Već na početku ove godine opština Ulcinj je u finansijskoj blokadi. Na naplatu je došla rata iz sudske presude po kojoj je ona dužna da jednoj osobi isplati ukupno 240 hiljada eura. I to za zemljište koja je opština ekspropriisala početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća za gradnju hotela Galeb, a koji je pripadao Hotelsko-turističkom preduzeću Ulcinjska rivijera. Taj hotel je prodat 2005. godine za 5,3 miliona eura, opština od toga nije dobila ni cent, ali tri decenije kasnije mora da plati četvrt miliona eura za zemljište koje sada pripada privatnoj kompaniji.
Očekuje se da će i narednih sedmica opštinski račun biti u blokadi, te da će ove godine za razne sudske sporove ona morati da plati još oko pola miliona eura, što je izuzetno mnogo ako se zna da budžet Ulcinja u 2015. iznosi nešto preko sedam miliona eura.
No, to je znatno manje nego prošle godine, kada je, po presudama crnogorskih sudova, opština Ulcinj iz svoje kase trebala da isplati za izgubljene sudske sporove ukupno 1,2 miliona eura. Usporedbe radi, ta sredstva su dovoljna da se plati šest zarada zapošljenih u lokalnoj upravi.
Ali, kao Damoklov mač ovoj opštini već decenijama visi tzv. ,,slučaj K 1″. koji se vodi oko rušenja apartmanskog naselja sindikata Kosova na ulcinjskoj Velikoj plaži. U tom slučaju tužena je opština Ulcinj, a tužilac je Atlas grupa biznismena Duška Kneževića, koja je 13 godina ranije otkupila Društveno preduzeće Rekreaturs iz Prištine. Naime, u spornoj proceduri nekoliko radnika te firme koji su izbjegli u Crnu Goru 1999. godine donijeli su odluku o promjeni sjedišta preduzeća.
Prema posljednjem nalazu vještaka finansijske struke Predraga Hajdukovića, ulcinjska opština treba da Atlas grupi isplati čak 10,5 miliona eura za pričinjenu štetu, što bi praktično značilo njezin bankrot.
Prilikom boravka u Ulcinju predstavnika Atlas grupe poručivano je lokalnim funkcionerima da će Kneževićeva firma dobiti spor na sudu. No, kako vrijeme prolazi, sve je manje naznaka da će se to i ostvariti. Ne samo zato što je Knežević pao u nemilost crnogorskog dvora i što mu brod napuštaju najbliži saradnici, već i što se dnevno otkrivaju nedostaci u postupanju sudskih organa u ovom procesu.
,,Najvažnije je da Privredni sud u Podgorici nije nadležan za ovaj spor koji je nastao iz njihovih upravno-pravnih odnosa, kroz upravni postupak. Na administrativnu odgovornost opštine primjenjuju se pravila upravnog prava”, kaže se, pored ostalog, u podnesku opštine Ulcinj, koju je ovih dana toj instanci predao podgorički advokat, zastupnik odbrane Filip Jovović.
Rješenje o poništenju odobrenja za gradnju naselja na sto metara od mora donio je tadašnji Republički komitet za urbanizam, građevinarstvo i stambeno komunalne poslove u Titogradu, a u aprilu 1984. godine to je potvrđeno presudom Vrhovnog suda Crne Gore, što znači, kako tvrdi Jovović, da se radi o pravosnažno presuđenoj stvari po pitanju zakonitosti upravnog akta.
Navodeći da je neshvatljivo da već tri decenije Privredni sud vodi ovaj proces, te da čak dva puta donosi presude, advokati opštine smatraju skandaloznim da to nije primijećeno ni od strane Apelacionog suda.
,,Čudan je stav tužioca da sama činjenica da je rješenje organa Opštine Ulcinj poništeno u drugostepenom postupku, vodi odgovornosti tužene za traženu naknadu štete. Znači li to da će u slučaju gubljenja i ovog predmetnog spora, po istoj logici, tužilac tužiti Državu Crnu Goru za naknadu štete usljed nezakonitog rada organa Privrednog suda u Podgorici u visini štete koju je imao na ime troškova spora, a samo iz razloga što su ukidane dosadašnje odluke Privrednog suda kojima je presuđivano u njegovu korist? Naravno da bi takav tužbeni zahtjev bio neosnovan, pa stoga čudi kako je i postupajuća sudija Milica Popović do sada usvajala tužbene zahtjeve tužioca, što bi značilo da bi u analognoj situaciji, po tom shvatanju, i njen rad kroz donošenje presuda (samo zato što su bile ukinute) bio osnov za odgovornost Države Crne Gore zbog njenog nezakonitog ili nepravilnog postupanja, što nije moguće jer se takav rad sankcioniše u okviru drugostepene procedure, a ne kroz građansko-pravnu sankciju naknade štete”, dodaje se u podnesku koji je upućen Privrednom sudu.
Zato će, kako oni vjeruju, sud morati da pažljivo razmotri ove primjedbe i vjerovatno odloži novo ročište koje je zakazano za početak naredne sedmice. Gradonačelnik Ulcinj Fatmir Đeka pozvao je državnog tužioca da budno prati ovaj slučaj, sa kojim su u međuvremenu upoznate sve državne institucije, uključujući i Ustavni sud, kao i međunarodne institucije i strane ambasade.
Konstatujući da će opština Ulcinj dobiti ovaj nametnuti spor, njezin punomoćnik, advokat Stanko Marić zaključuje: ,,Naše primjedbe moraju biti uvažene ako ne na Privrednom, a ono bar na Apelacionom i Vrhovnom sudu”.
OPOZICIJA: ZAŠTO GUBIMO IMOVINU I SPOROVE?
Na prvom narednom redovnom zasjedanju lokalnog parlamenta u Ulcinju opozicija je najavila da će zatražiti pokretanje parlamentarne istrage oko slučajeva gubljenja opštinske imovine na sudovima. ,,Veoma je indikativno da se u posljednje vrijeme gube sporovi koji traju decenijama, a da sve prolazi gotovo neprimjetno, bez ikakve rasprave i odgovornosti”, kažu odbornici opozicije navodeći kao primjere slučajeve Partizanski put, Kino baštu na Pristanu i Stojanović. Prema njihovim riječima, treba razmotriti i pitanje zašto se ne sprovode zaključci Skupštine opštine iz februara 2013. godine koji se odnose na sudske sporove. I potpredsjednik opštine Ulcinj Safet Beci je nedavno oštro kritikovao ovu pojavu. ,,Ovdje je postalo potpuno normalno da niko za bilo što ne preuzima odgovornost niti da se štetne odluke pojedinaca na bilo koji način sankcionišu. Javašluk koji je do sada bio prisutan u odbrani javnog interesa mora prestati! U suprotnom, Opština Ulcinj rizikuje da ostane bez svega vrijednog što posjeduje, a mnogo toga je već nepovratno izgubljeno”, rekao je on ističući da ne može ,,nijemo, zatvorenih očiju i pognute glave da posmatra kako se stvari odvijaju”.
Mustafa CANKA