Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Kome teče Tara

Objavljeno prije

na

Za planere Vlade Crne Gore nema odmora. Bespogovorno rade kako bi obezbijedili još jednu stranu investiciju. Nevolja je jedino što građani Crne Gore još ne znaju kakva je njihova korist od planirane gradnje hidroelektrana na Morači i energetskog kabla kojim nas žele vezati sa Italijom. Nakon svega, pregaoci su nam spremili i Izmjenu tenderske dokumentacije za gradnju hidroelektrana na Morači. Tim dokumentom se mijenja verzija usvojena krajem prošle godine. Tender za HE na Morači bi, konačno, nakon odlaganja, trebao biti zatvoren 30. septembra i tada bi trebali znati hoće li iko, šta i pod kojim uslovima raditi u kanjonu Morače.

Ministarstvo ekonomije je u saradnji sa savjetnikom IFC-om, dostavilo čitav niz izmjena tenderske dokumentacije. U predlogu stoji da – ukoliko neki novi projekat uzvodno od centrala na Morači, pozitivno utiče na posao budućeg graditelja HE, ,,koncesionar će podijeliti dodatne prihode sa Crnom Gorom, odnosno onim ko bude realizovao novi projekat”. Ukoliko ima negativan uticaj, država će nadoknaditi štetu.

Monitor je već objavljivao izvode iz dokumenta Vodoprivredna osnova iz 2001. u kojem piše da uzvodno od HE Andrijevo treba graditi i elektranu Dubravica, koja bi omogućila vezu moračkih brana sa Tarom. Sada je jasnije da se na Taru i njene vode i dalje računa. Izokola, doduše. Ali polako se u papirologiji pravi osnova za taj prevrat.

No, dok se u Vladi pozivaju na to da je Tara pod zaštitom zbog usvojene parlamentarne deklaracije – pojedini funkcioneri, kao što je Branko Vujović dok je bio ministar, nisu se libili da otvaraju i pitanje mogućeg potapanja kanjona pod međunarodnom UNESCO zaštitom.

Traženje izmjena statusa Tare je još mogući scenario. To bi omogućilo korišćenje vode te rijeke i povećavanje produktivnosti planiranih HE na Morači, a time i više struje koja bi podmorskim kablom išla ka Italiji.

Iz nevladinog sektora su tvrdili da najviše brine predlog A2A, italijanske kompanije koja je kvalifikovani ponuđač na tenderu za gradnju hidroelektrana na Morači, da se prošire granice područja za koncesionu djelatnost, jer “podsjeća na pripremu za gradnju infrastrukture za buduće prevođenje voda Tare u Moraču”.

Vlada i njeni savjetnici ne štede kada treba izaći u susret budućem koncesionaru. Zanimljivo je to što koncesionar bira po kojem će modelu graditi hidrocentrale – četiri HE sa “visokom” glavnom centralom Andrijevo, ili da ta elektrana bude niža. Dozvoljeno mu je da dostavi rješenje po sopstvenoj želji. Ponuđačima je, prema dokumentaciji, ostavljeno da definišu tehničko rješenje “radi maksimiziranja ekonomske koristi od projekta”.

O našoj koristi i dalje niko ništa konkretno.

Prethodni nacrt ugovora o koncesiji je predviđao da država nadzire rad koncesionara i izdaje razna odobrenja za realizaciju projekta. U traženim izmjenama stoji da je koncesionaru dozvoljeno da utiče na izbor kompanije koja treba da nadzire da li se krše ugovorene obaveze. Tu bi dužnost, prema izmjenama u dokumentaciji, država trebala predati “nezavisnoj inženjerskoj firmi” koju izvršna vlast bira zajedno sa koncesionarom, a plaćaju je građani Crne Gore!

Partner ne samo da odlučuje na osnovu kojeg rješenja će graditi elektrane, već i odabira mjere zaštite životne sredine, kao i vrijeme trajanja koncesije. Vlada je odredila da ne bude manje od – 25 godina. Ostalo je na volju partnera.

Ukoliko i ovaj tender propadne Elektroprivreda Crne Gore bi mogla da dobije posao gradnje hidroelektrana na Morači direktno. U tom slučaju bi ova kompanija, koja je još u većinskom vlasništvu Crne Gore, mogla da sopstvenim snagama gradi hidroelektrane.

Tako svi oni koji su tvrdili da sami možemo graditi hidroelektrane bili zadovoljeni. Kako sada stvari stoje – zadovoljno bi trljali ruke i Italijani. Već neko vrijeme se špekuliše da nisu sigurni da li mogu i hoće da ulažu svoj novac u gradnju elektrana koje nisu izvjesno i isplative. Ovako bi ih gradila EPCG, oni bi kao suvlasnici, imali interes u tome, a usput bi i se mogla, iza kulisa i završavati priča oko prevođenja Tare u Moraču, čime se povećava isplativost hidroelektrana na Morači, ali i dobija više struje koja bi kablom išla ka Italiji.

,,Čitava priča postaje sumnjiva i vrlo mučna jer prihvatanje novih povoljnosti za ponuđače, kojima im je data sloboda da definišu tehničko rješenje radi maksimiziranja ekonomske koristi od projekta još jedan je u nizu poteza kojima se pošto poto želi obezbijediti korist investitoru”, tvrde u NVO Green Home.

Za ovu NVO suštinsko je pitanje: ako Ministarstvo ekonomije pregovara sa investitorom i mijenja uslove tendera dok je on u toku i na taj način izlazi u susret investitoru – da li je to posljednji pokušaj da se investitor privoli da, ipak, konkuriše sa projektom kako bi se izbjegao propast tendera što bi bio rezultat pogrešne politike Vlade na koju je civilni sektor ukazivao.

Green Home, MANS i Forum 2010 su u više navrata upozoravali na mnoštvo nepravilnosti u procesima planiranja energetskih objekta u Crnoj Gori i kršenje procedure.

,,Umjesto rukovođenja interesima države i građana, Vlada već duže vrijeme nastoji da obezbijedi izvoz struje u Italiju, iako mi imamo energetski deficit”, tvrde u Green Home. Oni upozoravaju da potezi Vlade ne ulivaju nadu da se sa praksom izlaženja u susret investitorima uz nipodaštavanje interesa građana i države prestalo. ,,Naprotiv, umjesto poštovanja procedura i rokova i dalje na djelu imamo netransparentnost i ponižavajući odnos prema interesima građana kao i nedomaćinski odnos prema sopstvenim resursima”.

Priča o hidroelektranama na crnogorskim rijekama i kablu koji prolazi kroz nacionalne parkove obilježiće ovu zemlju koja nema većeg bogatstva od sopstvene ljepote. Ni većeg neprijatelja od lošeg gazde i njegovih prijatelja.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo