Povežite se sa nama

DRUŠTVO

KO KRADE ŠUMU U NACIONALNOM PARKU: Provjerene metode podmetanja

Objavljeno prije

na

Direktor Nacionalnog parka Prokletije Enes Drešković optužio je predsjednika Opštinskog odbora DPS-a u Plavu Husniju Šabovića da stoji iza krivičnih prijava koje su podnesene protiv njega. Šabović te optužbe odbacuje i tvrdi da Drešković pokušava da utiče na istragu koja još nije završena.

Drešković je najavio da će zbog „sve učestalijih napada šumarske mafije biti prinuđen da zatraži zaštitu Osnovnog državnog tužilaštva, Vrhovnog državnog tužilašta, ministra policije i direktora Uprave za šume Pljevlja”.

On tvrdi da je ,,šumarska mafija u Crnoj Gori, pa i u Plavu, vrlo dobro organizovana s duboko političkim kontaktima da bi joj mogla pozavidjeti i italijanska Koza nostra”, zbog čega je veoma zabrinut i strahuje od podmetanja.

,,Svaka moja godina rada u Nacionalnom parku Prokletije završavala se krivičnim prijavama podnesenim od anonimnih lica, mada sam ja uvijek bio siguran ko stoji iza njih. Do sada sam ove krivične prijave shvatao kao odličnu priliku da se njihovom neosnovanošću dokaže moj zakonit rad”, priča Drešković za Monitor.

Direktor NP Prokletije kaže da ga najnoviji pokušaj diskreditacije navodi na osnovanu sumnju da šumarski lobi na čelu s predsjednikom OO DPS-a ima uticaja na dio nadležnih državnih organa i institucija.

,,Moje sumnje su potkrijepljene činjenicom da je prije nekoliko dana Husnija Šabović sa svojim službenicima i službenim vozilom Uprave za šume Pljevlja PJ Plav,  bez mog znanja na teritoriji Nacionalnog parka organizovao nekakvu akciju tajnog prikupljanja dokaza, a da o tome niti ja lično, niti bilo ko iz preduzeća nije obaviješten”, kaže Drešković.

On je podsjetio da su protiv njega u 2015. godini bile podnešene dvije krivične prijave Specijalnom tužilaštvu za organizovani kriminal zbog navodne zloupotrebe službenog položaja, odnosno pustošenja šuma i štete od trista hiljada eura. Jednu od tih prijava, kaže on, podnijelo je poznato lice, dok je druga anonimna.

,,Iza tih prijava je u toku istrage javno stao Husnija Šabović, i to opet u ulozi vodiča na terenu zajedno s njegovim poslušnicima, koji su pokušali klasično podmetanje na nekoliko lokacija. Nakon skoro dva mjeseca detaljne istrage smatram da nijesu utvrđene nezakonitosti u mojim službenim radnjama na mjestu direktora NP Prokletije”, tvrdi Drešković.

On, međutim, optužuje šefa lokalnog DPS-a da će u nedostatku dokaza zloupotrijebiti državne organe, ,,na način što će raznim nezakonitim radnjama dovesti nadležne inspekcijske službe pred svršen čin”.

,,Ukoliko nadležni budu zainteresovani da me zaštite vrlo rado ću objasniti njihove metode podmetanja koje datiraju više od petnaest godina. Neshvatljivo je da državne organe na terenu po Nacionalnom parku vodi osoba koja kod tih istih organa ima brdo krivičnih prijava, od kojih ga još uvijek čuva imunitet poslanika”, kaže Drešković.

On pita da li je moguće da se u Crnoj Gori dozvoljava podmetanje i proganjanje onih koji čuvaju državnu imovinu, ,,dok se pojedinci s debelim dosijeima kriju iza poslaničkog imuniteta”.

,,Isto tako zbunjen sam načinom rada nadležnih organa te njihovom ekspeditivnošću kada se protiv mene podnesu krivične prijave koje se neviđenom hitrošču procesuiraju, dok Husnijine već godinama kupe prašinu u arhivima nadležnih službi”, kaže Drešković.

Odgovarajući na ove optužbe, Šabović kaže da Drešković pokušava da spriječi državne organe da rade svoj posao, ali da mu to neće uspjeti.

,,Ja bih želio da pitam Dreškovića odakle meni toliki uticaj i da li zna da sam s bilo kim iz državnih organa bio u kontaktu povodom ovog slučaja”, rekao je Šabović za Monitor.

On tvrdi da se u Nacionalnom parku našao po prijavi predsjednika Udruženja vlasnika privatnih šuma Saliha Pejčinovića, koji je prijavio policiji da se u zoni Nacionalnog parka Prokletije sijeku elitna stabla čamovine.

,,To se radi na račun privatnog vlasništva, u srcu Nacionalnog parka u državnoj šumi. Posječeno je pedeset kubnih metara najkvalitetnije šume. Mene su pozvali iz inspekcijske službe i privrednog kriminala da dam jedno službeno lice da im pokaže granice privatnih i državnih šuma u NP. Pošto niko zbog ranijih prijetnji nije smio da ide, ja sam pošao i zatekli smo stanje kao što je navedeno u prijavi”, tvrdi Šabović.

Prema njegovim riječima, direktor NP Prokletije je potom telefonom pozvao veliki broj ljudi pokušavajući da ,,utre tragove”.

,,Očito je da se Drešković uplašio i podigao galamu, obraćajući se državnim organima da ga zaštite, a ja se pitam od koga i od čega. Neka pusti državne organe da rade svoj posao, a ja znam da će se pokazati da nije nevin kao što priča”, kaže Šabović i dodaje da ovo nije prva prijava protiv Dreškovića. Predsjednik OO DPS-a Plav kaže da nije tačna tvrdnja da se krije iza poslaničkog imuniteta.

,,Meni je upravo po nekim izrežiranim procesima Dreškovića i njegove družine skidan imunitet 2006. godine i tada je utvrđeno da nijedan od navoda iz tih prijava nije tačan”, kaže Šabović.

Direktor NP Prokletije odgovara da šumarska mafija kojoj Šabović pripada nema religiju, naciju i partiju i da se rukovodi samo pohlepom i interesom za vlastiti džep.

,,Godinama su uništavali šume u Plavu a niko nije smio da im pomene ime. Ja sam ih konačno istjerao iz Nacionalnog parka i zato sada pokušavaju da mi se osvete. To vam je, poslije droge, najjača mafija u Crnoj Gori. Na osam mjesta su napravili bespravnu sječu, pripisali je meni i prijavili specijalnom tužiocu bez ijednog dokaza. Žele da me istisnu i preuzmu Nacionalni park”, tvrdi Drešković.

On dodaje da ga ohrabruju dešavanja koja sprovodi Specijalno tužilaštvo kada je u pitanju korupcija na visokom nivou u Crnoj Gori i poziva ih da istraže sve sumnjive ugovore, koncesije i zaposlenja u Upravi za šume.

,,Posljednji je trenutak da se sačuvaju šume kao glavni prirodni resurs naše države. Ja ne želim ništa da prejudiciram, ali očekujem da me specijalni tužilac pozove da i ja kažem šta imam. Neko će morati da objasni kako je to Husnija bez mog i znanja mojih radnika izigravao vodiča u Nacionalom parku i kako zloupotrebljava državne organe”, kategoričan je direktor NP Prokletije Enes Drešković.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE ZA 2024.: Napredak protkan kurtoazijom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora  je konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja.  Po izvještaja ambasadora  EU Johana Setlera- čaša je polupuna. Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom

 

 

rije dva dana Evropska komisija (EK) je objavila  izvještaje o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu za članstvo u EU. Očekivano, Crna Gora je najpozitivnije ocijenjena među zemljama kandidatima. U prezentaciji izvještaja, ambasador EU Johan Setler je naglasio da je ovaj izvještaj u odnosu na prethodnu godinu „jasno pozivitniji“ i da je Crna Gora „učvrstila svoju poziciju kao predvodnik pristupanja u EU“. Dobar dio pozitivnog se odnosi na „veliki napredak u oblastima vladavine prava“ tj. poglavljima 23 i 24 i pozitivnom IBAR-u na početku ljeta. Njime je Crna Gora konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja (ukupno 33 u grupama -klasterima). Do sada su samo tri privremeno zatvorena.

Izvještaj ocjenjuje “značajan napredak” u dva poglavlja, “dobar napredak” u šest, “ograničen napredak” je opis za 22 poglavlja, dok su tri “bez napretka”. Pohvaljena je dosadašnja reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i sloboda izražavanja i medija. Setler napominje da je važno izabrati predsjednika Vrhovnog suda, donijeti zakon o finansiranju političkih partija i krenuti u „sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva uključujući i birački spisak, pravo glasa…“. Izvještaj takođe navodi da su „institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade“. Sve u svemu, po ambasadoru Setleru- čaša je polupuna.

Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom. Iako je izabran Sudski savjet, kompletiran Ustavni sud, i došlo do hapšenja velikog broja „krupnih riba“ (isključivo zahvaljujući Europolu i dokazima dobijenim od zapadnih policija) Crna Gora do sada nema ni jedne pravosnažne presude za visoku korupciju i organizovani kriminal. Šanse su da ih neće ni biti još dugo godina gledajući kako se (ne) odvija suđenje bivšoj šefici pravoduđa Vesni Medenici i drugim sličnim kalibrima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

TRAGEDIJA U SELU SOKOLAC I POTJERA ZA ALIJOM BALIJAGIĆEM OPET OGOLILA BEZBJEDNOSNI SISTEM: Vrijeme je za odgovornost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Policija, vojska, specijalne jedinice i drugi organi bezbjednosti danima ne uspijevaju da uhvate opasnog ubicu, dok se strah i nepovjerenje u organe reda širi Crnom Gorom. To se neće promijeniti dok se za propuste ne bude snosila  odgovornost. Do vrha

 

 

Velike tragedije uvijek prikažu sposobnost jednog državnog sistema u pravom svjetlu. Tako je i ova posljednja,  u bjelopoljskom selu Sokolcu, pokazala nesposobnost i okoštalost bezbjednosnog sistema u Crnoj Gori.

Višestruki počinilac najtežih krivičnih djela, Alija Balijagić, u petak veče, 25. oktobra, ubio je Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69), brata i sestru koji su se nalazili u svojoj seoskoj kući u Vraneškoj dolini. Više svjedoka i nalaza iz istrage ukazuje na to da su pokojni Madžgalji prethodno ugostili i nahranili odbjeglog Balijagića. Nakon što je posjedio i objedovao, Balijagić se vratio i kroz prozor upucao brata i sestru. Potom se dao u bjekstvo koje traje već sedmicu.

Mještani svjedoče da su više puta prije tragedije policiji prijavljivali da se kroz njihovo i okolna sela šeta sumnjivo naoružano lice. Prethodno se već Vraneškom dolinom proširila vijest da je iz jedne od okolnih kuća ukradena puška. Međutim, organi reda i mira nisu uspjeli da zaštite mještane koji i dalje žive u strahu od ubice.

Strah se, u međuvremenu, proširio po okolnim selima jer policija i vojska danima ne uspijevaju da uhvate Balijagića, koji se, kako sumnjaju, krije u okolnim planinama i šumama. Osuđivani silovatelj i pljačkaš, već ima iskustvo odmetništva. Mještanima tog kraja poznat je kao kriminalac koji se osamdesetih krio po planini i pljačkao sela u Srbiji i Crnoj Gori.

Predsjednik Mjesne zajednice Tomaševo Vesko Gogić kaže da policija deset dana nije ništa uradila da pronađe Balijagića. I Dragan Grba iz Sokolca tvrdi da su njegove komšije prijavljivale Balijagića, ali da policija nije reagovala.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo