Od toga da li će Ministarstvo finansija dati saglasnost da se Opština zaduži za sedam miliona eura, zavisi mnogo toga. Novim zaduženjem planira se izmirenje starih dugova, ali i plate zaposlenih u lokalnoj upravi, koji od oktobra prošle godine nijesu primili ni centa. Dio bi pošao za skidanje blokade s opštinskog računa.
Sve je vjerovatnije, ukoliko ne bude kredita, ugrožena je i stabilnost nove vladajuće koalicije koju čine DF, SNP i SDP. Oni su krajem marta dali sagalasnost izvršnoj vlasti da se zaduži, što je iz opozicije, odnosno predstavnika bivše vlasti okarakterisano kao čin koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima.
Odluka o budžetu koja je, takođe, usvojena bez podrške opozicije, tvrde u DPS-u i Grupi birača (GB), neustavna je. Zbog toga će njihovi odbornički klubovi tražiti da Ustavni sud ocijeni usaglašenost tog akta sa zakonom.
Izvršna vlast je po njima bila dužna da uz prijedlog odluke o budžetu, lokalnom parlamentu dostavi i planirani pregled prihoda i rashoda za naredne tri godine, kao i pregled višegodišnjih ugovorenih obaveza i investicionih programa. Iz GB su naveli da nije dostavljeno ni mišljenje Ministarstva finansija.
Briga DPS i GB za zakonitost odluka donesenih u kolašinskoj SO skorijeg je datuma. To je s druge strane svakako jedan od načina da se prolongira ili osujeti podizanje kredita, bez kojeg se, kakako je nedavno kazala predsjednica Opštine Željka Vuksanović, može ,,staviti ključ u kolašinsku Opštinu”.
Predstavnici vladajuće koalicije još nijesu međutim saopštili šta će raditi ukoliko im Ministarstvo finansija ne odobri kredit. Ne zna se kako će u tom slučaju biti izmirene zaostale zarade za zaposlene u lokalnoj upravi, ali i kako će se sprovoditi sistematizacija. DPS i GB , očigledno, sve će učiniti da se završi baš u tom ćorskokaku.
DPS i GB se nijesu mnogo trudili da objasne građanima na šta su potrošeni miloni koje se Opština zadužila dok su oni vladali i zbog čega nijesu redovno vraćani krediti, čije kamate sada dodatno opterećuju ionako praznu opštinsku kasu.
Bivši gradonačelnik Mileta Bulatović je kazao novinarima, dok je bio na funkciji prvog čovjeka grada da je podigao kredit u ukupnom iznosu od ,,samo 1,2 milona eura.”
,,Iz pregleda zaduženja, koje je sastavio Sekretarijat za finansije vidi se da je ukupni kreditni dug Opštine 3,146 milona eura. Od toga sam ja kao predsjednik Opštine zadužio 421.348 eura za izgradnju stambene zgrade. Taj kredit ima rok vraćanja 20 godina. Za vrijeme mojeg mandata podignut je i drugi kredit od 800.000 eura, a rok vraćanja je 10 godina. Taj novac je iskorišten za uređenje gornjeg i donjeg trga i glavne ulice koja ih spaja, sve do hotela Bjanka, kazao je ove sedmice Bulatović novinarima.
Prema podacima kolašinskog Sekretarijata za finansije, neizmirene obaveze
Opštine u decembru prošle godine iznosile su 4,35 milona eura. Od toga, više od polovine su obaveze za tekuće rashode i to 2,75 miliona, odnosno 1,45 miliona eura po osnovu obaveza za bruto zarade i doprinose na teret poslodavca. Obaveze za ostala lična primanja su 140.280 , dok se čak 1,16 milona eura odnosi na ostale tekuće rashode. Takođe, Opština Kolašin duguje po osnovu obaveza za transfere institucijama, pojedincima i NVO sektoru 109.556 eura. Obaveze po osnovu kapitalnih izdataka iznose 288.838 eura a po osnovu kreditnih zaduženja uključujući glavnice i kamate su čak 1,20 miliona eura.
Opština ima ukupno šest dugoročnih kredita, čiji je ukupan iznos na kraju prošle godine bio 3,30 milona eura. Iznos kratkoročnih kredita je blizu 65.000 eura. Zanimljivo je da su neki od tih kredita podizani u vrijeme kad je u Kolašinu još na snazi bio investicioni bum, to jest dok su se prodavale ogromne površine opštinskog zemljišta. Ni tu činjenicu iz sadašnje opozicije ne objašnjavaju. Takođe, nikada nijesu ni saopštili koliko je prodajom zemljišta lokalna uprava zaradila.
,,Prema evidenciji kreditnih zaduženja, u decembru 2008. godine podignut je kredit od 320.000 eura kod CKB banke, koji je služio za obrtna sredstva. Ugovoreni rok otplate je bio pet godina. A ipak dug za taj kredit na kraju prošle godine bio je čak 206.833 eura. Tokom 2011. godine Opština se zadužila čak tri puta i to u maju, novembru i decembru. Ta tri kredita, u ukupnom iznosu od oko 2,11 milona eura, bili su namijenjeni za konsolidaciju finansija – navode u Sekretarijatu za finansije.
Neizmirene obaveze za ta tri kredita sada su oko 1,8 miliona eura. Naredne godine Opština se zadužila dva puta, u ukupnom iznosu od 1,34 milona eura. Tek naznatan dio je vraćen, pa se sada i po osnovu ta dva zaduženja duguje 1, 2 milona eura. U decembru 2013. godine lokalna uprava je uzela još jedan kredit na 12 mjeseci u iznosu od 70.000 eura. Ponovo je namjena bila izmirenje zaostalih zarada za zaposlene. Ni taj kredit nije vraćen kako je ugovorom definisano, već je u decembru 2014. godine kad je trebalo da bude otplaćen, stanje duga bilo 64.394 eura.
U Sekretarijatu za finansije naglašavaju da se nedavno saopšteni podaci o zaduženju odnose samo na kreditna zaduženja i obaveze prema zaposlenima. Ostali dugovi su, takođe, mililonski, a njihov konačan iznos se ne zna. Svakodnevno u Opštinu se javi neki novi povjerilac, a za većinu tih obaveza nema dokumentacije.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ