Povežite se sa nama

MONITORING

MEDIJSKE BITKE SRBIJE I CRNE GORE: Od ajkula do patrijarha

Objavljeno prije

na

Kad bi se vjerovalo naslovima u novinama, između Srbije i Crne Gore samo što nije buknuo rat. Možda između fali još samo nekoliko vijesti iz ,,dobro obaviještenih izvora” o ,,gomilanju trupa u blizini srpsko – crnogorske granice”. Niko pouzdano ne zna niti šta je cilj, niti ko vuče konce medijskih sukoba među ,,dva oka u glavi”.

Već nekoliko godina, ljeta počinju tako što beogradski mediji upozoravaju građane na razne pošasti koje ih čekaju ako slučajno odluče da ljeto provedu u Crnoj Gori.

Lani je sezona počela vijestima o tome kako će građanima Srbije za ulazak u Crnu Goru trebati pasoš. ,,Pitanje načina ulaska naših građana u Crnu Goru izazvalo je interesovanje domaće javnosti nakon što se danas na pojedinim sajtovima pojavila informacija da će našim građanima od 1. jula za ulazak u Crnu Goru biti potreban pasoš. Navodno, ova odluka je deo Zakona o ulasku Crne Gore u NATO”, pronijelo se iz novine u novinu, sa sajta na sajt.

Najčešće je u ovakvim vijestima najvažniji naslov, riječ je o medijima koji računaju na čitaoce koji gledaju samo velika slova. Glasio je: ,,U Crnu Goru obavezno sa pasošem? Evo šta je istina”. Pokazalo se, eto, da istina nije – ništa.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, Uprava pogranične policiije Srbije i Upravi policije Crne Gore, izjasnili su se da se ništa nije promijenilo u režimu ulaska građana Srbije u Crnu Goru. Može se, i u članicu NATO saveza, sa ličnom kartom.

,,To je činjenica da je CG ipak turistička destinacija koja je u razvoju i kao takva smeta mnogima. Iz određenih regiona, po navici početkom sezone i tokom njenog odvijanja postoji negativna kampanja koja se najviše bazira na netačnim informacijama”, analizirao je za Skala radio Dragan Ivančević, predsjedenik Odbora za turizam i ugostiteljstvo u Privrednoj komori Crne Gore

Kad se prebrine granica, na red stižu analize isplativosti ljetovalja u Crnoj Gori. “Srbija Danas” već u junu je upozorila na ,,tri razloga zbog kojih Srbi kada im pomenete letovanje u Crnoj Gori kažu TAMO VIŠE NIKAD”.

Drastična skupoća, nedostatak pažnje prema gostima iz Srbije i loši putevi, razlozi su zbog kojih se preporučuje izbjegavanje ljetovanja u Crnoj Gori. Bar pola je, ako ćemo pravo, istina.

,,Deru nas Srbe”, upozorio je Srpski telegraf i objasnio da ,,Odmor u Crnoj Gori ovog leta košta kao tri odmora u Grčkoj! Crnogorci su iskoristili poplave na grčkom primorju da cene hrane i smeštaja podignu do nebesa”.

Za najkrupnije naslove ostaju – ajkule.

Srbija Danas, 18. jula 2018. ,,Horor u Crnoj Gori! Vest o kojoj mediji nisu smeli da pišu: Ajkula pojela čoveka, mladić prepolovljen”. Ko odmah ne padne u nesvijest od straha, u tekstu može da pročita: “Iako je juče ulovljena ajkula u Crnoj Gori, jedini poznati napad ajkule na čoveka u crnogorskom podmorju, koji se tragično završio, desio se 13.07.1955. godine”.

Ima još ajkula. ,,PANIKA U CRNOJ GORI U Bečićima turista ugledao AJKULU, policija krenula u potragu za predatorom”.

Uz informaciju da pripadnici Sektora granične policije provjeravaju prijavu turiste koji tvrdi da je u moru u Bečićima vidio ajkulu, objavljen je video snimak pod naslovom ,,Ajkula u plićaku”. Na snimku uredno piše da potiče sa Balearskih ostrva.

Dio teksta iz Vijesti, na koje se Bllic pozvao, u kom je dr Aleksandar Joksimović, ihtiolog iz Instituta za biologiju mora iz Kotora, kazao da se po svemu sudeći, radi o velikom primjerku ribe veliki bucanj, naravno, nije prenijet.

Iako turizam ne može biti ,,neozbiljna”, prave razmjene vatre traju oko ozbiljnijih pitanja. Sa srpske strane: Crnogorci su izmišljeni, njihov jezik takoše, oni podrivaju pravoslavlje, izdali su braću i tako dalje. Sa crnogorske: Srbi su nas okupirali, i opet će, mi živi nećemo u Evropu, ako treba da ,,čekamo” Srbiju” i tome slično.

Prosto: ništa su ajkule i skupoća spram – patrijarha.

Drugi čin drame oko patrijarha Srpske pavoslavne crkve Irineja započele su Dnevne novine. Početkom oktobra objavili su da se pravi spisak Srba kojima će biti zabranjen ulazak u Crnu Goru. Među njima se našao i patrijarh zbog izjave da je crkvi u Crnoj Gori crkvi gore nego pod Osmanlijama, a Srbima nego u NDH.

,,Sve učestaliji i sve bezobzirniji napadi na Crnu Goru koji su posebno intenzivirani posljednjih mjeseci, stvaraju utisak da se prema našoj državi iz Srbije vodi dvostruka politika jedna zvanična linija koju personifikuje predsjednik Aleksandar Vučić i druga, koja je mnogo glasnija, u kojoj prednjače pojedini srpski mediji, razni analitičari i istoričari, predstavnici crkvenih krugova, kao i jedan broj zvaničnika”, konstatuju Dnevne novine i dijagnostikuju: ,,Preko te druge linije u posljednje vrijeme vodi se prava hajka protiv naše države. Iako iz Crne Gore nema reagovanja, ili su krajnje uzdržana, ipak se to na određenim nivoima primjećuje i evidentira”.

Na spisku su, objavile su Dnevne novine, pozivajući se na neimenovane izvore, istoričari Aleksandar Raković i Čedomir Antić, urednici i novinari pojedinih tabloida, ali i neki poznati TV voditelji. “

Srpski tabloidi su, normalno skandalizovani. Kurir: SKANDAL! KOMŠIJE NAPRAVILE SPISAK NEPODOBNIH!

BRUKA DOVIJEKA! DOKLE IDE OVO BEZUMLJE I LUDILO!? Patrijarhu Irineju zabranjen ulazak u Crnu Goru!

Na sledeći skandal nije se drugo čekalo. ,,SKANDAL VEKA! Srpskom patrijarhu Irineju Crnogorci zabranili ulazak u zemlju”, objavili su beogradski mediji pozivajući se na podgoričku Pobjedu. ,,Patrijarhu srpskom Irineju neće biti dozvoljen prelazak crnogorske granice koji je planiran za sjutra”, kazao je crnogorskom listu Pobjeda visoki zvaničnik crnogorske policije, preneseno je na sve strane.

Kad su, konačno, informacije, umjesto od nezvaničnih, stigle iz zvaničnih izvora, bila je suprotna. ,,Patrijarhu Srpske pravoslavne crkve SPC Irineju neće biti zabranjen ulazak u Crnu Goru, jer ne postoje zakonske smetnje koje bi mu onemogućile boravak u našoj zemlji”, saopšteno je iz Uprave policije.

Uzvratni udarac bio je sopreman i tom prilikom: ,,SRPSKOM PATRIJARHU NAJAVLJUJU PAKLENI DOČEK Milo za Irineja spremio jaja i paradajz!”, razvuklo se po stranici časopisa Alo! ,,Patrijarh srpski Irinej trebalo bi sutra da se pojavi na podgoričkom aerodromu, a kako stvari stoje, i pored niza pretnji tamošnjeg režima, ovoga puta će mu biti omogućeno da obiđe vernike SPC.

Ipak, Milo Đukanović ne bi bio to što jeste da patrijarhu nije spremio iznenađenje! Naime, crnogorska bezbednosna služba organizuje huligane koji bi ispred Cetinjskog manastira trebalo da napadnu patrijarha”.

Biju naši, al’ biju, bogme i njihovi. Crna Gora je takva zemlja da su ,,naši” i ,,njihovi” relativna i fluidna kategorija.

Uzvratni udarac Dnevnih novina glasio je: ,,Patrijarh Jovan je Irinejeva viza za ulazak u Crnu Goru”. Irinej se, kažu, ,,provukao” zbog ,,čina uvažavanja države” prema visokom gostu. ,,Patrijarh srpski Irinej neće danas biti zadržan prilikom ulaska u Crnu Goru zbog poštovanja prema patrijarhu antiohijskom i cijelog Istoka Jovanu Desetom.”

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej u Crnu Goru je zapravo stigao kao neka vrsta gosta-domaćina. U posjeti SPC nekoliko dana je bio patrijarh antiohijski i cijelog Istoka Jovan X i onda su zajedno stigli u Crnu Goru. Dočekao ih je mitropolit Amfilohije, bili su u Cetinjskom manastiru, u manastiru Ostrog i u Sabornom hramu u Podgorici. Oktobarski sunčan dan, malo naroda, malo policije, ništa naročito.

Ništa posebno nije se desilo ni u izjavama, što sveštenika, što crnogorskih zvaničnika. Patrijarh Irinej je rekao da smo svi mi Srbi, ali NDH više nije pominjao, premijer Duško Marković je kobajagi očekivao izvinjenje koje nije dobio i najavio da će spisak nepoželjnih, ipak, biti napravljen, ali, nekako, više vezano za ,,bezbjednosno interesantne”

Iako je bilo raznih pokušaja analiziranja čemu ovakva poplava lažnih vijesti, poluvijesti, podmetanja i međusobnog ocrnjivanja treba da služi, pravi odgovor se ne nazire. Jednako su vjerovatne i nevjerovatne mogućnosti da Srbi, medijskim bitkama skreću pažnju sa Kosova, kao i one da srpske i crnogorske vlasti združeno djeluju da bi držale građane Crne Gore u vječitom mraku identitetskih pitanja.

Ne bojte se, dobro biti neće. Rekli bi Srbi. Ili Crnogorci.

Među vihorove

U medijskim bitkama koriste se sva sredstva, osobito analitičari. Tokom tih ofanziva, svako ima svoja posebna oružja. Dok mediji u Srbiji raspolažu širim spektrom istoričara, medijskih stručnjaka, politikologa, stručnjaka za bezbjednost i ostalo, paradržavni mediji u Crnoj Gori mogu se, zbog deficita domaćih, osloniti i na dio stručnjaka ,,pozajmljenih” upravo iz Srbije.

Da Rusija pokreće novi rat protiv Crne Gore koji će sprovoditi preko srpskih medija, pojedinaca, kriminalnih klanova, objasnio je stručnjak za bezbjednost Darko Trifunović, iz Beograda.

On kaže da je scenario koji spremaju Crnoj Gori mnogo gori od onoga što je planirano 2016. ,,Crnoj Gori tek predstoji hibridni rat, sukob. Manifestovaće se na najgori moguću način. Rusija pokreće tu vrstu rata protiv Crne Gore. Ovoga puta neće biti oružana varijanta, već mnogo gore. Pokušaće da posvađaju predsjednika Mila Đukanovića sa premijerom Duškom Markovićem, a i njih obijicu sa direktorom Uprave policije. Dakle, preko medija, priča, kriminalnih klanova… Idu da sruše državnu bezbjednost Crne Gore. Sve kreće iz kibernetičke zone”, rekao je Trifunović. Čudesa.

Miloš BAKIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Mreža mržnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama,  pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje

 

 

Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah.  Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.

Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.

Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).

Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija,  prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.

Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su  sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.

,,To je trebao neko  pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Pregovori DPS –a i Milatovićevog pokreta navodno su imali  jedan  tehnički problem. Miloš Krstović, jedan od četiri odbornika PzPg, nije htio u koaliciju sa višedecenijskom bivšom vladajućom partijom.  No, taj problem opozicija očito nije smatrala nepremostivim kada je početkom sedmice gotovo slavila buduću vlast sa PzPG.

U utorak su  stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu.  Osvanuo je tvit predsjednika  Milatovića da   budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES .  I dok javnost još pokušava da shvati kako se desio obrt i otkud  preko noći  jedinstveni PES i građanski centar,  blok vlasti i Milatovićev blok  sjeli su za pregovarački sto. To im, kažu, „ide u dobrom pravcu“.  Pregovori sa DPS-om i partnerima „odgođeni su“.

Pravac je prvi javno prepoznao bivši premijer Zdravko Krivokapić, među čijih su 12 apostola bili i Milatović i Spajić, kao ministri ekonomskog sektora u tadašnjoj vladi.  On je odmah tvitnuo da podržava predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića “koji je pružio ruku svom nekadašnjem PES-u za saradnju na obostrano korisnim osnovama, u funkciji svih građana Crne Gore”.

Nakon sastanka predstavnika PZPG sa blokom koji predvodi Spajićev PES, nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović saopštio je  da je stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je Mujović. Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je da je sastanak s vladajućim strankama prošao u najboljem redu, i da su razgovarali o principima na kojima treba konstituisati vlast.  Principi su, očigledno, relativna stvar. Poklope se sa političkim interesom.

Učinak  pregovarača se broji u funkcijama. Navodno je PZPG ponuđeno više od četvrtine: mjesto zamjenika gradonačelnika, potpredsjednik Skupštine Glavnog grada, Sekretarijat za finansije, Upravu lokalnih javnih prihoda, Sekretarijat za socijalno staranje, Sekretarijat za kulturu, KIC Budo Tomović, Muzeji i galerije, CIS, Parking servis ili Zelenilo, Sportski objekti.

Za razliku od eventualne koalicije PZPG sa DPS i partnerima, blok vlasti ima većinu sa partijom bliskom Milatoviću,  pa vlast u Podgorici može formirati bez URE Dritana Abazovića, koalicionog partnera Milatovićevih snaga.   Iz Abazovićeve URE su stigle optužbe na račun novog pravca PzPG, dok im Mujović, kaže, drži otvorena vrata ako žele da se vrate na “poznati teren”. URA svakako više nema nepoznati teren.

Nepoznati teren je još i sastanak Milatovića i Spajića koji se odigrao krajem prethodne sedmice. Spajić je saopštio prije sastanka da ide „da izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“.  Nakon sastanka, ni on ni Milatović nijesu saopštili ništa, a do danas je tajna o čemu su razgovarali i šta su dogovorili.  Ko je koga izbavio i od čega.  Zbunjujuće je svakako što je nakon sastanka Milatović par dana nastavio da kritikuje vlast, a potom okrenuo priču na građanski centar i jedinstveni PES.  Da li  je u međuvremenu bilo još nekih razgovora iza zatvorenih vrata, javnost ne zna.

Teško  da se ovako važne pretumbacije u CrnojGori mogu desiti mimo znanja  i uticaja međunarodnog faktora. Preciznije Kvinte. Kakav i koliki je to uticaj može se samo nagađati,  ali je primijetno da su strane adrese u Crnoj Gori ovih dana,  oko formiranja vlasti u Podgorici,  vrlo suzdržane. Nemaju primjedbi, možda bi se moglo reći .

Milatović je priču o građanskom centru aktuelizovao još ranije, tokom boravka u Briselu.   Krajem novembra saopštio je da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. „Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je. Kazao je da smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.

I Brisel  je potezima davao znak da želi „građanski centar“ u Crnoj Gori, koja je ove godine dobila IBAR, ali istovremeno zaradila blokiranje zatvaranja poglavlja 31 od strane susjedne Hrvatske.  Stigla je na naplatu politika podjela i tenzija, i Rezolucija o Jasenovcu izglasana glasovima parlamentarne većine,  pogurana od strane bloka Aleksandra Vučića u Crnoj Gori.

U narednom periodu, a nakon što je Spajić zvaničnim saopštenjem prihvatio ponudu Milatovića da se sastanu radi evropskog puta zemlje, premijer i Predsjednik su zaoštrili retoriku. Sastanak se desio tek krajem prošle sedmice, a njegov rezultat ostao tajna. Javnost je isključena iz procesa.

Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta u Podgorici,sve su prilike  da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo