U davna i poštena vremena se znalo – ministar je ministar, a ministrova žena je: gospođa ministarka. Onda su žene, kao i obično, sve pokvarile. Nekoma je palo na pamet, a kako je svijet poludio, ispalo je da im može i bit, da same postanu ministarke. Pa se, logično, nameće pitanje – kako se kaže kad je neko ministarkin muž? Ne treba sumnjati da će Migo pronaći adekvatno lingvističko rješenje za ovaj problem, važno je da je jasna suština: ministarkin i muž žene na visokom položaju je prije svega – uspješan ćovjek. Za žene funkcionera se zna: državna službica, platica, ponekoj i na poslu šefuje muž, idu dani. Muževi uspješnih žena mnogo su šarolikija pojava. Ipak, od biznismena do direktora državnih firmi zajedničko im je da posao cvjeta.
Dok njegova supruga, Vrhovna državna tužiteljka Ranka Čarapić bije boj protiv kriminala, mita i korupcije, Budimir Čarapić nekad je trgovao voćem i povrćem na veliko. Sad i dalje radi na veliko, ali je djelatnost njegove firme, prema Centralnom registru privrednog suda promijenjena. Čarapićev posao sad se zove „nespecijalizovana trgovina”. Reklo bi se da je službena djelatnost firme prilagođena stvarnosti. Baktanje voćem i povrćem pokazali su se, valjda, kao neprimjerena djelatnost za firmu koja je, recimo, na tenderu glavnoga grada dobila posao opremanja kancelarija, svlačionica i ambulante za nove podgoričke bazene. Posao je vrijedio preko sto hiljada eura.
Nikad se ne zna na koji način opremanje svlačionica bananama i zelenom salatom, može da utiče na nivo pažnje sa kojom vrhovna državna tužiteljica osluškuje šta o kome i o čemu ima da kaže podgorički gradonačelnik dr Miomir Mugoša. Da pažljivo sluša sama je više puta potvrdila.
Raznovrsni su poslovi Čarapića. U vrijeme dok se bavio voćem i povrćem, suprug Vrhovne državne tužiteljke od Fonda za razvoj je dobio kredit za proizvodnju jastuka, jorgana, štep deka, futrovanih jakni i radnih odijela. Kredit je iznosio 80 hiljada eura. Mediji su objavljivali da se kao garancija za kredite kod banaka pojavljivala imovina koje u kartonu familije Čarapić koji brižljivo vodi Komisija za utvrđivanje konflikta interesa – nema.
Talenat za biznis muž vrhovne državne tužiteljke je pokazao i kad je od aluminijuma deponovanog u KAP-u uspio da naplati svoj dug prije Elektroprivrede kojoj je KAP u tom trenutku dugovao 22 miliona eura za struju. Možda je čovjek lijep, pa to onda nema nikakve veze sa njegovom ljepšom polovinom.
Elokvencijom i dobrim poslovanjem predsjednik borda direktora Montenegroerlajnza Zoran Đurišić godinama pokažuje kako njegov uspjeh nema nikakve veze sa tim što mu je žena dugo bila jedan od stubova vladajuće partije. Montenegroerlajnz je prošlu godinu završio sa preko šest miliona eura duga. Dok su zbog njegove supruge, kao ambasadorke Crne Gore u Parizu objavljivani prihodi njihove porodice znalo se da je, na primjer prošle godine Zoran Đurišić zarađivao preko četiri hiljade eura mjesečno. Socijalno senzibilisan, objavio je jednom da, ipak, Montenegroerlajnz neće otpuštati radnike, nego će plate smanjiti za petinu.
Jedva će mu ostati za ljeb i vareniku, ako šta ne bude od onih deset miliona za koliko je najavio da će Montenegroerlajnz tužiti državu što je njegove čelne ljude optužila da su zloupotrebljavali položaj.
Bilo je to u praskozorje crnogorske obnovljene nezavisnosti, uoči izbora valjalo je predstaviti da se sad kreće u bitku za nekorumpiranu državu. Đurišić je bio jedan od osumnjičenih za višemilionsku štetu nanijetu državi. Nakon četiri godine Vrhovna državna tužiteljka Ranka Čarapić saopštila je da je tužilaštvo odustalo od krivičnog gonjenja. Nakon te objave Đurišić je objasnio da je još pod stresom zbog višegodišnjih patnji i pritisaka kojima su, kako je kazao, bili izloženi i on i njegova porodica.
Suprug predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, prema evidenciji Komisije za utvrđivanje konflikta interesa, činovnik je u Crnogorskoj komercijalnoj banci. Plata mu je 1670 eura. Porodica Medenica uživa veliko povjerenje bankara – Dok je Milorad zadužen u matičnoj, njegova supruga duguje i toj i Prvoj banci. Iako po onome što je prijavila zarađuje oko dvije hiljade i sedamsto eura mjesečno, plus ne zna se kako porodica Medenica sastavlja kraj s krajem uz kredite koji ukupno iznose 120 hiljada eura. Mada, svaki euro je očito pametno uložen – voze se džipovi, skrpilo se i za plac u Krašićima.
Prije izvjesnog vremena MANS je Vesnu Medenicu, optužio da vara oko prijavljivanja imovine jer su Medenice zaboravile da prijave porodičnu kuću od 114 kvadrata u Zagoriču, a petljali su i oko površine zemlje koju imaju u Kolašinu. Odgovorila je žustro: ,,Djelovanje MANS-a je najmanje u domenu afirmacije nevladinog sektora, a mnogo više na permanentno obmanjivanje javnosti, barem što se tiče mog imena. Želim poručiti njima, kao i onima za koga rade, da za razliku od njih, imam šta naslijediti i iz roda i u domu, ali sam duboko u uvjerenju da je najveće bogatstvo svakog pojedinca, a i porodice, ono što se novcem ne može kupiti”. Recimo stil ili osnovno poznavanje gramatike.
Poreske obveznike Crne Gore ne košta jeftino ni muž bivše ministarke za evropske integracije Gordane Đurović. Šaleta, doduše, prima znatno manju platu nego ranije. Prema posljednjem izvještaju, predsjednik Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštanski djelatnost mjesečno prima 1.360 eura. Lani je bilo oko 2.400, ranije još više. Kada su njegovu suprugu krajem 2009. pitali je li realno da joj muž zarađuje oko četiri hiljade eura objasnila je da, uprkos međunarodnim preporukama, koje kažu da regulator svoje zaposlene treba da plati približno onoliko koliko su plaćeni oni koje kontrolišu, vlada nastoji da njihove plate približi onima u državnim organima. ,,Konkretno, mom suprugu, plata je u 2009. godini smanjena za 35,2 odsto”, precizirala je. Prema imovinskom kartonu Šalete Đurovića, njegova porodica ima dva stana u Podgorici, ukupno oko 300 kvadrata, imanje u Crmnici i vikendicu u Baru. Tice mu ga znale jesu li uzročno posljedično povezani fakti da Gordana Đurović više nije ministarka, a da Šaleta Đurović ima više nego duplo manju platu.
Među važnim muževima i ženama u Crnoj Gori ima i jedan zanimljiv slučaj. Formalno, ministar je muž, po uticaju sudeći, međutim, on je tek ukrasna polovina. Ukoliko to nije smiješno reći za ministra kulture Branislava Mićunovića i njegovu suprugu Radmilu Vojvodić. A jeste.
Monitor je već pisao o izvještaju Državne revizorske institucije o poslovanju CNP u 2009. godini, u kojem je zabilježeno da je je Branislav Mićunović kao zastupnik Kotor art festivala u junu 2009. godine, samo mjesec dana pred premijeru suprugine predstave, potpisao ugovor sa CNP koji pozorište obavezuje da bude izvršni producent Kotor arta, odnosno dvije premijere predstave Na ljetovanju Radmile Vojvodić i predstave Don Žuan Ane Vukotić.
Ministarstvo je finansiralo festival koji je zastupao Branislav Mićunović kao slobodni umjetnik, a novce za predstavu dobila je njegova žena. Oko 270 hiljada eura.
Rediteljskim i inim uspjesima uprkos, ozbiljno je pitanje da li bi Branislav Mićunović bio ministar kulture da agencija MAPA koju vodi njegova supruga uoči svakih izbora ne sprovodi marketinške kampanje DPS-a tako uspješno.
Skloni prećerivanju tvrde da je od svih ipak najdalje dogurao suprug sutkinje Apelacionog suda i članice Sudskog savjeta, Svetlane
Vujanović. Pogodite šta joj čo’ek radi?
Kad neko umije da izabere ženu, izabrao je sve.
Kosara BEGOVIĆ