Da bi izbjegli prisluškivanje međusobne telefonske komunikacije, prekogranični šverceri s Kosova i iz Crne Gore koristili su i u komunikaciji koriste, radio veze (RUP 10) i kodirane toki-voki aparate. Monitorov dobro obaviješteni izvor iz policije tvrdi da je ovakve urađaje imao i rožajski kriminalni klan, na čijem čelu je odbjegli narkobos Safet Kalić.
„Rožajski klan ipak je daleko tehnički slabiji nego što je to bio njihov bratski zemunski klan. Zemunski klan je koristio čak i prislušne uređaje da bi kontrolisao svoje protivnike i konkurenciju u poslovima s prodajom droge. Istovremeno su kontrolisali i policijske radio veze”, objašnjava naš izvor.
Na pitanje da li neko od crnogorskih kriminalaca koristi uređaje za prisluškivanje i da li ima tehniku za praćenje konkurentskih grupacija, naš izvor tvrdi da to nije nemoguće, s obzirom na činjenicu da se još ne zna sudbina sistema za prisluškivanje jaguar koji je posjedovao peti vojno obavještajni centar bivše vojske Srbije i Crne Gore, i koji se nalazio u Podgorici.
„Taj sistem je misteriozno nestao iz vojske prilikom raspada zajednice Srbije i Crne Gore. Postoje dvije varijante gdje bi mogao biti – otišao u privatne ruke, ili se našao u rukama kriminalaca. Poznato je da jedan crnogorski kontroverzni biznismen koristi prislušnu tehniku da bi prikupljao informacije od ekonomskog, kriminalnog, ali i političkog značaja”, tvrdi Monitorov dobro obaviješteni izvor iz crnogorske policije.
Prislušni sistem jaguar je britanskog porijekla i može da prati pet hiljada telefonskih razgovora u minuti s daljine i do sto kilometara. S njim se može slušati sva žična i bežična telefonska komunikacija. Taj sistem može da locira osobu koja se prati, u krugu od pet metara.
„Ima novijih sistema, ali prednost ovog sistema je u tome što je veličine putne torbe i što može da se izmješta vrlo lako, pa je zgodan za teren. Radi na baterije. S njim je lakše pratiti onoga koga hoćete da pratite, nego da mu postavljate takozvane bubice. Kao stvoren je za kriminalce ili druge grupacije koje žele da prate svoju konkurenciju”, priča naš policijski izvor.
Sistem koji posjeduje crnogorska Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) mnogo je savršeniji od jagura. To je američko-izraelski sistem kobra kojim može da se prisluškuje dvadeset sedam hiljada telefonskih razgovora u minuti. Koliki je domet ovog sistema – tajna je. Poznato je da može da locira lice koje se prati praktično u milimetar, i u tom pogledu je potpuno savršen. Za razliku od jaguara, koji može čak i lako da se kupi, kobra je mnogo skuplja, složenija i veća.
„Kobru u Crnoj Gori nema niko osim ANB-a”, kaže izvor iz policije.
Dok srbijanska Obavještajno informativna agencija (BIA) koristi izraelsku opremu za praćenje i prisluškivanje, Vojske Srbije koristi napredni operativno taktički komandni i prislušni softver njemačke proizvodnje švarc.
„Ovaj sistem je smješten u Bujanovcu ili Preševu. Njegov domet je do četiristo kilometara. To znači da se u tom krugu mogu slušati i kontrolisati svi telefonski razgovori u regionu, uključujući Kosovo i Crnu Goru. Zbog toga srpska vojno-obavještajna služba ima mnogo podataka o djelovanju kriminalnih grupa koje učestvuju u prekograničnom švercu s Kosova prema Srbiji i prema Crnoj Gori, ali i obratno”, kaže izvor iz crnogorske policije.
Prema njegovim riječima postoji i mnogo jednostavnija i jeftinija oprema za prisluškivanje, do koje svaki kriminalac može lako doći.
„Ta oprema se vrlo lako može nabaviti na prostorima bivše Jugoslavije, prvenstveno kod starih obavještajaca. Oprema za prisluškivanje se, recimo, u Zagrebu može nabaviti za svega sto eura”, tvrdi naš izvor.
Jedan od takvih aparata koji istovremeno služi za otkrivanje takozvanih „bubica” zove se detektor prislušnih uređaja.
„Ovaj uređaj detektuje prisluškivače na frekvenciji od nula do šesto megaherca. Njemačke je proizvodnje. Znakove prisluškivanja ovaj detektor s daljine od pet do deset metara pronalazi praktično u centimetar. To znači da pomoću ovog jeftinog uređaja svaki građanin može otkriti bubice koje su ugrađene u njegovom stanu, autu, ili bilo kom objektu”, objašnjava Monitorov policijski izvor.
Detektor prisluškivača se može nositi u džepu. Na prisustvo prislušnih uređaja reaguje svjetlošću, zvukom ili vibriranjem. Najpoznatiji detektor prisluškivača, pored onih njemačke proizvodnje, je engleski šild 5000 i protektor 1309.
„Mobilni telefoni se prisluškuju putem softvera, blutota ili centrale. Poznato je da se mogu prisluškivati i kada nijesu aktivni”, kaže policijski izvor.
On objašnjava i da postoji uređaj koji se zove digitalni snimač glasa i telefonskih aparata. Ovaj snimač govora je jednostavan i ima funkciju uključenja na aktivaciju glasa i tajmer podešavanja željenog vremenskog snimanja glasa. Može snimiti šapat i do deset metara, s čistom reprodukcijom snimka.
„Digitalni snimač glasa može biti u olovci ili upaljaču, tamo gdje najmanje razmišljate da bi vas neko mogao prisluškivati. Baterija mu traje čak trideset dana. To znači da vas neko može slušati i snimati šta pričate trideset dana od kada dođete u posjed olovke ili upaljača. Ili da se tim ‘običnim’ upaljačem i olovkom, neprimjetno sa kafanskog stola može slušati i snimati razgovor u čitavoj kafani. Osim policije, svaki kriminalac može biti u posjedu takvog uređaja”, objašnjava naš izvor.
Jedan od kriminalcima lako pristupačnih uređaja je „buba za uho” oznake SE-12 CK. Riječ je o bežičnoj mikro slušalici za uho. „Čemu može poslužiti ovaj uređaj? Kriminalci pomoću njega mogu hvatati nevidljivu komunikaciju radio uređaja i radio stanica. Skoro je neprimjetna, veličine tri do pet milimetara. Na ovaj način kriminalci, recimo, mogu kontrolisati policijsku radio komunikaciju. Ovaj mali uređaj je snage čak devedeset decibela”, objašnjava policijski izvor.
Postoje i uređaji koji se zovu „špijunski USB stikovi”, kao što je „napredni čitač SIM kartice”. I ovaj uređaj se može kupiti za svega sto eura. S njim može da se očita sva kartica s nekog telefona, svi razgovori i SMS poruke, i to bez vađenja kartice iz telefona. Domet ovog uređaja je čak do 790 kilometara.
Među uređaje kojih se treba plašiti spada i stik za prikupljanje „on line” razgovora na daljini do 696 kilometara, zatim mini diktafoni u obliku olovke SXD1001, memorije 256 megabajta, težine svega jedan gram i trajanja osam sati snimka. Tu je i diktafon u obliku ženskog sata 6X211, koji služi za prisluškivanje razgovora u dometu od 15 do dvadeset metara. Naš izvor objašnjava da se za mjesto koje je unaprijed određeno koristi skriveni mikrofoni koji imaju mikro radioodašiljač.
„Tako je slušan Vuk Drašković”, podsjeća naš izvor.
Kada se razgovor odvija na otvorenom, nepristupačnom mjestu, onda se za prisluškivanje koriste specijalni prijemnici u vidu usmjerenih mikrofona ili mikrofoni sa skupljačem zvučnih talasa.
„I u jednom i u drugom slučaju čovjek usmjerava uređaj prema mjestu razgovora. Domet je pedeset do šezdeset metara. To znači da se sa ulice može slušati bilo koji stan ili kuća”, kaže naš izvor.
On upozorava da postoje i magnetofoni u obliku cigareta, zatim kravate sa mikrofonom, sa kojim je moguće snimanje s daljine od deset do dvadeset metara.
„Sve ovo može nabaviti bilo ko, pa i kriminalci, za vrlo male pare”, kaže izvor iz policije.
No osim jaguara, kobre ili uređaja koje posjeduju vojne i civilne obavještajne agencije u regionu, svi ovi ostali uređaji su „sitni”. Prema riječima našeg izvora, strane obavještajne agencije, kao što su britanska MI6, njemačka BND i američka CIA, stanje na Balkanu prate preko satelita.
Monitor je pisao o tome da se satelitskim putem mogu pratiti i švercerski kamioni i napraviti snimak čak i registarskih oznaka na vozilu. Ove agencije putem satelita mogu da prate i telefonske razgovore kriminalaca.
„Tako, na primjer, CIA podatke iz satelita dostavlja operativnim bazama u Albaniji (Tirana) i Italiji (Aviano), koji se kasnije prosljeđuju po sektorima i bazama. Kriminalci pred ovim tehnikama ne mogu uteći”, kaže Monitorov izvor iz crnogorske policije.
Tufik SOFTIĆ