Oko 200 radnika Duvanskog kombinata Podgorica (DKP), firme u bankrotu, proizvodi kleopatru, cigarete Eastern Company iz Egipta. Naručilac posla za DKP je FZE Liberty, navodno iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE). Sumnja se da se radi o organizovanom kriminalnom poduhvatu. Farag Murad, jedan od šefova Eastern Company, za Dan je kazao da nijednom fizičkom ili pravnom licu, uključujući FZE Liberty ili DKP-e, nijesu odobrili poslovanje sa zaštićenim znakom kleopatra. Šokiran je informacijom da se njihov brend nadivlje proizvodi.
Članstvo Crne Gore u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji podrazumijeva poštovanje robnih marki i žigova. DKP je u većinskom državnom vlasništvu: Investiciono-razvojni fond, Republički fond PIO i Zavod za zapošljavanje ukupno imaju preko 52 odsto akcija, a izvoz kleopatre podrazumijeva izdavanje dozvola i nadzor cjelokupnog postupka od strane vladinih organa. To mogu biti odlučujući podaci ukoliko Eastern Company ostvari prijetnju da će podnijeti „tužbu protiv odgovornih”.
Egipatska kompanija je ozbiljan igrač u međunarodnom prometu cigareta i referencirana je na neke od najpoznatijih globalnih berzi. Dođe li do suđenja za falsifikovanje kleopatre, i taj ceh bismo mogli platiti svi mi – poreski obveznici.
Jedno od glavnih misterija je: ko stoji iza FZE Liberty?
Agencija za duvan, nadležna za izdavanje odobranja za djelatnosti uvoza i izvoza duvana, obrađenog duvana i duvanskih proizvoda u Crnoj Gori, nema u svojim registrima FZE Liberty. Na drugoj strani, DKP je prijavio osam marki duvanskih proizvoda, ali među njima nije kleopatra.
Provjerom privrednih evidencija UAR-a, domaći mediji su utvrdili da je FZE Liberty fantomska firma; identifikovana su dva pravna lica sličnog naziva, za građevinarstvo i trgovinu metalom, ali nijedno za promet duvana ili duvanskih proizvoda.
Resor Tarzana Miloševića, Ministarstvo poljoprivrede generalno ima nadležnost za regulisanje poslova sa duvanom. Tvrde da „ne ulazimo u legitimnost postojanja firme koja je naš značajan naručilac i redovan platiša” i da je za njih „legitimna dokumentacija koja nam je dostavljena”. Iz DKP-a se drže istog diskursa. Izvršni direktor DKP-a Slavoljub Vukašinović kaže da im je iz FZE Liberty pokazana licenca za proizvodnju kleopatre.
Prema službenoj verziji, 19. novembra 2010. je potpisan ugovor o poslovnoj saradnji DKP-a i FZE Liberty. Narednog mjeseca je DKP-u uplaćeno 115.000 eura za nabavku pogona „tvrde pakerice” radi proizvodnje 85 tona cigareta mjesečno. Potom je uplaćen avans, 50 odsto za naručenu količinu, ali tačna suma nije precizirana. Januara 2011. je završen remont za proizvodnju kleopatre.
Do novembra prošle godine naručena količina ovih cigareta je iz Luke Bar eksportovana „u sjevernu Afriku” (direktor Vukašinović) i-ili „u Ujedinjene Arapske Emirate” (ministar Milošević).
U koju tačno zemlju plovi kleopatra iz DKP-a? Pokušali smo doznati u Upravi carina, koja je u obavezi posjedovanja deklaracije o krajnjoj destinaciji cigareta. Odgovor nijesmo dobili do zaključenja ovoga teksta.
Na drugoj strani, Monstat je na osnovu carinskih protokola utvrdio da je crnogorski izvoz duvana 2011. bio simboličan, što dovodi u sumnju tvrdnje da je i prva faza poslovanja FZE Liberty i DKP-a bila regularna.
U junu je nastavljeno sa kleopatrom. DKP angažuje svoje radnike čak u tri smjene. Neki od njih su, tokom ranijih protestnih okupljanja, javno saopštavali: „Dobri smo im bili dok smo lovćen pakovali u kutije marlbora. Svi su se grebali o nas i primali plate. I po 36 sati smo radili bez prestanka”.
Sada neimenovani Grk ili Arapin ispred FZE Liberty „kontroliše kvalitet” u DKP-u. „Proces proizvodnje, kao ovlašćeni predstavnik kupca, pratio je predstavnik našeg uvaženog klijenta”, saopštio je Vukašinović iz DKP-a. Poslovne objekte DKP-a zaposjelo je „privatno obezbjeđenje”.
Čitava operacija sa kleopatrom bila bi nezamisliva da prethodno Vlada Igora Lukšića, očigledno specijalno za FZE Liberty, nije inicirala Zakon o dopuni Zakona o akcizama koji je 24. maja „po skraćenom postupku” usvojen u Skupštini. Konkretni predlagač i obrazlagač bio je ministar finansija Milorad Katnić.
Dopisan je novi paragraf da „duvanski proizvodi koji se izvoze ne moraju biti obilježeni posebnom izvoznom markicom, pod uslovom da zakonom države uvoznice nije propisana obaveza da se duvanski proizvodi obilježavaju akciznom markicom”.
Katnić je na osnovu te promjene 4. jula donio Pravilnik, kojim je „pojasnio” postupak izvoza duvanskih proizvoda koji nijesu obilježeni posebnom izvoznom markicom. FZE Liberty eskportuje kleopatru iz DKP-a bez akciza ako te cigarete „prati odgovarajuća potvrda nadležnog organa zemlje uvoznice kojom se dokazuje nepostojanje obaveze obilježavanja tih proizvoda posebnom izvoznom markicom”.
Nebojša Medojević, koji je 1990-ih bio stručni konsultant DKP-a, je u povodu afere kleopatra kazao: „Onaj ko uspije da proizvede neku cigaretu, a da na nju ne plati akcizu i dažbine, zna da se radi o ogromnom novcu koji se uglavnom, u gotovini, sliva u džepove ljudi bliskih vlasti ili bezbjednosnom sektoru”.
Izvršni direktor DKP-a Slavoljub Vukašinović je još u periodu prije sklapanja ugovora sa FZE Liberty bio u saznanju da se, čak i uz tada obavezne akcizne markice zemalja u koje se navodno izvoze cigarete, ne može garantovati zakonski čist posao. Sada je to sa Katnićevom „odgovarajućom potvrdom” još manje moguće.
Sektor poreskog i carinskog sistema Ministarstva finansija je 14. septembra 2009, ministar bio Igor Lukšić, dostavilo pismeni odgovor Vukašinoviću na njegovo pitanje da li akcizni proizvodi, namijenjeni izvozu, moraju imati akciznu markicu zemlje kojoj su namijenjeni?
Poenta je da je Vukašinović svoju zapitanost obrazložio i sada aktuelnim problemom: „Suštinski, izvoznik i nije uvijek u stanju da ima uvid u krajnju destinaciju, pošto se uvijek može napraviti prenapućenje upućene izvezene robe”.
U julu je Ministarstvo finansija saopštilo da DKP u prvoj polovini tekuće godine nije kod Poreske uprave podnio zahtjev za trebovanje akciznih markica. Propisana crnogorska akcizna markica za obilježavanje duvanskih proizvoda koji se izvoze, a za koje ino-dobavljač nije dostavio akcizne markice, crvene je boje i ima slovnu oznaku E. Kako FZE Liberty ili DKP sada ne lijepe te markice, državni budžet je uskraćen za višemilionske prihode.
Prema crnogorskim propisima, specifična akciza na cigarete iznosi 15 eura za 1.000 komada a proporcionalna akciza 36 odsto od njihove maloprodajne cijene. No, treba uzeti u obzir i direktive Savjeta EU 92/79/ EEC i 92/80/EEC koje normiraju najniže akcize za cigarete na 64 eura po kilogramu. Tarzan Milošević i DKP su objavili da je izvezeno 124 tona kleopatre. Po poreskoj računici na bazi EU direktiva, oslobađanjem od akcizne obaveze, državni budžet je na kleopatri „zakinut” za 7,93 miliona eura.
Eskiviranje evropskih strandarda nas dovodi do Milana Roćena, eks ministra. Naime, i on je učestvovao u proceduri izmjene Zakona o akcizama, kojima su stvoreni juristički uslovi da se za kleopatru ne plaćaju akcize.
Dopisom Ministarstvu finansija od 20. aprila, Roćen je pismeno izvijestio Milorada Katnića, odnosno Ministarstvo finansija, o saglasnosti Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija „s izjavom obrađivača popisa da ne postoje odgovarajući propisi Evropske unije s kojima je potrebno obezbijediti usklađenost”.
Sa Roćenom uvijek idu i podozrenja da je uključen i širi korporativni interes. Prema nezvaničnim informacijama Dana „iz više izvora”, u posao sa kleopatrom „uključen je i crnogorski biznismen Ranko Ubović, inače vlasnik lokala Grand”. Roćen je prijatelj i navodno poslovni ortak sa Ubovićem.
Donedavni šef diplomatije je bio pretpostavljeni jednom drugom svom prijatelju – Aleksandru Erakoviću, ambasadoru Crne Gore u UAE-u. Eraković je prethodno bio savjetnik za odnose sa javnošću u posljednjem premijerskom mandatu Mila Đukanovića.
Roćen je za Erakovića, pripremajući ga za ambasadora, novinarima svojevremeno kazao da je „skoro uobičajena praksa da se, takvi kadrovi šalju, u diplomatske vode”.
Vladajuća familija UAE-a pokazivala je krajem 2000-ih interes za kupovinu zemljišta u Ulcinju: ogromnih parcela Eurofonda, vlasništvo Veselina Barovića, veterana duvanskog biznisa.
Ambasador Eraković je početkom 2002. napravio „pokajnički” intervju Srećka Kestnera za Vijesti, kojim su javno zakopane ratne sjekire sa Milom Đukanovićem, njegovim prijateljem Stankom Subotićem i družinom.
Kestner je 2005. osnovao Walford Tobacco Company (WTC), sa sjedištem u UAE-u. Njegov WTC je službeno drugi po veličini (re)eksporter duvana iz UAE-a. Objavili smo da je imao „radnju” u Tunisu, trgovao po Bliskom istoku – a tamo je egipatska kleopatra broj jedan cigareta.
I sve tako dok ga 31. jula u BiH nijesu uhapsili. Baš tada se zahuktavalo sa kleopatrom. Koincidencije?
Vladimir JOVANOVIĆ