Nakon što se ovogodišnji Osmi mart pretvorio u povod za produbljivanje domaćih podjela, valjda je jasnije: dok ne budemo izgradili društvo jednakih, a ne naših i njihovih, neće biti ni jednakosti žena. Samo karanfili i prazni politički pamfleti
I ovaj Osmi mart protekao je uobičajeno. Nastavili smo da se dijelimo i prebrojavamo, uz karanfile. U Nikšiću je jedan osmomartovski bilbord i bukvalno poslužio kao povod za politički rat.
Neznani junak, J.Đ, na svom Instagram profilu, postavio je fotografiju bilborda kojim predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević sugrađankama čestita osmi mart. Uz malo istorije. Na bilbordu, ukrašenom trobojkama, kralj Nikola ljubi ruku kraljici Mileni. Jest da Crna Gora u doba kralja Nikole nije marila za Klaru Cetkin i strategiju promovisanja jednakih prava žena i muškaraca, ali nije to zasmetalo neznanom junaku. Vjerovatnije je da su mu zasmetale trobojke. On je ispod fotografije osuo najprizemnijim uvredama i psovkama na Kovačevića: najveća ološ na svijet, non stop sa provokacijama, šubara sve ti j….“. Uslijedile su i psovke na račun porodice.
Dio političkih partija osudio je incident, s razlogom. Oglasio se i Kovačević, tražeći da J.Đ. snosi „pravne posljedice”. On je ocijenio da je „to direktni proizvod dugogodišnje DPS vladavine”. U pravu je gradonačelnik Nikšića, DPS je tokom tri decenije svoje vladavine vladao na identitetskim pitanjima i podjelama. Isto tako rabeći istoriju, i kralja Nikolu, kad zatreba. Gradonačelnik Nikšića, međutim, ranije nije bio spreman da vidi da su i drugi slični incidenti poput ovog, produkt političke atmosfere, a ne tek „izolovani incidenti”, kako je svojevremeno govorio kada je još jedan neznani nikšićki junak u centru grada urinirao na spomenik narodnog heroja Ljuba Čupića. Kovačević je tada kazao da „niko ne može biti odgovoran za to što je neko odlučio da, u očigledno pijanom stanju, svoje fiziološke potrebe ovako uprazni, osim onoga ko je to uradio“. Dodao je i da je „ružno da se ovakvi događaji koriste za napade na političke protivnike jer su u pitanju incidenti kojih u svakom vremenu ima”. Sada, valjda, nije. Tada je DPS incident okarakterisao kao produkt aktuelne vlasti. Opet s razlogom. I oni su nastavili ono što je DPS radio, da produbljuju podjele.
Povodom Dana žena, oglasio se i predsjednik države Milo Đukanović. „Žene su nepokolebljivo branile slobodu i jednakost, iako se u Crnoj Gori u godini za nama bilježi porast fizičkog i verbalnog nasilja nad njima”, kazao je. On je u u toj istoj godini pomilovao Tomaša Boškovića, osuđenog zbog porodičnog nasilja. Nije se obazirao na proteste žena koje su se i tada nepokolebljivo borile za prava i jednakost. Niko se ne sjeća da se oglasio kada je u Pljevljima napadnuta građanska aktivistkinja Sabina Talović, takođe nepokolebljiva borkinja za prava i jednakost. Napad je tužilaštvo okarakterisalo kao izazivanje vjerske i nacionalne mržnje, ali ni to predsjednika nije ponukalo da reaguje. Sada je, eto, dao svoj glas „hrabrim ženama Ukrajine“. Politički je isplativo.
U međuvremenu, pratili smo pregovore o manjinskoj vladi, i određivali se prema „istorijskoj” odluci SNP-a da učestvuje u tim pregovorima, kako je tu odluku nazvao mandatar Dritan Abazović. Niko nije primijetio, možda od karanfila, da u tim pregovorima ne učestvuju žene. Bar ne da ih možemo vidjeti. Istorijski bi bilo da je drugačije.
Stigla je i lista kandidata za specijalng tužioca, na kojoj, opet, nema žena. Ali ima kontroverznih imena, poput tužioca Miloša Šoškića, u čijem je prisustvu, ne tako davno, još kontroverzniji biznismen Zoran Bećirović fizički nasrnuo na novinara Vladimira Otaševića. S druge strane, kao reference za one oni koji se vide kao dobri kandidati za tu poziciju, navode se odluke u korist tadašnjih opozicionara, odnosno lidera Fronta Andrije Mandića i Milana Kneževića.
I ovog Osmog marta, jasno je jedno. Dok ne budemo izgradili društvo jednakih, a ne naših i njihovih, neće biti ni jednakosti žena. Samo karanfili i prazni politički pamfleti.
Nataša ANDRIĆ