Povežite se sa nama

MONITORING

Ko povezuje Mićunovića i Šarića

Objavljeno prije

na

Darko Šarić je bio u bliskim odnosima sa Branislavom Branom Mićunovićem saopšteno je ove sedmice na suđenju u Beogradu kriminalnoj grupi pljevaljskog narko bosa koji je u bjekstvu. Srpsko tužilaštvo za organizovani kriminal u jednom od zahtjeva kojim je od suda svojevremeno tražilo dozvolu za prisluškivanje odbjeglog Šarića, navelo je da je on u bliskim odnosima sa Branom Mićunovićem. Tužilaštvo je Mićunovića u tom zahtjevu označilo kao organizatora šverca droge i cigareta u međunarodnim razmjerama. Taj zahtjev srpskog tužilaštva predstavljen je na suđenju Šarićevoj grupi u Specijalnom sudu u Beogradu u srijedu, na kome je sud preslušavao snimke presretnutih razgovora između pripadnika Šarićeve grupe.

Na insistiranje odbrane ime Mićunovića je zatamnjeno. Advokat jednog od optuženih, Borivoje Borović tražio je od suda da se ime Brana Mićunovića na dokumentima ne prikazuje javno. Borović je objasnio da Mićunović nije ni osumnjičen ni optužen, a sudija Siniša Petrović je prihvatio sugestiju.

U drugom zahtjevu tužilaštvo je kao razlog za prisluškivanje pored ostalog navelo i da je Šarić kontaktirao sa Stankom Subotićem Canetom, koji je takođe u bjekstvu i u odsustvu mu se sudi zbog šverca cigareta.

I Branislav Mićunović i Stanko Subotić Cane dovode se u vezu sa bivšim crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem. Oni su bili na zajedničkoj optužnici italijanskog tužitelja Đuzepe Šelzija, zbog šverca cigareta devedesetih godina, sa koje je kasnije zbog imuniteta izostalo ime bivšeg premijera.

Italijansko tužilaštvo je odmah po izbijanju afere Balkanski ratnik i zapljene droge od Argentine do Italije, saopštilo da je Šarićev klan koristio infrastrukturu stvorenu tokom šverca cigareta devedesetih.

Đukanović, Mićunović i Subotić sretali su se prema brojnim navodima najčešće na Svetom Stefanu, gdje Subotić ima čuvenu Vilu Montenegro, a u komšiluku su i nekretnine Mićunovićeve familije. Prema nekim izvorima i pisanju medija, upravo tu na Svetom Stefanu, krio se Darko Šarić nakon podizanja optužnice.

Subotić je demantovao više puta poslovne veze sa Mićunovićem i Đukanovićem, kao i učešće u bilo kakvim ilegalnim aktivnostima. Napade na njega dovodio je, međutim, u vezu sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem i bivšim premijerom Srbije Zoranom Đinđićem, sa kojima je navodno radio, ali na uspostavljanju demokratije i rušenju Miloševića.

Brano Mićunović, za razliku od Subotića koji iz Švajcarske u koju se sklonio od srpskog tužilaštva često koristi medije za svoju odbranu, nije javno demantovao brojne optužbe koje se izriču na njegov račun, niti je govorio o vezama sa Đukanovićem. Pa ni povodom navodnih veza sa Darkom Šarićem.

Ulogu njegovog advokata u javnosti uzeo je Veselin Veljović, direktor crnogorske Uprave policije: ,,Branislav Mićunović nema nikakve povezanosti sa Šarićem ili sa konkretnom akcijom Balkanski ratnik”, izjavio je ubrzo nakon što je izbila kokainska afera.

Mićunović se dovodi u vezu i sa brojnim poslovima u Crnoj Gori, od igara na sreću do nekretnina. Njegovi bratanići Predrag i Nenad Mićunović, preko svoje firme Anagusta imaju udio u budvanskoj Marini gdje posluju sa sinom Svetozara Marovića, Milošem. Imaju udio u vlasništvu Zetafilma, nadomak Zavale grade soliter Harmoniju

Zvanično, Branislav Mićunović je jedino u odboru direktora firme Džek Pot, koja drži kockarnice na najelitnijim mjestima, od Maestrala na dalje. Vlasnik je parcele na Svetom Stefanu, zemlje na Žabljaku, poslovnih prostora u Nikšiću i nekoliko stotina hiljada kvadrata u tom gradu.

Kako je Monitor ranije pisao Mićunović se sredinom 70-tih godina prošlog vijeka iz rodnog Nikšića uputio u Novi Sad, na studije ekonomije, gdje se družio sa žestokim momcima koji su povezivani sa Službom državne bezbijednosti bivše SFRJ, među kojima su bili: Vlasta Petrović, Đorđe Giška Božović, Ljubomir Zemunac Magaš, Darko Ašanin, Željko Arkan Ražnatović, Ratko Đokić, Dragan Joksović Jokso, Vojislav Vojo Amerikanac Raičević…

Odmah po izbijanju afere Balkanski ratnik mediji su objavili špekulacije da Šarićev klan, predvođen navodno Mićunovićem i Rodoljubom Radulovićem, Amerikancem, ima čak polja koke u Latinskoj Americi. A u Crnoj Gori jake veze sa političkom elitom. Kao potvrda za to služili su brojni transferi novca koje su firme povezne sa Šarićem nesmetano vršile preko crnogorskih banaka, pa i preko Prve banke familije bivšeg premijera Mila Đukanovića.

Sumnje da na vrhu piramide nije Šarić, već neko mnogo moćniji potvrđuje i činjenica da tone kokaina i dalje cirkulišu između Latinske Amerike i Balkana (vidi boks).

Šariću u njegovoj grupi sudi se zbog pokušaja šverca preko dvije i po tone kokaina iz Latinske Amerike u Evropu u oktobru 2009. Optuženo je ukupno 20 ljudi, od kojih su Šarić i još šestorica u bjekstvu i njima se sudi u odsustvu, dok su Nebojša Joksović i Radan Adamović dobili status svjedoka saradnika.

Nedavno je crnogorsko tužilaštvo protiv Šarićevog mlađeg brata Duška podiglo optužnicu zbog pranja 21,3 miliona eura preko pljevaljske firme Mat kompani.

Neizvjesno je dokle će ići istraga o švercu droge i duvana i da li će biti otkriveni glavni igrači. Šarić je ležerno nestao iz Crne Gore, samo malo prije no što je za njim raspisana potjernica. Novac i dobre veze očigledno ima.

I ranije, ali i poslije međunarodne policijske akcije Balkanski ratnik Branislav Mićunović je pominjan po poslovima teškim milione eura i po vezama sa svim uticajnim osobama podzemlja.

Prošle godine u centru Budve uhapšen je Duško-Duka Mićunović (54) blizak rođak Branislava Mićunovića nakon što je za njim italijanska policija raspisala međunarodnu potjernicu za šverc narkotika. U akciji Šah-mat italijanska policija je tada presjekla kanal krijumčarenja droge na Apeninsko poluostrvo i dalje u zemlje Zapadne Evrope. Državni tužilac za borbu protiv mafije Pjero Graso je povodom hapšenja rekao da je razotkrivena kriminalna organizacija ,,imala ulogu uslužne agencije za transport i snabdijevanje kokaina” u korist raznih grupa širom Italije. Duško Mićunović, je označen kao vođa te kriminalne grupe.

MUP Srbije je Duška Mićunovića u Beloj knjizi 2001. označio kao pripadnika organizovanog kriminala sa jakim vezama u crnogorskom podzemlju. Duško Duka Mićunović se pominje kao pripadnik grupe Amerika, koja je okupljala veterane podzemlja, ali navodno regrutovala i buduće zvijezde, poput Darka Šarića . I tada su mediji u Italiji tvrdili da je Duka Mićunović razvio odlične kontakte sa kartelima u Kolumbiji, domovini kokaina.

Uz Mila Đukanovića, Branislav Mićunović je često u medijima navođen kao najuticajnija osoba u Crnoj Gori. Njegove poslovne veze sa Milom i Acom Đukanovićem pominju se i u tzv. švajcarskoj optužnici u kojoj je grupi italijanskih i švajcarskih državljana suđeno za pranje novca zarađenog u duvanskom švercu preko Crne Gore.

I dalje nesmetano švercuju tone

Txt: Iako se Šarićevoj grupi sudi u Beogradu, u roku od tri dana u posljednjoj dekadi juna ove godine policija Argentine zaplijenila je u dva prepada još gotovo 1,5 tonu kokaina koje vlasti u toj latinoameričkoj državi dovode u vezu sa narkobosovima sa zapadnog Balkana i akcijom Balkanski ratnik. Nadležni u Argentini tvrde da se tragovi rada grupe odbjeglog narkobosa Darka Šarića vide u načinu pakovanja kokaina, kao i u povezanosti ovog bjegunca sa pojedinim kriminalnim grupama na teritorijama Kolumbije i Argentine. Ako se nesmetano odvijaju tako veliki transferi, onda Šarić nije na vrhu piramide, ističu stručnjaci. Prvo su u petak. 17. juna pripadnici argentinske obalske straže na jedrenjaku Tarful, koji je plovio pod zastavom Sjedinjenih Američkih Država, zaplijenili 444 kilograma kokaina vrijednog 11 miliona eura. U argentinskom tužilaštvu odmah su ovaj slučaj povezali sa akcijom Balkanski ratnik. Tri dana kasnije, ministrica za bezbjednost Argentine Nilda Gare saopštila je da je u novoj policijskoj operaciji Transparentnost zaplijenjeno rekordnih 980 kg kokaina. Paketi kokaina takođe pakovani i kamuflirani u šarene balone pronađeni su u lažnom podu i u plafonu dostavnog vozila. Uhapšene su tri osobe, dvojica policajaca koja su prevozili drogu i sestra jednog od njih. Ministarstvo bezbjednosti Argentine dovelo je i ovu drogu u vezu sa Darkom Šarićem, odnosno narko-bosovima sa Balkana. ,,Ako je vrijednost ove droge skoro deset miliona eura, onda je jasno da policajci koji su uhapšeni nisu ovo organizovali. Iza svega stoje veći igrači, organizacija, a mi znamo i koja”, navela je argentinskim medijima Gare. Šarićeva grupa se u Argentini smatra trećom najjačom argentinskom vezom s Kolumbijom i Bolivijom. Šareni baloni, kojima je bila pokrivena droga, pojavili su se u još tri velike zaplijene u Argentini. U operaciji Duga, kada je u gradu San Migelu zaplijenjeno 750 kg kokaina, kao i u akcijama Premještaj bijelog i Bijele jabuke, u kojima je zaplijenjeno oko 4,7 tona ove droge. Sav zaplijenjen kokain trebalo je da završi u trgovačkim brodovima u luci u Buenos Ajresu, odakle bi bio transportovan u Evropu. Kartel Darka Šarića, prema do sada raspoloživim podacima, okupio je više od 100 osoba iz 16 zemalja širom svijeta. Među članovima su, sem onih iz regiona i evropskih zemalja i Brazilci, Urugvajci, Argentinci, kao i ljudi iz Južnoafričke Republike i Obale Slonovače.

Milan BOŠKOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

33 GODINE OD NAPADA NA DUBROVNIK: Sram prećutanog zločina

Objavljeno prije

na

Objavio:

A šta tebe čeka, Gospodine Grade,
u ovoj noći bratske krvomutnje,
dok krvnici mirno svoj posao rade?…
Ne daj, Bože, da se steknu moje slutnje!

Vitomir Vito Nikolić (decembar 1991. godine)

 

Prećutali smo, društvo i država, još jednu godišnjicu Rata za mir. Tako su, prema ideji Svetozara Marovića, tadašnje DPS vlasti, njihovi politički saveznici iz Podgorice i Beograda i njima lojalni ratnohuškački mediji tepali  rušilačkom  pohudu na Konavle i Dubrovnik koji je započeo 1. oktobra 1991.

U agresiji na  jug Hrvatske učestvovalo je oko sedam hiljada crnogorskih rezervista, pripadnika MUP-a i dobrovoljačkih paravojnih formacija. Operacija oslobađanja Dubrovnika trajala je do maja 1992. Skoro 240 dana građani Dubrovnika živjeli su pod opsadom iz vazduha, sa mora i kopna, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima.

Tokom napada na Konavle i Dubrovnik poginula su 92 civila, više od 430 branitelja tog grada, a ranjeno je više od 1.500 osoba. U logore, od kojih je jedan bio u Morinju, odvedene su 423 osobe, a bilo je više od 33.000 prognanih i izbjeglih. U napadima su uništeni brojni spomenici kulture u gradu koji je dio svjetske baštine UNESCO-a zbog čega je, uz ostalo, od sedamdesetih godina prošlog vijeka bio demilitarizovan (otvoreni grad). Pride, smatralo se da vojnicima i vojsci nije mjesto u jednom, svjetski poznatom turističkom centru.

Pod granatama tadašnje Jugoslovenske narodne armije (JNA) razoreno je devet srednjovjekovnih palata unutar istorijskog jezgra Dubrovnika, dok je na području od Stona do Konavala spaljeno 2.127 kuća. Bez krova nad glavom ostalo je 7.771 stanovnik dubrovačkog područja. Šta nije spaljeno, to je opljačkano. U privatnom ili državnom aranžmanu.

Tokom agresije, poginulo je i 166 građana Crne Gore, pripadnika vojnih, policijskih i dobrovoljačkih (paravojnih) formacija.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SKUPOĆA NE JENJAVA: Čekajući Lidl

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok građani  i političari koji nijesu spremni da ruše monopole čekaju Lidl kao spas od skupoće, rast cijena koristi se za političke obračune. Ozbiljnih mjera protiv skupoće – ni na vidiku

 

Sindikalna potrošačka korpa (SKP) za treći kvartal (jul-avgust-septembar) 2024. godine iznosi 2.000 eura.

,,U poređenju sa prethodnim kvartalom, odnosno drugim kvartalom 2024. godine, sindikalna potrošačka korpa bilježi rast u iznosu od 130 eura, odnosno 6,95 odsto”, saopštila je Unija slobodnih sindikata Crne Gore.

Od ukupno deset kategorija troškova zabilježen je rast u čak pet kategorija, i to trošak prehrambenih proizvoda 3,42 odsto; troškovi imputirane rente 11,43 odsto; troškovi stanovanja i komunalija 6,67 odsto; troškovi obrazovanja i kulture 30 odsto i troškovi ljetovanja 25 odsto.

Navode da je više relevantnih institucija i udruženja sprovodilo istraživanja u Crnoj Gori koja su pokazala da se renta povećala i do 60 odsto u posljednje 2-3 godine.

Kako su istakli, prikupljanjem novih cijena iz tri najveća trgovinska lanca u Crnoj Gori za 135 namirnica utvrđeno je da izdatak za prehrambene proizvode u trećem kvartalu iznosi 605 eura. ,,Iznos ove kategorije troškova u porastu je za 20 eura u odnosu na drugi kvartal kada su isti iznosili 585 eura, čime bilježimo rast od 3,42 odsto”, ističe USSCG.

Povećali su se i izdaci za kulturu, ali zbog povećanja cijene udžbenika za srednje škole. Zabilježen je i rast troškova za ljetovanje, za one koji imaju mogućnosti da ga priušte, pa je izračunato da četvoročlanu porodicu sedam dana na moru košta 1.500 eura. I to  polupansion u hotelu od dvije ili tri zvjezdice.

No, kako još nijesmo dostigli taj nivo da ne možemo bez kulture i ljetovanja, sve oči su uprte u stalni skok cijena hrane. Akcija Limitirane cijene koja je u Crnoj Gori počela 6. septembra podrazumijeva ograničavanje marži na proizvode od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sadrži listu od 71 proizvoda.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

CANU NAJAVIO PRVU ENCIKLOPEDIJU CRNE GORE DO KRAJA 2028.: Pola vijeka čekanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

I 54 godine od početka rada na enciklopediji, političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i konstatacija da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani

 

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) spremna je za finalizaciju najznačajnijeg projekta u novijoj istoriji crnogorske kulture. Prvu enciklopediju Crne Gore dobićemo do kraja 2028. godine, najavio je za RTCG potpredsjednik crnogorske akademije nauka i umjetnosti Žarko Mirković.

,,Posao je krenuo od početka. U CANU je formirana radna grupa koja je radila punu godinu dana na poslovima pripreme za izradu enciklopedije, pripreme u pravnom, organizacijom i svakom drugom smislu”, kazao je Mirković. Objasnio je da je nedavno održana prva sljednica redakcije enciklopedije Crne Gore koja broji 18 članova i čiji je glavni odgovorni urednik predsjednik CANU Dragan Vukčević.

U junu ove godine Vlada je uslovno odobrila da se iz budžetske rezerve za CANU obezbijedi dodatnih 195.000 eura za nastavak realizacije programa Enciklopedija Crne Gore.

CANU je od Vlade zahtijevala dodatna sredstva, objašnjavajući da sredstva koja su im opredijeljena budžetom za 2024. godinu nijesu dovoljna za sprovođenje planiranih aktivnosti na tom programu. ,,Naime, u 2024. godini planirano je formiranje organa programa Enciklopedije Crne Gore: Redakcija, koja će brojiti oko 20 članova, kolegijum, novi Savjet Leksikografskog centra CANU… Prema planiranoj strukturi i organizacionoj strukturi Enciklopedije Crne Gore, u skladu sa predviđenim aktivnostima, povećan obim posla podrazumijeva mjesečne honorare za: glavnog i odgovornog urednika, sekretara redakcije, tri urednika oblasti, 13 urednika tema, urednike struka, članove organa Enciklopedije Crne Gore”, navodi se u zahtjevu CANU.

Navode još i da je potrebno angažovanje stručnih konsultanata iz pojedinih tematskih oblasti i struka, razvoj softverskog programa za rad na Enciklopediji, organizovanje stručnih skupova i edukativnih radionica u oblasti enciklopedistike,organizovanje službenih posjeta srodnim institucijama u regionu i šire…

Budžetom za 2024. godinu Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti je opredijeljeno 2,87 miliona eura, a od toga je 1,6 miliona predviđeno za podršku naučnom i umjetničkom stvaralaštvu, gotovo milion za primanja, a oko 600.000 za usluge. CANU ima 66 članova i članica redovnih, vanrednih i inostranih u četiri odjeljenja.

Izrada ,,knjige znanja” Crne Gore nikako da se privede kraju. U proteklih 50 godina brojni crnogorski intelektualci okupljeni oko nekadašnjeg Leksikografskog zavoda Crne Gore, CANU i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU) radili su na enciklopediji. Nakon referenduma 2006. potencirano je da nema države bez enciklopedije, ali i pored mnogo uloženog truda i novca Enciklopedija Crne Gore nije štampana.

Ideja o pisanju Enciklopedije datira još od 1969. godine sa glavnim motivom da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u tadašnjim enciklopedijama, istorijama i udžbenicima bili nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani. Prema zamisli Incijativnog odbora Enciklopedija je trebalo da bude napisana bez romantičarskih predrasuda i na temelju savremene naučne misli. Odbor je procijenio da bi Enicklopedija mogla da se završi za šest godina.

Rok je i tada probijen, pa je početak njene izrade CANU najavio tek 1978. Sljedeće godine, Predsjedništvo Crne Gore, inicira osnivanje Leksikografskog zavoda Crne Gore s ciljem da on uradi Enciklopediju. Zavod je počeo rad 1982. godine. Direktor mu je bio Ratko Đurović. Redakcija Enciklopedije od 22 člana formirana je krajem 1983. godine. Đurović tada odlazi u penziju, a za direktora Leksikografskog zavoda imenovan je književnik Sreten Perović.

Orijentaciono je predviđeno da Enciklopedija ima sedam tomova i oko hiljadu autorskih tabaka, da jezik bude srpsko-hrvatski ijekavskog izgovora, pismo ćirilica i latinica, a tiraž oko 20.000 primjeraka. Do kraja 1987. na Enciklopediji su obavljeni uglavnom pripremni radovi. Najavljeno je tada da će prvi tom biti publikovan 1992. a posljednji 1999. godine.

Krajem 1988. godine predloženo je da se Leksikografski zavod pripoji CANU. Planove je poremetila smjena crnogorske vlasti u januaru 1989. godine.

Tokom 1989. i 1990. godine književnici Ilija Lakušić, Gojko Čelebić, Novak Kilibarda, Miodrag Ćupić, Želidrag Nikčević i Radomir Uljarević u nekoliko medijskih nastupa označili su Leksikografski zavod kao bastion stare vlasti i separatizma i tražili smjenu Sretena Perovića. Dopisnik beogradske Politike iz Crne Gore Goran Sito Rakočević pozivao je tih godina na ukidanje Leksikografskog zavoda. I bi tako. U junu 1991. ugašen je Leksikografski zavod, a prikupljena građa i alfgabetar enciklopedije predati su CANU.

Rad na enciklopediji su nakon 2000-ih nastavili CANU i DANU. Vlada je 2012. formirala komisiju da ispita dokle se došlo i šta se desilo sa materijalom za Enciklopediju koji su pripremale dvije Akademije. Što su utvrdili nije poznato.

Finansiranje Enciklopedije Vlada je obustavila 2005. godine. Iz CANU su tada tvrdili da je prvi tom bio u završnoj fazi i da je malo falilo da ga štampaju. Umjesto toga objavljena je knjiga Priređivanje enciklopedije Crne Gore.

Krajem 2014. tadašnji predsjednik CANU Momir Đurović kazao je da Vlada neće da opredijeli sredstva za izradu nacionalne enciklopedije, iako je zakonom iz 2012. godine obavezala tu instituciju da završi taj projekat. ,,Enciklopedija Crne Gore se radila 13 i po godina, od toga 10 godina u Leksikografskom zavodu, a oko tri godine u CANU. Akademija je bila odgovorna da to radi, okupila je preko 400 domaćih stvaralaca, ali nijesmo imali sredstava za nastavak. Bili smo blizu završetka prvog toma, a onda se desio politički pritisak i razni napadi protiv dalje izrade enciklopedije i Akademije, zbog čega je prekinuto finansiranje. Tadašnja vlada je obustavila sve. Mi smo uložili 60 odsto novca i stali na urađenom“,  istakao je Đurović. On je tada napomenuo da zakon predviđa da CANU enciklopediju mora da završi, iako im opet ne daju sredstva.

CANU je ponovo najavila realizaciju starog-novog projekta. A i nakon 54 godine od početka rada na enciklopediji političke i nacionalističke prijetnje su iste. Kao i glavni motiv da su istorija, kultura, umjetnost i nacionalni razvitak Crne Gore u enciklopedijama, istorijama i udžbenicima, kako u Crnoj Gori tako i u regionu, nepotpuni i često nenaučno i neravnopravno tretirani.

 

Iskustvo Rječnika

Početkom aprila 2016, CANU je objavila prvu knjigu Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika, kao poklon narodu uoči deset godina nezavisnosti. Rječnik sadrži više od 12.000 riječi koje počinju slovima A, B i V, zajedno sa informacijama o njihovom izgovoru, značenju i primjerima upotrebe u narodnom i književnom jeziku.

Iz CANU je najavljeno da će Rječnik u cjelosti biti objavljen za deset godina, tako što će se svake druge godine objavljivati po tom. Uz napomenu da se radi o „kapitalanom projektu koji, osim naučnog, ima veliki kulturni i identitetski značaj“.

Uslijedila je oštra reakcija javnosti na prvi tom Rječnika. U otvorenom pismu više od 100 intelektualaca zahtijevalo je od CANU da se izvini građanima Crne Gore, posebno nacionalnim Bošnjacima, Albancima i pripadnicima islamske vjeroispovijesti, i povuče cijeli tiraž Rječnika.

Poslanik Albanske alternative Nik Đeljošaj je zbog Rječnika bojkotovao rad Skupštine i najavio da će podnijeti krivičnu prijavu protiv autora. Funkcioner BS Suljo Mustafić kazao je da se radi o nasrtaju na tradiciju manjinskih naroda u Crnoj Gori. Budimir Aleksić, predsjednik Političkog savjeta Nove, zaključio je da je CANU pokrao srpsko intelektualno i istorijsko nasljeđe. Crnogorski pokret ocijenio je da je Rječnik necrnogorski: ,,i lingvistički, i etički, i činjenično”….

Iz CANU su poručili da nije bilo zlih namjera prema bilo kome, a posebno prema bilo kojoj nacionalnoj manjini. Umjesto ispravljanja tada evidentiranih grešaka od ovog kapitalnog posla se odustalo.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo