Napraviti precizan repertoar i zadovoljiti ukuse najširega kruga kazališnih posjetitelja, iskoristiti do maksimuma sve potencijale ansambla koji vam stoji na raspolaganju, nemala je to, pustolovna zadaća
Današnji dramaturzi i umjetnički direktori, intendanti u našim teatrima, redovito i kao po pravilu nalaze se na teškim mukama, uostalom kao i u svakom dobu prije nas. Jer, napraviti precizan repertoar i zadovoljiti ukuse najširega kruga kazališnih posjetitelja, iskoristiti do maksimuma sve potencijale ansambla koji vam stoji na raspolaganju, nemala je to, pustolovna zadaća. Svjestan ove činjenice želim progovoriti o utjecaju okoliša u našim kazalištima na ono što je suštinski kazališna umjetnina.
Veliki dio teatarske publike, u našim vremenima, nije temeljno teatarski educiran! Kazališta za djecu i mlade, onda kada i postoje, rade “zgodimice”, ne radi se po nekom striktnom programu koji bi temeljno njegovao nove generacije naše teatarske publike! I kada se radi na tom planu, radi se nesistematično, pa je krajnji ishod najčešće porazan i ravan ništici!
Dakle u takvoj, krajnje nezavidnoj situaciji za krajnje teatarski neodgojenu publiku, ostrašćenu rijaliti nekulturom valja satkati repertoarni plan, da bude i po literaturu reprezentativan, a i komercijalan i klijentelistički.
Manje više dramaturzi i drugi mislioci i projektanti kazališnog repertoara u bezizlaznom su položaju. Osobito oni iz malih sredina gdje djeluje jedno kazalište koje već nazivom (narodno!), postavlja dramaturga na paklenske i Kristove muke…
E, sad tu dolaze i pitanja ekonomskog i drugog marketinga koji danas surovo “siječe” i kroji repertoarne planove…
U takvoj situaciji ponajbolje se snalaze oni umjetnički direktori i dramaturzi u teatrima u kojima postoji više scena-pozornica, kojima je data prigoda da scenski “razgode” želje najšireg publikuma i otmjene visokoparno zahtjevne kritičke elite.
Ali, šta je sa teatrima u manjim sredinama? Njima ostaje permanentna borba u kojoj valja birati između stvarne duhovne potrebe i prostačke tražnje konzumenata i još prostačkijih zahtjeva potencijalnih sponzora i donatora…
Sve u svemu, posao dramaturga i/ili umjetničkog vođe ansambla je postao Kristolik… Jer, tko danas u bilo kojoj sferi života, pa i kazalištu ima mogućnost nahraniti sva usta? U ovom slučaju utoliti glad za kazališnom atrakcijom. A stara narodna poslovica veli: „Nekome se sviđa pop, nekome popadija, a najčešće popova kćerka“…
Dakle, dolazimo do one stare, primjenjive devize da o ukusima ne vrijedi raspravljati…
Ipak, dramaturzi ostaju poput Krista razapeti između publike i kritike, između mogućnosti ansambla i ozbiljnih dramatskih izazova…
Iako se dugo tvrdilo i u ozbiljnim akademskim krugovima (!) da je dramaturg “intelektualac u teatru” u praksi se danas pokazuje da je on i menadžer i tragalac za najboljom kombinacijom kazališnih naslova.
Ali u doba današnje merkantilističke i neoliberalne logike, koga zanima kazališni repertoar, a pogotovo njegov tvorac dramaturg!?
Gradimir GOJER