Povežite se sa nama

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

MONITOR: Koliko je važno da vlast rodnu ravnopravnost tretira kao prioritetno političko pitanje?

DABIŽINOVIĆ: To je perpetum mobile promjene stanja. Politike rodne ravnopravnosti temeljno otvaraju širok krug, konsenzus politika u odnosu na osnovne i specifične potrebe ljudi,  šire krug uvažavanja, nenasilja, utiču na promjene u zajednici. Na pravdu koja u našoj zajednici stalno izmiče. Jedankopravnost muškaraca i žena je prvi neophodan uslov za jednakopravnost svih različitih: klasa, rasa, rodova, polova…za pravednost.

MONITOR: Crna Gora ima Zakon o rodnoj ravnopravnosti, Strategiju rodne ravnopravnosti 2021-2025, Odbor za rodnu ravnopravnost, kvote na listama …. Šta je to onda, s manjkom političke volje, donijelo rodnoj ravnopravnosti u Crnoj Gori?

DABIŽINOVIĆ: Mehanizmi koji su stvoreni da bi se politike rodne ravnopravnosti implementirale u našim uslovima su svih ovih godina samo folklor za strance. Na njih prisliljeni, njihovom ne/primjenjivošću postaju svoja suprotnost: bivaju suvišne, nedostatne, šalje se poruka da nisu riješenje opresije. Konačno, opresija se seli na dublji još nevidljiviji nivo. Tada vam ne treba argumentacija da se branite da niste opresor. Dovoljno je da negirate. Političari nerjetko kažu – evo imate žene svuda pa opet niste zadovoljne. Zamjenom teza želi se ojačati vlastita mizoginija i seksizam. Neadekvatnim razumjevanjem, neadekvatnom primjenom politika rodne ravnopravnosti čitav koncept ženskih ljudskih prava biva obesmišljen. A to patrijarhat i naše ekipe hoće. Lakše je razviti nacionalističku zastavu, okupacijom nametnuti vlastite prioritete, držati ljude u potčinjenom položaju, obezbjediti da vas ništa ne remeti u vlastitom snu o važnosti…Da, na taj način obezbjeđujete da više od pola populacije radi ono što vi želite na svoju štetu.

MONITOR: Ovogodišnji Izvještaj ukazuje i da nema dovoljno napora ni same javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi.

DABIŽINOVIĆ: Ajmo ovako, razgovarajmo o patrijarhatu i njegovom ugnjetavanju. Patrijarhat je društvo proizvedeno i kontrolisano od strane muškaraca. Društvo u kojem je svaka institucija u rukama muškaraca, ili nekoliko pojedinaca. Takva društva karakteriše potlačenost, objektifikacija, narcizam, politička prisila, sujeta, nekrofilija, okrutnost, diskriminacija, nasilje, klasizam, ejdžizam, nacionalizam, društvo bez radosti kojim vladaju kumovi, sinovi, popovi. To su problem koji su stop na politike ravnopravnosti. Mislim da ovo svi prepoznajemo. Konačno problem moramo dati ime.

Zbog sistema ugnjetavanja cifre ubijenih žena se penju svaki dan, penje se stopa siromaštva, stopa onih koji nemaju puteve, nestalih sa demografskog spiska…Trideset godina radimo na tome da zajednici približimo što ovo znači- perpeturanje nepravde i proizvođenje nesreće jer se odbija suprostaviti postojećim politikama, koje nam svakodnevno produbljuju nepovjerenje, siju strah, nebezbjednost. Izvještaj EK je nedostatan kada se oslanja samo na rodne stereotipe. Rodni stereotipi su samo jedan o komadića u ovoj slagalici. Patrijarhat ubija na svakom mjestu.

MONITOR:Za feminizam nije bilo mjesta ni u akademskom svijetu, konstatovali ste svojevremeno. Zašto?

DABIŽINOVIĆ: Nema ga ni danas. Akademkinje/ici pokušavaju da problem nestane univerzalizujući ga. A kada vjerujete da problem ne postoji, nemate o čemu da pregovarate. Akademska zajednica koje odbija da uvrsti argumentaciju, rezultate i sadržaje feminističke teorije kojima pojava opresije postaje vidljiva, odgovorna je za izostanak proizvodnje znanja kako bi se pokrenuli procesi i odnosi u zajednici mjenjali. Etika koja proizilazi iz feminizma naglašava samopotvrđivanje u zajednici sa drugima.

Naravno u svijetu postoji potvrda ovog što govorim u akademskim sredinama gdje je ovaj sadržaj uvršten u kurikulume obrazovanje. Na žalost akademska zajednica kod nas, je odobila i odbija sve pokušaje da se otvori za ovo znanje. Kada bi se otvorila vrata te zatvorene institucije mislim da bi iz nje izašao prvo “smrad i bijeda” potčinjenosti žena, omalovažavanje u ime akademske izvrsnosti, sabotaža na svakom koraku i sujeta, zla namjera koja kod pojedinaca u strukturama vlasti/moći zaustavlja ovo samopotvrđivanje u zajednici sa drugima. Na pojedinim mjestima neadekvatni, voljom političke trgovine sjede pojedinci od čije patrijarhale i koruptivne svijesti i namjere ovisi koji će se sadržaji  uvrstiti u obrazovanje. Zato vjerujem da će se konzervativna svijest dosjetiti što bi to moglo biti. Profesorke, asistentkinje, naučnice će opošljavati sve poslove svojih akademskih kolega i perpetuirati njihovu samovolju, nežele otvoriti vrata kako bi se širom akcijom različitih subjekata natjerali oni koji odlučuju da odstupe. Vjerujem da užasno boli kada se neka od njih probudi i shvatiti da svo vrijeme radeći za muškarce rade protiv sebe i ostalih žena.

MONITOR: Šta, po vama, ove sedmice najbolje govori o domaćem patrijarhatu?

DABIŽINOVIĆ: Primjeri u kojim se kod nas pojačava mržnja prema drugima i različitim najbolje govore o patrijarhatu. To je podizanje javne hajke na primjere vršnjačkog nasilja u kojoj učestvuju i institucije koje nemaju adekvatno riješenje, a gledano sa strane i ne traže ga.Njihova strategija je žrtveni jarac. Smrt od sepse u porodilištu, tj stanje u našem zdravstvenom sistemu, u sistemu pravosuđa gdje izmiče odgovornost. Spram ova dva primjera akcijaslužbenih spikera politike države su mizerni. Čime se oni bave: skidanjem i postavljanjem zastava bilo koje boje,političkim ucjenama o jeziku!

Očigledan haos u sektoru bezbjednosti rezultira žrtvama na svakom koraku.Ko poziva Demokrate u čijim je rukama ovaj sektor na odgovornost?U kontinuitetu, sprovođenjem hegemone politike nameće se zajednici nasilje koje eskalira od sukoba u našim selima, na ulicama, u školama. Iza tog ćoška se pomalja opasan patrijarhalni obrazac u kojem se od žena traži da budu u funkciji teorije tla i krvi, ( majka, žena i zemlja).Iz svake od tih fizičkih ili simboličnih soški nam se puca u čelo svaki dan kako bi se stanje održalo, širila mržnja.Isključivanjem stručnih i znavenih. Mogu nabrajati tri dana sve greške vlasti i politike nasilja. Pitanje je- šta su i šta smo uradili za NAS?

Milena PEROVIĆ

Komentari

INTERVJU

PAULA PETRIČEVIĆ, MIROVNA I FEMINISTIČKA AKTIVISTKINJA: Hvala Sari

Objavljeno prije

na

Objavio:

I prije Sare nastavnici su se ”igrali” sa učenicama, ”preigravali” ili ”zabavljali” sa njima, ženili se ponekad nekima od njih. Odmjeravali, komentarisali im izgled, momke, drugarice i privatni život, dobacivali, davali komplimente, dodirivali se, znojili, češkali, pritiskali, raskopčavali i krivili kraj njih. Ima li neko da se ne sjeća sličnih situacija iz svoje srednje škole, bilo kao žrtva ili svjedok? Možda čak i osnovne… Jesmo li ih mi prijavili svojim očevima? Nekom drugom? Znam za sebe – nisam

 

 

MONITOR: Javnost je uznemirio slučaj seksualnog uznemiravanja od strane profesora podgoričke Gimnazije. Šta to govori o ovoj često tabu temi?

PETRIČEVIĆ: O javnosti kasnije, ali prije svega: HVALA SARI VUJISIĆ.

Hvala joj na hrabrosti, na brizi o drugim djevojkama, ali joj hvala i na povjerenju.

I prije Sare nastavnici su se ”igrali” sa učenicama, ”preigravali” ili ”zabavljali” sa njima, ženili se ponekad nekima od njih. I prije Sare oni su ih odmjeravali, komentarisali im izgled, momke, drugarice i privatni život, dobacivali, davali komplimente, dodirivali se, znojili, češkali, pritiskali, raskopčavali i krivili kraj njih. Ima li neko da se ne sjeća sličnih situacija iz svoje srednje škole, bilo kao žrtva, bilo kao svjedok? Možda čak i osnovne… Jesmo li ih mi prijavili svojim očevima? Nekom drugom? Znam za sebe – nisam.

O razlozima koji su me razjedali, ali iz kojih mi nije padalo na pamet da prijavim bilo šta i bilo koga, čitala sam mnogo godina kasnije, u feminističkim studijama autorki koje su decenijama radile sa žrtvama seksualnog nasilja i nastojale da se približe neizrecivom – traumi koja održava patrijarhalni poredak – seksualnom nasilju nad ženama koje ima ključnu ulogu u održavanju njihove potčinjenosti. Sve mi dišemo pod tom prijetnjom i sve mi živimo u toj sjeni. I najčešće se pravimo da ne postoje. Da smo veće i jače od njih. Da nas ne plaši mračna prečica, pijani prijatelj ili napaljeni autoritet. Ali znamo – za ženu nema opasnijeg mjesta od onog na kom bi trebalo da je najsigurnija.

Za većinu žena je to dom, za neke je to radno mjesto, omiljeni kafić ili – škola. Na tim mjestima provodimo vrijeme sa onima kojima najviše vjerujemo, ali to su ujedno i mjesta na kojima najviše stradamo. I da naglasim očito – ne moramo biti silovane da bismo bile žrtva kulture silovanja, da bi nam prijetnja tim radikalnim vidom psihofizičkog nasilja određivala ili učestvovala u određivanju našeg životnog puta. Muškarci sa tim ne moraju da žive, i vrijeme je da to ozbiljno i shvate.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 13. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

STEFAN TODOROVIĆ, LIKOVNI UMJETNIK: Sentimentalnost i sujevjerje stvaraju mitove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Umjetnost ne mijenja svijet preko noći, ali mijenja način na koji ga gledamo

 

 

Umjetnik Stefan Todorović predstavio je novi opus radova na samostalnoj izložbi pod nazivom “Beton” u Umjetničkom paviljonu u Podgorici. Diplomirao je i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Njegova karijera uključuje samostalne izložbe u Beogradu, Podgorici i Parizu, kao i učešće u rezidencijalnom programu Cité internationale des arts u Parizu.

Među njegovim priznanjima su Nagrada za crtež na XVIII Bijenalu studentskog crteža i nagrada “Milunović, Stijović, Lubarda” na 71. tradicionalnoj izložbi ULUCG, te Nagrada CANU za istaknute mlade stvaraoce u oblastima nauke i umjetnosti (2016).

MONITOR: Naziv izložbe „Beton“ asocira na nešto univerzalno i sveprisutno. Koliko naziv ima direktnu vezu sa Vašim radovima? Da li ste željeli da Vaša izložba komunicira ideju koja prevazilazi samo vizuelni aspekt radova?

TODOROVIĆ: Naziv je dovoljno banalan da privuče pažnju. Poenta izložbe i postavke jeste da upravlja pažnjom gledalaca, a ne da im priča priču. Ja sam oduševljen brojnim komentarima koje sam slušao, ljudi su lako ukapirali da taj naziv ne korespondira ni sa kakvom tematikom, formom ili suštinom. Što potvrđuje tezu iz vašeg pitanja, da ideja komunicira prevazilazeći estetske aspekte.

MONITOR: Vaše slike bave se odnosom između trajnosti i promjene, otpornosti i propadanja. Kako te kontrastne teme reflektuju stvarnost koju istražujete?

TODOROVIĆ:  To je sve dio jednog istog procesa permanentne transformacije i promjene koji se jednako odnosi na nas i na sve što nas okružuje. Mi se vezujemo za stvari, razvijamo osjećanja i odnos prema njima, i  u njima se reflektuje naša stvarnost.  Sentimentalnost i sujevjerje stvaraju mitove, ja se sa tim mitovima igram.

Miroslav MINIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 13. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAVOR ĐENERO, POLITIČKI ANALITIČAR IZ HRVATSKE: Zoran Milanović bi lako mogao osvojiti novi predsjednički mandat

Objavljeno prije

na

Objavio:

S Plenkovićem HDZ-ova većina ostaje centristička, a Domovinski pokret –u slučaju parlamentarnih izbora, ne može računati na prelazak izbornog praga

 

 

MONITOR: Vlada Andreja Plenkovića je prošla još jedno saborsko glasanje o povjerenju. Koliko su podjela u Domovinskom pokretu i slabljenje krajnje desnice doprinijeli učvršćivanju saradnje HDZ i Domovinskog pokreta Ivana Penave, poslije prelaska u opoziciju DOMINO Maria Radića? Pomjera li to hrvatski desni centar još udesno?

ĐENERO: U konsolidiranim demokracijama proceduru glasanja o povjerenju vladi opozicija pokreće samo onda kad je vjerojatno da je moguće izglasati nepovjerenje. Kad je parlamentarna većina-ako i minimalna, čvrsta, a kad opozicijski front prema vladi nije čvrst, ona je besmislena. Praksu ustrajanja na pokretanju procedure izglasavanja nepovjerena vladi u hrvatsku je političku arenu uveo Zoran Milanović, kao šef SDP-a u parlamentarnom mandatu 2007-11, a ljudi koje je on selektirao kao političku elitu u SDP-u (nekoć važnoj stranci demokratske ljevice), ponavljaju njegove političke početničke greške i danas. A istovremeno s procedurom glasanja o nepovjerenju vladi, vodio se i dijalog o izboru sudaca Ustavnog suda, koje se bira dvotrećinskom većinom- pa je nužan politički konsenzus. Paradoksalno je da se istog dana trebalo glasati o nepovjerenju Vladi i o ustavnim sucima- koji su izabrani de facto dogovorom vladajuće većine i SDP-a.

U današnjoj parlamentarnoj većini marginalno sudjeluje populistički Domovinski pokret, njegovi ministri formalno upravljaju s tri ministarstva. Ali, pogotovo nakon raskola u DP-u, njihov utjecaj na vladine politike je marginalan. Nažalost, oni su potisnuli dosadašnjeg partnera u Plenkovićevim administracijama-SDSS Milorada Pupovca. Ali korektni parlamentarni odnosi HDZ-a i SDSS-a nisu prekinuti i pitanje je kako će dugo trajati to „izbivanje“ (najveće stranke srpske manjinske zajednice) iz vladajuće koalicije. Pupovac nastavlja voditi odmjerenu i racionalnu politiku i zaustavlja prodor koncepta „srpskog sveta“. Ton vladajućoj koaliciji i dalje dominanto daje Andrej Plenković-koji je prije svega zagovornik koncepta „više Europe“, a to ne ugoržava niti kvazisuverenizam DP-ovaca-niti pritisak ostalih populističkih stranaka. Pa niti kvazisuverenistička matrica koju nastoji nametnuti predsjednik Milanović.

S Plenkovićem, HDZ-ova većina ostaje centristička, a DP-koji kao niti DOMINO (u slučaju ponovljenih parlamentarnih izbora), ne može računati na prelazak izbornog praga. Nema manevarskog prostora insistirati na nekim „svojim politikama“.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 13. decembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo