Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Kome teče Tara

Objavljeno prije

na

Za planere Vlade Crne Gore nema odmora. Bespogovorno rade kako bi obezbijedili još jednu stranu investiciju. Nevolja je jedino što građani Crne Gore još ne znaju kakva je njihova korist od planirane gradnje hidroelektrana na Morači i energetskog kabla kojim nas žele vezati sa Italijom. Nakon svega, pregaoci su nam spremili i Izmjenu tenderske dokumentacije za gradnju hidroelektrana na Morači. Tim dokumentom se mijenja verzija usvojena krajem prošle godine. Tender za HE na Morači bi, konačno, nakon odlaganja, trebao biti zatvoren 30. septembra i tada bi trebali znati hoće li iko, šta i pod kojim uslovima raditi u kanjonu Morače.

Ministarstvo ekonomije je u saradnji sa savjetnikom IFC-om, dostavilo čitav niz izmjena tenderske dokumentacije. U predlogu stoji da – ukoliko neki novi projekat uzvodno od centrala na Morači, pozitivno utiče na posao budućeg graditelja HE, ,,koncesionar će podijeliti dodatne prihode sa Crnom Gorom, odnosno onim ko bude realizovao novi projekat”. Ukoliko ima negativan uticaj, država će nadoknaditi štetu.

Monitor je već objavljivao izvode iz dokumenta Vodoprivredna osnova iz 2001. u kojem piše da uzvodno od HE Andrijevo treba graditi i elektranu Dubravica, koja bi omogućila vezu moračkih brana sa Tarom. Sada je jasnije da se na Taru i njene vode i dalje računa. Izokola, doduše. Ali polako se u papirologiji pravi osnova za taj prevrat.

No, dok se u Vladi pozivaju na to da je Tara pod zaštitom zbog usvojene parlamentarne deklaracije – pojedini funkcioneri, kao što je Branko Vujović dok je bio ministar, nisu se libili da otvaraju i pitanje mogućeg potapanja kanjona pod međunarodnom UNESCO zaštitom.

Traženje izmjena statusa Tare je još mogući scenario. To bi omogućilo korišćenje vode te rijeke i povećavanje produktivnosti planiranih HE na Morači, a time i više struje koja bi podmorskim kablom išla ka Italiji.

Iz nevladinog sektora su tvrdili da najviše brine predlog A2A, italijanske kompanije koja je kvalifikovani ponuđač na tenderu za gradnju hidroelektrana na Morači, da se prošire granice područja za koncesionu djelatnost, jer “podsjeća na pripremu za gradnju infrastrukture za buduće prevođenje voda Tare u Moraču”.

Vlada i njeni savjetnici ne štede kada treba izaći u susret budućem koncesionaru. Zanimljivo je to što koncesionar bira po kojem će modelu graditi hidrocentrale – četiri HE sa “visokom” glavnom centralom Andrijevo, ili da ta elektrana bude niža. Dozvoljeno mu je da dostavi rješenje po sopstvenoj želji. Ponuđačima je, prema dokumentaciji, ostavljeno da definišu tehničko rješenje “radi maksimiziranja ekonomske koristi od projekta”.

O našoj koristi i dalje niko ništa konkretno.

Prethodni nacrt ugovora o koncesiji je predviđao da država nadzire rad koncesionara i izdaje razna odobrenja za realizaciju projekta. U traženim izmjenama stoji da je koncesionaru dozvoljeno da utiče na izbor kompanije koja treba da nadzire da li se krše ugovorene obaveze. Tu bi dužnost, prema izmjenama u dokumentaciji, država trebala predati “nezavisnoj inženjerskoj firmi” koju izvršna vlast bira zajedno sa koncesionarom, a plaćaju je građani Crne Gore!

Partner ne samo da odlučuje na osnovu kojeg rješenja će graditi elektrane, već i odabira mjere zaštite životne sredine, kao i vrijeme trajanja koncesije. Vlada je odredila da ne bude manje od – 25 godina. Ostalo je na volju partnera.

Ukoliko i ovaj tender propadne Elektroprivreda Crne Gore bi mogla da dobije posao gradnje hidroelektrana na Morači direktno. U tom slučaju bi ova kompanija, koja je još u većinskom vlasništvu Crne Gore, mogla da sopstvenim snagama gradi hidroelektrane.

Tako svi oni koji su tvrdili da sami možemo graditi hidroelektrane bili zadovoljeni. Kako sada stvari stoje – zadovoljno bi trljali ruke i Italijani. Već neko vrijeme se špekuliše da nisu sigurni da li mogu i hoće da ulažu svoj novac u gradnju elektrana koje nisu izvjesno i isplative. Ovako bi ih gradila EPCG, oni bi kao suvlasnici, imali interes u tome, a usput bi i se mogla, iza kulisa i završavati priča oko prevođenja Tare u Moraču, čime se povećava isplativost hidroelektrana na Morači, ali i dobija više struje koja bi kablom išla ka Italiji.

,,Čitava priča postaje sumnjiva i vrlo mučna jer prihvatanje novih povoljnosti za ponuđače, kojima im je data sloboda da definišu tehničko rješenje radi maksimiziranja ekonomske koristi od projekta još jedan je u nizu poteza kojima se pošto poto želi obezbijediti korist investitoru”, tvrde u NVO Green Home.

Za ovu NVO suštinsko je pitanje: ako Ministarstvo ekonomije pregovara sa investitorom i mijenja uslove tendera dok je on u toku i na taj način izlazi u susret investitoru – da li je to posljednji pokušaj da se investitor privoli da, ipak, konkuriše sa projektom kako bi se izbjegao propast tendera što bi bio rezultat pogrešne politike Vlade na koju je civilni sektor ukazivao.

Green Home, MANS i Forum 2010 su u više navrata upozoravali na mnoštvo nepravilnosti u procesima planiranja energetskih objekta u Crnoj Gori i kršenje procedure.

,,Umjesto rukovođenja interesima države i građana, Vlada već duže vrijeme nastoji da obezbijedi izvoz struje u Italiju, iako mi imamo energetski deficit”, tvrde u Green Home. Oni upozoravaju da potezi Vlade ne ulivaju nadu da se sa praksom izlaženja u susret investitorima uz nipodaštavanje interesa građana i države prestalo. ,,Naprotiv, umjesto poštovanja procedura i rokova i dalje na djelu imamo netransparentnost i ponižavajući odnos prema interesima građana kao i nedomaćinski odnos prema sopstvenim resursima”.

Priča o hidroelektranama na crnogorskim rijekama i kablu koji prolazi kroz nacionalne parkove obilježiće ovu zemlju koja nema većeg bogatstva od sopstvene ljepote. Ni većeg neprijatelja od lošeg gazde i njegovih prijatelja.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo