Povežite se sa nama

OKO NAS

GLAVNI GRAD PROTIV OSTVARENJA SVETLANE KANE RADEVIĆ: Satiranje tragova

Objavljeno prije

na

Poslovni centar Kruševac izgrađen je 1992. godine, a svjedoci tog vremena kažu da je tada predstavljao najmoderniju podgoričku građevinu. Četvrt vijeka kasnije, poslovni centar je zapušten i nerijetko ima funkciju javnog toaleta. S obzirom na to da se nalazi u sjenci modernih staklenih giganata koji ga okružuju, a nadležni ga ne održavaju i ne obraćaju pažnju, moglo bi se pretpostaviti da će dijeliti sudbinu mnogih građevina iz prošlog vijeka – gubljenje identiteta.

Već pola godine traje borba protiv gradnje solitera pored Hotela Podgorica. Ovaj hotel je 2004. godine rekonstruisala firma Normal company, a stručnjaci su nezadovoljni, zbog izmjene enterijera i pojedinih djelova eksterijera. Uprkos konstantnim pokušajima NVO KANA (Ko ako ne arhitekt) da ovaj hotel zaštite od dalje devastacije Normal company-a, soliter niče, a nadležni – ignorišu. Za ovaj soliter je interesantno da je trebao da bude sedmospratan, sada je trinaestospratan, sjutra – ko zna koliki.

Važno je podsjetiti i na tragičnu sudbinu podgoričke autobuske stanice, koja je u novom ruhu neprepoznatljiva. Crnogorski Luvr (staklene piramide u kojima su toaleti) – neka jeftina verzija.

PC Kruševac, Hotel Podgorica i autobusku stanicu povezuje jedno ime, prva crnogorska i svjetski priznata arhitektica – Svetlana Kana Radević (1937-2000). Kana je diplomirala na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a magistrirala na Univerzitetu u Pensilvaniji. Bila je inostrani član Ruske akademije za arhitekturu i građevinske nauke, redovni član Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, prva potpredsjednica Matice crnogorske, članica Crnogorskog PEN centra, članica UNESCO-a (AIA), članica uprava strukovnih udruženja. Za njena arhitektonska ostvarenja je karakterističan specifičan izbor materijala i aktivno učešće u kreiranju ambijenta. Njena najznačajnija arhitektonska ostvarenja u Podgorici upravo su Hotel Podgorica, autobuska stanica i poslovni centar Kruševac. Dobitnica je više priznanja, među kojima Republičke i Savezne nagrade Borba, Nagrade oslobođenja Podgorice i Trinaestojulska nagrada.

Međutim, kulturno-istorijsko nasljeđe i identitet grada nadležne ne zanimaju – izgleda su se opasno okomili da trag koji je Kana za sobom ostavila izbrišu.

Iz NVO KANA kažu da je Kanine objekte moguće zaštititi, ali da nadležni već mjesecima ignorišu zahtjeve vezane za hotel. „Za eventualnu dodjelu statusa zaštićenog kulturnog dobra Hotelu Podgorica, realizovanom 1967. godine, kao i svim ostalim njenim objektima na teritoriji Crne Gore – nadležna je Uprava za zaštitu kulturnih dobara, koja djeluje pod okriljem Ministarstva kulture. Međutim, iz našeg, i iskustva koje su ostali podnosioci inicijativa imali sa pomenutom institucijom, teško bismo mogli biti optimisti kad je riječ o sprovođenju obećanja u djelo – da će Hotel Podgorica, konkretno, biti uzet u proceduru koja bi podrazumijevala dodjelu statusa zaštićenog kulturnog dobra”.

Iz ove organizacije kažu da je pored ovog objekta, incijativa još prije pet godina, od strane kolega, podnešena i za druge značajne objekte moderne arhitekture, ali ni ona do danas nije uzeta u razmatranje od strane ove nadležne institucije.

Ostvarenja Kane Radević, kažu iz NVO KANA za Monitor, svjedoče o stanju duha na crnogorskoj arhitektonskoj sceni, u različitim razdobljima kada su ti objekti realizovani. „Pokretačka ideja koja je porodila projekat Hotela Podgorica, bez sumnje najznačajnijeg Kaninog djela, vrlo je složena i sastojala bi se, u najkraćem, u namjeri da se u isto vrijeme ukaže na podgoričku tradicuju građenja i na moguće pravce razvoja i operacionalizacije arhitektonske misli, u trenutku kada dio grada na desnoj obali Morače polako počinje da poprima oblik. Negdje u tom tonu je i objekat autobuske stanice, koji je projektovan i građen u istom stilskom ključu. Ali, izazov koji je lokacija Hotela Podgorica nametala arhitektici ne bi se mogao mjeriti, po intenzitetu, sa izazovom koji je nametala lokacija autobuske stanice. PC Kruševac je opet druga priča, realizovana početkom devedesetih – ukazuje na drugačije preokupacije arhitektice, koje bi se mogle svesti na pokušaj da se udahne dublji smisao urbanističkom rješenju koje je prethodilo arhitektonskom rješenju”, kažu iz NVO Kana.

Oni ističu i da ostvarenja Kane Radević, u kontekstu grada Podgorice, moramo posmatrati kao vrlo specifične i sofisticirane arhitektonske momente koji definitivno doprinose identitetu našeg grada.

Za zaštitu arhitektonskih spomenika u Podgorici, kao i Crnoj Gori, iz NVO KANA kažu da budućnost nije svijetla. „Koliko je nama poznato, u ovom trenutku je samo jedan objekat iz perioda socijalizma na teritoriji Crne Gore uzet pod takozvanu ‘prethodnu zaštitu’, koja je prvi korak u procesu dodjele statusa zaštićenog kulturnog dobra – zgrada Jugooceanije u Kotoru (srpskih arhitekata Đorđa Petrovića i Mateje Nenadovića, realizovana 1967. godine)”.

Oni zaključuju da u Crnoj Gori i te kako postoji interes za evaluaciju i valorizaciju arhitektonskih ostvarenja novijeg datuma realizacije, postoji svijest, postoje inicijative. Međutim, ne postoji volja nadležne institucije – Uprave za zaštitu kulturnih dobara – da otvori procese, što je, kažu iz NVO KANA, neshvatljivo.

Predrag Nikolić, inženjer građevine, kaže da su vlasnici lokala u PC Kruševac po zakonu odgovorni za njegovo održavanje. Dakle, Lutrija Crne Gore, Sava osiguranje, Narodna banka Srbije i ostala fizička lica zaslužna su za katastrofalno stanje ovog zdanja. Soliter koji se gradi pored Hotela Podgorica, kaže Nikolić, narušava to arhitektonsko remek-djelo, koje se kao primjer stapanja arhitekture i prirode izučavalo na fakultetima.

„Hotel Podgorica, autobuska stanica i PC Kruševac su djela koja podliježu autorskim pravima, i svaka intervencija koja mijenja njihov izgled bez dozvole autora je zakonski kažnjiva. Čak i svaka promjena izgleda objekta, čak i zastakljivanje terase, je rekonstrukcija koja traži dozvolu, a u Podgorici postoji bezbroj ‘običnih primjera’ gdje je urbanizam sahranjen. Nekada je arhitektura bila koncept, a danas je u službi investitora”, kaže Nikolić.

Izgleda da će kulturno-istorijska zdanja u Podgorici morati ustupiti mjesto novim (ne)ukusnim ostvarenjima, ukoliko se nalaze na atraktivnim lokacijama naravno, jer izgled našeg grada kroji finansijska korist individualaca. Identitet grada ne može da se unovči, pa nadležni očigledno nemaju interes za njegovo očuvanje.

Filip Đ. KOVAČEVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo