PROMOCIJA KNJIGE IBRAHIMA ČIKIĆA U SARAJEVU
Nastavak zločina
Knjiga Ibrahima Čikića Gdje sunce ne grije promovisana je ove sedmice u Sarajevu, u organizaciji Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Knjiga Ibrahima Čikića, ocijenjeno je na promociji, je svjedočanstvo o brutalnom hapšenju i montiranom procesu protiv čelnika i simpatizera Stranke demokratske akcije u Crnoj Gori. Među 24 uhapšena 1994. godine u Novom Pazaru i 21 u Bijelom Polju, bio je i Ibrahim Čikić koji je prošao najgore torture i mučenja Čikić za Monitor kaže da smatra da je promocija njegove knjige u Sarajevu donijela dvije bitne stvari: ,,Prvo, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, kvalificirana ustanova koja se profesionalno bavi istraživanjem zločina i genocida, je zločin nadamnom okarakterisala kao genocid i to javno saopštila”. Kao drugu važnu stvar Čikić navodi to što se „u Sarajevu okupila Jugoslavija u malom, antifašisti, elita intelektualne i novinarske slobodne misli”.
U promociji su učestvovali: Smail Čekić, direktor Instituta, Milan Popović, profesor Univerziteta Crne Gore, Milika Pavlović, književnik i publicista, Safet Sijarić, književnik, Mile Babić, dekan Franjevačke teologije, Ismet Dizdarević, predsjednik UO Instituta, Enes Pelidija profesor Univerziteta u Sarajevu, Gojko Berić, novinar Oslobođenja, Nebojša Medojević, lider PzP Crne Gore, Esad Kočan, glavni i odgovorni urednik Monitor-a, Slobodan Pejović, ključni svjedok zločina hapšenja i deportacija bosanskih izbjeglica
Milan Popović je iznio konkretan prijedlog. „Predložio sam da sa promocije u Sarajevu potekne crnogorsko – bosansko-hercegovačka međunarodno pravna inicijativa, da se formira pro bono tim vrhunskih advokata koji bi pripremili i pokrenuli krivični postupak protiv nepoznatih ali i sasvim poznatih počinilaca, i političkih nalogodavaca produženog ali nezastarivog zločina torture i genocida u slučaju Ibrahima Čikića i ostalih 1994 – 2010″, kaže Popović za Monitor.
Popović ocjenjuje da su sudskim procesima u Crnoj Gori 2009. i 2010 protiv Čikića, nastavljeni politička tortura i progoni. ,,Te dvije tužbe su samo maska iza koje se krije nastavak progona i genocida. Slučaj Ibrahima Čikića je jedan od najdrastičnijh primjera crnogorske kontralustracije, između ostalog i zahvaljujući DPS SDP EK blokadi, koja je onemogućila donošenje zakona o lustraciji”.
M. P. K
NOVA KNJIGA BORSILAVA JOVANOVIĆA
Diskurs bića
U podgoričkom Kulturno-umjetničkom centru je 5.maja promovisana nova knjiga poezije Okivanje Thanatosa crnogorskog književnika Borislava Jovanovića. O knjizi su govorili književni kritičar Marinko Vorgić i književnik Jovan Nikolaidis, stihove je čitao glumac Danilo Čelebić.
“Jovanovićeva poezija je na fonu univerzalne slike svijeta”, kazao je Vorgić. “Dugo sam jednu ovakvu zbirku vidio kao Obećanu zemlju. I evo tog mog Kanaana, te moje Obećane zemlje”, kazao je autor Borislav Jovanović i dodao da svojom poezijom nastoji “diskurs smrti pretvoriti u diskurs bića”. Knjiga Okivanje Thanatosa objavljena je u izdanju izdavačke kuće Plima.
EVROPA U STRAHU OD GRČKE
Finansijske bombe
Protesti u glavnom gradu Grčke, koji su odnijeli i ljudske žrtve, pokosili su europska tržišta dionica, obveznica i valuta. Euro je pao na najniži nivo u posljednjih godinu dana, kamate na obveznice ugroženih zemalja su rasle, a dionice su rušile berzovne indekse, bez obzira na poneke dobre korporativne vijesti.
Cijelim finansijskim svijetom opet je zavladao strah – s jedne strane, strah da ni 110 milijardi eura Grčkoj neće biti dovoljno za spas, a s druge da je Grčka samo prva u nizu zemalja čije će zaduživanje prvo urušiti njihove ekonomije, a potom ugroziti i Evropsku uniju. Tezu da je Grčka samo prva u nizu potkrijepile su izjave najviših zvaničnika. Portugalu bi trebalo takođe stotinjak milijardi eura pomoći, a Španija bi se mogla pojaviti sa zahtjevom za još 280 milijardi eura. Niko se ne usuđuje ni da pomisli šta bi bilo da se zaljulja i Italija, sedma po veličini svjetska ekonomija.
Analitičari smatraju da se Portugal i Španija namjerno izvlače u prvi plan i proglašavaju sljedećim finansijskim ‘bombama’ kako bi njihove vlade što prije donijele program konsolidacije sličan grčkom. U narednoj fazi kao ugrožene bile bi Italija i Irska. No, da se kriza proširi i na spomenute zemlje eurozone, postao bi to globalni problem u čije bi se rješavanje uključile SAD, Kina, Japan i druge važne svjetske ekonomije, kao i MMF.
NAGRADA „ALEKSANDAR LESO IVANOVIĆ”
Laureat Mladen Lompar
Akademik Mladen Lompar dobitnik je književne nagrade Aleksandar Leso Ivanović koju je obnovio Otvoreni kulturni forum – Cetinje. Nagrada istaknutom crnogorskom pjesniku dodijeljena je za djelo Sedam redova života, objavljeno u izdanju zagrebačke izdavačke kuće Meandar.
Mladen Lompar je predsjednik Crnogorskog P.E.N. Centra, potpredsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, član Crnogorskog društva nezavisnih književnika i Matice crnogorske, glavni je i odgovorni urednik časopisa Ars. Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima su i nagrade: Zlatni pečat Crnojevića, Risto Ratković, Trinaestojulska nagrada, Vitomir Nikolić. Piše i likovnu kritiku i eseje. Živi na Cetinju.