Bilo je baš napeto i uzbudljivo; na kraju su se DPS i SDP dogovorili oko vladavine u Podgorici. Koalicionim sporazumom, kojem su prethodili dani natezanja i zatezanja, propisano je da mjesto gradonačelnika pripada Demokratskoj partiji socijalista, a predsjednika Skupštine glavnog grada Socijaldemokratskoj partiji. Ništa novo, osim što se SDP ispotiha odrekao dosadašnjeg predsjednika opštinskog parlamenta Đorđa Suhiha. Još je jedna važna vijest stigla: ako odbornici DPS-a i SDP-a ne budu glasali za kandidate koje predlože koalicioni partneri, koalicija će se smatrati raskinutom. Mogli su potpisati i da će kad sunce izađe biti dan, a kad zađe – noć.
Uključujući sekretare, direktore i pomoćnike SDP-u je je pripalo 17 funkcija u gradskoj vlasti. Lijepa cifra.
Nosilac liste SDP-a u Podgorici prof. dr Vujica Lazović pohvalio se da su u toj partiji izuzetno zadovoljni dogovorom sa DPS-om, kao ,,prirodnim saveznikom”.
,,Veoma nam je drago što je prihvaćen značajan dio naših programskih principa, posebno princip parlamentarne demokratije – da se većinskom voljom koalicionih partnera biraju čelni ljudi u izvršnoj parlamentarnoj vlasti. A to je princip na kojem smo insistirali u predizbornoj kampanji i tokom pregovora o postizbornoj koaliciji”, rekao je Lazović.
Zapravo, obećavali su da neće glasati za gradonačelnika dr Miomira Mugošu i insistirali da se oko kandidata za gradonačelnika traži konsenzus, ali – slično je.
Tako je SDP odagnao strahovanja predsjednika DPS-a Mila Đukanovića da su ,,potencijalni koalicioni partneri u Podgorici pomalo zarobljenici ekskluzivnih najava iz vremena predizborne kampanje”. Svako zna: ne treba se držati predizbornih obećanja kao pjan plota.
,,Priča o tasu na vagi, principima i timskom radu u upravljanju gradom, pala je u vodu onoga trenutka kada je ponuda direktorskih, rukovodećih i ostalih mjesta u opštini zadovoljila apetite SDP-a”, primijetio je odbornik Nove srpske demokratije Radoš Zečević.
Poslanik Socijaldemokratske partije Raško Konjević izabran je za predsjednika Skupštine glavnog grada.
,,Kada su u pitanju interesi građana, vlast i opozicija ne bi trebalo da se previše dijele. Moja uloga u političkom smislu, biće da popravim to povjerenje koje do sada nije bilo na visokom nivou”, najavio je Konjević.
Malo je nezgodno to što se ne zna kako će ovaj istaknuti pojedinac na novom zadatku postizati da brani svaki zarez naše himne, ali ne treba sumnjati u mladog socijaldemokratu.
Nosilac izborne liste koalicije ,,Bolja Crna Gora” u Podgorici Neven Gošović rekao je da će se brzo vidjeti da li će izbor Konjevića donijeti promjene u radu Skupštine Glavnog grada i da li će se novoizabrani predsjednik podgoričkog parlamenta založiti za veću otvorenost Skupštine prema inicijativama, predlozima građana i opozicionih odbornika. Prema Gošovićevim riječima, poštovanje principa zakonitosti, nalaže, između ostalog, obavezu donošenja odluke koja bi omogućila da o dodjeli gradskog građevinskog zemljišta odlučuje Skupština, a ne gradonačelnik. SDP-u jeste omiljena tema, ali – princip je samo riječ.
Ne može se reći da je tokom cijele priče glavni junak podgoričkih izbora dr Miomir Mugoša izgledao vedro. Ni loše raspoloženje, međutim, ne mijenja stvar da su mu na srcu prevashodno građani.
,,U narednom periodu potrebno je konstituisati radna tijela u parlamentu, a prije toga izmijeniti i dopuniti postojeći ili izraditi novi statut, kao i novi poslovnik o radu u parlamentu. Važno je da svako odradi svoj dio posla u korist građana”, rekao je Mugoša i skromno dodao: ,,Zna se ko je do sada radio u njihovom interesu i nadam se da će se to prepoznati i u narednom periodu”.
Tu se samopreporučivanje nije završilo. Na pitanje da da li je zainteresovan za novi mandat gradonačelnika, Mugoša je odgovorio: ,,Meni je jako važno za šta će biti zainteresovani građani Glavnog grada, koji su najbolji barometar i najbolja mjera i ocjena kvaliteta nečijeg rada”. O odluci za mjesto gradonačelnika, smatra Mugoša, rano je govoriti. ,,O tome će odlučivati moja partija i ja lično”.
Podgorički gradonačelnik nije zaboravio da napomene kako je koalicioni sporazum između DPS-a i SDP-a potpisan na četiri godine. ,,Mislim da su stvari potpuno jasne”, rekao je Mugoša. Da li Mugoša to sam sebe hrabri ili koalicioni sporazum ima i poneku kvaku koja nije za javnost, neće se tačno znati prije narednog ljeta. Uprkos raširenom vjerovanju kako Mugoša nije svima u DPS-u po volji, toj partiji je očigledno odgovaralo da njegov ponovni izbor za šefa Podgorice odgodi. U DPS-u ocjenjuju da bi se odricanjem od Mugoše u ovom trenutku poslala ,,loša poruka” poruka drugim funkcionerima stranke.
Skoro mjesec nakon izbora sastali su se i predstavnici partije koje su činile opozicionu koaliciju ,,Bolja Crna Gora”. Zapravo, većina njih. Izostali su čelnici Narodne stranke Predrag Popović i Demokratske zajednice Muslimana Bošnjaka Rifat Vesković.
Lideri opozicionog saveza manje-više su se saglasili da koalicija treba da opstane. ,,Kada se sabere rezultat ovog saveza, jasno je da smo osvojili 44 odsto glasova građana koji su izašli na izbore. Jasno je da smo kasno ušli u dogovor oko koalicije, jasno je da smo prije toga imali različite stavove na koji način treba nastupiti na izborima, i jasno je da nam treba dublja analiza koja bi jasno definisala razloge zašto ovaj rezultat nije bolji”, rekao je Milić.
Čelnik DSS Ranko Kadić kazao je da je ta stranka za nastavak zajedničkog djelovanja opozicije, ali pod drugim uslovima i bez dominacije nekih partija. Narodna i stranka Rifata Veskovića nezadovoljne su koalicijom, narodnjaci zbog nuđenja saradnje
SDP-u, a Vesković zbog raspodjele mandata. SNP, NOVA i PZP optuženi su da ne žele koaliciju već “utapanje” manjih partija.
,,Ja ne vidim nijedan razlog zašto savez ne bi nastavio”, ponovio je Srđan Milić ocjenu o budućnosti opozicione koalicije.
Možda ne bi bilo loše da neko smisli – zašto bi nastavio. I kako.
Jednog davnog, kišnog dana, pisac se zapitao: ,,Ima li života na Marsu i je li čemu?”
Kosara K. BEGOVIĆ