Na nedavno završenom 6. UnderhillFestu, nagradu Maslačak u regionalnoj selekciji dobio je film Veruda – film o Bojanu reditelja Igora Bezinovića. Žiri u sastavu Dragana Kanjevac, Erol Bilibani i Senad Šahmanović bio je jednoglasan – reditelj je izuzetno upečatljivo, a jednostavnim rješenjima predstavio pulskog mladića na ivici zakona čija iskrenost i dramatična životna priča ostavljaju bez daha. Protagonista filma – Bojan ima dvadeset i četiri godine i kako stoji u najavi – četiri i po godine svog života proveo je u zatvorima u Turopolju, Sisku, Glini, Remetincu, Puli, Zagrebu i Rijeci, a dvadeset godina svog života proveo je u pulskom kvartu Veruda.
Rad Igora Bezinovića je poznat podgoričkoj publici, jer je 2012. godine njegov film Blokada dobio Specijalno proznanje žirija na 3. UnderhillFEstu – međunarodnom festival dugometražnog dokumentarnog filma u Podgorici.
MONITOR: Film je oduševio podgoričku publiku, čak je i na trenutke uspio da je nasmije iako je tematika veoma tužna, pa me zanima kako je nastala “Veruda – film o Bojanu”?
BEZINOVIĆ: Film je nastao kao jedna od četiri epizode dokumentarne serije Hrvatske radio televizije o osobama kojima su skraćene zatvorske kazne te koje svoje kazne odrađuju putem sustava probacije. Bojan je jedan od četiri lika serije. Snimanje svake epizode je trajalo samo pet dana, što je iznimno kratak period, uzevši u obzir da snimanja mnogih dokumentaraca nerijetko traju mjesecima, pa i godinama.
MONITOR: Kako je izgledao vaš prvi susret s Bojanom i kakav ste odnos sa njim uspostavili dok je trajalo snimanje?
BEZINOVIĆ: Bojana su kao protagonista filma odabrali Slobodan Uzelac, hrvatski ekspert za probacije te Leon Rizmaul, jedan od producenata filma, oni su ga ranije upoznali. Ja sam ga prvi put susreo putem kratkog Skype razgovora, tijekom kojeg se pokazao iznimno verbalno sposobnim i motiviranim za snimanje. U Puli smo s njim proveli pet dana, prvoga dana nam je pokazao lokacije na kojima ćemo snimati, a već idućeg dana smo krenuli sa snimanjem.
MONITOR: Ušli ste u sve Bojanove svjetove, dotakli ste svakoga ko je uticao pri njegovom odrastanju, ali i sa onima koji su mu nanijeli bol. Da li je bilo teško pridobiti Bojana da govori o sebi?
BEZINOVIĆ: Rekao bih da smo ovim filmom, s obzirom da smo snimali samo pet dana, samo zagrebali površinu priče. Pretpostavljam da je gledateljima zanimljivo što priča kreće s činjenicama iz policijskih zapisnika, o kojima je Bojan bio spreman iskreno javno govoriti, a završava sa svojevrsnom rekonstrukcijom trauma iz djetinjstva, koje nam je Bojan s iznenađujućom lakoćom ispričao u kameru zadnjeg dana snimanja. Svrha te zadnje scene je da gledatelja potakne da pokuša razumjeti Bojana, iako tijekom gledanja filma ne može opravdati Bojanove postupke.
MONITOR: Iako ste rekli da je snimanje trajalo samo pet dana, ali me zanima kako je sve to teklo? Da li ste imali nekih problema tokom snimanja – neko nije htio da učestvuje?
BEZINOVIĆ: Snimanje je proteklo vrlo organizirano – s Bojanom smo jasno dogovorili da će on govoriti o stvarima za koje je osuđen, ali da nećemo ulaziti u djela za koja nije osuđen. Nismo željeli gurati priču u određenom unaprijed zadanom pravcu, već smo jednostavno pružili Bojanu priliku da u tridesetak minuta ispriča svoju stranu priče.
MONITOR: Da li je ovo snimanje na neki način bilo dio njegove rehabilitacije? Kako je reagovao kad je pogledao film?
BEZINOVIĆ: Bojan je rekao da je uživao snimajući film, a osobno je došao razgovarati s publikom na premijeri na ZagrebDox festivalu, u društvu dvojice prijatelja. Prije premijere željeli smo da Bojan pogleda i odobri film, jer nismo željeli uvrštavati scene koje bi ga na neki način mogle oštetiti, a i na samoj premijeri je iskazao zadovoljstvo filmom. Nadam se da će ova serija i njemu i ostalim trima likovima serije pomoći da se odvoje od svoje kriminalne prošlosti. Serija će biti emitirana na HRT-u najesen.
MONITOR: Film koji vas je proslavio je “Blokada” – film o štrajku studenata Filozofskog fakulteta. Oba filma koja je imala prilike da pogleda podgorička publika na UnderhillFestu su filmovi socijalne tematike. Što vas privlači takvim temama?
BEZINOVIĆ: Film Blokada je nastajao godinama, a Veruda u samo nekoliko tjedana, tako da je proces rada na ta dva filma meni osobno jako različit. Međutim, socijalna tematika prisutna je u dokumentarcima od samih začetaka dokumentarnog filma, čini mi se da su dokumentarci i socijalne teme u mnogo slučajeva nerazdruživi pojmovi, iako sadržajno slični filmovi mogu imati posve drugačiju filmsku formu.
MONITOR: Cijela ekipa koja je radila BLOKADU bila je aktivni učesnik studentskih protesta. Koliko je bilo teško sve vrijeme snimati, biti dio te priče, a ostati nepristrasan?
BEZINOVIĆ: Mislim da u žanru angažiranog dokumentarca, a osobito u filmovima koji se bave političkim aktivizmom, nije bitno ostati nepristran. Dapače, čini mi se da je radeći takve filmove bitno otvoreno biti na strani likova filma koje snimaš, ali istovremeno njihove postupke ne idealizirati, već ih prikazati na filmski zanimljiv način. A onda ostaje na gledatelju da pogleda film i osjeti vjeruje li ciljevima i postupcima likova ili ne.
Miroslav MINIĆ