Povežite se sa nama

OKO NAS

KOLAŠINSKE SAOBRAĆAJNE MUKE: Blokadom do signalizacije

Objavljeno prije

na

Uprava za saobraćaj i Opština Kolašin ispunili su (manji) dio obećanja datih mještanima kolašinskog naselja Smailagića Polje, kroz koje prolazi neuslovni put do tunela Klisura. Tim putem, prema zvaničnim podacima, od 18. marta do sada prošlo je više od 700.000 vozila

 

Da postave saobraćajnu signalizaciju na putu od Kolašina do Jezerina, koji spaja tunel Klisura, odnosno, put od Bjelasice do Lubnica sa auto putem, državi i Opštini je trebalo koji dan više od šest mjeseci. Postavljanju signalizacije prethodila je blokada saobraćaja koju su organizovali mještani. Prije toga ignorisano je na desetine njihovih  apela i upozorenja.

Oko osam kilometara puta, koji spaja grad i ulaz u tunel zvanično ima više vlasnika, pa je od Kolašina do restorana Savradak  opštinski, a dalje je još, navodno, vlasništvo Ski centra Bjelasica, preduzeća davno ugašenog u stečaju. To je istovremeno i vrlo neuslovna saobraćajnica, kojom se dolazi do kolašinskog privatnog i državnog skijališta. Sve vrijeme mještani tvrde da su im životi ugroženi, zbog frekventnog saobraćaja i često neprilagođene brzine. Kako bi skrenuli  pažnju na situaciju u kojoj su, sredinom avgusta,  na jedan sat,  blokirali su put prema Jezerinama i tražili hitnu rekaciju nadležnih.

Učesnici protesta tvrdili su da su problemi, nastali nakon otvaranja tunela Klisura, najočigledniji na dionici od grada do restorana Savardak, kroz gusto naseljeno Samilagića Polje.  Uvjereni su da bi put i dalje bio bez ijednog saobraćajnog znaka da nijesu zaprijetili svakodnevnim blokadama. “Prije blokade, građanskim incijativama obraćali smo se svim nadležnim organima ove države, počev do Opštine, pa do Ministarstva saobraćaja i Uprave za saobraćaj. Predsjedniku Vlade smo poslali, takođe, inicijativu, obrazložili smo naše zahtjeve, tražili hitno reagovanje, jer su ovdje u pitanju životi pješaka, mještane i svih učesnika u saobraćaju. Odgovora niti bilo kave reakcije prije blokade nije bilo”, kažu u Smailagića Polju.

Do tada gluvi na primjedbe i žalbe mještana u medijima, nakon protesta Kolašinca, iz Uprave za saobraćaj i Opštine odmah su se prihvatili  posla, pa je, početkom minule  sedmice, dio obećanja i realizovan. Lokalnu kolašinsku vlast, koja je pisanje medija o stanju na putu prema Jezerinama često nazivala “spinovima”, da postavi signalizaciju nije motivisao ni zaključak nadležnog skupštinskog odbora. Odbornici su više puta, tokom minulog ljeta, zahtijevali da izvršna vlast intenzivira aktivnosti koje bi dovele do rješavanja saobraćajnih problema u gradu i naseljima ka Jezerinama.

Ispunili smo zahtjeve mještana i u roku koji je dogovoren postavili horizontalnu i vertikalnu signalizaciju na putu od Kolašina prema Jezerinama, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj. U saopštenju se navodi da su na putu postavljena 22 saobraćajna znaka,  “koji obavještavaju na nailazak na pješačke prelaze i usporivače brzine, kao i znakove upozorenja na ograničanje brzine na 40 km/h”. Takođe, iscrtana je i horizontalna signalizacija, kao i 10 pješačkih prelaza.

“Na ovaj način osigurano je bezbjednije odvijanje saobraćaja na ovoj dionici, što je bio glavni zahtjev mještana koji su u avgustu blokirali ovaj put, smatrajući da visok intezitet saobraćaja nakon otvaranja tunela Klisura, neprilagođena brzina kretanja i prolazak teretnih vozila predstavljaju opasnost za njih i njihove porodice. Ovo je samo prvi korak koju su preduzeli Uprava za saobraćaj i Opština Kolašin kako bi se podigla bezbjednost saobraćaja na ovom putu. Takođe, u toku je izrada tehničke dokumentacije za rekonstrukciju puta od Kolašina do Jezerina, a navedeni projekat će biti uvršten u budžet za 2025. godinu”, zaključuje se u saopštenju.

Zbog čega sve to nije urađeno prije otvranja puta Jezerine -Lubnice ni iz Opštine ni sa državnih adresa nije objašnjeno. Rekonstrukcija puta od grada do tunela, koju je premijer Milojko Spajić, prvobitno najavio za ovu godinu, sada je izvjesno, počeće, u najboljem slučaju,  tek sljedeće.

Iz Uprave  tvrde da su minulih godina, dok se tunel gradio,  pokušavali da dobiju urbanističko tehničke uslove (UZU) kako bi uradili projektnu dokumentaciju i eventualno raspisali tender za izvođenje radova. No, tvrde, UTU nije bilo moguće dobiti ni od Opštine ni od resornog Ministarstva, pa nije rađena ni projektna dokumentacija. Otkup puta niko nije pominjao, jer da jeste, rekonstrukcija saobraćajnice ne bi bila i dalje samo u obećanjima.

Mještani su, pored hitnog postavljanja vertikalne i horizontalne signalizaciju i ograničavanje brzine na 40km/h, tražili zabranu teretnog i autobuskog saobraćaja, izgradnju trotoara na mjestima gdje je to izvodljivo, s obje strane ulice, i postavljanje radarske kontrole. Da li prije početka rekonstrukcije puta nadležni namjeravaju da udovolje ostaku zahtjeva, nije poznato.

Međutim, u međuvremnu su se iz Uprave  za saobraćaj pohvalili činjenicom da je tunel Klisura “ispunio očekivanja”. Automatski brojač saobraćaja, koji je instaliran na putu Buče-Lubnice, od 1. avgusta do 31. avgusta registrovao je prolazak ukupno 191.795 vozila, koja su saobraćala na putnom pravcu Berane – Kolašin i obrnuto.  Od otvaranja puta u martu, do kraja avgusta,  tom saobraćajnicom prošlo je više od 700.000 vozila. U prosjeku, dnevno je prolazilo 6.187 vozila, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj. Putnički automobile činili su 91 odsto saobraćaja. Uprkos tome što je putem zabranjen saobraćaj teretnim vozilima, tokom avgusta registrovan je prolazak čak  2.232 kamiona. Sva ta vozila, prije ulaska u tunel Klisura ili po izlasaku iz njega,  prošli su i kolašnskim ulicama, odnosno, kroz više naseljnih mjesta, putem na kojem, do prije nekoliko dana,  nije  bilo čak ni minimalne saobraćajne signalizacije.

                                                                    Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo