Beskonačna je domišljatost poslodavaca u ovoj zemlji kada je riječ o gaženju prava radnika, načinima da se izbjegnu ili u besmisao pretvore zakonske obaveze. Svega ima u tom blatu: lopovluka, bekrupuloznosti, prevaranTstva, podlosti. Poštenje, humanost i poštovanje isplivaju tako rijetko da izgledaju nevjerovatno.
Dok smo ranije imali raspisivanje konkursa u kojima je falila samo fotografija ,,odgovarajućeg” kandidata, nova je moda da se raspisuju konkursi koji traju dan. Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš.
Ovih dana je Agencija za sprječavanje korupcije objavila kako je pokrenula deset postupaka zbog oglašavanja slobodnih radnih mjesta za vrijeme vikenda i tokom državnog praznika.
,,Agencija je po službenoj dužnosti, u cilju utvrđivanja činjenica, pokrenula deset postupaka koji se odnose na sumnju u postojanje ugrožavanja javnog interesa, a koji se tiču oglašavanja slobodnih radnih mjesta za vrijeme vikenda u trajanju od jednog dana i za vrijeme državnog praznika, koji su objavljeni 20. maja”, precizirali su u saopštenju. Bio je to, valjda, poklon nekome za Dan nezavisnosti.
Fakat da je deset jednodnevnih oglasa objavljeno u samo jednom danu govori o tome da je ovakav pristup kadrovskoj politici postao ozbiljan trend.
Postupci se odnose na javna preduzeća, javne ustanove i pravna lica čiji je većinski vlasnik ili osnivač država, odnosno opština. ,,To su Mediteran Reklame – Budva, Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica, Centar za kulturu Tivat, Agencija za izgradnju i razvoj Herceg Novog, Institut Simo Milošević – Igalo, Dom zdravlja Cetinje, Parking servis Budva, Vodovod i kanalizacija Tivat, Radio – difuzni centar i Vodovod i kanalizacija Bar.”
Agencja je zaključila da, zbog zakonskog nedefinisanja vremenskog trajanja oglasa, može doći do diskriminacije kandidata kroz ograničenje pristupa tržištu rada i podsticanja neravnopravnog položaja kandidata na tržištu rada, što može dovesti do zloupotrebe zakona i moguće korupcije.
Vesko Pejak, koordinator partije Alternativa Crna Gora, koja se redovno bavi ovakvim problemima, ocjenjuje u izjavi za Monitor da postupci koje je pokrenula Agencija za sprečavanje korupcije neće dati nikakve rezultate. ,,Najveći domet tih postupaka je da se pomenuti konkursi ponište. Niko neće snositi odgovornost za te oglase ‘na jedan dan’, iako smo svi svjesni da se time državi nanosi ozbiljna šteta”.
Pejak smatra da je gotovo sigurno da se na konkurs koji traje jedan dan neće javiti najbolji kandidati koje ova zemlja ima, već onaj za koga je to mjesto ,,namješteno”. Po njegovom mišljenju, čak i ako se na stranu stavi to što je riječ o političkom zapošljavanju, ostaje ozbiljan problem: ,,Ako posao ne dobije najbolji kandidat koji postoji, to znači da se naša javna uprava puni kandidatima koji nijesu baš najpametniji i najbolji. Punimo državnu upravu poslušnima, a ne pametnima”.
Privatna preduzeća nijesu više obavezna da objavljuju oglase. U Alternativi kažu da je država trebala da obaveže preduzeća da objavljuju oglase kako bi imala jasan uvid u broj radnika svakog preduzeća. ,,Sada poslodavci prijavljuju po 2-3 radnika, a imaju bar 4-5 puta više zaposlenih. Država kao da radi na tome da ništa ne uradi.”
Prastara je priča da za ljude koji rade kod privatnika ne važe propisi o trajanju radnog vremena, slobodnim danima i državnim praznicima.
Unija slobodnih sindikata objavila je, pozivajući se na izvještaje aktivista sa terena, da je za vrijeme prvomajskih i praznika državnosti radilo preko 80 odsto svih trgovačkih radnji na teritoriji Crne Gore.
,,Pitanje je koliko će, od ovih 80 odsto naših kolega koji su radili, biti nagrađeno uvećanjem zarade 150 odsto. Mi taj podatak ne možemo dobiti od Inspekcije rada”, rekao je Slobodan Savović, predsjednik Gradskog odbora Sindikata prosvjete Podgorica.
Čuvena je i priča o neplaćenom prekovremenom radu. Zakon o radu propisuje da radnik mora imati jedan slobodan dan svake nedjelje. ,,To niko ne poštuje, 50.000 radnika u Crnoj Gori radi bez ijednog slobodnog dana. Prednjače megamarketi, građevinska preduzeća, butici… Zato je Alternativa predložila da niko, osim preduzeća koja moraju imati kontinuiran proces rada, ne radi nedjeljom.” Njihovu peticiju Neradna nedjelja do sada je na internetu potpisalo oko 2.500 ljudi. Cilj im je da skupe 6.000 potpisa da bi Vladi predložili zakon kojim bi rad nedjeljom bio zabranjen.
Alternativa takođe predlaže da vlasnici preduzeća ličnom imovinom garantuju za obaveze radnicima koji rade za njih. Do sada su mnoge sporove na Sudu radnici dobili, ali nijesu mogli da naplate potraživanja. ,,Kada vidi da će morati da isplati radnike, vlasnik obično ugasi preduzeće i pod sličnim imenom registruje novo pravno lice. Ono ne duguje radnicima ništa. Ovako vlasnik može u nedogled da zloupotrebljava radnike i njihova prava. Ako bi zakonski uveli da svojom ličnom imovinom garantuje obaveze prema radnicima – mnogo bi više pazili kako se prema njma odnose”, kaže Vesko Pejak.
U Alternativi kažu da im se radnici često javljaju tražeći pomoć, ali da na jedan problem u kojem, najčešće pravnim savjetom, mogu da pomognu, dođu dva u kojima ne mogu.
,,Poslodavci sve više zloupotrebljavaju svoj položaj, ali je mnogo veći problem to što radnici ne znaju svoja prava. Mi smo imali prijavu protiv megamarketa Laković HD za neuplaćene doprinose za 2015/2016. godinu i od Poreske nam je stigao odgovor da je ‘to tajna i da nam ne mogu izaći u susret’. Tražili su da im mi damo primjer za neuplaćene poreze. Naravno da to nijesmo uradili jer bismo tako otkrili izvore naših informacija. Poznato je da ti ‘izvori’ brzo dobiju otkaz. S druge strane, megamarket bi dobio neku simboličnu kaznu”, kaže Pejak. On objašnjava da se kao najbolji način da se dođe do pravde pokazuju anonimne prijave radnika.
,,Prije pola godine smo serijom prijava uspjeli da ‘ubijedimo’ lanac kozmetičkih salona DAMA da svojim radnicima omoguće jedan slobodan dan nedjeljno. Omogućili su radnicama i odmor od 20 dana godišnje. Sve to smo uspjeli jer su radnice sarađivale sa nama i anonimno nam prijavljivale neregularnosti”, kažu u Alternativi. Ocjenjuju da ovakvim rješenjima na kvalitetu dobija i firma, jer je zadovoljan radnik – najbolji radnik. ,,Nepoštovanje radnika i njihovih prava dovodi do neproduktivnosti i loše radne discipline. Naš savjet za radnike je da skupljajtu materijane dokaze kršenja prava koja imaju. Priča mnogo ne pomaže, ali zato dokazi pomažu. Svaki radnik može da nam se obrati i da brzo dobije reakciju Alternative.”
Novi Zakon o radu koji se priprema je reakcija na zahtjeve MMF-a da se otpušti dio radnika u javnim preduzećima i ustanovama (škole, bolnice, Policija, Vojska, Opštine…). Poslodavcima će se dati mnogo veća prava, tako da će u naredne 2-3 godine oko 20 odsto radnika izgubiti posao u javnim ustanovama. To je svaki peti radnik! U suštini ovaj Zakon će najviše pogoditi one koji podržavaju ovu vlast a koji su do posla došli zahvaljujući ,,vezama” koje imaju. Već sada se može reći da novi Zakon o radu neće valjati, da će biti donešen pod pritiskom. Ako se on izglasa, nijedan radnik u Crnoj Gori neće spavati mirno. Neće biti važno ko je koja partija, jer će taj zakon pogoditi sve zaposlene u Crnoj Gori.
Ne bojte se, dobro biti neće, davno je rečeno. Radi se na novom zakonu o radu. Veoma predano poslodavci postojeći zakon predstavljaju kao ,,biznis barijeru”. Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković najavio je da će, ukoliko sa socijalnim partnerima ne postigne konsenzus, ,,lobirati u javnosti i u parlamentu kako bi buduće zakonsko rješenje bilo razumno i u interesu zaposlenih”. Mrka je kapa lobiranju spram jednoumne Skupštine koja će o zakonu konačno odlučiti.
Istraživanje Obrasci diskriminacije u Crnoj Gori, Centra za demokratiju i ljudska prava objavljeno prošle sedmice pokazuje da svaki drugi građanin Crne Gore smatra da je diskriminisan u oblasti zapošljavanja. Najčešće po kriterijumu političke pripadnosti – 69,1 odsto. Odokativno, izgleda prilično precizno. Taman negdje trećina ljudi u Crnoj Gori od DPS-a i sa DPS-om dobro živi.
I tu se krug zatvara. Institucije su nam ukrasne, nema radničkih prava, slabo ima pravde i biće je još manje.
Miloš BAKIĆ