,,Izjava generalnog direktora Orascom Development Holdinga Samiha Savirisa najjači je dokaz da je Crna Gora ‘banana’ država. Njegova namjera da prevaspitava poslanike i utvrđuje interese Crne Gore ispod je svakog nivoa kulturnog, političkog i poslovnog djelovanja ozbiljnog investitora”, kaže za Monitor predsjednica OO SNP Herceg Novi Danijela Đurović, reagujući na Savirisovu lekciju crnogorskim poslanicima i građanima koji smatraju štetnim ugovor o dugoročnom zakupu ostrva Lastavica s tvrđavom Mamula, koji nije dobio potrebnu većinu u Skupštini.
Prvi čovjek Orascom Development Holdinga na proslavi početka prve operativne sezone u Luštica beyu, gdje je ta firma napravila prve zgrade sa stanovima za prodaju i podijelila prve ključeve vlasnicima, rekao je da se ne osjeća izdanim od strane crnogorske Vlade: ,,Izdani su građani Crne Gore. Investicijom na Mamuli željeli smo da podignemo nivo u turizmu. Vlada je bila veoma tvrd pregovarač i postigla je dobru cijenu. Ne znam ni koga da krivim, jednostavno nije dobro da politika dođe u prvi plan”. On je kazao i da je u Crnoj Gori prisutan politički trend sabotaže velikih dostignuća koje kreira Vlada.
Takva konstatacija i nastupi Savirisa izazvali su buru reakcija javnih ličnosti iz Herceg Novog, a prije svih Dragana Šimraka, predsjednika hercegnovskog opštinskog odbora i člana Predsjedništva SDP-a, čiji poslanici uz opoziciju u državnom parlamentu nisu glasali za prihvatanje ugovora sa Orascomom.
,,Ne možemo a da ne podsjetimo na elementarnu demokratsku kulturu, da gosti naše države, ma koliko važni bili, nemaju pravo tumačiti naše državne interese, a još manje govoriti o sabotažama i političkim blokadama, jer ovo nije njihova nego naša zemlja. Goste uvijek lijepo dočekamo, ali u našoj kući treba da se pitamo mi, tj. naše institucije. Crna Gora nije ničija kolonija već suverena država koja suvereno odlučuje o svojim resursima i imovini”, kazao je Šimrak i istakao da SDP nije protiv ozbiljne i održive valorizacije uz puno uvažavanje interesa lokalne zajednice i kulturno-istorijskog značaja ovog lokaliteta.
,,Mi nismo kao Hrvatska bogati ostrvima, pa o ovih nekoliko koje imamao moramo posebno voditi računa. Kako vodimo računa i na šta liče Sveti Nikola kod Budve, Sveti Marko kod Tivta i Lastavica s Mamulom vidljivo je golim okom. Kako je krenulo, sva tri će biti data u dugoročni zakup za male pare i problematične projekte, a pojedini djelovi ovih ostrva već su rasprodati raznim biznismenima. Kao partija, SDP apsolutno podržava stavljanje u funkciju svih ovih ostrva, posebno Mamule koja je od velikog značaja za opštinu Herceg Novi, a u koju nije ulagano ništa punih stotinu godina, već je prepuštena zubu vremena. Naravno, uz puno poštovanje zakona jer razvoj koji je suprostavljen vladavini prava nije razvoj nego korupcija, a na što nas stalno upozoravaju Evropska unija i NATO”, zaključio je Šimrak.
Da se svojim izjavama Saviris direktno miješa u suverenitet Crne Gore i nedopustivo daje sebi za pravo da odluke najvišeg zakonodavnog tijela naše zemlje naziva izdajničkim, sa Šimrakom se slaže i Đurović koja dodaje da je slučaj Mamule još jedan primjer pokušaja pljačke države.
,,Opravdana je sumnja da je Savirisov lični dogovor s vrhom DPS-a, definisan na bazi njihovih privatnih interesa, primjer još jedne pljačke naroda, istorije i resursa države. Crna Gora više nema ni integritet ni suverenitet kada je ovakvo ponašanje stranaca dozvoljeno, a Vlada to još i podstiče. Danas je jasno da je Crna Gora privatna država jedne porodice, a ne Ustavom uređena parlamentarna republika. Skupština, kao najviši organ vlasti je marginalizovana, a stranci uređuju politički i poslovni ambijent”, kazala je Đurović za Monitor, i podsjetila da su svi članovi hercegnovskog parlamenta govorili da je neprihvatljivo da Lastavica sa Mamulom bude prodata bilo kojoj inostranoj ili domaćoj kompaniji, da se turizam, pored toliko neiskorišćenog potencijala, koji pruža gotovo 40 kilometara obale hercegnovske opštine, može razvijati na mnogim lokacijama, a da Mamula bude spomenik kulture i svjedok istorije.
,,Tada je stav bio jasan: Mamula nije na prodaju”, konstatovala je Đurović i zapitala se zašto je poslije podrške inicijativi za spas Mamule promijenjeno mišljenje, podsjećajući da se većina Novljana protivila najavljenom načinu privatizacije ostrva Lastavica sa tvrđavom Mamula i taj svoj bunt kanalisala podrškom neformalnoj grupi Krik za spas Mamule i potpisivanjem peticije protiv pripremane prodaje. Jedan od potpisnika peticije da se Mamula ne prepusti na način koji je Vlada dogovorila sa Orascomom, je poznati hercegnovski intelektualac, istoričar umjetnosti i publicista Lazar Seferović, koji je konstatovao da je nedopustivo Savirisovo ponašanje, ali i onih koji mu to dozvoljavaju.
,,Jadna li je ovo država kad investitor Orascoma vodi njenu politiku i određuje šta se mora raditi i to obavezno uraditi sa Mamulom i pri tom govori da je to što radimo ‘politička igra’ i da treba izvršiti pritisak na poslanike Skupštine Crne Gore da to urade i da ratifikuju ugovor s njegovom firmom i dodao da u parlamentu sada postoji većina za to. Nečuveno, to dokazuje da smo pod protektoratom pojedinih investitora i da su iznad državnih institucija i vlasti. Iznad naroda su sigurno jer im ništa ne značimo. Eto, to će biti sudbina naše Mamule, umjesto da bude pod patronatom Ujedinjenih nacija kao spomen obilježje hiljada zatočenika nekadašnje Jugoslavije. Gospodine Savirisu, znate li vi da tom izjavom kaljate ugled jednog slobodarskog naroda i da ste gost u ovoj državi”, naveo je Seferović na svom FB profilu i potvrdio nam da to možemo koristiti i kao njegovu zvaničnu izjavu.
Ugovor upućen Savjetu za privatizaciju i kapitalne projekte i Vladi, nakon čega je došao i pred crnogorske poslanike, predviđa da zakupom bude obezbijeđen adekvatan i sveobuhvatan razvoj ovog lokaliteta u ekskluzivni turistički kompleks otvorenog tipa, nivoa pet zvjezdica, koji će nuditi niz aktivnosti za odmor i rekreaciju.
,,Vrijednost zakupa zemljišta za 49 godina je 2,340.828 eura. Iznos zakupnine je 1,5 eura po kvadratu za zakup zemljišta i dva odsto prihoda (bez PDV-a) kao varijabilnu zakupninu za lokalitet i 0,9 eura za zakup akvatorijuma”, pojašnjava se u obrazloženju predloga odluke. Takođe je navedeno da je investicioni program Orascoma 15 miliona eura i da će biti uloženi za izgradnju 23 hotelske sobe, četiri ugostiteljska objekta, istorijski zaštićen prostor, recepciju, kao i spa centar, minimarket, pristanište, uz to i bazen, te da investicioni program treba da bude završen za 18 mjeseci od datuma izdavanja građevinske dozvole. Predviđa se da će biti otvoreno direktno i indirektno do 200 radnih mjesta tokom rada Mamula Ostrvo Hotel and Spa’, a da će Crna Gora od zakupnine imati ukupnih direktnih prihoda za prvih 10 godina u visini od 7,5 miliona eura.
Tvrđava Mamula je jedno od najbolje sačuvanih austrougarskih utvrđenja u jadranskom regionu, s vanrednom preciznošću u izgradnji i perfektno funkcionalnog oblika i registrovana je kao spomenik kulture druge kategorije, prema Zakonu o zaštiti spomenika kulture
Nebojša MANDIĆ