Povežite se sa nama

MONITORING

Kupujmo svoje

Objavljeno prije

na

Vlada i većinski vlasnici Kombinata aluminijuma postigli su dogovor. Još samo da nađu banku koja će se prema novcu svojih akcionara ophoditi po modelu po kome ovdašnja vlast troši pare poreskih obveznika (dakle, krajnje bezbrižno i neodgovorno) i zatvore finansijsku konstrukciju. Novo slavlje, potom, može da počne. TUĐE A NAŠE: ,,Vlada je”, predočio je ministar ekonomije Branko Vujović, ,,preuzela obavezu da izda garanciju na kreditno zaduženje KAP-a u visini od 135 miliona eura. Od tog iznosa 25 miliona će se koristiti za socijalni program, 22 za radni kapital, tri za vraćanje duga Montenegro bonusu, 63 miliona za obaveze prema konzorcijumu banaka i 21 milion prema CKB.” Uz to će u naredne tri godine sa 45 miliona eura subvencionirati nabavku struje za Kombinat. U taj iznos nijesu uračunati ovogodišnji troškovi Crne Gore za nabavku električne energije za KAP. U pitanju je, prema različitim informacijama, od 15 do 35 miliona eura.

Za uzvrat Centralno evropska aluminijska kompanija (CEAC) je na Vladu prenijela polovinu akcija KAP-a i Rudnika boksita koje su, prije četiri godine platili 55 miliona. Drugu polovinu stavili su u zalog – one će postati državne u slučaju da na Crnu Goru padne teret vraćanja garantovanih 135 miliona. Po svoj prilici, a to ne kriju ni članovi Vlade, to je vrlo vjerovatan rasplet grand privatizacije.

Ipak, najvažniji ustupak Oleg Deripaska je Milu Đukanoviću napravio tako što su njegove kompanije povukle međunarodnu tužbu protiv Vlade i državnih fondova tešku više od 300 miliona eura. Podrazumijeva se, i Vlada Crne Gore je odustala od kontratužbe.

,,Kupovinom šanse za crnogorsku industriju aluminijuma stvaraju se uslovi da, ako ne četiri hiljade, bar 1,5 do dvije hiljade porodica od te djelatnosti u Crnoj Gori mogu kvalitetno da žive”, objasnio je premijer, nakon što je Vlada u ponedjeljak prihvatila Ugovor o poravnanju sa većinskim vlasnikom KAP-a.

Prevedeno na stvaran život to znači da će, suprotno odredbama kupoprodajnog Ugovora, bez posla ostati više od 2,5 hiljada sadašnjih radnika Kombinata i Rudnika boksita. Prekobrojni će dobiti tek polovinu otpremnine koja im je garantovana sporazumom između sindikata i predstavnika Deripaske. Novac za otpremnine će, umjesto vlasnika kompanije, obezbijediti Vlada Crne Gore – dijelom iz budžeta (pet miliona) i sa računa Direkcije za mala i srednja preduzeća (10 miliona eura), a dijelom kreditnim garancijama.

Proizilazi da će građani Crne Gore platiti 200 miliona eura da se na arbitraži u Frankfurtu ne bi dokazivalo da li je Milo prevario Olega, Oleg Mila, ili su i jedan i drugi žrtve gramzivih i(li) nesposobnih saradnika. Da li je otkazivanje dugo najavljivane predstave vrijedno tolikog novca?

KO JE KOME DUŽAN: Neko treba da objasni zašto Vlada Crne Gore plaća Deripaski da bi povratila dio vlasništva nad KAP-om kad je on, zbog nepoštovanja kupoprodajnog ugovora, morao izgubiti kupljene akcije i dodatno platiti visoku odštetu. CEAC je početkom ove godine kršio dvije od tri ugovorne stavke koje podrazumijevaju automatski raskid ugovora na njegovu štetu. Umjesto da ga kazne, Đukanović i njegovi saradnici ponudili su mu alibi u vidu ,,globalne ekonomske krize”, i ako se ona u Ugovoru ne pominje kao razlog za nepoštovanje preuzetih obaveza (tzv. viša sila).

Potom je Ugovor stavljena van snage.

Problematična je i predočena računica o socijalnoj komponenti i potrebi očuvanja radnih mjesta. Vlada je pristala da sufinansira otpremninu prekobrojnim radnicima KAP-a i Boksita – kompanija u kojima nije imala ni jednu jedinu akciju. Riječ je o iznosima i do deset puta većim od otpremnina koje, istovremeno, nudi zaposlenima u Duvankomercu – kompaniji u većinskom vlasništvu države! ,,Odgovorna vlada novcem poreskih obveznika ne servisira socijalni program za prekobrojne radnike privatne kompanije”, bez efekta je upozoravao profesor Univerziteta Mediteran Milenko Popović. Navodna briga za zapošljene samo je kulisa iza koje se igraju neke druge, mnogo isplativije, igre.

To postaje još jasnije kada premijera i njegove saradnike čujemo kako nas ubjeđuju da je Vlada odriješila državnu kesu kako bi pomogla očuvanje makar dijela radnih mjesta u Kombinatu (Rusi govore o 1.100 zapošljenih). Računica je prosta – ako od 200 miliona sadašnje i buduće državne pomoći Olegu Deripaski odbijemo novac namijenjen za isplatu otpremnina, proizilazi da Đukanovićeva Vlada ulaže 175 miliona eura da bi sačuvala najviše 1,5 hiljadu radnih mjesta. To je 116 hiljada eura po zapošljenom. Za taj se novac, bilo gdje na Balkanu, može otvoriti 10 – 15 radnih mjesta. Istim novcem, u SAD, mogu se iškolovati četiri pilota putničke avijacije, uz plaćen smještaj i hranu. I to je argument za sumnju da vlast ovim novcem ne plaća egzistencijalnu sigurnost radnika KAP-a, već kupuje oprost vlastitih grijehova iz frankfurtske tužbe.

Nekad je Veselin Vukotić loše prodaje državnih preduzeća pravdao parolom – ne prodajemo preduzeća, mi kupujemo strateške investitore. Sada, kad je došlo vrijeme da Crna Gora u te iste strateške partnere ulaže, ne desetine, nego stotine milione eura, premijer Đukanović ubjeđuje da to nije pljačka, nego – kupovina šanse. Suština je, u oba slučaja, ista: mi plaćamo tuđe račune.

 

IGOR LUKŠIĆ
KAP nije što je bio

,,KAP danas, čak i pod punim iskorišćenjem njegovih kapaciteta, nije više toliko relevantan kao što je nekada bio za crnogorsku ekonomiju”, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar finansija Igor Lukšić, sredinom maja ove godine, na skupu Ekonomska kriza i njeno djelovanje na EU integracije koji je organizovao Monitor. Lukšić je ovako obrazložio svoj stav: ,,Kada bi funkcionisao punim kapacitetima KAP-ovo učešće u BDP bilo bi četiri do pet odsto, a neto izvozni efekat između sedam i osam odsto. Ne samo direktni nego i indirektni efekat. To više nije ono što je nekada bilo, bez obzira na to što pod pretpostavkom punih iskorišćenih kapaciteta KAP izvozi negdje oko 40 – 45 odsto crnogorskog robnog izvoza, zato što kod nas dominantno izvozna industrija postaje – ne više aluminijum – nego turizam i neke druge sa njim vezane grane. Idealno bi bilo kada bi se problem KAP-a moga riješiti kroz njegovo duboko restruktuiranje i širenje asortimana proizvoda. Da li je to moguće drugo je pitanje…

SDP-ova posla

,,Dio Vlade koji predstavlja SDP je spreman da do kraja i maksimalno podrži socijalni program.. Sa druge strane nijesmo spremni da podržimo pokušaj da se po svaku cijenu održi proizvodnja u toj fabrici”, obrazložio je
Vujica Lazović navodno neslaganje sa odlukom Vlade. Potez SDP-a ne zaslužuje komentar. Samo pomen, kao još jedan dokaz principijelnosti i kuraži manje članice vladajuće koalicije. Da je SDP-u, zaista, bilo stalo do KAP-a i njegovih radnika, oni bi zahtijevali samo jedno i jedino – poštovanje ugovorenih prava i obaveza.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA NE POŠTUJE ROKOVE VLASTITIH OBEĆANJA: Ludom radovanje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Građanima su obećani rast standarda i novi putevi, privredi jednostavnije procedure i finansijska rasterećenja, evropskim partnerima –reforme… I mnogo toga je „odloženo do daljnjeg“. Biće, nadaju se optimisti

 

 

Kada je Milojko Spajić, još zelen na funkciji predsjednika Vlade, najavio da će u septembru prošle godine početi gradnje dionice autoputa Mateševo – Andrijevica („paf-paf i 2024. u septembru želim da vidim ašov u zemlji“, M. Spajić, decembar 2023.) samo su najnaivniji povjerovali u izvodljivost datog obećanja. Još nerealnije zvučala je priča o tome kako će, „u narednih pet do sedam godina“ (otprilike do 2030.), Crna Gora dobiti „18 dionica autoputeva i brzih cesti“.

Kako sada stvari stoje, budu li za pet godina u funkciji tri, od obećanih 18 dionica autoputeva i brzih cesti, biće puna kapa. Ostalo – jednog dana.

Neka druga obećanja, lakša za realizaciju a neophodna za normalizaciju političkih, ekonomskih i društvenih odnosa u Crnoj Gori, zvučala su mnogo realnije. Za njihovo provođenje trebalo je samo dobre volje i, uglavnom, 41 glas u Skupštini Crne Gore. Opet, ni od njih, još uvijek, nema ništa.

Slijedeći premijerovo insistiranje da je ekonomija važnija od politike, krenimo sa tog kraja. Dijelom i zato što za ispunjenje tih obećanja vlast nije trebalo da podnese neku veliku žrtvu, u vidu smanjenja mogućnosti kadrovanja (političkog zapošljavanja po dubini) ili pojačane kontrole trošenja državnog novca preko Vlade, državnih i javnih preduzeća, lokalnih samouprava…

Od proljeća prošle godine slušamo priču o „skorom“ usvajanju zakona o stalnom sezoncu. Ipak, lako se može desiti da predstojeću turističku sezonu, uz narastajući problem sa plažama, dočekamo jednako nespremni kao i prošle godine. Ili sa zakonskim rješenjem koje će, prema dostupnim komentarima zainteresovanih, donijeti novih problema makar onoliko koliko i potencijalnih rješenja.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POLICIJA PROTIV SLOBODNE RIJEČI: Disciplinovanje kritičara

Objavljeno prije

na

Objavio:

Međunarodna praksa, rezolucije, presude Suda u Strazburu su neumoljive i na strani su slobodne riječi. Sve suprotno u odnosu na domaću praksu koja se bila ukorijenila za vrijeme vladavine DPS-a, a koju, kao i u slučaju Brana Mandića, vlast, kada joj treba, baštini i danas

 

 

,,Sve vrijeme bio sam koncentrisan na to AX”, kazao je istoričar, profesor Univerziteta Crne Gore, Aleksandar Stamatović urednici i voditeljki Ireni Ivanović-Tatar, koja je nosila majicu sa tom oznakom.

,,Je li ova majica na meni. Armani. Što? Sviđa li vam se”, odgovorila je ona.

,,Pa sviđa mi se ono što je ispod nje i iznad nje”, rekao je profesor.

Ovako je tekao razgovor na kraju emisije Neki to vole vruće“ na TV Adria, 16. maja prošle godine. Javnost se uzbudila, reagovala, osudila.

Stamatović se decenijama bavi politikom, a bio je lider Otadžbinske srpske stranke. Preko deceniju je radio u više osnovnih i srednjih škola u Podgorici kao profesor istorije. U zvanje redovnog profesora na Filozofskom fakultetu na Palama izabran je u novembru 2017. Nakon raskida radnog odnosa sa Univerzitetom u Istočnom Sarajevu, u zvanju docenta radi od 1. aprila 2023. godine na Filozofskom fakultetu (Studijski program istorija) u Nikšiću.

Kako je Stamatović profesor državnog univerziteta, nakon pola godine reagovao je i Etički odbor UCG. Bolje da nije – Stamatović je aboliran uz ocjenu odbora, etičkog, da je ,,iskazao afinitet prema duhu novinarke Tatar“.
,,Profesori su zaključili da je neobuzdani profesor zapravo mislio na moje ‘duhovne atribute’, ljepotu, jer se ispod majičice, tj. grudi nalazi duša. Crni humor je sve u ovoj zemlji čuda”, izjavila je nedavno novinarka Tatar.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 14. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIKE I SRPSKI POLITIČARI U CRNOJ GORI: Srpski svet, Kremlj i Vučićeva drama 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Joanikije  Mićović je nakon izbora za mitroplita ostao vjeran ideji i srpskog i ruskog sveta. Od šestorice arhijereja potpisnika pisma, kojim su dali podršku studentima u Srbiji, Joanikijev potpis je izazvao najviše iznenađenja, kako kod javnosti, tako i kod beogradskih vlasti

 

 

Kako raste nervoza srbijanskog režima zbog studentskih protesta u zemlji i povećanja uloga i tenzija u Bosni, usljed protivustavnih mjera vlasti u Banja Luci, dio arhijereja Srpske crkve (SPC) je opet javno oponirao beogradsku centralu (i svjetovnu i duhovnu). Mitropoliti njemački Grigorije Durić, crnogorski Joanikije Mićović, žički Justin Stefanović, hercegovački Dimitrije Rađenović i episkopi zapadnoamerički Maksim Vasiljević i istočnoamerički Irinej Dobrijević uputili su krajem februara otvoreno pismo javnosti. Reakcija je uslijedila nakon “različitih optužbi na račun studenata” režimskih medija ali i “crkvenih velikodostojnika…i putem zvaničnih glasila SPC”. Šestorica su pozvala na “poštovanje studenata i njihove pravedne i dostojanstvene borbe, kao i na odgovorno izražavanje i izveštavanje”. Usprotivili su se njihovom “dehumanizovanju”, “ponižavanju”,  “stavljanju u kontekst ‘obojene revolucije’“ i “srpskih ustaša“. Studentima je epitet “ustaša” stigao nekoliko dana ranije sa portala Eparhije kruševačke u kojoj stoluje, režimu odani, David Perović. U svom tekstu mitropolit David je podržao tezu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je studentski protest zapravo „obojena revolucija“. U tvrdio je da studenti imaju mentore “koji ih obučavaju kako da postanu ‘srpske ustaše’ i novi zlodusi Lubjanke (sjedište zloglasnog KGB-a ispod koga je i zatvor)“.

Mitropolit David je slovio za nasljednika Amfilohija Radovića kao kandidat Vučića i Irineja Bulovića, moćnog episkopa bačkog i uzdanicu Kremlja. Vlada premijera Zdravka Krivokapića nije bila za to rješenje i, uz lobiranje pojedinih uticajnih zapadnih ambasadora kod Vučića, ishodovano je  da Joanikije preuzme Mitropoliju crnogorsko – primorsku (MCP).  Vučić i Patrijaršija su ukinuli Episkopski savjet Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, uklonili mitropolitu titulu arhiepiskopa cetinjskog i sve ostale oblike autonomije koje je Amfilohije posljednjih godina počeo omeđavati u odnosu na Beograd i Vučića. Vučićev odboj prema Joanikiju je dodatno pojačan njegovim odbijanjem da predsjedniku Srbije dozvoli održati govor na sahrani u Podgorici budući da je za života s Amfilohijem bio u lošim odnosima. Vučić je javno negirao da je tražio da govori. Monitor je tada pisao da je imao uvid u brojne tekstualne poruke savjetnika predsjednika poslatih Joanikijevom najbližem okruženju u kojima se, maltene prijeteći, insistiralo da se Vučiću da riječ.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 7. marta iil na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo