Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠIN: ZANIMLJIVE PRIČE KROZ FOTOGRAFIJU: Istorija pisana kroz objektiv

Objavljeno prije

na

Različiti stilski i autorski, kroz hobi ili profesionalno, petnaestak kolašinskih fotografa od početka prošlog vijeka pa do danas ispričali su najinteresantnije priče o tom gradiću. Fotografije nekih od njih obišle su svijet, neke su ostale samo dio privatnih arhiva. Svi su bili hroničari Kolašina i ostavljali neizbrisive tragove o vremenu i ljudima bilo da su bilježili važne događaje ili samo kroz objektiv posmatrali svakodnevicu.

Jedan od najstarijih kolašinskih fotografa bio je Uroš Vlahović iz sela Radigojno. Prema kazivanjima njegovih srodnika, fotografski zanat je izučio u svom selu tokom austro-ugarske okupacije u fotografskoj radionici koja je osnovana za potrebe austro-ugarske komande.

Fotografijom se, kaže dugogodišnji direktor Centra za kulturu Branislav Jeknić, takođe, bavio Miraš Đukić, varoški trgovac. Pečat njegovog ateljea utisnut je na jednoj fotografiji iz 1937. godine.

,,Blažo Božović iz Podgorice je od 1920. imao fotografsku radnju u Kolašinu u kući Đukića na centralnom gradskom trgu. Pretpostavlja se da je Miraš bio njegov đak. Ipak, najpoznatiji kolašinski fotograf i umjetnik fotografije i istovremeno hroničar grada je Ljubo Medenica (1910-1996) koji je zanat naučio od Uroša Vlahovića”, kaže Jeknić .

Medenicu pamete generacije Kolašinca, pričaju neki od njih, koji su pred njegovim objektivom iz nekih razloga stajali uvijek zbunjeni.

,,Njegova Ciganka koja viri kroz šatorsko platno i jeleni koji pogledom i korakom dodiruju Biogradsku vodu i Biogradsku prašumu dali su pravo zaključku da je život i onaj profesionalni i onaj unutrašnji posvetio fotografiji. Živio je svoje fotografije, pogledom, korakom, frizurom, stavom…”, kaže kustoskinja Zavičajnog muzeja Draginja Kujović.

Kolašinci se sjećaju i pokojnog Milutina Bulatovića, nastavnika, publiciste i novinara. On je prvi zabilježio avionsku tragediju na Maganiku. Te fotografije obišle su svijet. I kroz riječ je pratio Kolašin, ali njegovi savremenici kažu da su mu fotografije ,,bile i od riječi”.

,,Među amaterskim fotografima, važno mjesto zauzimaju i bračni par Danica i Branko Gašević. Bavili su se fotografijom do 1965. godine. Crno-bijele fotografije iz njihovog albuma govore o značaju fotografije kao dokumenta jednog vremena. Za njih su karakteristične etno scene”, kaže Kujovićeva.

Fotografije Milije Mita Ivezića, prema njenim riječima, potvrđuju da ,,Kolašin dugo traje u onima koji su u toj varoši rođeni.

Kolašinski penzioner Desimir Bulatović ostavio je vrijedna svjedočanstva o seoskoj arhitekturi. Nekoliko kolašinskih decenija obilježilo je i postojanje radnje Foto Popović. O vlasniku, pokojnom Rajku Popoviću sugrađani kažu da je u vrijeme filma Nacionalna klasa i on je bio među onima koji su fićom i odjećom htjeli da liče na Dragana Nikolića. Popović ,,fotografijom i foto-aparatom spaja Beograd gdje živi i Kolašin bez kojeg ne može”. Foto-radnju dugo je imao i Dragan Tomović. Pored komercijane fotografije, objašnjava Kujovićeva, tokom karijere našao je vremena i za umjetničke.

Među kolašinske fotografe upisao se i botaničar Danijel Vincek.

Dragoslav Jeknić Šaft i student Vedran Vujisić savremeni su fotografi hroničari Kolašina. Iako mlad, Vujisić se fotografijom, kaže, bavi već šest godina. Samostalna izložba mladog umjetnika, na kojoj je predstvaio 80 fotografija, otvorena je u aprilu 2017. i nosila je naziv Sa prirodom u beskraj. Bio je jedan od mladih koji su izlagali u galeriji Centra za kulturu Nenad Rakočević u Mojkovcu. Tamošnja publika upoznala ga je kroz fotografije Manastira Morača.

,,Umjetničkom fotografijom bavim se aktivno od 2011. godine. Još kao dječak sam zavolio fotografiju. Prve fotografije sam napravio starim porodičnim analognim aparatom i tako je počela da se u meni učvršćuje želja da sačuvam od zaborava neki trenutak. Uvijek me privlačila priroda, najviše pejzaži i živopisni krajolici”, – kaže Vujisić.

On poručuje ,,da fotografija omogućava ono što drugi oblici umjetnosti ne mogu – da se određeni trenutak koji vidi ljudsko oko u potpunosti sačuva od zaborava. Kolašin s okolinom, smatra, može biti neiscrpna inspiracija umjetnicima. Umjetnici, ,,bilježenjem” te ljepote, s druge strane, “mogu biti od neprocjenjive koristi Kolašinu”.

Vujisić podsjeća da je prva panorame Kolašina napravljena 1981. Ta fotografija, uz još oko 4.000 drugih, pripada privatnoj zbirci Branislava Jeknića, koji je i sam, kako kaže, u slobodno vrijeme ,,fotograf nekad iz nužde, nekad iz zadovoljstva”.

U zbirci se nalazi i nekoliko fotografija iz perioda Kraljevine i Knjaževine Crne Gore, a najupečatljivije su one čiji je autor Rudolf Mosinger. Taj fotograf, kaže Jeknić, snimio je i proglašenje Nikole I za kralja Crne Gore. Po nalogu kralja Nikole, tada je slikao i Mateševo, crkvu u Kolašinu i na Crkvinama, trgove, most na rijeci Tari, kao i Manastir Moraču.

Tokom deset godina istraživanja kolašinske istorije, Jeknić je sa saradnicima skupio dovoljno materijala za knjigu Varoš Kolašin kroz sliku i dokumenta. U saradnji Centra za kulturu s Arhivom Crne Gore već je realizovan projekat Kolašin u doba Knjaževine i Kraljevine Crne Gore.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo