Povežite se sa nama

OKO NAS

ČEKAJUĆI 1. APRIL – DAN OPŠTINE ULCINJ: Igre bez granica sa ,,počasnim građanima”

Objavljeno prije

na

Donald Tramp osvojio je američke predsjedničke izbore, ali mu nije uspjelo da dobije podršku u Skupštini opštine Ulcinj. Iako je odbornik Demokratskog fronta, dr Milan Rolović, uz potpise 250 Ulcinjana podnio prijedlog lokalnom parlamentu da Tramp bude proglašen počasnim građaninom te opštine, većina njegovih kolega je tu inicijativu glatko odbila.

,,Ko je Ulcinj da njega predloži? Mislim da je riječ o čistom politikanstvu”, kazao je čelnik Skupštine opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, koji je i šef Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista.

Predlaganje aktuelnog predsjednika SAD od strane DF-a u Ulcinju se, prije svega, može razumjeti kao parodija na prijedloge lidera albanskih stranaka. Tako su, na primjer, prije dvije godine, na inicijativu tadašnjeg gradonačelnika Fatmira Đeke, počasni građani Ulcinja postali najznačajnije političke i državne ličnosti Albanaca u regionu: premijer Albanije Edi Rama i predsjednik Kosova Hašim Tači.

To se nije dopalo DPS-u, ali nijesu mogli spriječiti taj Đekin potez. Sada kada su u Ulcinju na vlasti, u strahu od „domino efekta” u drugim gradovima po Crnoj Gori, tako nešto ne želi dopustiti.

Već devet mjeseci je Opštinski odbor Socijaldemokratske partije predložio da za počasnu građanku bude izabrana bivša njemačka ambasadorka u Crnoj Gori Gudrun Štajnaker. Oko toga, u ulcinjskoj javnosti, nije bilo nikakve dileme: svojim zalaganjem prvenstveno za zaštitu Solane, Štajnaker je nesumnjivo zaslužila tu titulu.

Međutim, tzv. proceduralni razlozi odlagali su donošenje takve odluke i njeno stavljanje na dnevni red Skupštine opštine, dok su u SDP-u tvrdili da se radi o opstrukciji, jer se njemački diplomata svojim angažmanom zamjerila vrhu DPS-a.

Iz DPS-a su poručivali da najprije treba na Skupštini donijeti „Odluku o javnim priznanjima i nagradama Opštine Ulcinj”, kojom bi se propisali uslovi za predlaganje i razradio postupak za dodjelu zvanja „počasni građanin”. Sada ističu i da su priznanja uručena Rami i Tačiju – nezakonita.

No, situacija se dodatno iskomplikovala kada je aktuelni predsjednik Opštine Nazif Cungu predložio da za počasnog građanina bude proglašen i predsjednik Albanije Bujar Nišani. O tome su građani saznali tek kada je iz skupštinske službe novinarima upućen prijedlog dnevnog reda prve sjednice proljećnog zasjedanja Skupštine opštine. Mnogi su se iščuđavali, jer nijesu mogli da pronađu stvarne razloge zašto je Nišani predložen, tj. njegove posebne zasluge za Ulcinj.

Naime, osim ,,podrške evroatlantskom putu Crne Gore i veoma dobrim odnosima dviju zemalja”, nema drugih opipljivih razloga da bi albanski predsjednik trebao ponijeti vrijedno priznanje grada Ulcinja.

Čini se, ipak, da je ključni motiv za taj nepromišljeni potez bio predizborna kampanja u koju je Cungu krenuo prije dvije sedmice posjetom Anamalskom području, odnosno željom da se igrom na tzv. ,,nacionalnu kartu” zadobije poneki birač. Takođe, besplodne rasprave i novi prijedlozi o ,,počasnim građanima” dobro dođu da se, bar na nekoliko dana, prekrije tužno stanje u ulcinjskoj opštini.

Prijedlog gradonačelnika je ušao na dnevni red sjednice Skupštine opštine, koja je počela 1. marta, i koja je u toku, a na kojoj treba da bude donijeta i navedena “Odluka o javnim priznanjima i nagradama”.

Za sekretara DPS-a u Ulcinju i člana Glavnog odbora te stranke Borislava Bašovića inicijativa predsjednika Opštine Ulcinj i lidera Nove demokratske snage – Forca je dokaz da se ,,sprovodi pravno nasilje u Skupštini opštine”.

Visoki funkcioner DPS-a je otišao i korak dalje ističući da je Cunguova inicijativa – bezobrazluk. ,,Skupština nema odluku o tome kome, zašto i kada bi trebalo dodijeliti zvanje počasnog građanina. Zato je to i svojevrsna kompromitacija ljudi bez obzira o kome se radi, da li o Nišaniju ili Štajnaker”, kazao je Bašović, a slično tvrdi i njegov partijski kolega Nrekić: ,,Kompromitujemo ljude tako što ove tačke stavljamo na dnevni red, a ne možemo da donesemo odluku, pravno valjanu i na zakonu”.

,,Upravo će se desiti kompromitacija Nišanija ako se ta odluka ne donese”, uvjeren je lider Demokratske partije Fatmir Đeka, čija se stranka, inače, nalazi u koaliciji sa DPS, Forcom i Demokratskom unijom Albanaca na vlasti u Ulcinju.

On je izjavio da je iz medija saznao za inicijativu da Nišani bude proglašen počasnim građaninom Ulcinja. ,,Mi ćemo tu odluku podržati, iako je ona zakašnjela, jer Nišaniju za mjesec dana ističe mandat”, navodi predsjednik DP uz ocjenu da ,,pokretanjem ove inicijative Cungu zapravo pokušava da popravi loš rejting koji ima u političkim krugovima u Tirani i u Prištini”.

Aktuelni gradonačelnik Ulcinja svakako nije računao na protivljenje centrale DPS-a, koja ga je prije tačno godinu dana dovela na tu funkciju, ovoj njegovoj inicijativi. Ipak, moraće uskoro da bira između podrške DPS-a i insistiranja na realizaciji svog prijedloga, što znači da će se naći u veoma nezavidnoj poziciji. Malo je izgleda da će se, kao Đeka prije dvije godine, odlučiti da samostalno donese odluku i Nišanija proglasi počasnim građaninom Ulcinja.

Čelnik SDP-a Skender Elezagić kaže da sve ide u pravcu da se u Skupštini opštine što više odugovlači sa tim odlukama i da se one ne izglasaju. ,,Radi se o čistoj i otvorenoj opstrukciji odbornika DPS-a koji su, izgleda, po nečijem nalogu, prinuđeni da se tako ponašaju”, dodaje on.

Sve će u ovoj sapunici biti jasno za tri sedmice, odnosno do Dana opštine Ulcinj, koji se ove godine proslavlja – 1. aprila. Po Statutu te Opštine, Dan Ulcinja je prva subota u aprilu.

Građani promišljenije predlažu

Da građani Ulcinja trezvenije promišljaju o dodijeli zvanja „počasni građanin” pokazuje inicijativa hotelijera Hasana Karamanage da se to zvanje dodijeli prof. dr Canetu Tuliću, vrhunskom ljekaru i humanisti iz Beograda, zaljubljeniku u Ulcinj, a koji vodi porijeklo iz ovog grada. Zato je takva inicijativa naišla na nepodijeljenu podršku svih građana. „Upravo ovakve ličnosti, kao dr Tulić, te umjetnici, naučnici, glumci, sportisti, koji su pomogli da se ime našeg lijepog grada prepoznaje po dobrom u Evropi i svijetu, trebalo bi da dobijaju titulu „počasni građanin Ulcinja”, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo