Crna Gora ima zakone o upravljanju otpadom. Ima propisane kazne za nepoštovanje ovog zakona, ima reciklažna dvorišta, ima odlagališta. Ima ogroman broj divljih smetlišta
Stari namještaj, brdašca od šuta, betona, zemlje i šljunka, elektronski i plastični otpad, ostatke od hrane i iskorišćene gume, zatiču oni koji kroče na Stari aerodrom, Vrela Ribnička ili na djelove Ćemovskog polja. Nesavjesni građani ne koriste mjesta predviđena za skladištenje otpada, a akcije nadležnih službi tim povodom često su neefikasne.
Da je Ćemovsko polje jedinstven ekološki i ornitološki lokalitet, djeca uče još u osnovnim školama. Ovdje žive brojne biljne i životinjske vrste koje se ne mogu nigdje drugo vidjeti. Istovremeno, ovdje je na sve strane razbacano sve što vam je potrebno za opremanje doma. Za onoga ko zna da popravlja stvari, Ćemovsko polje je raj. „Namještaj i kućni aparati nestaju prvi sa ovih ilegalnih deponija“, kaže za Monitor Podgoričanin koji tu često dolazi na trim stazu da trči.
Na Ćemovskom polju panjevi su vidljiviji od drveća. Ovdje ljudi besplatno nabavljaju i drva za ogrijev ili druge potrebe. Samo krajem juna 2019. godine aktivisti NVO Green Home otkrili su, na području između ograde Cijevna komerc i želježničke pruge, više od 30 posječenih i isčupanih stabala borova. Neki od ovih borova bili su stari i preko 50 godina. Ovakvi slučajevi nisu rijetki.
Tu se nalazi i aktivna divlja deponija sa koje se šire nesnosni mirisi. Osim komunalnog i plastičnog otpada i leševa uginulih životinja, tu se odlaže građevinski materijal – šljunak, šut, beton. Na ovom nelegalnom smetlištu završila su i stabla nekih od stradalih borova.
Iako postoje prostori, kao što je Mojanski krst, koji su predviđeni za odlaganje građevinskog otpada, mnogima nije stalo do uređenog zajedničkog javnog prostora. To pokazuje veliki broj ovakvih mini deponija na Ćemovskom polju i Koniku. Od pločica do četki za farbanje – odlaže se, bez savjesti, sve.
I gume. U aprilu 2019. godine iz Glavnog grada saopšteno je da je spriječena ekološka katastrofa na Ćemovskom polju. Nadležne službe su zaustavile paljenje velikog broja guma i time otklonili opasnost od požara. Da li je počinilac ovog zlodjela kažnjen, ostaje nepoznato. Gume i dalje stoje širom polja, i čekaju priliku.
Iz NVO Green Home kažu da većina crnogorskih opština ima poteškoća sa pronalaskom adekvatnih lokacija za odlaganje bilo koje vrste otpada: ,,Prema lokalnom planu upravljanja otpadom postoji oko 13 deponija velikog kapaciteta. Mini deponija ima daleko više i njihov tačan broj se ne zna. Mnoge su samo neuređena smetlišta koja se često nalaze i u neposrednoj blizini vode“.
Takvi su primjeri i mini deponija uz Cijevnu i Ribnicu. Na svojoj fejsbuk stranici društveni klub Trashtag Montenegro redovno objavljuje fotografije rezultata njihove inicijative Učini Crnu Goru ponovo čistom. Do sada je očišćen veliki broj plaža prema Baru, Ulcinju, Tivtu i Kotoru. Posljednja akcija je bila Mladi za čist Jadran koja je urodila plodom, ali vijesti o novim deponijama svakodnevno stižu. Prema Green Earth-u, globalnoj ekološkoj organizaciji, plastične flaše za vodu su u Aziji znak bogatstva. U Hong Kongu se potroši više od 5 miliona plastičnih flaša svakog dana, jer je flaširana voda sigurnija od ’’česmovače“. U Crnoj Gori, zemlji gdje za rijeke i more ne haju, zdrava voda sa česme još nije luksuz. Ovim tempom, postaće.
Kazne za one koji neodgovorno odlažu otpad, prema Zakonu o upravljanju otpadom, kreću se do 40 hiljada eura za pravna lica ili do 2 hiljade eura za fizička lica. Ovo nemarnike ne zaustavlja, većinom zbog toga što nadležne službe mogu da privedu samo one koje na licu mjesta zateknu kako krše zakon.
U Japanu se punom parom spremaju Olimpijske igre za 2020. godinu. Britanski dnevni list The Guardian piše da će medalje pobjednika biti izrađene od recikliranog otpada: ,,Sve medalje na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama biće napravljene od recikliranih pametnih telefona, digitalnih kamera i laptopova. Iz ovih elektronskih uređaja biće izvučena dovoljna količina zlata, srebra i bronze koja je potrebna za proizvodnju svih medalja. Organizacioni odbor u Tokiju saopštio je da su opštinske vlasti već prikupile 47 488 tona elektronskog otpada, a cilj je dostići 30,3 kilograma zlata, 4,1 kilogram srebra i 2,7 kilograma bronze“.
Istovremeno, na Ćemovskom polju, u sprženoj i opustošenoj šumi, leži ko zna koliko kilograma najfinijih metala u vidu bačene elektronike.
Zakoni postoje, i o reciklaži i o odvajanju otpada, ali često ostaju samo mrtvo slovo na papiru. Na oficijalnom sajtu Čistoće d.o.o. Podgorica piše zašto je reciklaža važna: ,,Ponovnom preradom metalnog otpada štedi se i energija, pa se tako preradom otpadnog aluminijuma uštedi do 95 odsto energije. Vjerovali ili ne, ali energija ušteđena reciklažom jedne limenke dovoljna je za tromjesečni rad vašeg televizora”. I na sajtu Glavnog grada postoje informacije o tome gdje se nalaze reciklažna dvorišta: u Ulici Iva Vizina na Zabjelu, Bulevaru Mihaila Lalića u Tološima, u Ulici Husinskih rudara na Koniku, u Orijenskoj ulici na Zlatici, u Ulici Kritskog odreda u Donjoj Gorici i u opštini u okviru Glavnog grada Golubovci-Goričani. Svi znaju o reciklaži, ali malo ko reciklira.
O tome koliko su građani o odlagalištima obaviješteni, a i o razvijenoj svijesti o očuvanju životne sredine najbolje govori slika Podgorice kada “pukne” sjever ili kada upeče julsko sunce. Tada gledamo let plastičnih kesa i udišemo dim spaljenog otpada.
Crna Gora će zabraniti upotrebu plastičnog pribora za jelo, posuda za čuvanje hrane i čaše, kažu iz Ministarstva održivog razvoja i turizma. To je direktiva EU 2019/904 Evropskog parlamenta i vijeća od 5. juna 2019. godine o smanjivanju uticaja određenih plastičnih proizvoda na životnu sredinu.
Direktive pristižu, jer kako putem popločanim otpadom koračati ka Evropi?
Štenci i smrt
Na mini deponiji kod Cijevne komerc nisko rastinje okružuju plastične flaše, kese, ostaci hrane i šut. Tu leže i dva štenca. Sami. Dva brata, prepuštena milosti i nemilosti sudbine i slučajnih prolaznika. Jedan je već uginuo. Muve su požurile na njegov leš. Drugi, mršav i pun krpelja, gleda tupo u taj prizor i čeka. Istu sudbinu ili spasitelja. Iz njegovih tužnih očiju isijava sva nepravda svijeta. Sreća ga je ovog puta pogledala. Ova novinarka odvela ga je u azil, gdje će mu biti obezbijeđena vakcinacija, hrana i voda. Jedna priča s nesrećnim krajem manje. Ali ovakvih je priča mnogo. Čuče na svakom ćošku deponija, groblja pasa. Neki štenci i sad posljednjom snagom čekaju. Slučajne prolaznike. Ili smrt.
Andrea JELIĆ