Vijest da je sredinom avgusta Mešihat Islamske zajednice u Crnoj Gori donio odluku o imenovanju hafiza Sulejmana Bugarija na dužnost savjetnika reisa Rifata Fejzića za da’vu (pozivanje u vjeru), prošla je praktično nezabilježeno u crnogorskoj javnosti. Ljetnje vrućine i špic turističke sezone bili su interesantniji za crnogorske medije i građanstvo.
Ovaj hafiz (osoba koja napamet zna Kur’an) poznat je po tome što svojim pozitivnim i iskrenim pristupom, kroz predavanja i javne nastupe unosi vedrinu, toplinu i smirenost preseliće se iz Sarajeva u Crnu Goru. Najpoznatiji islamski propovjednik na Balkanu ubuduće će djelovati u okviru Islamske zajednice u Crnoj Gori (IZCG). U Islamskoj zajednici Bosne i Hercegovine on je osim uloge imama u Bijeloj džamiji na Vratniku, vršio i dužnost koordinatora svih centara za borbu protiv zavisnosti od droga. Vijest da Bugari dolazi u Crnu Goru s tugom su u BiH primili oni koji su ga godinama pomno slušali. Iako je rođen na Kosovu, u Orahovcu, studirao u Medini, mnogo putovao, Sarajevo je grad za koji je bio vezan gotovo cijeli život. Tu je formiran kao čovjek, intelektualac i islamski znalac, stekao familiju i drugove, uživao status institucije.
„Hafiz Sulejman Bugari je kod nas radio 17 godina, od 1999. godine. Svojevoljno odlazi nakon tako dugog perioda. Nama je žao što odlazi, njegova misija je bila izuzetno plemenita i u svrsi imama i svrsi osobe koja oko sebe okuplja omladinu na ideji propagiranja dobra. Njegova savjetodavna djelatnost je sačuvala mnoštvo brakova i mnogima je pomogla da se pronađu u životu”, saopšteno je iz kancelarije glavnog imama u Sarajevu.
,,Zaista, nikad ranije nijesam ni pomišljao da idem iz Bosne. Dakle, niko me nije primorao, niko mi to nije preporučio, niko me nije otjerao, niko nije vršio pritisak na mene, nije razlog ni ponuda reisa Fejzića… Jednostavno, ja sam samo bićem svojim i dušom svojom osjetio da trebam ići. Taj osjećaj je teško opisiv. Hvala Bogu, ja se ovom odlukom povinujem želji Njegovoj”, kaže Bugari.
Nijesu svi sa oduševljenjem pratili njegovo djelovanje u BiH. Naročito ne oni koji su željeli i praktikovali forme islama koje su strane ovom prostoru i narodima. Tako nešto nije proteklih godina zaobišlo ni Crnu Goru, pa su neki mladi ljudi, među njima čak i imami, ostavili svoje kosti po ratištima Sirije, ginući na strani terorističke organizacije ISIL. Zato je dolazak hafiza veliki dobitak za krhku IZCG, koja raspolaže sa skromnom organizacijom i znanjem potrebnim da se djeluje u ovom vremenu.
Bugari (50) je nesumnjivo lijepo lice islama i čovjek sa mnogo stvaralačke energije. Osim što Kur’an zna napamet, on je magistrirao na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, na temi ,,socijalni rad”, i autor je pet knjiga. Biće i predavač u Medresi (srednjoj vjerskoj školi) u Tuzima, a za njega je najvažnije da će imati široku slobodu djelovanja. U to spadaju i njegova gostovanja po Evropi i Sjevernoj Americi, gdje je čest i rado viđen gost i predavač.
Za IZCG, u kojoj Bošnjaci i Albanci čine najveći dio vjernika, Bugari predstavlja idealnu kombinaciju: rođenjem je Albanac, a formiran je kao Bošnjak.
„IZCG je počašćena njegovim dolaskom, on je veliko ime. Nama je nedostajao misionar poput njega. Na terenu, džematlije su još u nevjerici da dolazi hafiz Bugari jer su svjesni o kakvom čovjeku je riječ”, kaže sekretar te vjerske institucije Fuad Čekić.
Glavni imam u Baru Muhjidin Miljaimi se osjeća privilegovanim, jer će, kako ističe, neko tako velik doći na naše prostore. ,,Naši vjernici se raduju njegovom dolasku prije svega, zbog njegove harizme i jedinstvenog pristupa ljudima. Očekujemo da će sa svoje nove radne pozicije – savjetnika reisa, u Crnoj Gori doprinijeti afirmaciji islama na našim prostorima”, dodaje Miljaimi.
Da su vjernici s radošću dočekali hafiza potvrđuju tribine koje se od početka ovog mjeseca svakodnevno organizuju u gradovima po Crnoj Gori, a gdje Bugarija s velikom pažnjom dočekuju i slušaju. Govori o temi koja je i za njega trenutno najaktuelnija: o hidžri (preseljenju), događaju iz islamske istorije, kada je poslanik Muhamed, 622. godine nakon rođenja Isusa Hrista (hazreti Isa, sveti čovjek i poslanik), prešao iz Meke u Medinu.
Svi ljudi imaju svoje hidžre, makar u duhovnoj sferi, a Bugari, eto, i tijelom. On kaže da je lijepo primljen. „Na raspolaganju sam reisu i njegovim službama. Ribu u vodu nije teško natjerati. Direktno neću biti vezan za džamiju, biću savjetnik, profesor u medresi, biću tu da zovem
Bugari stanovnik Bara
Sulejman Bugari će živjeti u Baru. U tom istorijski ,,starom i slavnom gradu” izgrađene su ovih godina dvije velelepne vjerske građevine: Islamski centar sa džamijom Selimijom i Hram Svetog Jovana Vladimira, a naredne godine se očekuje da će biti završeni i radovi na Konkatedrali. U gradu pod Rumijom, gdje postoje ,,tri vjere koje neće da se dijele”, potrebno je stalno reafirmisati tu sjajnu tradiciju. ,,Pričajmo ponašanjem, a ne pričom. Pa kad nas zavole zbog toga, tražiće od nas da im pričamo šta nam se desilo pa smo takvi. A oni koji nas i tada ne budu voljeli, moraće nas poštovati jer oni, u biti, ne vole sebe, pa nemojmo očekivati da vole nas i drugog”, kaže Bugari.
Mustafa CANKA