MONITORING
Milioner do milionera

Socijaldemokrate, piše lijepo u rječnicima stranih riječi i pojmova, „nastoje da kapitalizam reformišu demokratskim putem i rade na umekšavanju ili uklanjanju nepravdi za koje smatraju da ih nanosi kapitalistički tržišni sistem”.
Na stranu to što nema gotovo nijednog člana Predsjedništva Demokratske partije socijalista Crne Gore kome se bar jednom nije javno omakla oda „nepogrešivom tržištu”. Pa i to što je Crna Gora poslije dvije decenije njihovog pregalaštva daleko od zemlje socijalne pravde. Podsjećanje: prema nedavnom istraživanju UNDP u Crnoj Gori sve je dublji jaz između bogatih i siromašnih. U međuvremenu za dvadeset godina vladanja domaći su socijalisti uspjeli da izgrade čudo od sistema – burazerski i kumovski kapitalizam. Pripadništvo familiji je, kao nekad Partiji, uslov da bi se neko našao na kadrovskoj listi gospodara društva.
Nagradno pitanje u onim televizijskim i radio kvizovima čija je namjera da natjeraju što veći broj gledalaca i slušalaca da uzalud potroše telefon, mogli bi slobodno da glasi: pronađi nekog u Predsjedništvu DPS ko nije milioner.
TROJKA : Premijer Milo Đukanović nije bez neke prvi među depeesovcima. Britanski Independent objavio je nedavno listu 20 najbogatijih svjetskih vladara na kojoj se, u društvu kraljeva i šeika, našao i Đukanović. Đukanovićevo bogatstvo, procjenjuje list, iznosi 12 miliona eura. Britanski list predstavlja Đukanovića kao najbogatijeg čovjeka na Balkanu koji se misteriozno obogatio. Prethodno su reporteri Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara iz Vašingtona i Centra za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva objavili da njegovo bogatstvo, bez članova uže i šire porodice, iznosi 14,7 miliona dolara.
Đukanović je, svojevremeno, u prepisci sa profesorom Miodragom Perovićem tvrdio: ,,Za 17 godina obavljanja državnih poslova, ni u miru, ni dok su oko nas bješnjeli ratovi, nijesam pokušao da zaradim niti jedan cent. Ne zato što je nemoralno baviti se biznisom, nego zato što je nemoralno to činiti dok ste na državnom poslu”. Ko zna kolikim bi se nulama mjerilo Đukanovićevo bogatstvo da je, ne daj bože, za vrijeme državničkog posla pokušao da zaradi koju paru.
Kako dolikuje, iza Đukanovića slijedi drugi po redu na listi Predsjedništva – potpredsjednik Vlade Svetozar Marović. Marović se, ispalo je, jednog jutra samo probudio kao milioner. Ni on nije mislio da zaradi. Desilo se. U imovinskom kartonu za 2009. Marović navodi kako je, skupa sa svojim bratom, Draganom Marovićem, po osnovu nasljeđa u Budvi postao vlasnik 816.928 metara kvadratnih u Mrčevom polju i 1.602 kvadrata na obližnjem Jazu. Istovremeno, u katastru ni Marović ni njegov brat nijesu upisani kao vlasnici zemljišta u Mrčevom polju. Takođe, u prethodnim prijavama imovine Marović tu zemlju nije pominjao, iako je, istina, u februaru 2001. godine tvrdio da tamo ima ,,više desetina hiljada metara zemlje”. Više desetina hiljada pretvorilo se u 816.928. kvadratnih metara zemlje za koju bi Marović, skupa sa svojim bratom, mogao dobiti čak 160 miliona eura.
I bez zemlje, Marović je milioner. I sam je 17. juna 2008. godine objavio kako je svoj udio u Moninvestu prodao partneru za million eura. Konačno, uvijek mu ostaje Budva. Nedavno je Marovića zadirkivala opozicija: ,,Lider DPS-a Milo Đukanović ima privatnu državu Crnu Goru, a potpredsjednik Marović sopstveni grad – Budvu iliti Svetozarevo na moru”. Bez njegove dozvole u Budvi se ništa značajnije ne može izgraditi ni odlučiti.
Da ni predsjednik države Filip Vujanović nije bez talenta za biznis, prije nekoliko godina tvrdio je general u penziji Blagoje Grahovac. Grahovac je optužio Vujanovića da je skupa sa tadašnjim zamjenikom ministra odbrane Vukašinom Marašem nezakonito, neposrednom pogodbom, prodavao vojnu opremu i naoružanje ogromne vrijednosti beogradskoj firmi Cofis koja je, tvrdio je general, Crnu Goru oštetila za 2, 2 miliona eura. Da zna s novcem, Vujanović je pokazao i kada je u vrijeme kada je bio premijer uzimao, ispred Vlade, „beskamatne kredite” teške 30 miliona maraka od of šor firmi Wellesley Ltd. i Dulwich Enterprise Ltd. vlasnika Stanka Subotića.
URBANIZACIJA, MEHANIZACIJA I OSTALO: Ako je Budva Marovićeva, Podgorica je, tvrde u opoziciji, ali i civilnom sektoru, Miomira Mugoše, gradonačelnika iste. ,,Mugošinu eru” razvoja Podgorice obilježio je odsustvo javne kontrole novca utrošenog u neimarske poduhvate i gradonačelnikov običaj da samovoljno kreira ugovore, mijenja urbanističke planove, daje oprost dugova ili smanjuje već izlicitiranu cijenu za prodaju gradskog građevinskog zemljišta. Afere u kojima se pominje gradonačelnik, teško je i pobrojati. Mugoša je zvanično, sudeći po dostupnom imovinskom kartonu, vlasnik popriličnog broja kvadratnih metara zemlje na Marezi. Đedovina. Ako ništa, zarađuje kao stanodavac, izdavajući đedovinu šefu Delegacije Evropske komisije u Podgorici Leopoldu Maureru i ambasadi Ukrajine.
Milan Roćen, ministar inostranih poslova, je nedavno konsultantska firma Oksfordanalitika (Oksan) okarakterisala kao zaslužnog za ,,dolazak ruskih investicija u ključne sektore privrede”. Je li šta od toga zaradio ne zna se, ali su politički oponenti doveli Roćena prošle godine u vezu sa firmom Bemax, koja je u doba najveće krizi predano radila na popravljanju crnogorskih puteva. Navodno, Roćen je prije izgradnje autoputa Bar-Boljare sa partnerima nabavio ogromnu mehanizaciju uglavnom preko lizinga uz pomoć koje bi trebalo kao podizvođač da zaradi ogromne novce u planiranom poslu stoljeća. Roćen je negirao tvrdnje da se pored inostranih poslova bacio i na izgradnju puteva.
ZNANJE I IMANJE: Sa vještinama koje posjeduje – da od jednog napravi 11 miliona eura, Igor Lukšić, ministar finansija i sljedeći na spisku Predsjedništva DPS-a iako možda još nije, biće milioner. Mlad je, tek je na početku. I dobar je učenik.
Branimir Gvozdenović, ministar uređenja prostora registrovan je kao najbogatiji ministar. Bar zvanično. Takođe, Gvozdenović je kao član Tenderske komisije za dokapitalizaciju Elektroprivrede nagrađen su 17 hiljada eura za realizaciju ,,posla decenije”. Inače je bio poznat kao ministar koji mjesec razvuče zahvaljujući brojnim naknadama iz upravnih odbora. Poznat je i po tome što je u vrijeme kad je trebalo da je on suzbija, divlja gradnja cvjetala.
Tu je i ministar poljoprivrede Milutin Simović za čiji se talenat za biznis pročulo pošto ga je veterinarska inspektorka Mirjana Drašković optužila da je odgovoran za nabavku tona sumnjivog smrznutog pilećeg mesa iz Brazila, koje se u Crnoj Gori prodaje kao domaće. Prethodno su ga i radnici, sada već bivše, podgoričke Mljekare prozivali kao najodgovornijeg za pljačku i propast tog preduzeća.
Jedini koji je, sa spiska članova predsjedništva, praksu socijaliste iskoristio da stekne znanje je Miodrag Vuković. Dobio je doktorat. Znanje je novac, zna Vuković.
U Predsjedništvu DPS-a je još i Nusret Kalač, gradonačelnik koji već 20 godina čuva tu fotelju. Ili je čarobna ili… Je li milioner ne zna se, ali su mediji konstatovali da mu se prijavljena imovina uvećava bez kredita ili prodaje zemlje.
Tu su i Dragan Đurović, Željko Šturanović, Miodrag Radunović, Tarzan Milošević, Mevludin Hodžić. Ne pominju se kao milioneri, al sa depeesovcima nikad ne znaš.
Moguće jedini siguran odgovor na nagradno pitanje glasi: Nada Drobnjak, šefica Kancelarije za ravnopravnost polova. Živjela socijaldemokratija.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ
Komentari
Izdvojeno
JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima
Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.
Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.
Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom, uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.
Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.
Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.
Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.
Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe, smijenjen u martu 2021.
Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.
,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore
Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.
„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.
Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.
On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.
Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?
ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a
„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“. Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…
PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt
Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…
ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete
Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…
VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.
Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…
STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a
Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…
MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne
Ulazimo u još jedne izbore u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način