Povežite se sa nama

OKO NAS

KVADRAT TRGA U ANDRIJEVICI SKUPLJI OD KVADRATA STANA U PODGORICI: Ugrađivanje po mjeri DPS-a

Objavljeno prije

na

Kvadratni metar novoizgrađenog gradskog trga u Andrijevici koštao je više nego kvadrat najskupljeg stana u Podgorici ili Budvi. Baveći se matematikom, opoziciona SDP izračunala je ovih dana da je kvadrat ovog trga koštao ni manje ni više nego 1.400 eura.

„Kako je moguće da je za rekonstrukciju gradskog trga, čija je površina oko 350 kvadratnih metara, plaćeno preko 500.000 eura? Računajući kalkulatorom DPS-a, to znači da je za izgradnju jednog kvadratnog metra izdvojeno oko hiljadu i četiristo eura, iako je realna cijena znatno manja”, kaže sekretar Opštinskog odbora ove partije u Andrijevici Stefan Jelić.

On priča kako je pola miliona eura u siromašnoj Andrijevici moglo biti dovoljno za mnoge druge prioritetnije projekte koji bi prije svega zaustavili migracije.

„Broj socijalno ugroženih se povećava i mladi svakodnevno napuštaju grad, jer nemaju mogućnosti za kvalitetan život i profesionalno usavršavanje”, kaže Jelić.

Iz Opštinskog odbora SDP tvrde da su u više navrata od lokalnih vlasti u ovom malenom gradu tražili preciznu računicu za izgradnju trga, ali da im dokumentacija nikada nije stavljena na uvid.

Novoizgrađeni gradski trg u Andrijevici je trebalo da bude svečano otvoren još oktobra prošle godine, otvoren je samo tri mjeseca pred parlamentarne i lokalne izbore.

Jelić ističe da se radi o jeftinom triku DPS-a, kako bi se mogli pohvaliti svojim radom, uprkos činjenici da je stanje u Andrijevici alarmantno.

„Ovim slučajem, kao i onim gdje je u centru Andrijevice za male pare prodat park da bi nikla zgrada, sigurno će morati da se bavi specijalno tužilaštvo”, smatra Jelić.

Afere tako stižu jedna drugu. Monitor je u jednom od prethodnih brojeva pisao o tome da se zahtjev koji je stanar stambene zgrade 9/A u Andrijevici Đoko Elezović podnio Vrhovnom državnom tižiocu da zaštiti državnu imovinu u centru ovog gradića gdje je započeta gradnja poslovno-stambenog objekta, našao u rukama Specijalnog tužioca.

Ovaj čovjek, naime, podnio je krivičnu prijavu protiv funkcionera i službenika u Opštini Andrijevica koji su izdali građevinsku dozvolu za izgradnju ove višespratnice, kao i protiv funkcionera, službenika i odbornika koji su donijeli odluku o prodaji atraktivne parcele na kojoj se gradi objekat, zatim protiv DOO Nikola iz Berana i njegovog odgovornog lica koje je kupilo parcelu i započelo radove na izgradnji stambenog objekta.

Elezović tvrdi da je Opština Andrijevica nezakonito prodala zemljište gradskog parka površine 423 kvadratna metra, po cijeni od svega 26.000 eura, privatnom privrednom društvu D.O.O. Nikola koje je na toj parceli već započelo radove.

On je u krivičnoj prijavio naglasio da prodaja zemljišta o kome je riječ nema nikakvo ekonomsko opravdanje i da od toga korist mogu imati samo privilegovani pojedinci.

„Prodajom ovog atraktivnog zemljišta i izgradnjom stambene zgrade gotovo u cjelosti je uništen jedini gradski park i zatvoren izlaz na glavnu gradsku ulicu. Očigledno je da prodaja tog zemljišta nema nikakavog opšteg opravdanja. Sve je to urađeno kako bi se udovoljilo interesima privatnih lica, koja imaju namjeru da izgradnjom zgrade izvuku znatnu materijalnu dobit, dok bi svi ostali, uključujući i nas stanare, imali velike štete. Zato vas još jednom najljepše molim da, u skladu sa zakonom, spriječite nezakonitu prodaju državne imovine i uništavanje lokalnih dobara zabranom gradnje stambene zgrade i pokrenete krivični postupak protiv svih koji su u ovome učestvovali i učestvuju”, navodi se u krivičnoj prijavi koju je podnio ovaj Andrijevčanin.

Mnogo prije prodaje parka, lokacija pored njega počela je da se preuređuje u gradski trg. Još kada je podgoričko preduzeće Inženjering put prošle godine započelo radove na rekonstrukciji glavnog trga, uslijedile su brojne reakcije predstavnika političkih partija, nevladinih organizacija i građana, uz konstataciju da se radi o preskupom projektu koji neće donijeti korist lokalnom stanovništvu.

Već tada se među građanima Andrijevice moglo čuti kako je ulaganje pola miliona eura u vremenima krize u ovakve projekte neracionalno.

„Samo loš domaćin, u vremenima kada mnogi naši sugrađani nemaju hljeba, može da usmjerava novac poreskih obveznika za rekonstrukciju gradskog trga. Sigurno da je bilo mnogo značajnijih projekata čija bi realizacija mogla da poboljša tešku ekonomsku situaciju u gradu”, kažu u Opštinskom odboru Socijalističke narodne partije.

Oni smatraju da je ovaj slučaj potvrda da opštinsko rukovodstavo ne vodi računa o prioritetima, već o ličnim interesima.

„Sigurno da bi običan domaćin na selu bolje gazdovao raspoloživim sredstvima od opštinskih funkcionera u Andrijevici. Izdvojiti pola miliona eura za postavljanje pločica u centru grada i izgradnju nove fontane, svojevrstan je skandal”, kažu u SNP-u.

I u ovoj partiji smatraju da je novac za rekonstrukciju gradskog trga trebalo usmjeriti za izgradnju saobraćajnica, mostova, vodovoda i otvaranje novih radnih mjesta.

„Umjesto stvaranja boljih uslova za život, lokalni DPS se odlučio da šminka gradske trotoare. Zato se narod opravdano pita da li to šminkanje donosi ličnu korist pojedincima i da li se u cijelu priču neko ugrađuje”, pitaju u SNP.

Iz lokalne uprave u Andrijevici u vezi s izgradnjom trga može se dobiti jedino komentar da je taj projekat odavno kandidovan kod Direkcije za javne radove i da je sve obavljeno u skladu sa zakonskom procedurom. Oni tvrde da se na tender javilo više izvođača i da je ovo bila najbolja ponuda. U lokalnoj upravi ističu i da je čitav posao u nadležnosti Direkcije za javne radove, a ne u njihovoj.

Iz opozicionih partija u Andrijevici postavljaju pitanje kako je moguće da je rekonstrukcija čitave glavne ulice u susjednim Beranama prije desetak godina, kada je to finansirala Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), koštala svega četiristo hiljada, a da trista pedeset kvadrata ploča s fontanom u Andrijevici košta pet stotina hiljada eura.

„Posao u Beranama od početka do kraja nadzirali su stranci. Kada daju novac, oni vode računa gdje ide posljednji euro. Kada to rade naši stručnjaci iz DPS, onda se uvijek računa euro na euro”, kažu u SDP.

Građani Andrijevice pričaju da će ko god da se uputi k mjesnim zajednicama u ovoj opštini primijetiti brojne probleme s kojima se decenijama suočava lokalno stanovništvo – vidjeće propale puteve, dotrajale vodovodne mreže, mostove preko kojih je opasno prelaziti. Uočiće da se regionalni put Andrijevica – Trešnjevik – Mateševo nalazi u katastrofalnom stanju, iako se radi o vrlo značajnoj saobraćajnici za čitavi sjever Crne Gore.

„Umjesto takvih projekata, lokalno rukovodstvo u Andrijevici u susret izborima kandiduje projekte koji predstavljau potemkinova sela, iza kojih se krije siromaštvo, jad i bijeda”, komentari su koji se mogu čuti među građanima.

Iz opozicionih partija u ovom malenom gradu na sjeveru kažu da se šminkanje Andrijevice posredstvom Direkcije za javne radove upravo ovih dana, u susret lokalnim i parlamentarnim izborima, užurbano nastavlja rekonstrukcijom trotoara u centru – što će koštati dodatnih preko stotinu hiljada eura.

Opozicionari skreću pažnju da se nijedan od ovih projekata ne nalazi u opštinskom višegodišnjem investicionom planu, kao osnovnom strateškom i razvojnom dokumentu jednog grada. Posebno ne izgradnje trga sa cijenom od hiljadu četiristo eura po kvadratnom metru.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

ANDRIJEVICA I MALE HIDROELEKTRANE: Preko suda do stvarnog prihoda

Objavljeno prije

na

Objavio:

U krivičnoj prijavi Opštine navodi se da je Hidroenergija Andrijevica  za oporezivanje prijavila samo vrijednost objekta mašinskih kućica, a ne i vrijednost opreme dvije male HE.  Kazali su da se tako za dvije godine došlo do 47.950 eura neprikazanog poreskog duga

 

 

Opština Andrijevica podnijela je krivičnu prijavu ODT Berane protiv kompanije Hidroenergija Andrijevica doo radi utaje poreza, čime je, kako je rečeno, budžet ove sjeverne opštine  u 2022. i 2023. godini oštećen za 47.950 eura. Sve to se dogodilo prije uvođenja privremenih mjera, odnosno prinudne uprave, pa je pitanje da li će Odbor povjerilaca podržati naum da se u ovom postupku ide do kraja i stvari istjeraju na čistac.

Prema pregledu u Centralnom registru privrednih subjekata stopostotni vlasnik Hidroenergije je Miloš Bojović. Kompanija je registrovana 2015. godine, a promjena statuta je izvršena u oktobru 2020. godine, neposredno poslije političkih promjena na državnom i na lokalnom nivou u ovom gradu.

U prijavi se navodi da odgovorni u doo Hidroenergija Andrijevica , u poreskoj prijavi koju su dostavili nadležnom opštinskom poreskom organu, nijesu prikazali stvarnu vrijednost malih hidroelektrana Štitska rijeka i Umski potok i da su na taj način, umanjujući osnov za plaćanje poreza na nepokretnosti, pričinili krivično djelo.

Iz  doo Hidroenergija Andrijevica su 4. aprila 2022. godine podnijeli nadležnom opštinskom organu poresku prijavu za građevinske objekte malih hidroelektrana Štitska rijeka i Umski potok prikazujući da njihova knjigovodstvena vrijednost iznosi 131.750 eura. Nakon toga je nadležni opštinski organ donio rješenje i preduzeću po ovom osnovu utvrdio porez na ove objekte u iznosu od 1.317 eura na godišnjem nivou (jedan odsto knjigovodstvene vrijednosti).

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PRVOSTEPENA PRESUDA ZA UBISTVO ŠEJLE BAKIJE: 40 godina zatvora za femicid

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tridesetjednogodišnji Ilir Đokaj osuđen je u podgoričkom Višem sudu na kaznu zatvora od 40 godina za teško ubistvo bivše nevjenčane supruge Šejle Bakije

 

Tridesetjednogodišnji Ilir Đokaj osuđen je u podgoričkom Višem sudu na kaznu zatvora od 40 godina za teško ubistvo bivše nevjenčane supruge Šejle Bakije (19), 30. septembra 2021. godine, na Karabuškom polju u Tuzima.

Sudija Veljko Radovanović izrekao je Đokaju jedinstvenu kaznu zatvora za teško ubistvo, ubistvo u pokušaju – ranio je Šejlinog oca, i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Djelo je, kako je kazao sudija Radovanović, izvršeno sa umišljajem i iz niskih pobuda.

Sudija je rekao da je sud nesumnjivo, na osnovu provedenih dokaza, odbrane okrivljenih, izjava svjedoka i materijalnih dokaza, utvrdio da je okrivljeni sa umišljajem, iz niskih pobuda i osjećaja sebičnosti, ubio Šejlu,koja je odbijala da obnovi ljubavnu vezu s njim.

Odlučujući o visini kazne, sud je cijenio da nije bilo olakšavajućih okolnosti, dok je od otežavajućih okolnosti imao u vidu raniju osuđivanost optuženog, kao i činjenicu da je ubistvo izvršeno ispred kuće oštećene u prisustvu njene porodice, kazao je sudija Radovanović u obrazloženju presude. Sudija je podsjetio da optuženi nije priznao izvršenje krivičnog djela, pa mu sud tu činjenicu nije mogao uzeti kao olakšavajuću okolnost.

Advokat Srđan Lješković, branilac okrivljenog Ilira Đokaja, izjavio je novinarima nakon što je sud izrekao presudu, da je ta presuda donijeta pod pritiskom javnosti, te da sudovi olako donose ovakve presude od 40 godina zatvora. ,,Naravno da će odbrana izjaviti žalbu, posebno što je svaki naš zahtjev za izvođenje dokaza odbijen. Smatram da dokaze koje smo predložili, da smo ih izveli, sigurno je da bi presuda bila sasvim drugačija”, zaključio je advokat Lješković, ističući da se možda radi o ubistvu ili nehata ili na mah, a da je siguran da nije ubistvo iz niskih pobuda.

,,S obzirom na to da je odluka prvostepena, očekujem da će odbrana uložiti žalbu Apelacionom sudu Crne Gore, ali vjerujem da je ovakva presuda u ovom trenutku kakva-takva satisfakcija porodici”, izjavila je advokatica oštećene porodice Tijana Živković.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

OKO NAS

POČELA SEZONA POŽARA NA SJEVERU: Nespremni, tradicionalno

Objavljeno prije

na

Objavio:

I na početku ovogodišnje sezone požara, država ima samo jedan avion koji može biti podrška vatrogascima u gašenju požara. Ne uvijek.  Sa vatrenom stihijom bore se samo pripadnici Službe zaštite i spašavanja  uz pomoć neobučenih i neopremljenih mještana

 

 

Požar u dijelu Nacionalnog parka (NP) Durmitor i dijelu Prošćenskih planina, u vrijeme pisanja ovog teksta, bio je, prema informacijama iz mojkovačke Službe zaštite i spašavanja (SZS), pod kontrolom. Dok poslednje informacije pred štampanje ovog broja Monitora govore da je ugašen. Da obuzdaju vatrenu stihiju, nakon nekoliko dana,  vatrogasci, zaposleni u NP Durmitor i mještani uspjeli su tek u srijedu poslije podne. Izgorjelo je, prema prvim nezvaničnim procjenama, više od pet hektara stare i mlađe borove šume u NP.

Na telefonske pozive Monitora  direktor NP Durmitor Pero Popović nije  odgovarao, a mojkovački vatrogasci,  kako kažu, ne znaju da procijene kolika je šteta napravljena flori i fauni zaštićenog područja.

Zvanična saopštenja iz Javnog preduzeća za Nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG), tokom trajanja požara,  bila su, na momente,  dramatična. U više  navrata tražili su pomoć Direktorata za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP)  i Vojske. “Naši zaposleni su danima na terenu sa minimalnim sredstvima za gašenje požara, pa samim tim rizikuju svoje zdravlje i život. Direktorat za vanredne situacije MUP-a je reagovao u nedjelju i poslao kanader, međutim ovdje je potrebna duža i temeljnija intervencija iz vazduha,  jer je teren nepristupačan i vatra se brzo širi. Ugrožen je biljni i životinjski svijet NP. Apelujem i pozivam državne organe i službe da nam pomognu jer je riječ o požaru koji prijeti da će progutati ogromna prostranstva u parku i van njega”, poručio je utorak, 9. aprila,  direktor Popović.

Podrška u obuzdavanju vatrene stihije stigla je kratkotrajno samo dva puta, u nedjelju, 7. aprila, kada je požar primijećen, i u srijedu,  kada je u dva navrata avionom Direktorata gašen požar. Mojkovački vatrogasci pretpostavljaju da je požar zahvatio dio NP, odnosno, dio Prošćenskih planina još u petak, dva dana nakon što je primijećen.  Kasnije, kako kaže komandir SZS Marinko Medojević za Monitor, vatru je bilo teško kontrolisati, jer je vjetar raznosio na  prostor od 10 do 16 hektara šuma i pašnjaka.  On izbjegava da komentariše koliko bi štete i posla za vatrogasce bilo manje da se učestalije i sa više kanadera intervenisalo iz vazduha.

„Teško je to reći, jer je vjetar činio svoje, a vatra se spustila duboko u kanjon Tare.  Naš zadatak je bio da odbranimo 10-ak stambenih obejekata u mjestu Stup, do kojih se požar primakao.  Naše  ekipe bile   su danima na toj lokaciji. Avion je došao u nedjelju, ali vjetar je bio jak, pa je bilo malo koristi od  gašenja iz vazduha. Međutim, u srijedu, tokom dva naleta,  mnogo više je učinjeno, pa je u poslijepodnevnim satima, zajedničkim snagama, požar konačno lokalizovan“, ispričao nam je Medojević.

Ovogodišnju sezonu požara država ponovo dočekuje sa samo jednim ispravnim protivpožarnim avionom. Kako je, početkom marta,  agenciji MINA kazao vršilac dužnosti (vd) generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović, flotu Direkcije aviohelikopterske jedinice čine dva dvomotorna srednja višenamjenska helikoptera i tri jednomotorna turboelisna protivpožarna aviona. „Trenutno je ispravan jedan protivpožarni avion, a kada je u pitanju predstojeća požarna sezona radimo na tome da se letjelice u fazi popravke i servisiranja stave u funkciju i očekujemo da će jedan dio njih biti spreman“, rekao je tada  Bešović. On je objasnio i da  budžetom za ovu godinu nije planirana nabavka novih vazduhoplova, ali  da će pokušati da „u skladu sa mogućnostima,  kroz međunarodne grantove bude nabavljen  jedan protivpožarni  avion“.

Dok izostaje značajnija  podrška „iz vazduha“, i pored poboljšanja opreme minulih godina, vatrogasci u sjevernim opštinama  i dalje se žale da nijesu dovoljno opremljeni i spremni da se uhvate u koštac sa učestalim požarima. U Crnoj Gori je  660 vatrogasaca-spasilaca i 177 specijalizovanih vatrogasnih vozila. Ekološki aktivisti godinama unazad  tvrde da su nedostatak opreme i ljudstva, nepostojanje adekvatnog sistema civilne zaštite i značajnijeg broja obučenih volontera, najslabije tačke sistema zaštite i spašavanja u Crnoj Gori.

„Nijesmo adekvatno uključili nove tehnologije, poput dronova za gašenje i praćenje požara, nemamo dovoljno modernih vozila, naši avioni za borbu protiv požara su konstantno prizemljeni ili oštećeni. Godinama nijesmo obnovili tu flotu, a bez podrške iz vazduha borba protiv požara u periodu suša je skoro nemoguća“,  izjavio je nedavno ekološki i građanski aktivista Aleksandar  Dragićević.

Sistem zaštite i spašavanja u Crnoj Gori uspostavljen je nakon obnove nazavisnosti 2006. godine, u skladu sa evropskim principom decentralizacije vlasti. Trebalo bi da ga čine  građani, preduzetnici, organi i službe lokalnih samouprava i državni organi.  Nekad vrlo efikasan sistem, nažalost, nikad nije uspješno obnovljen, a sa zvaničnih adresa su objašnjavali da je razlog za to manjak novca.

U svakoj lokalnoj samoupravi,  jednom godišnje,  predsjednici  opština donose naredbe o preventivnim mjerama zaštite od požara.  Tim aktima  daju  su uputstva i rok njihove realizacije za građane, preduzeća i lokalne službe. Naredbama je, između ostalog, zabranjeno loženje vatre na otvorenom prostoru u periodu kad su vremenski uslovi povoljni za izbijanje požara, trijebljenje imanja paljenjem bez prethodnog dogovora sa SZS, naređuje se kontinuirano održavanje i uređivanje okućnica, formiranje protivpožarnog pojasa oko objekata… Upravu za šume predsjednici opština obavezuju na “čišćenje i uklanjanje posječenog drveća i otpadnih grana u kompleksima šuma” i da operativne karte za svaki šumski kompleks i upotrebljivi šumski put na području opštine i dostave SZS.

Svaki novi požar pokaže da niti ima masovnije pomoći vatrogascima niti se veći dio preventivnih mjera poštuje. Sudeći po tome što neme sankcija za one koji se ne pridržavaju mjera, jasno je i da se ne sprovodi ni kontrola poštovanja izdatih naredbi. Nekoliko desetina požara koji su bili aktivni od početka aprila na sjeveru države, prema procjeni vatrogasaca, izazvani su ljudskim faktorom, uglavnom nepažljivim paljenjem vatre pri čišćenju imanja.  Sve su lokalizovali pripadnici SZS,  tek ponegdje uz pomoć mještana.

Tokom 10-ak minulih dana  vatrogasci su gasili požare u  mjestu   Bjelogrivac na Bjelasici, a gorjelo je i u Lepencu i Slatini. U istom periodu i bjelopoljski vatrogasci su imali mnogo posla, a najintenzivniji je bio požar na  Obrovu.  Tokom minulog vikenda SZS u tom gradu  intervenisala je  na 14 lokacija. Ugroženi su bili stambeni i pomoćni objekti, u Goduši škola i borova šuma, na Slijepač mostu trafostanica, na Mjatovom  kolu  trafostanica i  u  Panjskoj  luki i Obrovu stubovi dalekovoda  i repetitor.

Krajem marta, u velikom požaru u pljevaljskom selu Pandurica, udaljenom od grada 40-ak km izgorjela je kuća i pomoćni objekat. Iz pljevaljske SZS su objasnili da je u tom požaru gorjela trava, nisko rastinje, ali i značajan dio smrčeve šume. Istovremno aktivni su bili požari i u  Čavanju i Pušonjskom dolu  u Mjesnoj zajednici  (MZ) Kosanica i selu Mataruge, gdje je vatra došla na stotinjak metara od kuća. Prije nekoliko dana izgorio je hektar šume i na području kolašinske opštine, na prostoru Bukovičkog potoka i Sušca. Šta je sljedeće?

                                                                   Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo