Vrh Demokratske partije socijalista predložio je kotorskog ljekara Aleksandra Stjepčevića za novog čelnika Opštine Kotor. Ukoliko u lokalnom parlamentu dobije podršku odborničke većine vladajuće koalicije DPS-SDP-LP-HGI, dr.Stjepčević će zamijeniti Mariju Ćatović kojoj 17. novembra ističe desetogodišnji mandat na funkciji predsjednice opštine.
Kad zasjedne na prvu fotelju Kotora, osim nove luksuzne limuzine A6, koju je Ćatovićka pazarila prije pola godine, nadajući se produžetku mandata, Stjepčevića čeka bogato nasljeđe neispunjenih obećanja koalicije četiri partije i Majinog mnogoljudnog kabineta.
Marija Ćatović izabrana je za predsjednicu Opštine Kotor na neposrednim izborima 2004. godine, kao kandidat DPS-a. U predsjedničku fotelju sjela je direktno iz Jugopetrola, preduzeća iz koga je otišla uz otpremninu od 40-ak hiljada eura. Petogodišnji mandat obnovila je na izborima 2009. Pored ove funkcije, bila je visoko pozicionirana u DPS-u gdje je zauzimala funkcije poslanika u Skupštini Crne Gore, članice Predsjedništva stranke i izvršnog odbora DPS-a u lokalu.
Stupila je na čelo jedinog crnogorskog grada koji se nalazi na listi UNESCO-a, sa geslom kako će vratiti stari sjaj gradu Kotoru. To se nije dogodilo jer je Kotor vođen njenom rukom potamnio i osiromašio.
Dvostruki mandat Maje Ćatović obilježila je potpuna stagnacija i propast kotorske privrede i turizma. Ni jedno od predizbornih obećanja o krupnim investicionim zahvatima, ni ona, ni koalicija koju predvodi od 2004., nije ispunila. Radi se o obećanjima koja na izborima svih nivoa DPS ponavlja kao mantru – izgradnja novih hotela, zaobilaznice oko Kotora i žičare Kotor-Lovćen-Cetinje.
Onoliko je novca utrošeno na elaborate, projekte, tendere, za zaobilaznicu i žičaru, a od njih ni metra ni traga. Žičaru su gradili svi redom, gradonačelnica, ministri i predsjednik Filip Vujanović, koji je zalegao za poduhvat koji će omogućiti turistima „najljepši pogled na svijetu”, na zaliv Boke sa kotorske tvrđave San Đovani.
Umjesto obećanih ređale su se druge investicije, stambene zgrade privilegovanih građevinskih firmi. Iza nekih, po pisanju mnogih medija, stoje interesi Ćatovićke i njene porodice. Najupečatljivija investicija za Majinog mandata uzidana je u brdima Škaljara, glomazna zgradurina nazvana Pentagon, slika budvanizacije Kotora i Bokokotorskog zaliva.
Kotorani posebno zamjeraju Maji Ćatović što je tokom njenog mandata Kotor izbrisan sa liste gradova, kada je po Zakonu o teritorijalnoj organizaciji preimenovan u naselje gradskog tipa. To su građani doživjeli kao uvredu i potiranje istorije drevnog Kotora koji je vjekovima imao status samostalnog grada.
Slučajno ili ne, tek u njenom mandatu Kotor gubi značaj regionalnog centra. Iz njega su raseljene ili obezvlašćene mnoge institucije, od Istorijskog arhiva, Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Pomorskog muzeja, registra brodova, Centra državne bezbijednosti do Uprave prihoda. Najnoviji udarac privredi i značaju Kotora stigao je nedavno odlaskom Jugopetrola, čija se direkcija uprkos protivljenju građana, nakon više od 60 godina od osnivanja, seli u Podgoricu.
Time će se ionako veliki broj nezaposlenih dodatno uvećati. Na kotorskom birou rada oko 300 osoba sa fakultetskom diplomom trenutno čeka na posao. Jedino što im se nudi u nekada bogatom i privredno razvijenom primorskom gradu, jesu poslovi magacionera ili kasirki, izvještava Radio Kotor.
Kotora koji je godinama kriminalizovan i zaslugom lokalne vlasti koja se nije libila da sklapa poslove sa osobama sa Interpolovih potjernica. Predsjednica Ćatović se hvalila dobrim odnosima sa pojedincima koji pripadaju tom miljeu.
Najznačajniji srednjovjekovni kulturno-istorijski spomenici grada, palače, gradski bedemi, elitni restorani, kafane i lokali, u rukama su poslovnih ljudi sumnjivih biografija. Istovremeno, Opština tuži sudu kotorske penzionere čije je se udruženje, navodno „bez pravnog osnova”, uknjižilo na lokal površine 19 kvadratnih metara.Kotor je grad u kome se javna nadmetanja za zakup poslovnog prostora u vlasništvu Opštine obezbjeđuju kordonima specijalnih jedinica policije koji razdvajaju zainteresovane klanove.
Najveća šteta učinjena području kotorske opštine u posljednjih desetak godina je devastacija prostora Bokokotorskog zaliva čije je obale zahvatila ekspanzija nekontrolisanje gradnje. Kotor je u opasnosti da izgubi status zaštićenog područja UNESCO-a, na šta upozoravaju stručnjaci iz ove organizacije UN.
Odbornici vladajuće koalicije usvojili su čitav niz planskih dokumenata kojima se degradira zaštićeni prostor zaliva. Planovi se štancuju uprkos oštrim upozorenjima.
Maja Ćatović se dokazala kao velikodušni pokrovitelj pripadnika moćnog građevinskog lobija čije su želje za gradnjom u zaštićenim zelenim zonama zaliva Boke ugrađivane u sve urbanističke planove. Ozbiljne primjedbe na stanje očuvanosti zaštićenog dobra stizale su godinama, ali se predsjednica nije na njih osvrtala.
U izvještaju ICOMOS-a, savjetodavnog tijela UNESCO, ukazano je na poražavajuću degradaciju zaštićenog prostora čije prirodne vrijednosti gube odlike Izuzetne univerzalne vrijednosti koje su Kotor sa Bokom dovele na listu bisera svjetske prirodne i kulturne baštine.
Besprizornom gradnjom naročito su napadnute zelene zone na potezu Strp-Morinj-Kostajnica-Lipci, za koje su usvojeni planovi u suprotnosti sa preporukama UNESCO.
Pojedini urbanistički planovi, poput DUP-a Morinj, naselja u kome Maja Ćatović živi, usvojeni su iako saglasnost nije dala Uprava za zaštitu kulturnih dobara. Morinj je urbanizovan do neprepoznatljivosti, uprkos zahtjevima ICOMOS-a za uvođenje moratorijuma na gradnju u zalivu do 2016. godine.
Ne vidim, ne čujem, ne znam – moto je kojeg se Maja Ćatović držala tokom dugog mandata. Nije ništa znala o divljoj gradnji u Krašićima čiju su obalu uzurpirali podgorički funkcioneri, bankari i tajkuni, nasipajući i zauzimajući more od zaliva za svoje vile i zgradurine. Nije čula detonacije i rušenje cijelog brda u naselju Lipci, u sred sezone, ni vidjela zasipanje mora tonama kamena, zemlje i betona, kuda je prolazila svaki dan, dok javnost nije reagovala na vandalsko uništavanje obale od strane nikšićkog biznismena i partijskog aktiviste.
Ostavila je vidljiv trag u kulturi, posebno odlukom da elitnu likovnu galeriju koja je godinama postojala na Trgu od oružja iseli, a lokal ustupi Prvoj banci na korišćenje.
Tako je Kotor ostao bez ekskluzivnog prostora za važne događaje koji se u iznudici, ponekad održavaju u prostorijama Pomorskog muzeja.
Ćatovićeva odlazi sa kolekcijom živopisnih priznanja i nagrada, dobijenih i kupljenih. Među njima se ističe ona sa Oksforda, nagrada Ujedinjena Evropa, dodijeljena od strane Sokratovog komiteta, ma šta to značilo. Laureat ovog neobičnog priznanja za koje treba izdvojiti oko 20.000 eura je i prijestonica Cetinje, ali i mnogi slavoljubivi likovi.
Da li će novi predsjednik dr Aleksandar Stjepčević kao član DPS-a nastavitit uhodanim Majinim manirom vladanja ili će u Kotoru produvati neki novi vjetrovi, vidjeće se uskoro.
Branka PLAMENAC