montažerima treba vjerovati, jer dok prostudiraju materijal i sve snimljene tejkove, jasno vide i kvalitet procesa i rediteljskog i glumačkog. A od čitavog ansambla teško je ne uvidjeti kakvi su glumci Tihana Lazović i Goran Slavić. Njihova igra, odnos, instinkt, posvećenost i disciplina su dar za svakog reditelja. Zaista je bila privilegija raditi ovaj film, i tu mislim na svakog glumca ponaosob.

Od predivnih naturščika poput Sejda Alijaja i Zora Martinetija, preko efektnih malih epizoda Miloša Pejovića, Tamare Dragičević, Lare Dragović, Stefana Vukovića i Omara Bajramspahića, pa do uzbudljivih, atipičnih uloga Nikole Ristanovskog, Dejana Đonovića, Dragane Dabović, Gorana Bogdana, Snježane Sinovčić i šampiona crnogorskog filma Moma Pićurića koji je zablistao kao nikad do sad. Radili su svi uz zaista mnogo iskrene ljubavi i prema projektu i prema saradnicima i veoma sam ponosan na to šta smo skupa postigli.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

ZLATKO DIZDAREVIĆ, NOVINAR I DIPLOMATA: Da bi Palestinci dobili državu – unutar  Izraela  mora sazrijeti  odluka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ekstremni cionisti nikada nisu krili da im je glavni i bezmalo jedini cilj protjerati i posljednjeg Palestinca iz Palestine, a ne od njih praviti služinčad. I to se prepoznaje evo decenijama. Diskriminacija je najmanje zlo u lepezi legalizovanog obespravljivanja sa ciljem zatiranja i same uspomene na Palestinu i Palestince

 

MONITOR: Uz zagovaranje prava Izraela na odbranu, SAD i EU sada više insistiraju na „humanitarnim pauzama“ da bi se olakšao položaj palestinskih civila u Gazi. Da li je situacija sa IDF (Izraelskim odbrambenim snagama) izmakla kontroli Zapada?

DIZDAREVIĆ: Ne mislim da je išta u vezi sa IDF-om “izmaklo kontroli Zapada“. To “izmicanje kontroli” traje decenijama. Neupitno je da su, za početak, neophodni urgentni potezi da bi se “olakšao položaj palestinskih civila” ali, suština cijelog problema nije u aktuelnom položaju civila. Taj je položaj samo nastavak, de facto, suštinskog problema kojeg svijet evo sedam i po decenija naziva “palestinskim problemom”. A riječ je, za svo to vrijeme, o “izraelskom problemu”, a čak i prije toga o “problemu” kompletne međunarodne zajednice, svjetske organizacuije i politike, sprdnje sa proklamovanim vrijednostima, institucijama, odlukama, rezolucijama itd.

Igubljen je elementarni digniteta UN, EU, o činjenici, recimo, da je Izrael do sada prekršio blizu šezdeset rezolucija formalnio najrelevantnije svjetske organizacije…a odgovor na sve to je – So What?  Irak je, recimo, prekršio dvije pa su mu namjestili lažnu optužbu za hemijsko oružje a rezultat je milion mrtvih! Danas se u ovakvom svijetu ne može evo postići ni minimum sa prekidom vatre, a kamo li početi od onoga što je zapravo suština storije: Svijet se raspada na razne načine, a nema snage za otvaranje tog problema. To ne dozvoljavaju interesi u proizvodnji smrti ,jer je ta proizvodnja –monstruozni biznis sa oružjem, pa ratovi sa tim ciljem, pa proizvodnja neprijatelja da bi se ratovalo, pa ulaganje u mržnju. Eto zašto. Propaganda, mitovi – sve je postalo ciljano važno i uspješno.

MONITOR: Ovih dana je Jozep Borelj bio u petodnevnoj posjeti Bliskom istoku. Izgleda, međutim, da EU nije bila uključena u dogovore o primirju. EU se i nije zalagala za to već za „humanitarne pauze“ – kako je i Olaf Šolc ponovio Redžepu Erdoganu u Berlinu. Da li bi za oklijevanje razlog trebalo tražiti u „kompleksu Holokausta“ ili u nečem drugom?

DIZDAREVIĆ: Kompleks Holokausta u određenoj mjeri postoji, ali ne mislim da je on dominantan. Na čelu Njemačke bio je i Vili Brant koji je vremenski bio “bliži” tome, ali je uradio što veliki, hrabri i moralni lider može da uradi –kleknuo je i stekao pravo da nastavi sa politikom na neupitnim principima uz znanje, dignitet i karakter. Naravno, i rezultate. Njemačka je i sa Merkelovom bila mnogo jača i principijelnija na svjetskoj sceni nego što su to Šolc i društvo oko njega danas. Problem je što ni EU pa ni Njemačka, nisu ni sjena onoga što su bili nekad. U EU je puno pa i temeljno različitih linija. Glasa se različito, ujedinjuje se različito, navija se različito…Pa eno imamo i zemlju sa naših prostora, Hrvatsku, koja je glasala u UN-u protiv “humanitarnog prekida vatre”, BiH i Hrvatska svojevremeno nisu htjele da daju glas ni traženju Palestine da pređe u status “države posmatrača”, Mađarska se svrstava među rijetke koji prije neki dan nisu htjeli da glasaju u UN-u, za ukidanje okupiranih teritorija na Zapadnoj obali, itd.

MONITOR: Po ko zna koji put kao rješenje sukoba pominju se „dvije države“. Taj prijedlog je ponovila Usrula fon der Lajen u Kairu, a Džozef Bajden u autorskom tekstu u Vašington postu. Oni se slažu da bi i Gazom trebalo da upravlja Palestinska uprava. Netanjahu to ne prihvata. Da li bi on bio ne samo politički već i „istorijski“ poražen ako bi odmah prihvatio staro-novo rješenje?

DIZDAREVIĆ: Prvo, prijedlozi Ursule fon der Lajen u Kairu (lijepo mjesto za podizanje popularnosti ovakvim izjavama – zašto prijedlog nije dat  u ovakvoj Evropi, kod kuće), stižu sada kada su rezultati katastrofe strašni. A sve je što se politike tiče bilo isto kao kroz minulih 75 godina. Osim novog upaljača i do sada neviđenog stepena genocidnog odgovora protiv “životinja” u Gazi, kako reče ministar vojske u Tel Avivu.

Drugo, opet isti redoslijed stvari: prijedloge dijele, bezmalo kao nešto novo spram one ‘47-e i Nakbe ‘48-e, moćnici u svijetu čije su “kuće” – SAD i EU – o tome šutile  decenijama. Sluti, dakle, da motiv nije rješenje za Palestinu, već uspjeh dvoje pomenutih na njihovom, domaćem terenu. Kako to da se Bajden prosvijetlio nakon prvih nekoliko sedmica katastrofe ? I naivac vidi da su izbori u SAD ključ te priče, i procjena da dizanje svijeta na noge nije baš naivna storija nebitna u tim izborima.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 24. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo