I ovog ljeta, kao i mnogih do sada, turisti će usred centra Kolašina gledati polusrušene zgrade, od kojih su neke opasne po prolaznike i vozila. Brojni apeli odbornika lokalnog parlamenta, građana, a prije tri godine i inicijativa Turističke organizacije da se ti objekti uklone, za sada, bar u dva slučaja, nisu imali nikakvog odjeka, gubeći bitku s propisima. Prema zakonu, Opštini su, kažu u lokalnoj vlasti, vezane ruke, pa se i dalje čeka potez Ministarstva održivog razvoja i turizma, koje je i do sada ostajalo nijemo kada je o tom kolašinskom problemu riječ.
Zgrada starog suda u najužem centru već deceniju je opasnost za sve koji se nađu u blizini. Najviše što je na lokalnom nivou do sada moglo biti učinjeno, bilo je uklanjanje sitnijih djelova, koji su vislili s tog objekata. Takođe, i ograđivanje crvenom trakom, odnosno, zaštitnom ogradom, kao vizuelno upozorenje na opasnost. Turiste je to motivisalo da pitaju mještane zbog čega se zgrada u takvom stanju čuva od rušenja.
Kako kažu u Opštini, posljednje ograđivanje, to jest ograničavanje pristupa zgradi, prije nekoliko mjeseci, učinjeno je nakon što je urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva održivog razvoja i turizma kontrolisala objekat. Postupak je okončan u kolašinskom Sekreterijatu za urbanizam i sada se čeka šta će država odlučiti. Državi se, pokazalo se, ne žuri, pa zaštitna ograda, kojom je zamijenjena crvena taka još stoji, a Kolašinci u širokom luku obilaze objekat, naročito u danima kada je mnogo vjetra.
U skladu s novima zakonom, formirana je urbanističko–građevinska inspekcija Ministarstva održivog razvoja i turizma. Ta inspekcija je, na inicijativu Opštine, izašla na lice mjesta 29. januara radi kontrole objekta. „Komunalno preduzeće je obezbijedilo javne površine oko objekta do izvršenja mjera postupka”, kažu u kolašinskoj izvršnoj vlasti.
Sekretarijat za urbanizam je još prije skoro šest godina naložio da se obavi vještačenje i utvrdi stabilnost objekta u Ulici Boška Rašovića. Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu iz Podgorice prije nekoliko godina u svom izvještaju naznačio je da objekat, zbog stanja u kojem se nalazi, predstavlja opasnost za ljude, susjedne objekte i bezbjednost saobraćaja. Iz tog Instituta takođe su konstatovali da bi troškovi rekonstrukcije premašili one za rušenje objekata i izgradnju novog.
Inspekore su, međutim, u Opštini dočekali tek početkom ove godine. I dok je lokalna uprava uspjela da nekoliko objekata iz centra ukloni, ,,stari sud” je ostajao zbog ,,specifične situacije.” Mnogo puta su, kažu, podsjećali vlasnika da je dužan da objekat zaštiti od daljeg propadanja.
,,Zaista smo imali i razumjevanja i strpljenja. Vlasnik objekta dugo je vremena uredno primao svu poštu ali nije pokazivao nikakvo interesovanje niti je za sve ove godine preduzeo bilo kakvu mjeru da objekat zaštiti od propadanja kako više ne bi ugrožavao bezbjednost saobraćaja, pješaka i objekata koji se nalaze u neposrednoj blizini”, kažu u Opštini.
Zgrada u kojoj je nekada bio smješten sreski sud, poznata je i kao ostavština trgovačke porodice Marić, a građena je prije 117 godina, u stilu secesije. Bivša vlast je prodala podgoričkom preduzeću, čiji je vlasnik Nebojša Bošković, za 120.000 eura. Izdati su mu urbanističko tehnički uslovi (UTU) za izradu projektno tehničke dokumentacije za rekonstrukciju objekata u postojećim gabaritima. Od tada, jedna od nekad najljepših i najstarijih kolašinskih zgrada, samo je problem više i lokalnim vlastima i građanima. Svako uklanjanje djelova s ,,kuće Marića” plaćano je novcem građana Kolašina. Prema nekim informacijama, ,,stari sud” trenutno je opeterećen hipotekom od 650.000 eura. Međutim, zemljište ispod i oko nje je opštinsko.
Bošković je kupio još jednu kolašinsku staru zgradu, nekada vlasništvo FK Gorštak za 80.000 eura. Iako je ta zgrada zbog lokacije na kojoj se nalazi mnogo manja opasnost, sada je ruglo grada, kako kažu mještani. Gotovo ništa nije ostalo od nekadašnjeg sjaja tog za lokalnu istoriju, ali i kulturu, vrlo bitnog objekta. Taj, ne samo kulturno i istorijski važan već i atraktivan prostor u samom centru grada sada je ruina.
Ta zgrada najvjerovatnije je građena 1920. godine. Prvi put se pominje 1930. kao Grand hotel, koji je imao sedam soba na spratu, a u prizemlji restoran, kafanu i recepciju. U hotel se ulazilo iz ulice koja se tada zvala Gavrilo Princip. Sredinom tridesetih godina prošlog vijeka zvala se Hotel Boškovića. Taj objekat je bio centar života Kolašina između dva svjetska rata, a posjetile su ga i brojne poznate ličnosti tog vremena. Tokom druge polovine prošlog vijeka objekat je mnogo puta mijenjao namjenu. Kao vlasništvo FK Gorštak, nekoliko godina predstavljala je centar za okupljanje sportista, ali i mnoga kulturna dešavanja.
Davno je Bošković pred novinarima obećao da će se njegov odnos prema tim zgradama promijeniti. On je rekao da je svjestan značaja koje ove zgrade imaju za Kolašin i da će, iako ga ne obavezuje zakon, pokušati da u potpunosti sačuva njihov izgled.
„Naravno da sam svjestan koliko su ti objekti stari. Zgrada starog suda, odnosno nekadašnja kuća Marića, biće u potpunosti očuvana u sadašnjim gabaritima. Renoviranjem se neće oštetiti njen izgled, a unutrašnjost ćemo prilagoditi novoj namjeni. Već su gotovi projekti i radovi će uskoro početi. Zgradu Gorštaka, nekadašnji Hotel Boškovića, moraćemo srušiti, jer je u vrlo lošem stanju, ali će se graditi nova zgrada koja će podsjećati na nekadašnji hotel, kako se to vidi na starim fotografijama”, obećavao je tada vlasnik.
Požalio se i da je kupujući objekte „višestruko štetovao”. Navodno godinama Opština nije uspijevala da iseli stanare iz zgrade „starog suda”, pa je to sam morao učiniti, snoseći troškove i za to..
„Koliko će još dotrajali objekti ugrožavati prolaznike i kvariti utisak o kolašinskom urbanističkom skladu, s lokalnog nivoa teško je reći. Međutim, malo kome nije jasno da je bivša kolašinska vlast za male pare prodala važan dio kulturnog nasljeđa i lošim izborom investitora stvorila sebi dodatni trošak, a građanima probleme. Ali, sve je dobro dok dio krova ili fasade s tih zgrada nekog ne ubije. Sve je to dio ogromnih problema, koje su nam ostavili prethodnici”, kažu u lokalnoj upravi.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ