Vlada bježi od sankcija, poslanici od parlamenta, popovi se bave politikom dok izvještaji o efektima programa Evropa sad stižu – iz Beograda
Mogla je ovo biti priča o tehničkoj vladi, koja nedjeljama izbjegava da se odredi o sankcijama prema ruskoj političko-ekonomskoj eliti, kojima je EU odgovorila na agresiju na Ukrajinu.
Tu bi podsjetili na prvu tačku sporazuma iz septembra 2020, u kojoj piše da će „nova demokratska vlast u Crnoj Gori odgovorno sprovoditi sve međunarodno preuzete obaveze, jačati i unapređivati saradnju sa NATO savezom…“, sve u cilju punopravnog člansta u EU. Pa napomenuli da je zemlja kandidat za članstvo u EU, dužna da slijedi njenu spoljnu politiku. Uz nadu da će se u odlazećoj Vladi, konačno, dosjetiti svojih dužnosti. Kad ono – na sjednici na kojoj je trebalo da se izjasne o sankcijama Rusiji – oni se umalo nijesu pobili. A popsovali se, izgleda, jesu.
Aktuelnosti su nas mogle odvesti i u parlement, u praznu salu za plenarna zasjedanja. U Skupštini čeka prijedlog Vlade da se izmjenama Zakona o akcizama omogući da se one, privremeno, smanje kada su u pitanju naftni derivati, kako bi se preduprijedio cjenovni udar koji ugrožava standard građana i sposobnost privrede da posluje. Oni kojima je dato (tehničko) pravo da zakazuju sjednice parlamenta to ne žele da urade. Političke igre su preče.
Umjesto zasjedanja parlamenta i priželjkivanog sniženja, inače rekordnih, cijena energenata i hrane dobili smo elaboraciju sa ulice. ,,Pokušavaju na prevarantski način da vam zamažu oči sa 5,60, a onda otmu do 300 eura”, otkrio je doskorašni predsjednik parlamenta. Najavljujući kako bi ,,oni”, puste li ih da formiraju vladu, ,,smanjili plate, smanjili penzije, ukinuli dječiji dodatak, naknade majkama, besplatne udžbenike, poništili Zakon o slobodi vjeroispovijesti i mnogo čega drugo… E, neće moći”. Eto tako.
Može se desiti da se podivljale cijene na međunarodnom tržištu vrate u normalne okvire prije nego što naša zakonodavna vlast usvoji neophodni paket interventnih mjera. A možda, u međuvremenu, prođe i ljetnja turistička sezona.
Nedjelju je obilježio i mitropolit MCP-a predočivši da je Crna Gora ,,projektovana da bude mala Ukrajina”. U trenutku kada je svaki 15 stanovnik te zemlje (preko tri miliona ljudi, uglavnom djece, žena i starijih), za nepune tri nedjelje otišao u izbjeglištvo. Pred bombama. Iz mitropolitove ,,analize” saznali smo da učestvujemo u borbi koja traje ,,preko stotinu godina”, otkako je „zlo bezbožništva, ateizma i komunizma došlo nama iz Evrope, iz protestantske Evrope”. Neodoljivo je podsjećalo na rane ratnohuškačke radove Vojislava Šešelja iz devedesetih minulog vijeka.
Bilo bi važno pozabaviti se i prvim rezultatima primjene programa Evropa sad. I ako se o tome, iz nekog razloga, ne govori. Postavljen na klimavim nogama (nesrazmjer prihoda i rashoda) program se, dodatno, našao na udaru naše političke i međunarodne ratne krize. Ohrabrili bi podaci koji bi potvrdili da je makar početak bio dobar. Ali njih nema.
Druga je polovina marta, a još ne znamo koliko je zaposlenih primilo ,,evropsku” januarsku platu. A koliko ih je dobilo otkaz, ili aneks ugovora o skraćenju radnog vremena. Monstat i Vladino Koordinaciono tijelo za praćenje programa Evropa sad pričaju neke druge priče. Znamo prosječnu neto i bruto platu. Hrabre nas podatkom o povećanom broju IOPPD obrazaca. Ne objašnjavajući da taj podatak ne znači mnogo. Pošto Izvještaj o obračunatom i plaćenom porezu popunjavaju, uz poslodavce i Zavod za nezaposlene, ZIKS za one koji izdržavaju kazne, ustanove za čuvanje i obavezno liječenje alkoholičara i narkomana, Fond zdravstva i PIO, građani koji imaju lična primanja iz inostranstva… Ali ništa od toga ne govori – koliko je zaposlenih primilo januarsku platu.
Imamo podatak da su budžetski prihodi po osnovu obaveznog penzionog osiguranja bili za četvrtinu manji ovog, nego januara 2021. I pesimističke, nadamo se netačne, podatke koje je o Crnoj Gori iznio predsjednik Srbije.
Od Vučića smo čuli da je, u januaru, broj legalno zaposlenih u Crnoj Gori pao za 57.000, (sa 160 na 103 hiljade) kao posljedica primjene programa Evropa sad. ,,Vidjećete šta će biti za pet mjeseci”, uzvratio je Vučić na pitanje zašto u Srbiji ne urade nešto slično onome što je urađeno u Crnoj Gori (Evropa sad). ,,Nije ekonomija pitanje političkih odluka”. A od naše Vlade – partija u Beranama.
Puno problema za malu zemlju.
Zoran RADULOVIĆ