Povežite se sa nama

OKO NAS

JOŠ JEDAN PRONALAZAK ZORANA ILINČIĆA: Genije iz Kolašina

Objavljeno prije

na

Za svoj najnoviji izum mašinski inženjer i pronalazač Zoran Ilinčić, kaže da će uštedjeti potrošnju goriva kod aviona za 15 -17 odsto. Suština pronalaska, koji se zove ,,uzdužno krilo letjelice”, u tome je da se na ,,pogodan način iskoristi energija gasova koji izlaze iz mlaznog motora aviona”. Ta energija, kaže pronalazač za Monitor, u dosadašnjim konstrukcijama bila je izgubljena.

,,”Gasovi, koji izlaze iz motora, imaju bar tri puta veću brzinu od brzine aviona. Pogodnim dodatkom, koji sam ja nazvao uzdužno krilo aviona, stvaraju se različiti pritisci s različitih strana tog krila, što na njemu stvara silu. Sve to uslovljava povećanje uzgona bez dodatne potrošnje goriva. Taj izum plod je mog razmišljanja kako iskorititi energiju gasova, koja je do sada bila bacana”, tvrdi Ilinčić.

Prema njegovim riječima, uređaj bi bio vrlo jeftin za izradu i ugradnju na avion, a cijena toga dodatka bila bi manja od jednog procenta cijene motora. Ukoliko uzdužno krilo letjelice bude prepoznato kod proizvođača aviona, kaže kolašinski pronalazač, imaće ogromne koristi, koju do sada nije bilo moguće postići.

,,Najveći efekat bio bi kod većih, ali mogli bi ga koristiti i manji avioni, po pravilu mlazni. Najveću primjenu mogao bi imati kod boinga. Boing je, svojevremeno, smanjio potrošnju za dva procenta i to je tada bila svojevrsna tehnička senzacija. Zamislite šta bi, ukoliko uspijem da doprem do ključnih mjesta kako bih predstavio svoj pronalazak, on donio avio- industriji.”

Ilinčić zna da mu sada tek predstoji bitka da svojim izumom skrene pažnju naučne javnosti i proizvođača aviona. To je oduvijek bili najteže. Poslao je mejlove na adrese kompanija Boing i Airbus i do detalja opisao svoj pronalazak i njegove prednosti. Još nema odgovora. Svjestan je, kaže, da vodeći svjetski proizvođač aviona i aeronautičke opreme, kao što je Boing, dnevno primaju na hiljade sličnih pisama, pa im nije lako napraviti selekciju.

,,Ipak, vjerujem da vrhunski ljudi odmah prepoznaju vrhunski rad. Vrlo je bitno što moj uređaj ne bi pravio smetnje u kretanju aviona. Računam i da su ulaganja u njegovu primjenu minimalna, ukoliko se uzme u obzir da, recimo, za avion airbus 320 motor košta 20 milona eura, a težak je 2.366 kilograma. Moj izum bio bi težak svega stotinjak kilograma, cijena bi bila zanemarljiva, a povećao bi nosivost aviona”, objašanjava ovaj Kolašinac.

Navikao je na nevjericu kada priča o svojim izumima, i kod stručnjaka i kod laika. Tako ga je nedavno jedan sagovornik pitao kako to da se tog uređaja niko dosad nije dosjetio. S podozrenjem se gleda, kaže Ilinčić, i na činjenicu da je neko iz male Crne Gore i malog Kolašina u stanju da izumi uređaj koji bi napravio bitan pomak u velikim svjetskim avio-kompanijama.

,,Navikao sam na to i nije mi previše bitno. Nemam komplekse, znam koliko znam i koliko mogu. Međutim, to može da bude ogromna prepreka u valorizaciji onog u šta sam uložio trud.”

Ilinčić je do sada konstruisao 100 mašina, koje već imaju primjenu, Nastojaće, kako kaže, da stigne u junu na Sajam aeronautike u Moskvi. Tamo će biti u prilici da, rame uz rame sa kolegama iz svijeta, predstavi plod svog višedecenijskog naučnog rada.

,,Pokušaću tamo da predstavim ,,uzdužno krilo letjelice”. Sve to, naravno, ukoliko obezbijedim novac za put. To je značajan sajam, održava se jedne godine u Moskvi, a naredne u Parizu. To predstavljanje mi je važno, jer je to način i da me zapaze s onih adresa kojima bi najviše koristio moj izum. Optimista sam, jer je riječ o izuzetno malim ulaganjima, a izuzetno važnom efektu. Znam da ću naći put za njegovu primjenu”, tvrdi Ilinčić.

Ovaj Kolašinac do sada je imao preko 100 patentnih prijava i dobio 17 patenata. Tokom minule dvije godine dobio je osam internacionalnih priznanja u Ženevi, Temišvaru, Novom Sadu…

Pored izuma za avion, ponosan je i na uređaj koji obezbjeđuje ravnomjerno kretanje broda po talasima, bez spuštanja i dizanja prednjeg dijela.

Neki od Ilinčićevih izuma koriste se u Japanu, Kini, Italijii, Sloveniji, dok mnogi čekaju pravo priznanje i primjenu. Ukoliko jedna njegova inovacija koja se tiče auto-industrije zaživi, siguran je Ilinčić, od tog prihoda moći će da se izdržava „pola Kolašina”.

U izume na koje je ponosan, ubraja prvi svoj pronalazak – elektrolančanik za pogon bicikala, koji se, kako tvrdi, koristi u pet kineskih i jednoj japanskoj fabrici. Na širu primjenu i šire priznanje čeka i model amortizera zemljotresa. Ilinčić tvrdi da taj uređaj štiti zgradu od oštećenja i pri pomjeranju tla do 11 stepeni Merkalijeve skale. Uz to je, kako kaže, mehanički, pa za razliku od onih sofisticiranih koji se sada koriste u svijetu, ima mnogo duži rok trajanja, a i radi bez napajanja strujom. Da bi ga plasirao potrebno je mnogo novaca. Tako je i s ,,alarmom za zemljotres”.

Ilinčić je izumio vjetrogenarator za urbane sredine i on se već koristi na jednoj hali u kolašinskom naselju Bakovići. Brojni su njegovi izumi i iz oblasti građevinarstva, a najnoviji će, kako kaže, omogućiti uštedu energije u objektima i do dvanaest puta.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo