Turisti koji dolaze u Herceg Novi ne mogu proći gradom, a da ih ne zapahne težak i neugodan miris iz kanalizacije, prenatrpanih kontejnera ili smeća bačenog u šiprag ili živu ogradu. Ovako je početkom avgusta opisao Herceg Novi Darko Stijepović, bivši direktor Turističke organizacije Žabljak, čudeći se šta u Novom rade toliki komunalni inspektori. Inspektori, kaže dalje Stijepović, “niti čuju buku koja je kao da uzlijeće avion, niti vide prljavštinu i otpad na centralnim gradskim ulicama, niti imaju nos koji može da osjeti smrad prosute masnoće i ulja, ustajalih namirnica prosutih oko kontejnera ili miris kanalizacije iz šahtova ili one koja se preliva u vidu zelene skrame niz Jadransku magistralu, kao kod petlje u Igalu”.
U Novom, podsjetio je Stijepović, imaju čak i sajmove knjiga, filmske festove, muzičke festivale i to ,,sve uspješno da ne može uspješnije”, ali ima i ovakvih prizora: ,,Muva i mačaa na svakom koraku. Mačke pozdravljamo, jer su korisne i tamane pacove i druge glodare te tako smanjuju mogućnost neke epidemije kolere ili ko zna čega. Ali od muva se nije moguće odbraniti čak ni u lokalima sa erkondišnom. Samoubilački vam skaču u kafu, napijaju se od vašeg piva, hlade se vašom vodom, pijuckaju vaše sokove, degustiraju vašu hranu i proizvode opasnost za okolinu kada ih se pokušate riješiti mahanjem ili pljeskanjem”.
U Herceg Novom, u jeku turističke sezone, opet nestašice vode. Sredinom ove nedjelje veći dio stanovnika Novog nije imao normalno vodosnabdijevanje.
U julu turistička posjeta Herceg Novom bila je za oko dvadesetak odsto slabija nego u isto vrijeme prošle godine.
,,Ja prvi ne bih došao da ljetujem u gradu gdje je jako prljavo, gdje na početku špica sezone nije bilo vode i gdje nema nijednog reprezentativnog hotela”, kazao je nedavno Roland Popović, vlasnik eminentnog objekta Jahting klub, na hercegnovskom šetalištu.
Ni u Budvi ovih dana nije baš zabavno. U četvrtak se grad, u kojem se odmara oko 70.000 turista, nalazio u energetskom kolapsu. Za dvanaest sati struja je nestajala tri puta.
Prvi put u srijedu veče oko 22 sata, u vrijeme početka noćnog provoda. Lokali i domaćinstva bili su u mraku nekoliko sati. Od provoda – ništa. A kad je struja napokon stigla – ubrzo je Budva opet utonula u mrak.
Ugostitelji iz budvanskog Starog grada najavili su da će tužbama tražiti odštetu od EPCG zbog štete koja im je nanijeta zbog nestanka struje.
Turistima je preostalo da se iščuđavaju kako to ovaj grad sa ovakvim strujim havarijama misli da se i dalje kiti epitetom “metropola crnogorskog turizma”.
Kao i ranijih godina i ove sezone turiste su dočekali bageri i dizalice na ulazu u Budvu, Bečiće i Herceg Novi, neuredna obala, brda šuta i građevinskog materijala pored puta, improvizovane tezge…
Rade Ratković, dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi i jedan od najboljih poznavalaca turističkih prilika u Crnoj Gori to je prokomentarisao ovako: „Gosti se ne dočekuju u nepospremljenoj kući. Kuću treba pospremiti pa onda gostima otvoriti vrata”.
Iako je to dobro poznato nadležnom ministarstvu i gradskim turističkim organizacijama – svake nove sezone ponavlja se stara slika. Treba se nadati da turisti misle da se to snimaju filmovi o nekim postapokaliptičkim vremenima.
Veseljko KOPRIVICA